Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Sumár týždňa: Aj Van Der Poel pomýšľa na zelený dres, Qhubeke hrozí zánik a Van Aert už opäť víťazí

5.12.2021, 17:00 | Aktuality zo sveta | Peter Matis
Máme za sebou 48. týždeň roka 2021. Počas uplynulých siedmych dní opäť vyplávali na svetlo sveta nové informácie zo sveta cyklistiky. Niektorí jazdci oznámili svoje ciele do budúcej sezóny, iní už začínajú opäť pretekať. Alpecin má nového sponzora, Ineos nové dresy, Mark Cavendish konečne potvrdil svoju budúcnosť, no a v Qhubeke opäť raz riešia existenciálne otázky na poslednú chvíľu.


Van Der Poel zaútočí na zelený dres, Roothooftovci získali Deceuninck

Počas tohto týždňa dal o sebe niekoľkokrát vedieť tím Alpecin-Fenix. V utorok večer vydal oficiálne oznámenie že belgický výrobca okien a dverí Deceuninck, sa stane na najbližšie štyri sezóny sponzorom mužského tímu na ceste i v teréne, ako aj ženskej zostavy Plantur-Pura. Deceuninck do tímu prichádza po úspešnej trojročnej spolupráci s tímom Quick-Step, ale práve možnosť angažovanosti v ženskej cyklistike ich presvedčila a tím tak opúšťa zostavu Patricka Lefévera a prestupuje ku konkurencii. ,,Sme veľmi radi že môžeme oznámiť partnerstvo s tímom Alpecin-Fenix. Podpora mladého talentu, ako aj ženskej cyklistiky, sú pre obe strany dôležitými hodnotami. Veľmi sa teším na jarné klasiky, špeciálne na Okolo Flámska. Verím, že naša značka sa bude vďaka tomuto partnerstvu tešiť publicite počas celej sezóny," nechal sa počuť CEO Deceunincku Francis Van Eeckhout.
Mathieu Van der Poel (© A.S.O. / Chárly Lopez)
Doplnil ho Philipp Roothooft, jeden z bratskej dvojice Roothooftovcov vo vedení tímu Alpecin-Fenix. ,,Sme veľmi radi za toto spojenie s Deceuninckom. Posledných niekoľko rokov náš tím úžasne napreduje, ale ani zďaleka ešte nekončíme. Spolu s Deceuninckom a našimi terajšími partnermi, sme odhodlaní pokračovať v napredovaní a naplňovať naše ambície do budúcnosti." A skutočne, momentálne to pre Alpecin vyzerá veľmi sľubne. Tím má na najbližšie štyri sezóny zaistených sponzorov aj Mathieuho Van Der Poela, a taktiež im náramne hrá do karát nový systém udeľovania divokých kariet na najväčšie preteky, keď najlepší ProTeam v tímovom UCI rebríčku dostáva automatickú pozvánku na všetky preteky World Tour. Alpecin tomuto rebríčku dominoval v posledných dvoch sezónach a je vysoko pravdepodobné, že najbližšie sezóny sa to bude opakovať. Tím tak má všetky benefity tímu World Tour, akurát bez finančnej záťaže spojenej s členstvom v najvyššej cyklistickej lige.

Okrem oznámenia nového sponzora ale Alpecin-Fenix taktiež odpovedal na vyhlásenia Wouta Van Aerta z minulého týždňa a rovnako ako belgická superstar, sa aj tím Alpecin v budúcej sezóne zameria na zisk zeleného dresu na Tour de France. A to podľa všetkého dokonca s Mathieum Van Der Poelom. Budúce leto by sme sa teda mohli dočkať ďalšieho pokračovania tohto už dekádu trvajúceho súboja titánov. A pevne veríme, že k tomuto avizovanému súboju bude mať čo povedať aj náš Peter Sagan.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Cavendish definitívne zostáva v Quick-Stepe, Alaphilippe naznačil že sa pokúsi o žltý dres

Po týždňoch dohadov a naťahovačiek sa zdá, že Mark Cavendish s Patrickom Leféverom konečne dospeli k vzájomnej dohode a britský šprintér tak bude v budúcej sezóne opäť hájiť farby Quick-Stepu. S veľkou pravdepodobnosťou sa bude jednať o poslednú sezónu Manxmana vo World Tour. Najväčším cieľom bude bez pochýb prekonanie rekordu Eddyho Merckxa v počte víťazných etáp na Tour de France. Cavendish to ale nebude mať jednoduché ani len s nomináciou na Starú dámu, keďže Lefévere už dávnejšie označil za šprintérskeho lídra tímu na sezónu 2022 Fabia Jakobsena. Je taktiež vysoko pravdepodobné, že Mark ostane v tíme Quick-Step aj po budúcej sezóne, hoci jeho úloha v manažmente tímu ešte nie je známa. Brit je posledným jazdcom dopísaným na súpisku belgického tímu, ktorý tak bude v budúcej sezóne tvoriť 31 jazdcov. Tím sa stretne už za niekoľko dní na predsezónnom sústredení v Calpe.

Ďalšou hviezdou belgického tímu, ktorá dala o sebe počas uplynulého týždňa vedieť, bol čerstvý otec a dvojnásobný majster sveta Julian Alaphilippe. Ten v rozhovore pre La Gazzetta dello Sport prezradil, že by sa predsa len mohol jedného dňa pokúsiť o žltý dres na Tour de France. ,,Nikdy nehovor nikdy. Koniec-koncov, prečo to neskúsiť? Musel by som zmeniť veľa vecí a rozobrať to s tímom, ale nechcem kariéru ukončiť s pocitom, že som to nikdy neskúsil." Na Alaphilippa je vyvíjaný tlak francúzskej verejnosti odkedy v roku 2019 takmer vyhral Starú dámu, a to bez cielenej prípravy. Medzičasom mu ale pribudlo niekoľko silných súperov a je ťažké si predstaviť scenár, pri ktorom by Alaphilippe mohol vyhrať najväčšie preteky sveta. Svojim vyjadrením ale nepochybne potešil nejedného francúzskeho fanúšika. Zároveň je jasné, že Alaphilippe sa budúci rok vráti k osvedčenému modelu svojej sezóny a zameria sa na ardenské klasiky a Tour de France. Jeho sen o víťazstve na Okolo Flámska tak pomaly bledne.
Julian Alaphilippe (© A.S.O. / Alex Broadway)

Van Aert a Pidcock už opäť pretekajú

Zatiaľ čo niektorí pretekári sa ešte len vracajú domov z dovoleniek, pozvoľna naberajú prvé tréningové kilometre a chystajú sa na predsezónne sústredenia, Tom Pidcock a Wout Van Aert sú už opäť v akcii. V sobotu sa duo zúčastnilo cyklokrosových pretekov v belgickom Boome, zaradených do série Superprestige, a odštartovalo tak svoju krosovú sezónu. Wout Van Aert dokázal svoju triedu a aj napriek chorobe a pádu v pretekoch dominoval, keď vyhral o takmer dve minúty pred Toonom Aertsom. Na pódiu belgickú dvojicu doplnil Holanďan Lars Van Der Haar.
Olympijský zlatý medailista z pretekov MTB z Tokia Tom Pidcock sa umiestnil na siedmom mieste, keď podľa jeho kouča Kurta Bogeartsa nastúpil na preteky len so základnou kondíciou, takmer bez tréningu. Obaja jazdci sa počas decembra zúčastnia predsezónnych kempov so svojimi tímami, než sa ich pozornosť opäť obráti naplno na cyklokros. 26. decembra na svetovom pohári v Dendermonde ich doplní aj tretí hviezdny cyklistický obojživelník Mathieu Van Der Poel, no a tak aj túto zimu sa môžeme tešiť na úžasné krosové zápolenia tohto tria šampiónov, ktoré by mali vyvrcholiť na svetovom šampionáte v americkom Fayeteville. Účasť už potvrdili Van Der Poel aj Pidcock, nad programom Wouta Van Aerta zatiaľ visí otáznik.

Zanikne Qhubeka-NextHash?

Po roku je to tu opäť. Doug Ryder zúfalo zháňa sponzora, UCI mu vychádza v ústrety a stále naťahuje deadliny, ale tentoraz to vyzerá mimoriadne beznádejne. Pred dvomi rokmi prišlo na záchranu NTT a Bjarne Riis, pred rokom v hodine dvanástej zachránila tím značka Assos. Ani tento výrobca oblečenia ale už nedokáže tím financovať a Ryderovi dochádza čas. Ešte stále drží licenciu World Tour pre budúcu sezónu, ktorá mu istí účasť na všetkých Grand Tours, ale zdá sa že ani tento lákavý artikel nedokáže pritiahnuť dostatočne silného investora.
Spolupráca s firmou NextHash je veľkým sklamaním a dokonca to vyzerá, že z firmy do tímu zatiaľ neprišlo ani jediné euro. Napriek veľmi zlej situácií sa ale Ryder, ani jeho jazdci na čele s Domenicom Pozzovivom, Sergiom Henaom alebo Simonom Clarkeom nezvdávajú. Assos tento týždeň potvrdil, že chce aj naďalej podporovať tím, rovnako ako dodávateľ bicyklov BMC a dodávateľ automobilov Mercedes. Chýba iba titulárny sponzor, no čas sa neúprosne kráti.
Marco Schmidt z Qhubeky (© LaPresse/Marco Alpozzi)
Z tímu už odišlo niekoľko jazdcov, na čele so všetkými tromi víťazmi etáp na Gire Giacomom Nizzolom (Israel), Victorom Campenaertsom (Lotto) i Maurom Schmidom (Quick-Step), no na trhu je stále dostatok profíkov bez podpísanej zmluvy, ktorí by mohli byť povolaní do Ryderovho tímu. Už teraz je ale jasné, že ak sa aj tím zachráni, bude suverénne najslabším vo World Tour. Šľachetná myšlienka podpory nadácie Qhubeka bola súčasťou pelotónu dlhé roky. Za tento tím jazdili v najlepšej forme hviezdy ako Mark Cavendish, Edvald Boasson Hagen, Louis Meintjes, či naposledy Giacomo Nizzolo. Za 14 sezón jeho existencie dokázali jazdci tohto tímu nazbierať 186 víťazstiev, z toho najlepšia sezóna bola hneď tá prvá vo World Tour. V roku 2016 tím vyhral 32-krát, z toho hneď 5-krát sa radoval na Tour de France. Tím sa z kontinentálnej úrovne vypracoval až do World Tour, kde sa ale posledné roky stabilne umiestňoval na najnižších priečkach.

Ineos predstavil nové dresy

Tím Ineos Grenadiers výrazne mení dizajn dresov pred novou sezónou. Po skončení 5-ročnej spolupráce s firmou Castelli a privítaní belgickej značky Bioracer bolo jasné, že Briti opäť pozmenia dresy a avizovaná zmena bola predstavená v piatok. Zapózovali si Filippo Ganna, Tom Pidcock, Ethan Hayter alebo aj Richard Carapaz. Starý dizajn nosili jazdci tohto tímu rok a pol, od Tour de France 2020. Vyhrali v ňom dvakrát Giro d'Italia, Dauphiné, Švajčiarsko, Romandiu, Katalánsko a skončili na pódiu na Tour i Vuelte. V novom dizajne budú chcieť byť nepochybne rovnako úspešní, no a okrem toho sa dozaista pokúsia aj vyzvať Tadeja Pogačara na Tour de France.

Buchmann sa nevzdáva svojich ambícií na pódium na Grand Tour

Emmanuel Buchmann sa v rozhovore pre Radsport-News nechal počuť, že v žiadnom prípade nevzdáva svoju snahu dobyť pódium na niektorej z Grand Tours. ,,Som stále veľmi motivovaný. Môj cieľ postaviť sa na pódium na Grand Tour sa nezmenil. Ak sa pozriete na moje predstavenie na Gire, až do pádu som bol na správnej ceste, moja forma išla správnym smerom. To ma napĺňa optimizmom." Nemecký pretekár sa tento rok predstavil na talianskej Grand Tour, kde pekne stupňoval formu a stúpal poradím, až do jeho pádu v 15. etape. V tomto bode sa nachádzal na šiestom mieste, s pol minútou straty na tretieho Vlasova. Hneď na začiatku 15. etapy sa ale zamiešal do hromadného pádu a musel odstúpiť. ,,Bolo to najväčšie sklamanie mojej sezóny. Je to vždy veľmi ťažké keď vás po mesiacoch príprav o všetko pripraví jeden moment, ktorý ste ani nemali ako ovplyvniť."
Buchmann sa v roku 2019 umiestnil na fantastickom štvrtom mieste na Tour de France. V roku 2020 chcel zaútočiť na pódium na Starej dáme, ale pád na Dauphiné, kde sa len tak mimochodom prezentoval vo fantastickej forme, mu tieto plány prekazil. Buchmann tak čelí už druhej stratenej sezóne v rade. Nemec sa ale ani omylom nevzdáva a už si vyhliadol budúce Giro. ,,Na Gire bude málo časoviek a veľa ťažkých etáp, hlavne ku koncu. To mi vyhovuje. Aj na Tour budú ťažké horské etapy, ale máme tam veľmi nervózny prvý týždeň, s veternými etapami a kockami. Na Tour je ďaleko väčšie riziko, že sa niečo ešte pred horami pokazí."
Tím Bora-Hansgrohe pred sezónou výrazne obmenil káder. Odišli dlhoročné opory, Peter Sagan aj s celým svojim mini-tímom, ako aj Pascal Ackermann a jeho vláčik. Za dvoch jazdcov schopným priniesť body a výsledky Bora získala hneď piatich. Prichádzajú vrchári Jai Hindley a Sergio Higuita, vracia sa šprintér Sam Bennett, prichádza líder na Grand Tours Alexander Vlasov a v neposlednom rade aj mladý belgický supertalent Cian Uijtdebroeks. Okrem týchto mien si tím nechal lídrov Buchmanna, Wilca Keldermana, Maximiliana Schachmanna, Nilsa Politta, Lennarda Kämnu či Patricka Konrada. Tím Bora tak výrazne posilnil svoj káder a v nasledujúcej sezóne sa pokúsi opäť dostať medzi top tímy sveta, čo je pozícia, na ktorej sa pohyboval v roku 2019, ale v posledných dvoch rokoch z týchto pozícií ustúpil.
 
Náš eshop