Majstrovstvá Slovenska 2012 v pretekoch žien a junioriek

23.6.2012, 11:48 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko

msr-2012-logoDruhú časť MSR a ČR odštartovali znova ženy a juniorky. Ako prvé otestovali okruh Lednické Rovne - Horovce - Kvašov - Lednica - Dolná Bzenica - Lednické Rovne (18,2 km), ktorý čaká všetky kategórie. Nežnejšie pohlavie odštartovalo v Púchove o 11:00, ženy absolvovali 99 kilometrov (päť kôl), juniorky 80,8 km (štyri kolá).

Podmienky na trati aj počasie boli ideálne, takže sledovali sme veľmi rýchly a bezproblémový priebeh pretekov. Štartovalo 12 junioriek (jediná Slovenka) a 24 žien (z toho štyri Slovenky). Balík sa samozrejme delil kvôli rozdielnej výkonnosti pretekárok. O únik sa postarali tri Češky, a to Sábliková, Ružičková a Šulcová. Za nimi sa vytvorila 12-členná skupina prenasledovateliek, kde boli tri naše - Pavlendová (Dukla Bratislava) Hanesová (CK Banská Bystrica) a Kadlecová (CK Epic Dohňany). Ďalšie pretekárky už boli rozdrobené vzadu.

V spomínanej skupine za únikom prešla cieľom štvrtého kola aj juniorka Nikola Hlubinková (Merida Biking Team), a to bol pre ňu už cieľ. Stala sa majsterkou ČR medzi juniorkami a k striebru z časovky teda pridala aj zlato z pretekov.

18 km pred cieľom mala Sábliková a spol náskok 1:20 na skupinu za nimi. Vyzeralo to pre nich nádejne, pretože sila skupiny za nimi bola relatívne malá. V poslednom kole napokon z tejto strany ani nič výrazné nezmazala a Pavlína Šulcová (Merida Biking Team) sa stala majsterkou ČR, keď v špurte zdolala Ružičkovú aj Sáblikovú. Šulcová si z Púchova už v stredu odniesla bronz, takže podobne ako jej o osem rokov mladšia kamarátka Hlubinková si aj ona pripísala dva cenné kovy.

Za českou trojičkou finišovala s minútovým odstupom prvá väčšia skupina (jedenásť pretekárok) a majsterkou SR sa stala Alžbeta Pavlendová (Dukla Bratislava), Monika Kadlecová (CK Epic Dohňany) skončila druhá. Lívia Hanesová z CK BB si vybojovala bronz. Pavlendová teda ovládla MSR v ženskej kategórii, keď nedala v časovke ani pretekoch šancu súperkám. Titul z pretekov na svojom konte ešte nemala, dosiaľ skončila v rokoch 2009 a 2010 druhá.

Slovenský juniorský titul znova oficiálne udelený nebol, pretože Katarína Miškovská (CK Epic Dohňany) opäť nemala súperku. Do cieľa prišla medzi českými pretekárkami a v Dohňanoch sa dnes mohli tešiť zo striebra a pomyselného zlata. Pripomíname, že trénerom neustále napredujúceho klubu CK Epic Dohňany, ktorý organizoval vlaňajšie ME v MTB cross-country, je Tibor Velits, strýko a prvý tréner našich dvojičiek.