Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Na prestupovom trhu dominovala Astana, Bora hlásila významné odchody, Quick - Step získal štvoricu cyklistov

8.1.2022, 10:00 | Aktuality zo sveta | Juraj Janoťák
Nová sezóna pomaly klope na dvere a viaceré tímy do nej vstúpia s novými tvárami. Najaktívnejšie si na prestupovom trhu počínali v tíme Astana, naopak, Quick-Step opustilo viacero známych tvári a do tímu pribudli iba štyria cyklisti. Nový tím si našiel aj Peter Sagan. 
Astana ombenila skoro polovicu tímu

Ak by sa dávali medaily za počínanie na prestupovom trhu, zlato za posledný rok by na krku nosil generálny manažér Alexandre Vinokourov. Kazašský celok Astana totiž poriadne prekopal zostavu zo sezóny 2021. Tím opustilo desať jazdcov, no namiesto nich prišlo trinásť cyklistov. Najväčšou akvizíciou Vinokourova na prestupovom období je Miguel Ángel López. Kolumbijsky vrchár a pretekár na celkové poradie pôsobiť v Astane od roku 2015 do roku 2020. Vlani pretekal za Movistar, kde však neprežil ideálnu sezónu. Na Tour de France, aj na podujatí La Vuelta a Espaňa ho pribrzdili pády a obe preteky Grand Tours nedokončil. Jeho najlepším výsledkom v roku 2021 bolo víťazstvo na Okolo Andalúzie. V staronovom tíme bude mať López jasnú pozíciu lídra. 

Ďalším navrátilcom do Astany je aj Vincenzo Nibali. Víťaz Tour de France z roku 2014 pôsobil v kazašskom celku v rokoch 2013 až 2016. Práve počas tohto obdobia získal Talian najväčšie úspechy vo svojej kariére. V drese Astany vyhral dvakrát Giro d'Italia a raz Okolo Lombardie. Ku Astane sa v roku 2022 pripojili aj ďalší kvalitní vrchári, menovite Joe Dombrowski, David de la Cruz a Sebastian Henao. Kazašský tím tak bude mať v horách veľa možností a hlavne extrémnu silu. Posilu získali aj do súbojov s chronometrom, pretože novým členom celku Astana je aj Gianni Moscon. Taliansky špecialista na časovky sa v poslednom období hľadal, a prestup do Astany by mohol byť pre neho novým impulzom. Moscon je majster Talianska v časovke z roku 2018.
Vincenzo Nibali (© LaPresse/Fabio Ferrari)
Jumbo opustil elitný šprintér, vo veľkom nakupovali v UAE

Aktivitou na prestupovom trhu hýril aj Richard Plugge z tímu Jumbo – Visma. Počas sezóny sa mu podarilo predĺžiť spoluprácu s Woutom van Aertom a Stevenom Kruijswijkom. Cez prestupové obdobie sa mu podarilo zlanáriť Rohana Dennisa, ktorému pôsobenie v Ineose príliš nechutilo a už po roku si radšej zbalil kufre. Plugge tak získal adekvátnu náhradu za Tonyho Martina, ktorý ukončil kariéru. Dres Jumbo – Visma bude v roku 2022 obliekať aj klasikár Tiesj Benoot. Belgičan naposledy pôsobil v celku DSM, kde ale nevedel nadviazať na výkony z Lotto Soudal. Zmena mu môže padnúť iba vhod. Možno najťažšou otázkou pre Pluggeho bolo nájsť náhradu za Dylana Groenewegena. Stal sa ňou Christophe Laporte.

Na pomyselné stupne víťazov sa dostal generálny manažér tímu UAE Team Emirates Giuseppe Saronni. Síce v ich vodách doslova lúpila Astana, vzala im štyroch cyklistov, Saronni zareagoval viac ako excelentne. Horskú zostavu doplnili Marc Soler a George Bennett, ktorý bol jedným z najdôležitejších domestikov pre lídrov Jumbo – Visma na pretekoch Grand Tours. Tadej Pogačar tak bude mať po ruke skúseného, a hlavne veľmi kvalitného vrchára, pomocníka do záverečných stúpaní. Výrazné akvizície získal Saronni tiež medzi šprintérmi. Do tímu pribudli Pascal Ackermann a Álvaro Hodeg. Poslednou významnou posilou pre sezónu 2022 je João Almeida, vychádzajúca hviezda svetovej cyklistika. Portugalčan vyhral vlani na Okolo Poľska a Okolo Luxemburska, výborne si viedol na talianskych jednorazovkách a na talianskej Grand Tour obsadil celkovo šieste miesto. 
- ponuka z nášho eshopu -
banner detske oblecenie green
- ponuka z nášho eshopu -

Prestupové obdobie nebolo iba o troch tímoch a pár cyklistoch. Viaceré celky získali do svojich radov nové osobnosti. Esteban Chaves bude krútiť pedále za tím EF Education – Nippo, do ktorého prestúpil z celku BikeExchange. Španielsky majster Omar Fraile a šprintér Elia Viviani sa dohodli na spolupráci s Ineosom Grenadiers. Viviani sa vracia do tímu, v ktorom už pôsobil, po neúspešnom dvojročnom ťažení v celku Cofidis. Za dva roky totiž nezískal ani jedno víťazstvo na prestížnom podujatí na ceste. Na nových kolegov a nový tím si bude zvykať aj Jakob Fuglsang. Dán bude jazdiť za Israel Start-Up Nation. Rovnako aj Giacomo Nizzolo. Poslednou veľkou rybou, ktorá pre sezónu 2022 zmenila klubové farby je John Degenkolb. Víťaz Paríž – Roubaix z roku 2015 bude pôsobiť v celku DSM.
Bora nahradila Petra Sagana známou tvárou

Na opačnom fronte, teda medzi tímami, ktoré počas prestupového obdobia skôr stratili ako získali, sa nachádza Bora – hansgrohe. Z nemeckého celku odišla ikona posledných rokov a historicky najúspešnejší ich jazdec, a neodišiel sám. Peter Sagan si do nového tímu TotalEnergies so sebou zobral Macieja Bodnara a Daniela Ossa. Ďalším odídencami sú Rüdiger Selig a Pascal Ackermann, ktorý dlhší čas patril medzi najväčšie nemecké klenoty v tomto zoskupení. Tretry na klinec zavesil Andreas Schillinger a nového zamestnávateľa si našiel Michael Schwarzmann. Bora síce získala naspäť Sama Bennetta, avšak Ír v poslednom období vôbec nepretekal a iba sa hádal cez médiá so svojim bývalým šéfom. Tiež jeho odchod z Bory v roku 2019 nebol zrovna ideálny. 
Sam Bennett v Bore (© Tour of Turkey)

Rovnako ako Bora – hansgrohe, tak aj vedenie celku Quick-Step Alpha Vinyl Team príliš veľa nových hráčov nezískalo. Do tímu pribudli iba štyri nové tváre, medzi nimi aj slovenská nádej Martin Svrček. Generálny manažér Patrick Lefevere nezískal ani jednu známejšiu tvár. Veľký výpredaj nastal aj v tíme DSM, z ktorého okrem Benoota odišli ešte Jai Hindley, Michael Storer, Chad Haga alebo Jasha Sütterlin. Namiesto nich Iwan Spekenbrink podpísal iba Degenkolba a štyroch mladých cyklistov do 25 rokov. Úplne najhoršiu prácu na prestupovom trhu odviedli predstavitelia celku Qhubeka NextHash. Na vine boli finančné problémy a strata licencie World Tour. Z tímu nakoniec odišlo šesť cyklistov vrátane Victora Campenaertsa. Fabio Aru a Matteo Pelucchi ukončili kariéry. Namiesto osmičky jazdcov Qhubeka získala jedného mladíka. 
 
Náš eshop