Svetová cyklistika na Slovensku (Úvod k Okolo Slovenska)

1.6.2012, 22:00 | Slovensko a Slováci | Rastislav Boris

Od 5. do 9. júna sa na slovenských cestách uskutoční naše najvýznamnejšie cyklistické podujatie Okolo Slovenska (kategória 2.2). Organizátori prekonali nepríjemné problémy a odmenou je účasť viacerých známych mien svetovej cyklistiky.

Podobne ako minuloročné podujatie aj aktuálny 56. ročník sa odohrá v novom júnovom termíne, ktorý je atraktívnejší ako septembrový minimálne kvôli počasiu. Je to zároveň spomienka na júnovú premiéru podujatia v roku 1954. Naše najvýznamnejšie cyklistické podujatie odvtedy prekonalo viaceré ťažkosti, no naďalej patrí k tomu najlepšiemu v kategórii 2.2 v Europe Tour.

Pred aktuálnym 56. vydaním dokonca hrozilo, že sa u nás národné preteky neuskutočnia. Okolo Slovenska si napokon znova zobral pod záštitu Slovenský zväz cyklistiky a organizačný výbor dokázal všetko zabezpečiť prakticky za dva mesiace. Zatiaľ sa dohodli na prenájme značky od spoločnosti Ingsteel, o ktorej definitívnom návrate chcú rokovať v lete. Hlavné je, že sa nám podarilo jedno z najvýznamnejších podujatí v strednej Európe zachovať a neurobili sme si hanbu. (viac v rozhovore s prezidentom SZC tu).

56. ročník je zložený z piatich etáp s rôznorodými profilmi. Trasa čiastočne kopíruje minuloročné vydanie, ale tentoraz to bude bez časovky. Centrami budú najmä tradičné mestá ako Liptovský Mikuláš, Gabčíkovo, Veľký Krtíš, Liptovský Hrádok, Dudince alebo Bratislava. Prvá etapa je zvlnená a má atraktívne prostredie v okolí Liptovskej Mary. Najnáročnejšie sú ešte kopcovitejšie etapy číslo dva a tri. Dvojka má dojazd na kopci a trojka obsahuje až šesť vrchárskych prémií vrátane známej Čertovice.

Štvorka a päťka by mali vyhovovať šprintérom a očakávať môžeme väčší počet divákov. Cieľ piatkovej štvrtej etapy pred EuroveouSND v dotyku s Dunajom je poriadnym lákadlom. Táto etapa je zároveň s dĺžkou 231,8 kilometra najdlhšou v novodobej ére podujatia a nachádza sa len 8,2 km pod limitom UCI. Posledná etapa využije priehradu Gabčíkovo a je najrovinatejšia. Aj v záverečných dňoch však môže všetko ovplyvniť vietor.

Celkovo na cyklistov čaká 863,5 kilometra dlhá trasa (minulý rok 1157 km). Bojovať sa bude o žltý dres pre celkového lídra, biely dres pre najlepšieho do 23 rokov, biely dres s modrými bodkami pre víťaza bodovačky a biely dres s červenými bodkami pre najlepšieho vrchára. Ďalej je v hre 220 UCI bodov a finančné prémie vo výške 17 130 eur. Rozpočet podujatia je 120-tisíc eur (napríklad v roku 2004 to bolo päť miliónov korún).

Podľa organizátorov budú tohtoročné preteky jedny z najlepšie obsadených za posledné roky. Predstaví sa 120 cyklistov z 19 krajín a 20 tímov (každý tím maximálne šesť jazdcov). Po dlhej dobe sa stalo, že organizátori museli odmietnuť niektoré zahraničné tímy. Na rozdiel od minulého roka uvidíme znova exotickú mimoeurópsku reprezentáciu. Tentoraz to bude Maroko, ktorého cyklisti sa pripravujú na olympiádu. Síce nepríde obhajca prvenstva Nikita Novikov, ale tešíme sa napríklad na víťaza dvoch etáp Gira a držiteľa bronzu z MS 2007 Nemca Stefana Schumachera (pôvodne sme uvádzali slávnejšieho Michaela, ktorého napokon nepozvali... :) z  tímu Christina Watches - Onfone alebo pôvodne strieborného medailistu z Pekingu a víťaza viacerých veľkých klasík Taliana Davida Rebellina (Meridiana Kamen). Obaja sa po dopingových prehreškoch snažia o návrat do veľkej cyklistiky a v cyklistickom svete majú stále známe mená.

Prvýkrát sa však predstavia až štyri slovenské tímy. Okrem Dukly zabojujú na domácej pôde CK Banská Bystrica, AŠK Inter Bratislava a Reprezentácia SR. Priestor dostanú konečne viacerí slovenskí mladíci, tak ako sa to robí na národných pretekoch aj v iných krajinách. V drese reprezentácie sa dokonca predvedie Juraj Sagan, starší brat Petra Sagana a jazdec Liquigasu. Slovensko chcú potešiť aj Matej Jurčo v drese českého tímu Whirlpool - AuthorMarek Čanecký z tureckého Salcana.

Pred štartom podujatia sa už objavili kritické názory, že žiadna etapa sa nejde na východe Slovenska, no organizátori to určite všetko zodpovedne prispôsobili profilu a cestám, pričom na to mali veľmi krátky čas. V ďalších rokoch by si však mohli cyklistiku užiť aj východniari a snáď sa na tento účel nájde nejaké mesto. Na záver ešte podujatiu Okolo Slovenska zaželajme, aby sa naplnili slová prezidenta SZC Petra Privaru: "Chceme dokázať, že vieme zorganizovať kvalitné preteky."




Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop