Dukla na Okolo jižních Čech (2.2)

6.9.2012, 22:00 | Slovensko a Slováci | M. Vyšňa a L. Timko

Po pretekoch GP Královéhradeckého kraje zavíta náš jediný tím s licenciou UCI Dukla Trenčín Trek opäť do Českej republiky, a to na etapové preteky s názvom Okolo jižňích Čech (6-9. septembra). Tento etapák sa objavuje v kalendári UCI Europe Tour po prvýkrát. Organizátor však hneď pozval veľa silných tímov z rôznych kútov Európy. Štartové pole by malo obsahovať 22 tímov a teda na štart sa postaví 132 pretekárov. Predstavia sa tu napríklad aj dve silné zoskupenia z Lotyšska Alpha Baltic a Rietumu Delfin. Ďalší silný tím je aj Kolss z Ukrajiny, ďalej určite aj dve holandské stajne Jo PielsKoga Cycling team. Silných jazdcov vždy privezú Radenska zo Slovinska, ARBO KTM z Rakúska, Poľská reprezentácia U23 alebo rovnako poľský tím BGZ. Karty samozrejme budú chcieť miešať v celkovom poradí, aj v jednotlivých etapách, najmä domáci jazdci. Z Českej Republiky sa predstavia všetky silné tímy na čele s Whirpool AuthorAC Dukla Praha.

V zostave našej Dukly nesmie chýbať Maroš Kováč, ktorý je v slovenskej šesťčlennej nominácii na blížiace sa Majstrovstvá sveta v Limburgu. Štartovať by mali aj náhradníci na spomínaný majstrák Roman Broniš*Patrik Tybor. Duklácku zostavu elite ešte doplní Martin Mahďar, ktorý sa dostáva do formy po zranení a takmer mesačnom výpadku z pretekového nasadenia. Z našich nádejných jazdcov, kategórie U23, sa predstavia Michael KolářFilip Taragel. Najmä Filip by nemal zostať bez pretekov, pretože potrebuje pred dráhovými Majstrovstvami Európy dostať do nôh čo najviac rýchlych pretekových kilometrov.
*(Broniša napokon kvôli chorobe nahradil Gavenda)

Preteky štartujú už tento štvrtok 6. septembra o 16:00 prológom len na 1,2 km na námestí Přemysla Otakra II. v Českých Budějoviciach. Okruh určený na prológ je veľmi kľukatý a môžeme očakávať aj nepríjemné historické kocky, ktoré nájdeme takmer na každom námestí v ČR. Prvý deň bude dôležitý najmä pre jazdcov mysliacich na dobré celkové umiestnenie, pretože v prípade rovnosti časov aj po poslednej etape, budú rozhodovať len zlomky sekúnd namerané v prológu. Prvá etapa štartuje v meste okolo-jiznich-cechTřeboň a vedie do Milevska. Táto etapa nie je veľmi dlhá, ale terén južného Česka je vlnitý a krátke kopce určite poriadne potrápia celý pelotón. Netrúfame si však odhadnúť, či až natoľko aby sa pelotón potrhal. Druhá etapa povedie z Týnu nad Vltavov do Tábora a opäť by nemala obsahovať veľké kopce aj keď tiež bude na trati aj niekoľko vrchárskych prémií. Zaujímavé však budú štyri záverečné okruhy v Tábore dlhé cca 3,5 km. Táto etapa bude už aj o niečo dlhšia a mala by merať 145 km. Záverečný deň bude mať 131 km a pelotón zavedie z Novej Bystřice do Jinřichovho Hradca. Opäť pôjde o zvlnený terén s tromi vrchárskymi prémiami. V cieľovom meste budú ešte pripravené štyri trojkilometrové okruhy. Ak nebude ešte definitívne rozhodnuté o víťazovi, môžeme ešte počas etapy očakávať boje o sekundy aj na posledných dvoch šprintérskych prémiách.

V každom prípade to budú zaujímavé preteky, v ktorých sa určite budú chcieť presadiť aj slovenskí jazdci. Minimálne im však tento etapák pomôže, udržať sa v dobrej forme aj v závere sezóny.

Prológ: Vo štvrtok podvečer sa začal prvý ročník pretekov v Českých Budějoviciach prológom na 1,2 km. Asi málokto čakal, že bude pre slovenské farby taký úspešný. Nesmierne technicky náročnú trasu zvládol 19-ročný Michael Kolář časom 1:52, čo bol spomedzi 127 štartujúcich pretekárov druhý najlepší výsledok!  Mišo je ako šprintér veľmi dobrý pri výkonnosti na krátke vzdialenosti a tiež výborne jazdí v ťažkých zákrutách, ale za to, že porazil takmer všetkých pri časovke na 1200 metrov na pretekoch UCI, si zaslúži obrovskú pochvalu a obdiv.
Druhý náš rýchlik z Dukly Trenčín, Maroš Kováč, taktiež predviedol fantastickú jazdu a namerali mu šiesty najrýchlejší čas (1:53). Najlepší kontinentálny Slovák sezóny 2012 sa tu pripravuje na MS vo Valkenburgu, tak verme, že získa potrebné sebavedomie. Zvíťazil Čech Martin Bína z ČEZ CT Tábor. V Top 10 sa umiestnili až štyria cyklisti tohto cyklokrosárskeho tímu, čo je veru pozoruhodné.
Kolář si v prvej etape povezie biely dres pre najlepšieho pretekára do 23 rokov, no možno ešte dôležitejšie je to, že Michael aj Maroš sú veľmi vysoko v celkovom poradí a ak sa im podarí počas nasledujúcich troch dní nepripisovať si straty, môžu si vyhliadnuť miesta v konečnej Top 10. Etapy nie sú príliš kopcovité.
1. vlajka
BÍNA Martin
ČEZ CT TÁBOR
01' 49''
2. vlajka
KOLÁŘ Michael
DUKLA TRENČÍN - TREK
+ 00' 03''
3. vlajka
BOROŠ Michael
ČEZ CT TÁBOR + 00' 04''
6. vlajka
KOVÁČ Maroš
DUKLA TRENČÍN - TREK
+ 00' 04''

vlajka
GAVENDA, TYBOR, MAHĎAR, TARAGEL
väčšie straty


1. etapa: Kým bol štvrtok pre nás pozitívnym prekvapením, piatok v Čechách sklamaním. Pelotón sa počas 126-kilometrovej etapy z Třeboňa do Milevska rozdelil na viacero častí a naši najmlaší pretekári Kolář s Taragelom si pripísali stratu dvanástich minút. V prvej veľkej 50-člennej skupine sa udržali iba naši výkonnostne najlepší borci Kováč s Tyborom. Ani toto zoskupenie napokon nedokázalo dostihnúť unikajúcu päticu pretekárov, z ktorých sa v cieli radoval Jiří Hochmann z Dukly Praha, ktorý sa stal aj novým lídrom. Finišovali s náskokom 29 sekúnd.
V celkovom poradí sa samozrejme veľmi prepadol Michael Kolář. Najvyššie sa už teraz z cyklistov Dukly Trenčín Trek nachádza Maroš Kováč. Ostalo mu šieste miesto (+ 30 sek). Iba štyri sekundy na svojho skúsenejšieho kolegu stráca Patrik Tybor na 21. pozícii.
1. vlajka
HOCHMANN Jíří
ASC DUKLA PRAHA
2h 53' 55''
2. vlajka
POLANC Jan
RADENSKA CONTINENTAL
+ 00' 00''
3. vlajka
KOZUBEK Stanislav
WHIRLPOOL - AUTHOR
+ 00' 00''
vlajka
KOVÁČ, TYBOR
DUKLA TRENČÍN - TREK
+ 00' 29''

vlajka
GAVENDA, MAHĎAR, KOLÁŘ, TARAGEL
väčšie straty


2. etapa: Takmer ako cez kopirák dopadla pre Slovákov druhá etapa po 146-tich kilometroch finišujúca v Tábore. Opäť sa v hlavnej skupine udržali Kováč s Tyborom a ďalší naši sa už skôr sústredili na pomoc kolegom. Tentoraz boli úniky zlikvidované a etapu vyhral známy poľský šprintér Tomasz Smolen. Z našej dvojice špurtoval veľmi netradične Patrik Tybor, obsadil slušné 8. miesto. Maroš Kováč prešiel cieľovou fotobunkou šestnásty. Ostatní štyria pretekári trenčianskej Dukly prišli do cieľa v druhej veľkej skupine so stratami cez desať minút.
Celkové poradie sa príliš nemení, zmeny nastávajú najmä kvôli bonifikáciám. Maroš sa žiaľ prepadol na 8. miesto, teda posledné, ktoré zaisťuje UCI body. Tybor je 19. Perličkou je, že víťaz prvej etapy a priebežný líder Hochmann v závere sobotňajšej etapy spadol, no bol už v ochrannej zóne. V nedeľu je na programe posledná etapa.
1. vlajka
SMOLEN Tomasz
BANK BGZ TEAM
3h 31' 55''
2. vlajka
BERNAS Pawel
POĽSKO U23
+ 00' 00''
3. vlajka
SOBRINO Joaquin
SP TABLEWARE CYCLING
+ 00' 00''
vlajka
KOVÁČ, TYBOR
DUKLA TRENČÍN - TREK
+ 00' 00''

vlajka
GAVENDA, TARAGEL, MAHĎAR, KOLÁŘ väčšie straty
3. etapa: Štvrtý deň opäť nemal na to, aby pelotón rapídne pretriedil. O víťazstvo sa až do posledných kilometrov malo šancu pobiť cez 50 cyklistov, no samotný záver predsa len rozostupy nadelil. Z našich sa opäť najviac darilo Patrikovi Tyborovi, ktorý skončil, podobne ako v sobotu, ôsmy bez straty. Maroš Kováč už do cieľa došiel so šesťsekundovou stratou na 18. mieste, ale príliš mrzieť ho to nemuselo. Aj keby finišoval bez straty, prvá bodovaná osmička celkového poradia by z toho nebola.
Celkovo najvyššie napokon skončil Tybor na 11. mieste. Na víťaza Hochmanna stratil 36 sekúnd. O dve sekundy viac Kováč a klasifikovali ho na 14. pozícii. Ostatní naši pretekári stratili viac, prakticky v každej etape prišli do cieľa so stratou viacerých minút.
Dukla si z Čiech odniesla päť UCI bodov za druhé miesto Kolářa v prológu.
1. vlajka
SOBRINO Joaquin SP TABLEWARE CYCLING 3h 31' 55''
2. vlajka
BERNAS Pawel
POĽSKO U23
+ 00' 00''
3. vlajka
VAN DER WEIJST Geert CYCLINGTEAM JO PIELS + 00' 00''
8. vlajka
TYBOR Patrik
DUKLA TRENČÍN - TREK
+ 00' 00''
18. vlajka
KOVÁČ Maroš
DUKLA TRENČÍN - TREK
+ 00' 00''
vlajka
MAHĎAR, KOLÁŘ, TARAGEL väčšie straty
DNF vlajka
GAVENDA Róbert
DUKLA TRENČÍN - TREK
odstúpenie

Kompletné výsledky v exceli + klasifikácie ešte nie sú k dispozícii...


KONEČNÉ PORADIE:
1. vlajka
HOCHMANN Jiri
ASC DUKLA PRAHA 9h 27' 02''
2. vlajka
POLANC Jan
RADENSKA CONTINENTAL + 00' 03''
3. vlajka
HOEM Björn Tore
PLUSSBANK - BMC
+ 00' 07''
11. vlajka
TYBOR Patrik
DUKLA TRENČÍN - TREK
+ 00' 36''
14. vlajka
KOVÁČ Maroš
DUKLA TRENČÍN - TREK
+ 00' 38''

vlajka
MAHĎAR, KOLÁŘ, TARAGEL väčšie stratyDiskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop