Ďalší týždeň priniesol definitívne rozhodnutie Jaroslava Kulhavého v tajničke "cesta versus biky." Sumár je však aj o účinkoch alebo neúčinkoch EPO, či o prestupoch, alebo trápeniach niektorých pretekárov.
Kulhavý naďalej Biker
Ak ste sledovali udalosti okolo olympijského víťaza Jarda Kulhavého, tak ste určite očakávali verdikt, či zostane pri horských bicykloch, alebo prestúpi na cestu. Momentálne zvíťazili hory. Kulhavý totiž podpísal novú dvojročnú zmluvu so svojim súčasným tímom Specialized Racing. V zmluve je aj dvojročná opcia. Pretekár je teraz z novej zmluvy nadšený a sny o cestnej cyklistike odkladá opäť na budúcnosť: "S novými podmienkami som absolútne spokojný. Bola by veľká škoda opúšťať biky po tom, kam sme sa dostali po olympijskom triumfe. Nikdy som nesníval o víťazstve na Tour alebo o niečom podobnom. Na to musí mať človek dispozície. Cestu som zvažoval predovšetkým pre to, aby som celý život nejazdil len na horských bicykloch a aby som si potom v päťdesiatke nevyčítal, že som to aspoň raz nevyskúšal. Do budúcnosti je teda všetko otvorené."
Kulhavý tiež priznal, že momentálne v jeho rozhodnutí zohrala určitú úlohu aj kauza Armstrong: "Cestnú cyklistiku to poškodilo. Viem ako je to pri bikeroch. Aj tam sa občas niekto nájde, ale inak všetci jazdia čistí. Naopak, na ceste netuším, čo sa tam deje a z tohto pohľadu by som tiež išiel do neznámeho prostredia, z čoho som mal obavy." Celý kontrakt Jardu má vyvrcholiť na olympiáde v Riu de Janeiro, kde bude v roku 2016 obhajovať zlato. Ako sám hovorí, hlavným cieľom v Riu je vyhrať. Nakoľko je Kulhavého rozhodnutie neprejsť na cestu iba z jeho hlavy ťažko povedať, Quick-Step, kde mal prestúpiť, totiž pred troma týždňami uzavrel maximálnu hranicu 30 pretekárov, teda už mu ani neostalo miesto.
Wigo športovcom roka
Bradley Wiggins je podľa Športovej žurnalistickej asociácie britským športovcom roka. Tento úspech mu vynieslo olympijské londýnske víťazstvo v časovke a triumf na Tour de France, ktoré malo prívlastok "prvé v histórii Veľkej Británie." V rebríčku za ním skončil dvojnásobný olympijský víťaz v behu na päť a desaťtisíc metrov Mo Farah. Tretí bol opäť olympijský víťaz, tenista Andy Murray.
Pre úplnosť doplňme aj ženský rebríček. Aj tam sa dostali cyklistky. Vyhrala víťazka olympijského sedemboja Jessica Ennisová. V rebríčku však už nie je nováčikom, pretože za posledné štyri roky ho vyhrala už tretíkrát. Druhá bola veslárka Katherine Graingerová. Cyklistika tento raz skončila na treťom mieste. Zastúpila ju dráharka Laura Trottová.
Účinok EPO
Po dopingovej kauze Armstronga stále vychádzajú na povrch nové a nové informácie o dopingu. Kauza už dorazila aj do vedeckých kruhov a páni v bielych plášťoch priniesli veľmi zaujímavé informácie. Zamerali sa na EPO, teda erytroproteín, ktorý je za kauzou Armstrong, ale zároveň je v cyklistike asi najčastejšie používanou zakázanou látkou. Na čo teda prišli?
Účinky látky testovali na dobrovoľných cyklistoch, neprofesionáloch. Zistili, že EPO dokáže zvýšiť hornú hranicu prísunu kyslíka len zhruba na 20 minút. To je v rámci päťhodinovej etapy samozrejme málo. Tento ukazovateľ teda podľa vedcov môže zohrávať úlohu ale iba pri bežných časovkách. Na celkovom výkone cyklistov má teda podľa nich podiel viacero ďalších faktorov, na ktoré už EPO nemá žiadny vplyv. Vedecký výrok teda uzatvárajú tým, že veda nepozná žiadny dôkaz, ktorý by potvrdil účinok erytroproteínu na zvýšenie výkonnosti špičkových cyklistov.
Nám sa pýta dodať, ktovie ako by to dopadlo, keby sa zamerali na jeho účinok v určitom momente etapy, napríklad v horskej etape práve na stúpaní. Pretože práve v kauze Armstrong sa objavili informácie, že látky mohol dostávať aj počas etáp. Ale to už sú naozaj špekulácie. V každom prípade, tam by možno tých 20 minút mohlo stačiť na rozhodujúce momenty.
Vedeckú štúdiu ale ešte musíme uzavrieť jednou podstatnou informáciou. Odborníci totiž tvrdia, že cyklisti sa užívaním EPO naopak vystavujú zbytočným zdravotným rizikám. Vedľajším účinkom sú napríklad krvné zrazeniny, ktoré môžu vyústiť do infarktu alebo mozgovej mŕtvice.
Rogers a Gerdemann
Michael Rogers opúšťa tím Sky a odchádza do čoraz silnejšieho Saxo-Tinkoff Banku. Stane sa tak veľmi dobrou posilou tímu El Pistolera či Romana Kreuzigera. Tím Sky zároveň vydal stanovisko, že jeho odchod nemá nič spoločné s ich nulovou toleranciu dopingu: "Po dvoch rokoch s nami sa rozhodol pripojiť k novému tímu a hľadať nové výzvy. Ďakujeme Michaelovi za jeho prácu pre Sky a želáme mu všetko dobré v ďalšej kariére," konštatuje oficiálna správa tímu.
Opačné problémy má bývalý nositeľ žltého dresu (2. etapy) z Tour de France, Linus Gerdemann. RadioShack mu zmluvu na rok 2013 nepredĺžil. Jeho budúcnosť v cyklistike je preto viac ako neistá. Pred dvomi rokmi prežil fúziu Leopardu a RadioShacku. V takomto vysokom dátume už má ale problém, pretože takmer všetky tímy majú jazdecké obsadenie uzatvorené.