Julian Alaphilippe

5.11.2016, 12:00 | Profily cyklistov | Matej Vyšňa
Aj keď jeho postava je odlišná, často býva nepríjemným súperom nášho Petra Sagana. Najmä v dojazdoch na kratšom stúpaní vie byť nesmierne rýchly a určite za to vďačí aj svojej cyklokrosovej minulosti. Vďaka svojej zdravej dravosti si získal srdcia mnohých fanúšikov a právom patrí medzi najväčšie nádeje súčasnej francúzskej cyklistiky. Problémy mu nerobia ani dlhé stúpania či časovka a môžeme ho radiť medzi niekoľkých univerzálnych jazdcov dnešnej doby.

Z hudobne nadanej rodiny sa stala cyklistická

Stále ešte mladý a talentovaný pretekár sa narodil 11. júna 1992 v meste Saint-Amand-Montrond. Už keď mal osem rokov privoňal k cyklistike a občas sa zúčastňoval pretekov, ale k pravidelnému súťaženiu a najmä tréningu ho priviedol jeho bratranec keď mal 13. Dovtedy hrával aj na bicie a občasne si zahrá do dnes. Hovorí, že má rád hudbu a rytmus, možno práve vďaka tomu, že jeho otec dlhé roky pôsobil ako dirigent. Hudba je stále jeho koníček, kde si rád vybije energiu podobne ako na bicykli. Zatiaľ, čo otec miloval hudbu, tak Julianovi dvaja mladší bratia sa tiež venujú cyklistike. Dvadsaťročný Bryan momentálne jazdí v kontinentálnom tíme francúzskej armády a 11 ročný Leo trénuje v klube v ktorom vyrastal aj Julian.

Julian dostal v roku 2013 ponuku jazdiť vo farme legendárneho belgického klubu Omega Pharma – Quick Step, ktorá mala svoju základňu v Českej republike a hneď sa svojej šance aj chopil, keď už na ďalší rok  podpísal profesionálnu zmluvu v hlavnom tíme, ale od jeho 13 rokov to bola až do World Tour dlhá a nie jednoduchá cesta.

Vychádzajúca hviezda cyklokrosu

Najväčšie úspechy v mládežníckej cyklistike zožal najmä v cyklokrose. V tejto výbušnej, intenzívnej a rýchlej cyklistickej disciplíne sa v roku 2010 stal juniorským vicemajstrom sveta. Aj keď koketoval aj s cestou, tak v mladosti mal určite radšej blato a prekážky než asfalt. V roku 2012 a 2013 sa stal majstrom Francúzska v cyklokrose v kategórií U23 a to v roku 2013 už absolvoval nabitú sezónu v českom tíme ETIX – iHned. Nakoniec mu cestná cyklistika učarovala natoľko, že pri nej zostal a určite urobil veľmi dobré rozhodnutie.

alaphilippe 2013 etixx ihned
Julian Alaphilippe ešte v drese Etixxu-iHned v roku 2013 (© les-actus-du-cyclisme.com)

Zranenie ho takmer odstavilo od cyklistiky

Ešte v roku 2010 utrpel zranenie kolena, s ktorým sa dlho trápil a znamenalo takmer ukončenie cyklistickej kariéry, skôr ako sa Julian dostal do mužskej cyklistiky. Získal však možnosť pôsobiť v armádnom amatérskom klube Armé de Terre cyclisme, ktorý súťažil v druhej divízii francúzskych tímov. Klub vtedy viedol  David Lima Da Costa a videl v mladom Julianovi veľký potenciál. Povedal mu aby si vzal dostatočný čas na uzdravenie. To sa aj stalo a v roku 2012 už tento mladý pretekár ukázal svoj talent opäť. Pravidelne sa na Francúzskych pohároch a aj pretekoch UCI umiestňoval v prvej desiatke. Vybojoval si miesto vo Francúzskej reprezentácii U23 a na kanadských pretekoch Ville de Saguenay zaradených do kalendára národných pohárov U23 zvíťazil v druhej etape a celkovo obsadil tiež druhú priečku. Popri tom je stále úspešný aj v cyklokrose.

Postupný prechod do najvyššej ligy

Na sezónu 2013 už prestupuje do spomínanej farmy slávneho tímu Omega Pharma – Quick Step, pôsobiacej v Českej republike. Už v tradičnej „otváračke“ európskej sezóny, na pretekoch Istrian Spring Trophy skončil na treťom mieste v prvej etape. O mesiac neskôr vyhral štvrtú etapu na pretekoch Le Tour de Bretagne Cycliste trophée harmonie Mutuelle. Neskôr v júni tohto roku vyhral jednodňové UCI preteky v Rakúsku - Grand Prix Südkärnten a aj etapu na prestížnom podujatí Internationale Thüringen Rundfahrt U23 v Nemecku. Už pred začiatkom Tour de France mal podpísanú zmluvu s World Tour tímom Omega Pharma – Quick Step, ale pridal ďalšie veľmi cenné víťazstvo a to v siedmej etape na najprestížnejších pretekoch kategórie U23 na Tour de l’Avenir. Vtedy tu v horskom dojazde na Plâteau des Gliéres zdolal Mateja Mohoriča i Adama Yatesa a dokonca celkovo ovládol bodovaciu súťaž o zelený dres. Na Majstrovstvách sveta vo Florencii v kategórii U23 vzal ešte deviate miesto.

alaphilippe 2016 akcia eqsf
Julian Alaphilippe už v drese Etixxu (© Etixx - Quick-Step / Tim de Waele)

Prvé tri sezóny u profesionálov a zrodenie šampióna

Už počas svojej prvej sezóny vo World Tour sa na pretekoch Okolo Katalánska dvakrát dostal na pódium, keď obsadil v prvej etape tretie a v piatej etape druhé miesto. Prvé profesionálne víťazstvo prichádza na augustových pretekoch Tour de l'Ain, na ktorých štartoval po boku Marka Cavendisha liečiaceho sa po zranení na Tour de France. Po tom čo Julian vyhral vo štvrtej etape a zdolal najmä veľmi silného Daniela Martina, Cavendish povedal: „Som šťastný, že môžem byť svedkom zrodenia nového šampióna“.

V roku 2015 nastúpil do ardenských klasík ako pomocník Michala Kwiatkowského a po skvele odvedenej práci skončil siedmy na pretekoch Amstel Gold Race. O pár dní neskôr už na pretekoch Valónsky šíp zostáva vpredu sám a v závere ho zdolá len nestarnúci Valverde. Rovnaký súboj s rovnakým výsledkom predviedli aj o štyri dni neskôr na Liége - Bastogne – Liége. V máji 2015 zviedol pamätný súboj s Petrom Sganom na pretekoch Okolo Kalifornie. Pred poslednou etapou po stúpaní na Mount Baldy sa Julian obliekol do dresu lídra o jednu sekundu pred Petrom Saganom, ale v záverečnej etape v Los Angeles Peter získal bonusové sekundy, ktoré ho vyniesli na prvú priečku práve pred Juliana. V tejto sezóne si Alaphilippe pripísal aj ôsme miesto na Klasike San Sebastian.

V sezóne 2016 sa opäť dostavili vynikajúce výsledky a výkonnostný rast je u Juliana stále vysoký. Na pretekoch Brabantse Pijl skončil na ôsmej priečke a o týždeň neskôr ho na Valónskom šípe opäť tesne ošpurtoval len Valverde a história sa tak opakovala. V Máji vyhral tretiu etapu na Okolo Kalifornie, ale tentokrát už dres lídra nepustil a doviezol ho až do cieľa v Santa Rose. Na Criterium du Dauphiné skončil celkovo na šiestej priečke, len 51. sekúnd za Froomom a vo skvelých výsledkoch pokračoval aj počas Tour de France, keď sa niekoľkokrát v etapách dostal do top ten a v druhej etape dokonca obsadil druhú priečku a porazil ho len Peter Sagan. Na olympiáde v Riu sa však po dobrom výkone musel uspokojiť len s pekným štvrtým miestom a jedine Peter Sagan ho porazil aj v špurte na Majstrovstvách európy.

V sezóne 2017 bude opäť pokračovať v rovnakom belgickom tíme, ktorý však bude mierne meniť svoj názov na Quick-Step Floors a podľa všetkého na Juliana Alaphilippa čaká ešte niekoľko vydarených sezón. Môžeme sa určite tešiť už na jeho jarné súboje na ardenských klasikách.

Tie však neprišli. Ale pekne postupne. Úctyhodné dva mesiace v pretekárskom rytme a takmer 9600 súťažných kilometrov. To je vizitka stále ešte mladého 25-ročného francúzskeho pretekára. Ročník 2017 odštartoval Julian Alaphilippe na Okolo Dubaja. V tejto časti zeme potom ešte ostal aj na Abu Dhabi Tour, kde skončil na solídnom piatom mieste. Pre jazdca Quick - Stepu Floors nasledoval podnik Paríž - Nice, kde získal prvé z dvoch sezónnych víťazstiev. Patril mu štvrtý deň, počas ktorého bola na programe časovka. Na pretekoch si zopakoval celkové umiestnenie z Dubaja, nakoľko skončil opäť piaty.

Potom ale prišlo nešťastné Okolo Baskicka, kde si zranil koleno a prišiel tak o všetky plánované ardenské klasiky. A čo je horšie, nasledovala dlhá pauza, ktorej sa "zbavil" až koncom júla. Úvodná štatistika o počte odjazdených dní a kilometrov tak vyznieva ešte zaujímavejšie. Francúzsky pretekár napokon predsa len absolvoval aj Grand Tour. Stihol Vueltu, na ktorej si pripísal druhé ročníkové víťazstvo. Výborne odjazdil aj Lombardiu, kde finišoval na druhom mieste. Na Nibaliho vtedy stratil takmer pol minútku, Talian bol jasne najsilnejší a ostatní naňho skrátka v ten deň nemali. Julian si počas nútenej prestávky ušetril dostatok energie, a tak si sezónu predĺžil na podujatí Gree - Tour of Guangxi. Skončil tam štvrtý, pričom vyhral klasifikáciu mladých jazdcov. Pevne verí, že obľúbené Ardeny budú aj s jeho menom už na budúci rok.

alaphilippe 2016 kalifornia podium eqsf
Julian Alaphilippe ako víťaz Tour of California (© Etixx - Quick-Step / Tim de Waele)