Turecko: Snaha Bardiani opäť nevyšla, v ťažkom kopci triumf Quintera, Haring trinásty

21.2.2021, 10:00 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko
so 20.2. rovinata etapa ciel rovina Grand Prix Manavgat - Side 147 km Saleh
ne 21.2. rovinata etapa ciel rovina Grand Prix Velo Alanya 105 km Quintero
 
 
Na dvojicu pretekov nastúpi slovenská reprezentácia U23 ako aj Dukla Banská Bystrica. Sú tu na sústredení pred sezónou.
 
Za reprezentáciu nastúpia oba dni Andrej Liška (2000, Cycling Academy Trenčín), Matej Blaško (2000, CyS Akadémia PS), Pavol Kramarčík (2001, Slávia ŠG TN), Simon Nagy (2001, Cycling Academy Trenčín) a Filip Lohinský (2002, Slávia ŠG Trenčín).
 
Dukla Banská Bystrica nastúpi v sobotu v mladom zložení Ján Andrej Cully, Lukáš Kubiš, Pavol Rovder, Martin Chren a dvaja nováčikovia Adam Foltán plus prvoročák Tobias Vančo. V nedeľu by mali Kubiša, Chrena a Rovdera nahradiť Martin Haring, Marek Čanecký a Juraj Bellan. Patrik Tybor sa ku tímu pripojí neskôr.
 
 
so 20.2. rovinata etapa ciel rovina Grand Prix Manavgat - Side 147 km Saleh
 
gp magavat 2021
profil pretekov, 635 nastúpaných metrov (© veloalanya.com)
 
 
Turecko je v dobe pandémie jednou z mála destinácií, kde sa dalo sústredenie spojiť s pretekaním. Tento víkend sa tu konala dvojica jednorazoviek v okolí vyhľadávanej turistickej destinácie Alanya. V sobotu to boli rovinaté preteky, v nedeľu krátke, ale náročné s dojazdom do kopca. Prišla sem zaujímavá konkurencia - od Pro tímu Bardiani CSF cez pár kvalitných kontinentálnych tímov až po exotiku z Malajzie, Azerbajdžanu, Alžírska či Uzbekistanu. My sme mali na štarte dva tímy - Duklu vo veľmi mladom zložení a ich rovesníkov z reprezentácie U23. Pred mužmi súťažili ženy. Tereza Medveďová špurtovala dvanásta.
 
V prvej hodine dostali až tri defekty cyklisti Dukly Banská Bystrica Tobias Vančo, Adam Foltán a napokon aj Lukáš Kubiš. Pohybovali sa pri sebe a museli prejsť niečim, čo im prepichlo galusky. Pelotón dopredu pustil len jedného Azerbajdžanca, ktorý nepredstavoval hrozbu. Ten ale dlhé vetranie sa nezvládol a vzdal snahu. Šlo sa po rovine v mimoriadne početnom pelotóne 170 cyklistov, čo je po úprave počtu štartujúcich takmer hrana jednorazovky 1.2. Následne sa dopredu dostali dvaja iní exotickí pretekári a pelotón si ich dlhšie nevšímal. Vypracovali si tri minúty.
 
Tak sa na čelo pelotónu zložili Ján Andrej Cully a Tobias Vančo z Dukly. Neskôr im pomohli pretekári Mazowsze Serce, ktorí robili pre Alana Banaszeka, ktorý sa dal považovať za najväčšieho favorita. V špurte ho ale o celú dĺžku bicykla porazil neznámy Malajzijčan Mohd Harrif Saleh z ich kontinentálneho celku Terengganu, kde v minulosti pôsobil Adam Szabó. Saleh napríklad vlani vyhral dve etapy na Tour de Langkawi pred Walscheidom a Pelucchim. Tretí bol Ukrajinec Kulyk. Slováci sa v cieľovej tlačenici nepresadili.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Lukáša Kubiša (Dukla BB)
"Dnešné prvé preteky v sezóne boli naozaj rýchle. Prvú hodinu sa neustále nastupovalo. Napokon po hodine odišiel únik. V balíku sa mierne zvoľnilo, prestalo sa nastupovať. Dosť aj fúkalo, boli terezíny. Najväčší terezín bol niekde okolo polovice pretekov, kde sa balík delil na skupiny. Nevyhli sme sa ani defektom, ale vždy sa každý dokázal vrátiť. V závere mi chýbal výkon a do špurtu som sa nedostal.
Ale chcel by som vyzdvihnúť výkon celého tímu. Chalani pracovali aktívne a najmä tímovo. Neustále sme jazdili spolu, na vetre vždy vpredu. Dnes boli naozaj perfektní. Keď takto budeme jazdiť aj vo forme, tak sa máme na čo tešiť. Taktiež milé prekvapenie je Tobias, ktorý prišiel z juniorov a nebojí sa. Jazdí perfektne pozične, taktiež aj Adam. Len tak ďalej!"
 
 
Výsledky
1. SALEH MohdHarrif Terengganu Cycling Team 3:13:35 40
2. BANASZEK Alan Mazowsze Serce Polski 00:00 30
3. KULYK Andrii Ukrajina 00:00 25
4. GUARDINI Andrea Giotti Victoria 00:00 20
5. BALKAN Onur Salcano Sakarya BB Team 00:00 15
6. PISKUNOV Maksim Marathon - Tula 00:00 10
86. KUBIŠ LukÁŠ Dukla Banská Bystrica 00:00  
119. LOHINSKY Filip Slovensko 00:00  
123. LÍŠKA Andrej Slovensko 00:00  
145. FOLTÁN Adam Dukla Banská Bystrica 00:17  
148. CHREN Martin Dukla Banská Bystrica 00:30  
149. BLAŠKO Matej Slovensko 00:30  
151. KRAMARČÍK Pavol Slovensko 00:30  
161. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 00:37  
164. NAGY Simon Slovensko 00:50  
165. VANCO Tobias Dukla Banská Bystrica 00:50  
166. ROVDER Pavol Dukla Banská Bystrica 00:57  
Zobraziť kompletné poradie
 
 
ne 21.2. rovinata etapa ciel rovina Grand Prix Velo Alanya 105 km Quintero
 
gp alanya 2021
profil pretekov, 2055 nastúpaných metrov (© veloalanya.com)
 
 
Druhý deň bol v Turecku veľmi náročný. Hoci sa šlo len 105 kilometrov, jednorazovka končila ťažkým cieľovým stúpaním. Bolo jasné, že pre Slovákov, ktorí sústredenie začali vo štvrtok, to bude veľmi ťažké sústo, keďže väčšina tímov je tu už od začiatku februára. Nominovali sme tu v Dukle skúsenejších pretekárov Haringa s Čaneckým a tréneri chceli vidieť aj to, ako sa vykrvia v cieľovom kopci nové mladé posily Foltán s Vančom.
 
V prvej časti pretekov sa nepodarilo dostať dopredu nikomu, Bardiani sa to snažilo strážiť. Včera úplne sklamali, keď nezískali ani jeden bod UCI, čo len svedčí o tom, že v tak početnom pelotóne sa do toho záveru tlačili pretekári hlava-nehlava a rozhodovalo oveľa viac faktorov ako výkonnosť. Tá však mala hrať jasne najdôležitejšiu rolu dnes. A to taliansky Pro tím dobre vedel. Napriek tomu sa im nepodarilo pokryť odčlenenie osemčlennej skupiny, keď aj trochu fúklo a začali sa diať veci. Partia si vypracovala dvadsať sekúnd. Boli tam traja ľudia z Mazowsze Serce. Táto veľká naťahovačka nemohla dlho trvať, a tak to šiesti vzdali a dvom pretekárom už potom pelotón doprial tri minúty náskoku.
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
ebikes banner 560x300 v2
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
Následne sa prišlo pod kopec a začalo sa postupne odpadávať. Ako prví zo Slovákov nevydržali tempo Kramarčík, Blaško, Liška, Vančo. Následne Nagy a Čanecký. Potom Foltán a Bellan. Najdlhšie sa teda v pozostatku pelotónu v kopci držali podľa očakávania Haring, Cully a prekvapujúco aj prvoročák Lohinský z Trenčína. Naopak z balíka zaútočila dvojička Bardiani Mirco Maestri - Alessandro Tonelli. Chytil sa ich skúsený Norbert Banaszek z Mazowsze.
 
No ani táto snaha Bardiani vôbec nevyšla. Dobehlo ich vyše tridsať pretekárov, ktorí spolu zvládli dlhý kopec a oddýchli si pred krátkym posledným hupom do cieľa, kde sa ešte očakávali menšie rozdiely. Tam bol najsilnejší Kolumbijčan Carlos Quintero, ktorý v minulosti štartoval na troch Grand Tours. Získal double pre malajzijský Terengganu Cycling Team. Druhý finišoval Američan Alex Hoehn a tretí odchovanec Dimension Data Eritrejčan Metkel Eyob. Zo Slovákov bol jasne najlepší podľa očakávania Martin Haring na trinástej priečke s odstupom dvanástich sekúnd. Pekný štart sezóny z jeho strany.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Martina Haringa (13. miesto)
"Začiatok sme sa vozili v balíku, aj keď to Čaňo párkrát skúsil do nástupu. Asi na 60. km ako sa odbočilo od mora a začalo súpať sme sa zložili a chalani mi urobili pozíciu. Potom sa to rozdelilo na skupiny, vpredu som ostal ja a Andi. Asi na dvoch kilometroch pred cieľom bol krátky zjazd, kde som to úplne nezvládol a presypal sa dozadu. Potom už bolo ťažké niečo robiť, ale aj tak mám problém fungovať vo vysokých tepoch, čiže na výsledok si musíme počkať."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Martina Fraňa (DS Dukly)
"Bol to ťažký deň. Cieľový kopec bol veľmi dlhý, no pozostával z takej série kratších stúpaní a zjazdov. Bolo to čisto o vrchárskom výkone. Z môjho pohľadu som veľmi spokojný s Martinom Haringom. Je vidieť, že je výborne pripravený na olympijskú sezónu. Doteraz sa doma špecializovali na všeobecnú prípravu - bežky, skialpy, posilňovňa. Až teraz v utorok sedel prvý raz na bicykli po dlhej dobe. Snáď o dva týždne v týchto rovnakých pretekoch pôjde ešte lepšie.
Ostatní to mali ako dobrú skúšku, roztočili nohami. Dokonca niektorí šli ešte aj na hotel tréning za autom. Takže všetko v rámci prípravy na náročnú sezónu. Martina čakajú cez víkend MTB preteky, ostatných v závere kempu 6-7. marca opäť dvojica jednorazoviek. Tam už budeme mať vyššie ciele. Pridá sa k nám aj Patrik Tybor.
Ešte by som pochválil za dnešok Filipa Lohinského v repre drese, ktorý pekne bojoval v tom kopci."
 
 
Výsledky
1. QUINTERO Carlos Terengganu Cycling Team 2:40:33 40
2. HOEHN Alex Wildlife Generation 00:00 30
3. EYOB Metkel Terengganu Cycling Team 00:00 25
4. BUDIAK Anatolii Spor Toto Cycling Team 00:00 20
5. GABBURO Davide Bardiani - CSF - Faizanè 00:03 15
6. HALMURATOV Muradjan Uzbekistan 00:04 10
13. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 00:10  
53. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 03:40  
67. LOHINSKY Filip Slovensko 06:21  
77. FOLTÁN Adam Dukla Banská Bystrica 08:11  
84. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 08:11  
OTL VANCO Tobias Dukla Banská Bystrica limit  
OTL ČANECKÝ Marek Dukla Banská Bystrica limit  
OTL NAGY Simon Slovensko limit  
OTL LÍŠKA Andrej Slovensko limit  
DNF KRAMARČÍK Pavol Slovensko odstúpil  
DNF BLAŠKO Matej Slovensko odstúpil  
Zobraziť kompletné poradie
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop