MS 2012: Quick Step s Petrom Velitsom majstrami sveta v TTT + audio

16.9.2012, 11:56 | Sprav. z pretekov - staršie | Lukáš Timko

Disciplína: Tímová časovka mužov Elite na MS v cestnej cyklistike 2012
Majstri sveta: Omega Pharma - Quick-Step
Dátum a čas: Nedeľa, 16. september 2012, od 13:30 do 16:30
Trasa a dĺžka: Sittard > Valkenburg, 53,2 km
Slováci: Peter Sagan (Liquigas-Cannondale), Peter Velits (Omega Pharma - Quick-Step)
Úvod/preview k tejto disciplíne: TU!
Štartová listina: TU!

Holandský šampionát otvorili v nedeľu tímové časovky. Pre Valkenburg to nebola novinka. To isté sa tu udialo presne pred 33 rokmi, vtedy u mužov triumfovalo Východné Nemecko, ženská časovka sa nejazdila. Predpoludním si staronovú disciplínu vyskúšali ženy. Z dvanástich tímov bol na 34,2 km najrýchlejší nemecký Specialized - Lululemon. Viac info na titulke v krátkych správach.

Histórii, pravidlám a trase sme sa venovali v preview, takže iba dodáme, že v Holandsku cyklistov privítalo veľmi dobré počasie. Dnes bolo slnečno a teplota atakovala hranicu 22ºC. Medzičasy boli na 9,5 km, 20,5 km a 37,2 km

Presný kľúč nasadzovania na štart nebol zverejnený, ale vo všeobecnosti papierovo najrýchlejšie celky štartovali na konci. Kontinentálne a prokontinentálne družstvá štartovali v prvej polovici. Z nich bolo najrýchlejšie podľa predpokladov Rusvelo, teda pre túto sezónu nový ruský projekt. Naopak, na chvoste sa, aspoň v prvých medzičasoch, pohybovali Saur-Sojasun a Team Type 1. Najväčší outsideri MTN Qhubeka boli lepší než tieto dva tímy. Juhoafrická zostava akoby cítila živý vánok, ktorý ich ovieva tieto dni. Africká telekomunikačná spoločnosť MTN ohlásila posilnenie sponzorstva a posun do prokontinetnálneho sveta. Zo známych pretekárov tam napríklad už prestúpil Gerald Ciolek z OPQS.

Z prvých tímov World Tour ukazoval najlepšiu formu Liquigas s Petrom Saganom, čo nás samozrejme tešilo. Po desiatich kilometroch mali o 20 sekúnd lepší čas než vtedy druhé Ag2r.

Medzitým sme mohli uzavrieť prvý interný súboj, a to medzi kontinentálnymi manšaftami. Najrýchlejšia bola Itera-Kaťuša (1:06:26), farma Kaťuše a pretekári, ktorí štartovali aj na Okolo Slovenska a pravidelne sa s nimi stretávajú najmä Slováci mimo ProTour. Porazili aj viacere výborné prokonti družstvá ako Cofidis alebo Pro tímy Lampre a FDJ. Pomyselné striebro vybojoval Optum Kelly Benefit z USA a tretie miesto patrilo prekvapujúco komplet africkej zostave z MTN Qhubeka.

Medzi prokontinentálnymi tímami boli jasne najrýchlejší taktiež Rusi, Rusvelo (1:05:31). Známi dráhoví cyklisti porazili Argos-Shimano o 47 sekúnd, Cofidis o minútu. Ich čas boli rýchlejší než viacero Pro tímov ako Ag2r, Euskaltel či FDJ, ktoré ledva predstihlo Juhoafričanov z MTN.

Popredné Pro tímy jasne ukazovali, že sú inou ligou. Prvý medzičas po 9,5 kilometroch zaznamenal OPQS, Rabobank, Oricu, BMC a Liquigas iba vo dvoch sekundách. Garmin strácal štyri, Sky až 11 sekúnd. Velits aj Sagan mali veľké šance na medailu.

liquigas-ttt-2012Druhý medzičas opäť potvrdil obrovskú vyrovnanosť tímov, no žiaľ už s Liquigasom na prvých miestach nerátal. Naopak, zlato prisudzoval Omege. Zároveň veľmi markantne potvrdil to čo sme pred časovkou avizovali. Sky strácalo na prvé celky až pol minúty a boli z akýchkoľvek šancí na medailu preč. Na 21,6 km viedol Omega Pharma - Quick Step o osem sekúnd pred BMC a Rabobankom. Orica už mala manko 12 sekúnd. Vyzeralo to tak, že táto štvorica tímov si to rozdá o medaily. Garmin, Vacansoleil, Movistar, Liquigas, Kaťuša a Sky boli ešte do 30 sekúnd.

Tretí úsek bol už členitejší než prvé dva a rozdiely nenechali na seba dlho čakať. Fantastickú jazdu predvádzala stále kompletná zostava Quick Stepu, ktorá už nadeľovala straty. BMC sa ešte držalo na deväť sekúnd, ale tretia Orica a štvrtý Rabobank už strácali priepastných 33 resp. 45 sekúnd. Liquigas tempo stupňoval a už bol piaty tesne za Rabobankom.

Záverečná časť časovky s Caubergom bola absolútne zlomová a viaceré tímy sa roztrhali, neboli schopní sa držať pokope. Takto sklamal napríklad Rabobank. Quick Step ako jediný tím zo všetkých prišiel do cieľa v šiestich mužoch a so senzačným časom 1:03:17, ktorý bol najrýchlejší, majstrovský. Striebro si vybojovala družina BMC, ktorá zaostala iba o neuveriteľné tri sekundy, a to sa na vrchole Caubergu roztrhala a musela naspäť vytvárať vláčik. Bronzové medaily vybojovala partia Orica-GreenEdge, ale už s odstupom 47 sekúnd. Žiaľ, Peter Sagan asi dnes bude večerať niečo so zemiakovou prílohou, keďže Liquigas prekonal papierové predpoklady a skončil na výbornom štvrtom mieste! Sklamaný Rabobank sa musel uspokojiť s piatou pozíciou.

opqs-ttt-msDovolíme si povedať, že ak by BMC nezaváhalo na Caubergu, Švajčiari by sa stali majstrami sveta, ale na to sa už história pýtať nebude. Peter Velits získal vrámci majstrovstiev sveta už druhú zlatú medailu. K triumfu v pretekoch U23 z Stuttgartu 2007 pridal tentoraz tímový časovkársky úspech. S ním si zlatú medailu na krk zavesili Tony Martin, Tom Boonen, Niki Terpstra, Sylvain Chavanel a Kristof Vandewalle. To sú prví majstri sveta z tímovej časovky v novom storočí. Časovkársky dreamteam s majstrom sveta a tromi majstrami svojich krajín tento rok nevyhral jedinú tímovú časovku, ale zabral v pravý čas a triumf si poctivou prípravou zaslúžil.

Dodajme ešte dve pikošky. Prvú zlatú medailu z tímovej časovky v novej ére zavesil Pat McQuaid na krk práve 27-ročnému rodákovi z Bratislavy. O pretekárov Liquigasu sa v cieli staral masér a člen slovenskej výpravy na MS Maroš Hlad.

Športový riaditeľ pre Elite v rámci slovenskej reprezentácie na MS Ladislav Velits:
"Tento úspech je výsledkom dvojmesačnej prípravy šiestich ľudí iba na tento deň. Pretekári Quick Stepu sa podľa možností pripravovali osobitne aj spolu pod taktovkou tímových odborníkov na túto disciplínu. Peter posledné tri týždne počas tréningu takmer nezosadol z časovkárskeho špeciálu. Nebolo tajomstvom, že mali ambície na medailu a čokoľvek iné by bolo sklamaním.
Je to už druhá Petrova zlatá medaila z MS, trocha prestížnejšia, keďže ju dosiahol v elitnej kategórii. Povedal by som to tak, že prvé zlato bolo pre nás určite emotívnejšie a otvorilo dvere chlapcom do profesionálnej cyklistiky. Dnešný deň potvrdil, že Peter je v súčasnosti jedným z najlepších časovkárov a môže alebo bude môcť sa pobiť o najlepšie priečky aj v individuálnej časovke na MS. Čo sa týka vplyvu dnešného dňa na stredu, myslím si, že Petrovi to skôr pomôže, bude pozitívne naladený."