ASKÖ Radjugendtour 2012

13.8.2012, 12:25 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko, priebežne aktualizované

radjugendtour-2
Neoficiálne ME kadetov (U17)
12.08.2012 - 17.08.2012
vlajka Rakúsko

ASKÖ Radjugendtour 2012 (320,6 km)
P 12.8. indiv. čas.
ciel rovina Steinberg
2,8 km Zverko
1. 13.8. zvlnená ciel rovina Deutsch Kaltenbrunn 75,9 km Brkič
2. 14.8. zvlnená ciel rovina Bad Blumau
86,1 km Müller
voľný deň
3. 16.8. zvlnená ciel rovina Schwarzau am Steinfeld 77,8 km Zverko
4. 17.8. zvlnená ciel rovina Bad Tatzmannsdorf 78 km Larsen


Najlepší kadeti z celej Európy sa každý rok schádzaju v juhovýchodnom Rakúsku, kde sa v okolí mesta Graz konajú najprestížnejšie preteky cyklistov do 17 rokov, teda kategórie, ktorú u nás nazývame pojmami "kadeti" alebo "dorastenci". Na ASKÖ Radjugendtour tento rok dorazilo 136 cyklistických nádejí z 23 tímov a 19 krajín Európy. Vlani prvé tri pozície celkového poradia obsadili pretekári z Dánska, ktorí už ale z tejto kategórie vyrástli. Štvrtý so stratou 1:07 skončil David Zverko. Naša veľká nádej zo Žiaru nad Hronom obliekala od prvej etapy líderský dres v ružovej farbe, no sila dvoch dánskych tímov napokon v poslednej etape zohrala svoju úlohu a David preteky nevyhral. Tentoraz už môžeme Slováka pasovať za najväčšieho kandidáta na víťazstvo.

Národné tímy: Rakúsko, Belgicko, Česko, Luxembursko, Lotyšsko, Slovinsko, Maďarsko, Dánsko, Slovensko, Chorvátsko, Srbsko, Estónsko, Fínsko, Švédsko, Holandsko
Iné tímy: U.S. Aurora PVB (Taliansko), TJ Favorit Brno (Česko), RSV Bayern (Nemecko), USTER Flatera (Švajčiarsko), Team EnergySports (Dánsko), Verandas Willems (Belgicko), ASKÖ Team (Rakúsko), KTM Österreich Regional (Rakúsko)

Slovensko (tréneri Milan Novosad a František Sitora): Ferdinand Barták (1996, ŠKC Dubnica), Denis Baška (1996, CK EPIC Dohňany), Juraj Bellan (1996, ŠaVS CK Žiar nad Hronom), Miroslav Gavenda (1997, TJ Slávia ŠG Trenčín), Kristián Zimány (1997, ŠaVS CK Žiar nad Hronom), David Zverko (1996, ŠaVS CK Žiar nad Hronom)


KONEČNÉ PORADIE:
1.
vlajka
MÜLLER Patrick USTER FlATERA
7h 45' 41''
2.
vlajka
WIRTGEN Tom LUXEMBURSKO + 00' 07''
3.
vlajka
MAGNUS Klaris TEAM ENERGY SPORTS + 00' 09''
4.
albansko
WILLEMS Thimo
BELGICKO + 00' 14''
5.
vlajka
ZVERKO David SVK (ŠaVS CK Žiar n. Hronom) + 00' 17''
34.
vlajka
BELLAN Juraj SVK (ŠaVS CK Žiar n. Hronom) + 00' 51''
42.
vlajka
BAŠKA Denis SVK (CK EPIC Dohňany) + 00' 57''
70.
vlajka
BARTÁK Ferdinand SVK (ŠKC Dubnica) + 16' 45''
88.
vlajka
ZIMÁNY Kristián
SVK (ŠaVS CK Žiar n. Hronom) + 23' 20''
110.
vlajka
GAVENDA Miroslav
SVK (TJ Slávia ŠG Trenčín) + 41' 36''

4. etapa, 17.8., piatok: Bad Tatzmannsdorf (78 km)

V záverečnej etape si už ostatní favoriti Davida Zverka ustrážili a nedovolili mu stiahnuť dvadsať sekúnd, ktoré mu chýbali k celkovému víťazstvu. Cyklista zo Žiaru nad Hronom vyhral jednu šprintérsku prémiu, no tri bonifikačné sekundy mu vyššie ísť nedovolili. No potvrdil si tým aspoň líderskú pozíciu v šprintérskej súťaži. S bilanciou dvoch etapových víťazstiev, celkového piateho miesta a zeleného dresu by mohol byť spokojný, ak by do Rakúska necestoval s cieľom vyhrať.
Okrem Davida musíme pochváliť aj Juraja Bellana s Denisom Baškom, ktorí všetky etapy dokončili v pelotóne či prvej väčšej skupine. Barták, Zimány a Gavenda si síce prípisali väčšie straty, no v nabitom poli (132 pretekárov, ktorí dokončili) najlepších kadetov Európy preteky dokončili. V súťaži tímov naši obsadili veľmi pekné ôsme miesto.
"Počas etapy som si uvedomil, že už naozaj nemám na to, aby som tých 20 sekúnd stiahol. Musel by som vyhrať všetky prémie, vyhrať etapu a ešte aj s náskokom. Prvá prémia mi navyše ušla. Na druhej som ešte zabojoval, ale to som si už len upevnil vedenie v šprintérskej súťaži," povedal po skončení pretekov Zverko. Viac jeho reakcií sa dočítate v sobotu na stránkach SZC.
1.
vlajka
LARSEN Niklas
TEAM ENERGY SPORTS
1h 57' 57''
2.
albansko
ARIMONT Charlie BELGICKO + 00' 00''
3.
vlajka
VAN DER POEL Tim
HOLANDSKO + 00' 00''
16.
vlajka
ZVERKO David SVK (ŠaVS CK Žiar n. Hronom) + 00' 00''
40.
vlajka
BAŠKA Denis
SVK (CK EPIC Dohňany) + 00' 00''
...
vlajka
ostatní Slováci
SLOVENSKO
...

3. etapa, 16.8., štvrtok: Schwarzau am Steinfeld (77,8 km)

zverko-david-vitazstvo-askoVoľný deň Davidovi Zverkovi prospel. V predposlednej etape konečne dokázal svoju silu dokumentovať aj vo výsledkoch a okrem etapového víťazstva po špurte si pripísal aj prvenstvo na oboch rýclostných prémiách. V celkovom poradí teda stiahol 16 sekúnd vďaka všetkým možným bonifikáciám, ktoré získal. Na Švajčiara Müllera stráca 20 sekúnd a patrí mu piata pozícia. Záverečná piatková etapa bude najťažšou z prozaického dôvodu. Všetci do nej dajú posledné sily a môžu sa viac ukázať výkonnostné rozdiely. Ostatní piati Slováci sa stále bez väčších problémov držia v pretekoch.
1.
vlajka
ZVERKO David
SVK (ŠaVS CK Žiar n. Hronom) 1h 47' 46''
2.
albansko
ARIMONT Charlie
BELGICKO + 00' 00''
3.
vlajka
WIRTGEN Tom LUXEMBURSKO + 00' 00''
31.
vlajka
BARTÁK Ferdinand SVK (ŠKC Dubnica) + 00' 00''
...
vlajka
ostatní Slováci
SLOVENSKO
...

2. etapa, 14.8., utorok: Bad Blumau (86,1 km)

Druhá etapa v okolí Bad Blumau mala podobný scenár ako prvá. Pravá kadetská vojna, z ktorej víťazne vyšiel opäť únik, v ktorom chýbal Slovák. Nechýbal však Švajčiar Müller, ktorý bol vpredu aj v pondelok a svojím víťazstvom sa dostal do ružového dresu. Spolu s ním ešte ušli dvaja Belgičania, Dán aj Luxemburčan. Pelotón na nich v cieli najdlhšej etapy stratil 27 sekúnd. Zverko tak celkovo klesol na deviatu priečku a jeho strata je už 36 sekúnd. V stredu je deň voľna a po ňom sa 16-ročný pretekár pokúsi v poradí dostať vyššie.
Analýza etapy od Davida Zverka: "Je to tu pre mňa veľmi ťažké. Všetky tímy jednoducho pracujú proti mne. Kdekoľvek sa v pretekoch pohybujem, všade mi vytvárajú zlú situáciu. Dnes keď som nechcel aby vznikol únik, po každom ataku som nastúpil aj ja. Všetko bolo hneď pohromade. To som ale nemohol robiť celé preteky. Akonáhle som potreboval načerpať nové sily a prepadol som hlbšie do pelotónu, ušli piati zo silných tímov a bolo zle. Hneď som sa predral na čelo a nastúpil, no už mali nejaký ten náskok. Bolo to v miernom a ťahavom kopci. Kvôli zrýchleniu sa pelotón ihneď potrhal a vznikla situácia, kedy som skupinu na čele dorážal ja a ďalšia menšia skupina zasa mňa. Tá vzadu však nebola ďaleko za mnou, tak som takticky počkal, že spolu sa bude ťahať lepšie. Akonáhle ma dobehli, všetci zvesili nohy a po chvíli sa opäť vytvoril pelotón. Skúsil som ešte raz nastúpiť, ale keď som v tom bol zasa sám, strata bola dosť veľká a bol som už vyčerapaný, ostal som radšej v pelotóne."
1.
vlajka
MÜLLER Patrick USTER FLATERA
2h 02' 47''
2.
albansko
WILLEMS Thimo
BELGICKO + 00' 00''
3.
vlajka
MAGNUS Klaris DÁNSKO + 00' 00''
39.
vlajka
BARTÁK Ferdinand
SVK (ŠKC Dubnica) + 00' 27''
55.
vlajka
ZVERKO David SVK (ŠaVS CK Žiar n. Hronom) + 00' 27''
...
vlajka
ostatní Slováci
SLOVENSKO
...

1. etapa, 13.8., pondelok: Deutsch Kaltenbrunn (75,9 km)

Prvé dve hodiny podujatia patrili úniku. Dopredu sa dostal Rakušan, Švajčiar, Belgičan a Dán, teda veľmi silná štvorica. Pelotón nepracoval ideálne a napokon sa, hoci veľmi tesne, o víťazstvo pobila štvorica uprchlíkov. Etapu vyhral domáci pretekár s južanským menom Benjamin Brkič. Pelotón aj s našimi kadetmi Bellanom, Zverkom, Baškom a Barťákom dorazil so stratou ôsmych sekúnd. Nováčikovia Zimány s Gavendom stratili pár minút, ale v pretekoch budú pokračovať.

Keďže sa v cieli udeľovali bonifikácie, Zverka vyzliekol z líderského dresu práve Brkič. Žiarsky cyklista stráca deväť sekúnd na štvrtom mieste.
Slová nášho talentu: "Po dnešnej etape naozaj nemám náladu. Nechal som si újsť silný únik, moja chyba. Nikto ho nechcel sťahovať a tak som sám celý čas ťahal špicu. Zdá sa mi, že mali asi minútu a pol, takže tých osem sekúnd v cieli je ešte dobrých. Všetky tímy si ma tu strážia. Nedalo sa odísť. Uvidíme čo bude ďalej, musíme niečo vymyslieť, lebo takto prídem o všetky sily."
1.
vlajka
BRKIČ Benjamin
RAKÚSKO 1h 53' 38''
2.
vlajka
MÜLLER Patrick
USTER Flatera + 00' 00''
3.
albansko
PLANCKAERT Emiel BELGICKO + 00' 00''
20.
vlajka
BELLAN Juraj SVK (ŠaVS CK Žiar n. Hronom) + 00' 08''
41.
vlajka
ZVERKO David SVK (ŠaVS CK Žiar n. Hronom) + 00' 08''
...
vlajka
ostatní Slováci
SLOVENSKO
...

Prológ, 12.8., nedeľa: Steinberg (2850 m)

Preteky začali prológom na 2,8 kilometra v Steinbergu 12. augusta. Keďže vlaňajší dvojkilometrový vyhral Zverko, nič iné než víťazstvo sme neočakávali. Tak sa aj stalo. Davidovi namerali čas 3:34 (47,1 km/h) a bez väčších problémov vyhral pred Wirtgenom z Luxemburska. Druhým najlepším Slovákom bol taktiež zverenec Františka Sitoru Juraj Bellan. Na oddielového kolegu stratil 15 sekúnd a obsadil 51. miesto. Podujatie pre naše farby začalo výborne a v ďalších etapách budú musieť chlapci chrániť ružový dres.
1.
vlajka
ZVERKO David
SVK (ŠaVS CK Žiar n. Hronom) 03' 34''
2.
vlajka
WIRTGEN Tom
LUXEMBURSKO + 00' 02''
3.
vlajka
KUMAR Kristjan SLOVINSKO + 00' 02''
51.
vlajka
BELLAN Juraj
SVK (ŠaVS CK Žiar n. Hronom) + 00' 15''
...
vlajka
ostatní Slováci
SLOVENSKO
...Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop