Nebýva zvykom, aby jeden človek exceloval v dvoch úplne rozdielnych športoch. Občas sa stane, zvlášť v cyklistike, že jazdci vynikajú buď na dráhe alebo v horskej cyklistike a občas prejdú na cestu, ale predsa len ide o cyklistiku ako takú. Primož Roglič však svetu jasne ukázal, že sa dajú spojiť aj jablká s hruškami.
Primož Roglič v roku 2007 (© Karolina Osenka / skijumping.pl) |
Primož sa narodil koncom októbra v roku 1989 v mestečku Trbovlje, ktoré má asi 15-tisíc obyvateľov a podobne ako u nás, na Hornej Nitre, aj tu sa ťaží uhlie. Z mladého Rogliča sa ale baník nestal. Už od malička ho totiž lákali skoky na lyžiach. Slovinsko odjakživa patrilo medzi veľmoci v akomkoľvek zimnom športe (snáď okrem hokeja), no a pri skokoch na lyžiach to platí dvojnásobne. Mená ako Primož Peterka, Primož Ulaga, Miran Tepeš či Robert Kranjec pozná nejeden fanúšik tohto fascinujúceho športu. Vzorov pre mladých je tu teda dostatok, Primož Roglič ich chcel pokoriť.
Jeho skokanská kariéra sa vyvíjala sľubne. Najzaujímavejším rokom bol preňho rok 2007. Stal sa juniorským majstrom sveta v tímovej súťaži, tiež však zažil hororový pád na domácich pretekoch v Planici, z ktorého len zázrakom vyviazol bez vážnejších zranení. To bolo ale všetko. Kdesi v nasledujúcich dvoch či troch rokoch sa jeho vývoj zastavil a sen o pokorení slávnych predchodcov sa mu vzďaľoval. Prišiel tiež o motiváciu, pretože nechcel byť len do počtu. Vyvrcholilo to v roku 2011, kedy predčasne ukončil svoju profesionálnu kariéru na mostíkoch. "Sníval som, že budem najlepší. Môj sen sa ale nenapĺňal. Uvedomil som si, že nie som na tej najvyššej úrovni, že nie som tam, kde som chcel byť. Potreboval som preto niečo iné," povedal po pár rokoch dnes už 28-ročný cyklista.
Video pádu Primoža Rogliča v Planici |
Prišiel rok pauzy. Akýsi reset hlavy a hlavne kúpa bicykla. Vraj dovtedy žiadny nevlastnil. Investícia sa ale vyplatila. Na chvíľu sa ešte bil s myšlienkou, že skúsi triatlon, no jedna z jeho častí bola predsa len silnejšia. "Okamžite mi to išlo. Povedal som si teda, prečo to neskúsiť," spomína ďalej Roglič. No a akýmsi zázračným lusknutím prstov, sa na svete objavil nový profesionálny cyklista. Od sezóny 2013 sa stal pevnou súčasťou slovinského kontinentálneho celku Adria Mobil.
Nemožno ale povedať, že to bol začiatok ako z rozprávky. Naopak, prvá sezóna dopadla viac ako zle. Najlepším umiestnením pre Rogliča bolo len desiate miesto z národného šampionátu. Preteky, ktoré vyhral Luka Pibernik, vtedy navyše dokončilo len sedemnásť mužov. "V oboch športoch by ste mali byť chudý a mali by ste mať silné nohy. Svaly na nich sú ale rozdielne. Pri skokoch ich potrebujete rýchle a výbušné, pri cyklistike skôr vytrvalé," zamýšľal sa po prvej sezóne Roglič. Pravdepodobne aj to bol jeden z dôvodov neúspechu. Našťastie sa ale nenechal odradiť. A urobil dobre.
Nasledujúci rok zaknihoval prvé cyklistické víťazstvo. Stalo sa tak 8. mája na konci druhej etapy pretekov Okolo Azerbajdžanu. V tomto roku ho tiež mohli vidieť aj slovenskí fanúšikovia. Predstavil sa na Okolo Slovenska, kde vybojoval 27. miesto. Za zmienku stojí aj tretie miesto z rumunského Sibiu Cycling Tour a víťazstvo na jednotkovej klasike Chorvátsko - Slovinsko, ktorá je v cyklistickom kalendári od roku 2008. Primož to naplno rozbalil o rok. Zvíťazil päťkrát, čo ho katapultovalo medzi elitu.
Primož Roglič v jeho obľúbenej disciplíne (© Itzulia Basque Country / Gomez Sport)
|
Blízko prvého víťazstva v roku 2015 bol už na GP Izola. Vo veľmi tesnom a napätom finiši slovinskej jednorazovky ho ale porazil Rakúšan Gregor Mühlberger. Nasledovalo víťazstvo vo vrchárskej súťaži na Settimana Internazionale Coppi e Bartali a druhé miesto na Okolo Chorvátska, kde nestačil len na Macieja Paterskeho. Akoby predzvesť pretekov Okolo Azerbajdžanu. V jednej z bývalých republík ZSSR zopakoval víťazstvo v druhej etape, k čomu pridal celkový vavrín. A razom ho v pelotóne registrovalo o čosi viac jazdcov. Ďalší sa pridali po pretekoch Okolo Slovinska, kde tak isto po jednej víťaznej etape vyhral i celé podujatie. Zatiaľ jeho najväčšie víťazstvo však uchmatol v Číne. Na Tour of Qinghai Lake ovládol piatu etapu.
To všetko stačilo na to, aby presvedčil predstaviteľov tímu Lotto NL - Jumbo. S Holanďanmi podpísal viacročný kontrakt, z ktorého mali mať prospech obe strany. Samotný Primož začal špeciálne trénovať časovky, čo sa ukázalo počas Gira. Jeho premiéra na Grand Tour mohla byť odmenená víťazstvom hneď v prvý deň, no desaťkilometrový prológ napokon vyhral Tom Dumoulin. Po etape absolvoval rozhovor s jednu reportérkou, ktorá sa ho spýtal kto je. "Som zo Slovinska, pred tým som skákal na lyžiach, teraz som cyklista," odpovedal jej pobavený jazdec. Chuť pretekať mu druhé miesto ale nepokazilo. Keby tak bolo, deviatu etapu by nevyhral. Na chlapca, ktorý ešte pred pár rokmi nemal o cyklistike ani len tušenia, to bola slušná premiéra. Formu z Talianska si preniesol aj do národného šampionátu, kde mu opäť patrila časovka.
U Rogliča si jeho fanúšikovia už zvykli, že každá sezóna v jeho podaní je lepšia a lepšia. Nesklamal ich ani v roku 2017. Vlaňajší ročník bol pre Slovinca skutočne tým najkrajším v jeho zatiaľ krátkej kariére. Najskôr zvíťazil na už treťom etapovom podujatí. Tento raz to bolo portugalské Alto ao Algarve, kde porazil Michala Kwiatkowskeho či Tonyho Gallopina. Po pobyte v Taliansku, odkiaľ si odniesol štvrté miesto z T-A, tiež dokázal zvíťaziť na Okolo Baskicka. Zo Španielska si dokonca odniesol hneď dve víťazné etapy. Výbornú fazónu potvrdil aj na Okolo Romandie či na pretekoch Ster ZLM. Generálkou pred vrcholom sezóny mu bol národný šampionát, kde skončil piaty.
Stará dáma. Preteky, ktoré sú v hierarchii cyklistických pretekov najvyššie. A nie len to. Majú v nej zvláštne postavenie, ktoré hraničí až s vytváraním kultu tohto trojtýždňového martýria. Primož Roglič vyhral v roku 2017 extrémne náročnú 17. etapu. Prepísal tak históriu. "Je úžasné byť prvým slovinským víťazom etapy na Tour de France, ale je to tiež bláznivé, že prepisujem históriu slovinskej cyklistiky, hoci som pred dosiahnutím 22. rokov nebol cyklistom. Sníval som o víťazstve na Tour de France, a preto som začal s cyklistikou, ale snívanie je jedna vec a realita druhá. Už účasť bola pre mňa krásna, ale skutočnosť, že dokážem vyhrať aj etapu, je neuveriteľná," povedal po dojazde vtedy snáď najšťastnejší človek na našej planéte. Úžasná sezóna vyšperkovaná bravúrnou čerešničkou na torte. Od Rogliča sme potom ešte dočkali ďalšieho prekvapenia. Skončil druhý na majstrovstvách sveta. Bergenská časovka síce patrila Tomovi Dumoulinovi, no najväčšiu pozornosť si po nej získal práve slovinský cyklista.