Cesta bola minulý týždeň opäť plná Slovákov

14.8.2012, 11:34 | Slovensko a Slováci | SZC

Uplynulý týždeň reprezentovalo na európskych a severoamerických cestách Slovensko 25 cyklistov. Žiadny žiaľ nedosiahol výrazný výsledok, no pripomeňme si ich vystúpenia.


Velitsovci odštartovali zámorské turné

Staršia z našej bratskej dvojice v seriáli World Tour absolvovala od 7. do 12. augusta Tour of Utah (2.1), teda tretie najprestížnejšie etapové preteky v USA. Ich tím Omega Pharma - Quick-Step bol postavený na triumf obhajcu víťazstva Leviho Leipheimera, takže dvojičky sa výraznejšie ukázali iba vo štvrtej etape. Súčasťou úniku bol Peter Velits, ktorého skupinu pelotón dostihol šesto metrov pred cieľom. Následne sa špurtovať pokúsil Martin, obsadil deviate miesto. Zámorské turné pokračuje pretekmi v ich obľúbenom štáte Colorado o týždeň.


Desať našich na Majstrovstvách Európy v Zeelande bez výraznejšieho úspechu

Pavol Gálik si s trénermi Jozefom Dvořákom a Vladimírom Hnátom vzali na európsky šampionát v holandskom Zeelande (9. - 12. augusta) desať chlapcov, po piatich dvadsaťtrojkárov a juniorov.
Časovku najlepšie zvládol junior Erik Baška, ktorý si ako dobrý šprintér lepšie poradil s rovinatým technickým okruhom a obsadil 26. miesto. Majster republiky v tejto disciplíne, Mário Daško, skončil 53.
V kategórii U23 bol z dvojice Schwabik - Taragel lepší druhý menovaný, aj keď mu patrilo až 45. miesto. Majstra Slovenska U23 v časovke, Schwabika, klasifikovali na 52. mieste.

V pretekoch s hromadným štartom doplatila naša výprava na množstvo pádov. Najväčšie šance medzi juniormi mal rýchly Erik Baška, no počas pretekov spadol a v závere sa musel medzi najlepšími prebíjať sám. Po špurte to stačilo iba na 25. miesto. Lajcha, Harag aj Daško prišli do cieľa v druhej polovici pelotónu bez straty. Malovec odišiel z Holandska s doudieraným lakťom.
Staršia pätica Kolář, Mačák, Malík, Taragel a Schwabik mala za úlohu jedným pretekárom skončiť v Top 10, aby si zabezpečila nomináciu na septembrové MS vo Valkenburgu. Keďže sa s úspechom už predčasne museli rozlúčiť Schwabik (pád), Taragel (defekt) aj Mačák (vyčerpanosť), potreba výsledku ostala na pleciach Michaela Kolářa. Pri prejazde jedného z posledných kruhových objazdov však spadol a šance na akýkoľvek úspech na ME a de facto aj MS, sa rázom rozplynuli. V cieli klasifikovali iba Roberta Malíka na 40. mieste. Dvadsaťtrojkári tak budú na MS opäť chýbať.
Vedenie našej výpravy neskrývalo sklamanie. Najmä v kategórii U23 sa naši reprezentanti nutne potrebovali presadiť. "Nie je čo hodnotiť. Neúspešné vystúpenie na európskom šampionáte. Nebudem sa na nič vyhovárať," nám krátko a výstižne zhrnul tréner U23 Jozef Dvořák.

zloženie tímu - juniori: Erik Baška (CK EPIC Dohňany), Mário Daško (Slávia ŠG Trenčín, majster SR), Tomáš Harag (TREK KCK Oslany), Juraj Lajcha (Slávia ŠG Trenčín), Ľuboš Malovec (Olympik Trnava)
zloženie tímu - U23: Michael Kolář (Dukla Trenčín - Trek), Matúš Mačák (AŠK Inter Bratislava), Robert Malík (AŠK Inter Bratislava), Filip Taragel (Dukla Trenčín - Trek), Johann Schwabik (AŠK Inter Bratislava)


Dukla už po piatykrát v Poľsku

Náš jediný kontinentálny celok sa opäť vybral do Poľska na dve jednorazovky. Sobotňajší Memorial Henryka Lasaka dopadol zle. Nikto zo šestky Broniš, Gavenda, Habera, Kováč, Tybor a Vyšňa sa nepresadil, do cieľa došli iba Broniš s Tyborom. Nedeľa a Puchar Uzdrowisk Karpackich už vyznel pre čierno-červené farby lepšie, aj keď znova bez UCI bodov. Maroš Kováč skončil jedenásty, Tybor s Bronišom na chvste Top 20. Predstavil sa tu aj Matej Jurčo za Whirlpool - Author. Lepšie zašiel v nedeľu, bol trinásty.


Mix cyklistov z Banskej Bystrice a Interu Bratislava na Tour of Szeklerland

Druhú skupinu na pretekoch UCI vytvorili minulý týždeň Róbert Glajza (1971, CK BB), Martin Haring (1986, CK BB), Marek Čanecký (1988, Salcano), Martin Wachs (1990, Inter BA), Jakub Bučo (1993, Inter BA) a Dominik Zaťko (1993, Inter BA). Absolvovali náročnú Tour of Szeklerland (4 etapy, UCI 2.2), ktorá je známa ťažkými stúpaniami aj časovkou do vrchu. Už v druhej etape "odpálilo" všetkých troch mladých Bratislavčanov, ktorí nestihli limit. Asi najlepšiu cestársku sezónu v živote jazdí Martin Haring, ktorý skončil v tretej etape jedenásty. Najlepší výsledok sa podaril v poslednej etape Marekovi Čaneckému, keď bol členom úspešného úniku a obsadil piate miesto. V celkovom poradí sa naši nepresadili.


V týždni od 13. do 19. augusta máme v akcii kadetov na neoficiálnych ME v okolí rakúskeho Grazu. Spolu až deväť kadetov a starších žiakov chlapcov aj dievčať zasa naše farby reprezentuje v Rakúsku na ME v horskej cyklistike cross-country. Medzi elite Dukla znova mieri do Poľska a Peter Sagan sa vráti po krátkej pauze najprv na piatkovú Dutch Food Valley Classic (1.1) a v nedeľu absolvuje Vattenfall Cyclassics (World Tour).


Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop