Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Na kontinentálnej scéne v uplynulom roku dominovali tímy z nášho okolia

8.12.2021, 13:00 | Magazín C-I.sk | Lukáš Timko
Minulý týždeň sme sa pozreli na sezónu Pro tímov, tentoraz zhrnieme rok 2021 z pohľadu treťoligových tímov a pretekárov. Opäť sa medzi nimi našlo viacero talentov, ktorých už o pár mesiacov uvidíme v najsilnejších celkoch.
  
Aj keď to v posledných dvoch rokoch vyzeralo všelijako, zdá sa, že profesionálna cyklistika by túto krízu pandémie mohla zvládnuť. Ešte nie sme na jej konci a nejeden tím padne na kolená, alebo oslabí svoj rozpočet, ale na scéne World Tour ako aj Pro úrovni to máme viac-menej stabilizované. Niektoré celky posilnili sponzorskú štruktúru, iné boli pred krachom zachránené cez nové partnerstvá.
Ilustračná fotografia (© Igor Stančík)
Kontinentálna cyklistika však nie je tak na očiach televíznych kamier a tímy majú aj veľa maličkých partnerov, ktoré nemajú také rozsiahle marketingové aktivity a stratégie. Často je to na majiteľovi, či financie uvoľní, alebo nie. Tieto tímy sú preto ešte zraniteľnejšie než tie bohatšie väčšie. Našťatie, počet kontinentálnych tímov v roku 2021 klesol zo 170 na 161, teda iba o deväť, hoci viaceré tímy sa počas roka rozpadli a už neprihlásili do sezóny 2022. UCI dosiaľ nezverejnila menoslov kontinentálnych tímov v roku 2022 napriek tomu, že registračný proces prebehol už v novembri. Dá sa však očakávať ďalší mierny pokles.
Desiatky tímov pôsobiacich mimo Európy už druhý rok výrazne doplácajú na znížený globálny zásah cyklistiky. Mnohé podujatia v rôznych častiach sveta sa pre pandémiu nekonali, preto sme si množstvo celkov z Ázie, Ameriky či Afriky vôbec nevšimli. 
- ponuka z nášho eshopu -
eshop tarmac sl6 v2update
- ponuka z nášho eshopu -
Aj v Európe sa ale zrušilo množstvo pretekov a zatiaľ čo Belgicko malo ešte pred troma rokmi osem tímov tretej ligy, v roku 2021 už len tri, rovnako ako Francúzsko. Španielsko dokonca na konti scéne nemalo žiaden tím. Zaujímavé je, že z cyklistického pohľadu zvládajú pandémiu najlepšie Taliani, ktorí mali na scéne desať tímov a zrušilo sa tam menej UCI pretekov ako napríkald v Belgicku. Z podujatí Europe Tour Belgičania prišli o dvanásť, Taliani iba o štyri.
Medzi 161 družstvami sa len veľmi ťažko hľadá jeden suverénny víťaz celej sezóny, no keď sme si pozreli počet dosiahnutých UCI bodov aj UCI víťazstiev, tak nám vyskočili štyri tímy. Najviac bodov (1265) a 14 víťazstiev si pripísali pretekári Mazowsze Serce Polski. Bol to teda najlepší treťoligový tím sezóny 2021. Opanovali množstvo podujatí v strednej a južnej Európe, presadzovali sa Banaszek, Kaczmarek, Boguslawski aj nová posila Räim. Vyhrali celkovo i pár slabšie obsadených pretekov prvej kategórie.
  
Mazowsze Serce na Okolo Slovenska (© Ján Melicher)
O jedno víťazstvo viac, no o tristo bodov menej (963) zaznamenal Jumbo - Visma Development. Pravdou je, že väčšinu triumfov si priniesli z podujatí 2.2U, teda do 23 rokov. Najviac bolo vidieť Micka Van Dijkeho, Gijsa Leemreizeho a Maurica Ballerstedta. Prví dvaja už odišli do veľkého Jumba, tretí sa presunul do Alpecinu. Development tím World Tour však nepatrí celkom do relevantnej konkurencie kontinentálnych tímov, pretože využíva infraštruktúru svojho materského veľkého klubu.

O to väčšie uznanie patrí Elkovu - Kasper a Vosteru ATS, teda ďalším dvom celkom, ktoré získali viac bodov ako malé Jumbo a triumfovali deväť, resp. desaťkrát. Vo Vosteri je známou firmou najmä obojživelník Patryk Stosz a akosi stále nestarne Maciej Paterski. Spolu s Mazowszem oba tímy ťažia z veľkej tradície, ktorú v Poľsku roky pomáhalo budovať CCC a nedá sa stratiť zo dňa na deň. Zaujímavé bude sledovať, ako sa to u našich susedov bude vyvíjať ďalej. Elkov tradične ťahal celá zostava - od Ťoupalíka, Schlegela po Bártu.
Jakub Otruba na Okolo Slovenska (© Ján Melicher)
Zaujímavé je, že zo 161 treťoligoých tímov máme na tróne práve tri tímy zo strednej Európy, ktoré často vidíme na našich cestách a súperia s našimi tímami a pretekármi. Nie je to teda nejaká lokálna špička, ale na základe štatistických ukazovateľov (ktoré nie sú všetko) špička svetová. Tieto celky nazbierali viac UCI bodov ako šesť Pro tímov. No žiadnemu kontinentálnemu tímu sa nepodarilo vyhrať etapu na pretekoch kategórie ProSeries.
Za týmito štyrmi celkami sa objavujú už tímy z veľkých bášt - ďalšia farma, tentoraz Groupamy-FDJ len s triumfami na pretekoch druhej kategórie UCI, tesne presiahli tisíc bodov. Najviac vyčnieval Marijn van den Berg, víťaz bodovacej súťaže aj dvoch etáp na Avenire, ktorý ale odišiel do EF Education. Veľmi silný rok s tisíckou bodov aj desiatimi víťazstvami mal Colpack Ballan. Taliansky celok ťahal najmä supertalentovaný 19-ročný Španiel Juan Ayuso, v ktorom mnohí vidia nového Contadora a s UAE už podpísal štvorročný kontrakt. Veľa víťazstiev dosiahol aj portugalský Efapel, ale len na domácich cestách.
- ponuka z nášho eshopu -
- ponuka z nášho eshopu -
Okrem Jumba a Groupamy malo aj viacero ďalších tímov WT svoje kontinentálne tímy, ktoré sa ale až tak nepresadili. Boli to Bahrain Academy, Israel Academy, Nippo-Provence, DSM a Qhubeka. Dokonca aj Pro tímy Alpecin, Bingoal a UNO-X mali treťodivízne B-čka. Iné tímy skôr siahali po lacnejšej alternatíve spolupráce s klubovými celkami v domácej krajine.
My sme mali na scéne dva kontinentálne celky. Tradičná Dukla Banská Bystrica nazbierala 450 UCI bodov a najviac sa darilo Lukášovi Kubišovi, ktorý celkovo vyhral preteky v Kamerune, no objavil sa párkrát na pódiu i na iných pretekoch. Z celkových počinov bolo najkvalitnejšie asi šieste miesto na Okolo Bulharska. Do Dukly sa vracia Erik Baška, teda uvidíme, čo sa podarí jemu, či zostave okolo neho.
Lukáš Kubiš a Matúš Štoček (© Ján Melicher)
Cycling Academy Trenčín dosiahol na 110 bodov a ich jasne najlepším pretekárom bol 27-ročný Čech Tomáš Kalojíros, ktorému sa darilo na poľských Grodoch či v Bulharsku. Tím Romana Broniša sa ale pre rok 2022 medzi treťoligové celky nezaregistroval a bude sa ďalej venovať mládeži, či jazdcom do 23 rokov na klubovej úrovni.
Ako sme písali vyššie, UCI ešte nezverejnila zoznam tímov v budúcej sezóne, takže nevieme presne, k akým zmenám dôjde. Tie najsilnejšie celky by mali pokračovať s minimálnymi zmenami. Výnimkou je Elkov, ktorý prišiel o Kaňkovského (koniec kariéry), Schlegel odišiel do Caja Rural, Kukrle do Gazpromu a Kelemen do Swiss Academy. O odchode špekulovali aj ďalší mladí pretekári.
Súvisiaci článok:
 
Náš eshop