V rodine Velitsových vrcholia prípravy na domáci šampionát, no Peter Velits zatiaľ ešte na MSR nemyslí. Tento týždeň sa predstavuje na Tour de Suisse, kde sa mu darilo najmä v piatkovej časovke a o deň neskôr sa objavil v úniku. Tieto preteky sú podobne ako vlani poslednou etapovou generálkou pred Tour de France.


Dnes si si veľmi dobre otestoval nohy. Spomenuli sme si na Vueltu 2010, kde to v profilovo podobnej etape úspešne skúsil Martin. Dlho sme verili, že aj ty to dotiahneš do úspešného konca, no nakoniec sa to nepodarilo. Si spokojný?

Celý týždeň som sa viac-menej šetril, v celkovom poradí som bol dosť vzadu, takže moja taktika bola jasná. Otestovať sa dnes alebo zajtra v úniku. Som rád, že som sa tam dostal, šlo sa mi dobre, no na konci som už nemal ideálne nohy.


V úniku si dlho šiel s bývalým tímovým kolegom Albasinim, ktorý podal neuveriteľný výkon. Po tom čo tebe nastúpil, za tri kilometre v stúpaní sa ešte vzdialil favoritom o 45 sekúnd. Kde sa u neho vzalo toľko síl?

Michael je odjakživa cyklista do únikov. V kariére už po úniku dosiahol veľa víťazstiev. Dnes bol doma a to dokonca doslova, takže bol úžasne motivovaný. Počas etapy mi vravel, že ideme cez mesto, kde býva, takže ho tam prišlo podporiť veľa známych. Videl som na ňom, že je dnes supersilný, takže som sa ho už potom zbytočne nechytal.


Tieto preteky sú generálkou pred Tour de France. U teba je zvykom, že pred Tour na celkové umiestnenie neútočíš, takže sa nám ťažko posudzuje tvoja forma. Ako to vidíš ty? Najlepšie si sa ukázal ako vždy v časovkách, dnes teda únik...

Mám zmiešané pocity. Cítim sa lepšie ako pred pár týždňami a vidím, že forma sa zlepšuje, no stále to nie je ono, teda to, čo by som si predstavoval. Vo Švajčiarsku som chcel poriadne potrénovať nohy a dostať sa do pretekárskeho rytmu. Vedel som z vlaňajška, že sú to ťažké preteky, tak som sa nechcel zbytočne hrnúť do boja o celkové poradie a vybiť sa pred Tour. Cielil som na časovky, no aj z nich mám zmiešané pocity. 19. a 9. miesto sú pekné, ale mohlo to byť ešte o dosť lepšie. Mám ešte dva týždne, takže urobím všetko pre to, aby som do Liége cestoval v čo najlepšej forme.


Tvoj tímový kolega Levi Leipheimer sa po zranení zo začiatku apríla dostáva do rytmu, dokonca to vyzerá na akúsi poslednú životnú formu. Trocha nás to prekvapuje, ale podstatné je to ako to vyzerá pre Tour...

Áno, je to pravda. Zdá sa, že Levi v týchto týždňoch naozaj patrí medzi svetovú špičku. Sme v profesionálnej cyklistike, takže ak sa tím rozhodne postaviť taktiku Tour na neho, bude to úplne normálna a správna vec. Nepredbiehal by som ešte, ani sa nad tým teraz veľmi nezamýšľal. Uvidíme čo bude o dva týždne, prípadne po prvom týždni Tour.


Peter sa spolu s bratom Martinom najbližšie predstaví na Spoločných majstrovstvách SR a ČR v cestnej cyklistike v domácom Púchove (sekcia tu). V časovke to bude bratský súboj o titul majstra republiky a špeciálny dres pre nasledujúci rok (samozrejme iba v časovke). Obaja nastúpia aj na preteky s hromadným štartom.velits-peter-califorinia

Peter Velits (vľavo) spoločne s Driesom Devenynsom na Tour of California
© OPQS / Tim de Waele