MS 2012: Martina v časovke takmer zaskočil Phinney

16.8.2012, 13:56 | Sprav. z pretekov - staršie |

Disciplína: Individuálna časovka mužov Elite na MS v cestnej cyklistike 2012
Majster sveta 2012: Tony Martin (Nemecko)
Dátum a čas: Streda, 19. september 2012, od 13:30 do 16:30
Trasa a dĺžka: Heerlen > Valkenburg, 45,7 km
Slováci: Peter Velits (Omega Pharma - Quick-Step), Matej Jurčo (Whirlpool - Author)
Úvod/preview k tejto disciplíne: TU!
Štartová listina: TU!

Na začiatku štartovej listiny boli prirodzene zaradení jazdci, ktorí nemali toho za sebou tak veľa, resp. nemajú veľké prenikavé výsledky. V okolí Limburgu (Valkenburgu) však nebolo isté počasie a najmä od začiatku trate veľmi pršalo. Dážď sa neumiernil ani pri štarte Petra Velitsa.

Náš prvý pretekár, ktorý odštartoval, Matej Jurčo, podával od úvodu svojej časovky sympatický výkon a po prvých pätnástich jazdcov, ktorí dorazili do cieľa, bol na peknom druhom mieste. Prvý pretekár, ktorý bol v začiatkoch tejto časovky na prvom mieste dlhšiu dobu bol Rakúšan Riccardo Zoidl - s časom 01:01:36. Matej Jurčo strácal v tom čase na druhom mieste 59 sekúnd.

Výborný výkon podal aj jazdec Slovinska v službách Liquigasu Kristian Koren, po dojazde odsunul nášho Mateja Jurča na tretie miesto. Koren strácal osem sekúnd. Všetci favoriti však začali svoju časovku ihneď po štarte Petra Velitsa. Tesne po štarte slovenskej nádeje dážd opadol a tak mali ďalší pretekári stále lepšie a lepšie podmienky. Vynikajúco zajazdil svoju časovku celkom neznámy Kazach Dmitrij Gruzdev, keď vylepšil čas Zoidla o minútu! Matej Jurčo bol po dvadsiatich pretekároch cieli na peknom piatom mieste.

Veľmi zaujímavé medzičasy mali skúsení časovkári, (Fuglsang, Brajkovič, Gusev) keď všetci do jedného strácali už po 15 km jednu minútu! V tých momentoch sa zdalo, že Gruzdev nasadil latku poriadne vysoko a jeho výkon sa približoval prvej desiatke celej časovky. A nestrácali len známi jazdci, ale aj náš Peter Velits, ktorý v čase, kedy prvý medzičas preťali 47 jazdci strácal 44 sekúnd a bol na priebežnom 25. mieste.

jurco-matej-casovkaGruzdevov čas tak minútu čo minútu bol bližšie a bližšie k veľkému úspechu. O pár minút neskôr ho však prekonal bieloruský rýchlik Kiryienka o jedenásť sekúnd. Chavanel strácal na prvom medzičase 14 sekúnd a Van Garderen bol tretí so stratou 11 sekúnd, tieto rozostupy boli tak znesiteľné a obaja jazdci mali stále sľubné vyhliadky do ďalších kilometrov. Cyklisti tak mali náročné podmienky a dôležité bolo zachytiť úvod a udržiavať konštantné tempo od začiatku, kedže bolo evidentné, že na prvom medzičase strácali skúsení časovkári najviac a potom to už nedokázali výrazne vylepšiť či nebodaj znížiť.

Taylor Phinney vylepšil čas na 15 km, kde stále viedol Gruzdev o 15 sekúnd, čo bolo vynikajúcej ceste ku výbornému umiestneniu. Konštantne išiel aj Tony Martin, ktorého čas bol o štyri sekundy horší ako čas Phinneyho. Contador strácal 40 sekúnd, a tak bolo veľa pretekárov, ktorí pohoreli. Fantastickú jazdu predviedol Jan Bárta, keď bol po 38 pretekároch v cieli na vynikajúcej tretej priečke. Umiestnenie v prvej desiatke bolo skvelým výsledkom pre tohto českého pretekára.

Taylor Phinney zvádzal na trati boj s Tonym Martinom, ktorý ho v pribúdajúcich metroch porážal. Martin išiel tak súmerné a obrovské tempo, že po polovici trate mal za sebou Contadora, ktorému teda nadelil dve minúty. T. Martin mal po treťom medzičase náskok 13 sekúnd a mieril za obhajobou titulu.

O niekoľko kilometrov neskôr síce Phinney skresal odstup od Martina, no ten mal k dobru stále 8,5 sekundy. V momente, kedy Van Garderen došiel do cieľa, si mohol byť takmer na 100 % istý Kiriyenka svojou medailou, čo bol obrovský úspech pre tohoto bieloruského reprezentanta. Taylor Phinney bol v cieli prvý, keď prekonal Kiryienku o minútu a tridsaťšesť sekúnd a čakal v cieli ako zajazdí Nemec Martin.

Napokon to bol nervy-drásajúci záver, keď Martin trošku opäť stratil, no napokon mu to stačilo na prvé miesto a predstihol Phinneyho o päť sekúnd! Zlato teda putovalo do Nemecka zásluhou obhajcu titulu Martina, zo striebra sa mohol tešiť 22-ročný Američan Taylor Phinney, ten bol však v cieli smutný, kedže to bolo veľmi tesné v samotnom závere. Bronz a zároveň najväčšie prekvapenie časovky, Vasili Kiryienka, získal taktiež vzácnu medailu. Matej Jurčo zajazdil dobrú časovku a za svoj výkon sa nemusí hanbiť, celkovo bol na 30. mieste. Peter Velits bol 34., čo nebolo podľa jeho predstáv a zaiste nebol so svojim výkonom spokojný. Časovky mimo stapových pretekov mu jednoducho neidú a zrejme to už takto ostane.