Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Roman Kreuziger

28.2.2011, 00:09 | Profily cyklistov | Rastislav Boris
kreuziger-face-saxo
Prvú česko-slovenskú stopu na Tour de France spravil Milan Jurčo v roku 1987, ale až vrchár Roman Kreuziger prenikol do top desiatky ako prvý z našich končín a jeho snom zostáva pódium na Champs - Élysées.   
 
 
VZOR OTEC A PRVÉ PRASIATKO
 
Narodil sa 6. mája 1986 v Moravskej Třebovej na západnej Morave, kde majú zrejme zázračnú pôrodnicu. Rovnaké miesto narodenia si píše aj Leopold König, ale Roman vyrastal o kúsok ďalej v Lanškroune a neskôr v Plzni. Odmalička sa venoval športu a podobne ako väčšina českých chlapcov si vyskúšal populárnu dvojicu futbal a hokej. Jeho cestu však výrazne ovplyvnil otec Roman Kreuziger starší, bývalý majster sveta v cyklokrose či víťaz Okolo Rakúska 1991. Otec nadobudol skúsenosti, kontakty a prostriedky, ktoré pomohli Romanovi ml. k naštartovaniu kariéry.  
 
Roman dostal k jedenástim narodeninám prvý bicykel, modrý a s nálepkou prasiatka. Otec sa snažil, aby syn neopakoval jeho chyby, a tak Roman ml. síce začínal medzi žiakmi v Škode Plzeň, ale už ako pätnásťročný sa vydal na inú cestu, do západnej Európy. Pôsobil v tímoch vo Švajčiarsku a v Taliansku, k týmto krajinám má stále veľmi blízko. Po dosiahnutí dospelosti získal veľké medzinárodné úspechy ako juniorské tituly na MS a vo Svetovom pohári. Popritom úspešne zmaturoval na strednej športovej a podnikateľskej škole v Plzni.  
 
 
PRIENIK MEDZI ŠPIČKU
 
V roku 2006 vstúpil do veľkej profesionálnej cyklistiky, keď si ho vybral taliansky tím Liquigas

Svoje prvé ProTour body získal za druhé miesto v prológu Paríž-Nice. Nikdy nezabudne ani na prvé profesionálne víťazstvo v prvej etape na Settimania Ciclista Lombarida, čo je menší taliansky "etapák". Taktiež dokázal obľúbenosť švajčiarskeho prostredia na Okolo Romandie, kde skončil druhý v prológu a celkovo šiesty. Na jeseň si vyskúšal premiérovo aj Grand Tour a cieľ Vuelty 2007 v Madride "videl" ako 21. v poradí. 

 

V úvodných profi rokoch najviac žiaril vo Švajčiarsku, Tour de Suisse 2008 vyhral ako najmladší jazdec v histórii, predtým na Tour de Romandie obsadil celkovo druhé miesto. V roku 2008 zároveň absolvoval premiéru na Tour de France konečným dvanástym miestom, pričom biely dres mu uchmatol Andy Schleck iba o 87 sekúnd. V roku 2009 opačne vyhral obľúbené Tour de Romandie a skončil druhý na Tour de Suisse. Na Starej dáme prenikol do top desiatky ako prvý Čech v histórii, keď skončil deviaty. Naznačil tiež potenciál v klasikách, keď skončil druhý v San Sebastiane.
 
kreuziger-1V sezóne 2010 už Roman patril k najznámejším persónam pelotónu. Vyhral dve etapy a celkovú klasifikáciu na Okolo Sardínie, skončil štvrtý na Paríž-Nice, na Tour de France zopakoval deviate miesto a na Vuelte dopomohol Vincenzovi Nibalimu k víťazstvu, čiže sa osvedčil ako jeden z top domestikov na Grand Tours.
 
 
ŠANCA BYŤ LÍDROM
 
Od roku 2010 pôsobil v kazašskej Astane, kde dostal väčšie šance byť lídrom, ale zabrzdili ho choroby i zranenia. Po štvrtom mieste na klasike Liége - Bastogne - Liége ukončil Giro d' Italia na šiestom mieste a v bielom drese pre najlepšieho mladíka. Zároveň počas podujatia ukázal svoje silné i slabé stránky. Vďaka upravenému posedu sa zaradil medzi špičku v zjazde, ale na extémnej trase mu chýbala vyrovnanosť výkonov a problémy mu robili najmä stúpania nad desať percent (odkaz na rozhovor po Gire 2011).
 
Obdivuhodné je, že po Gire zvládol ako mladík aj Tour de France 2011, i keď trpel a do cieľa prišiel ako bojovník so zlomenou kostičkou v zápästí, o ktorej dokonca počas priebehu nevedel. V roku 2012 pokračoval v líderskom príbehu tretím miestom na Tirreno-Adriatico, šiestym na Tour de Romandie, pätnástym na Giro d'Italia a šiestym na Okolo Švajčiarska.
 
 
ŽIVOTNÉ VRCHOLY A RANA OD UCI 
 
V sezónach 2013 - 2016 zmenil zamestnávateľa na tím Tinkoff, v ktorého drese sa výraznejšie presadil v klasikách a stal sa kľúčovým domestikom Alberta Contadora. Kreuziger vyhral po sólovom úniku monumentálnu klasiku Amstel Gold Race, pokračoval v popredných umiestneniach na obľúbených eventoch Okolo Švajčiarska, Tirreno - Adriatico a jarných kopcovitých monumentoch, na Tour de France skončil historicky piaty.
 
Po životných výsledkoch však nasledovala rana od Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI), ktorá ho zrazu suspendovala tesne pred Tour de France pre nezrovnalosti v biologickom pase z predošlých rokov. UCI nemala priame dôlazy a celú kauzu naťahovala. Roman prišiel o desiatky pretekov v ideálnom cyklistickom veku. Približne dva roky viedol právno-medicínsku vojnu, v ktorej dokazoval, že za problémovými údajmi sa skrýva znížená funkčnosť jeho štítnej žľazy, proti ktorej bojuje aj hormonálnou terapiou. Uspel aj na detektore lží. Napokon obvinenia proti Kreuzigerovi stiahli bez vysvetlenia alebo ospravedlnenia.
 
Roman síce patrí k navonok uzavretým športovcom, ale nejasná budúcnosť a zákazy pretekania mu výrazne strpčovali život. Dokázal na to nemyslieť vďaka iným životným úspechom, manželke Michaele a dcérke Viktorke. Spoločne žijú pri najväčšom talianskom jazere Lago di Garda. K najvernejším fanúšikom Romana naďalej patrí aj otec, podnikateľ a vlastník viacerých športových areálov, ktorý zaobstaral pre rodinu fanúšikovský karavan.
 
 
NOVÁ KAPITOLA
 
V sezóne 2016 sa Roman vrátil na výslnie, keď sa štvrtýkrát v kariére prebojoval do top desiatky na Tour de France, premiérovo ovládol český cestný šampionát, mnohokrát počas sezóny si navzájom pomoholi s Petrom Saganom. Po rozpustení Tinkoffu pokračuje Kreuziger v austrálskom celku Orica - Scott. Mal by patriť ku kľúčovým persónam v jarných klasikách a na Tour de France, jednoznačnú líderskú šancu dostane zrejme na Tirreno - Adriatico.      
                             
Sen, ktorým je pódium na Tour de France, zostáva pre Romana Kreuzigera reálny, i keď extrémne náročne splniteľný. Na Grand Tours síce Roman jazdí pomerne defenzívnym štýlom, ale keď znova uvidíme jeho tradičný výraz na tvári pripomínajúci kapra, tak budeme vedieť, že do toho dáva všetko.  
 
 
Prvý rok s jediným zárezom

Roman po sezóne opustil končiaci Tinkoff a prestúpil do austrálskej Oricy - Scott. Sezóna mu nevyšla podľa predstáv, i keď úlohy, ktoré od tímu dostal aj splnil. Premiéru si odbil na Abu Dhabi Tour. Niečo sa od 31-ročného jazdca očakávalo v Ardenách, ale najlepšie dopadol na L-B-L, kde finišoval až na 27. priečke. Na Starej dáme bol líder tímu Simon Yates, takže Krueziger opäť len pomáhal. Jediné víťazstvo v ročníku si pripísal až koncom augusta. Vyhral prestížnu klasiku PRO Ötztaler 5500. Ďalší ročník bude bojovať o novú zmluvu, takže by mala byť trochu iná.
 
 
Na šampionáte zažiaril
 
Roman Kreuziger o novú zmluvu začal bojovať už na prelome januára a februára v Španielsku. Rozbeh sezóny mu nevyšiel podľa predstáv, ale český pretekár sa na úvodných pretekoch skôr pripravoval na lepšie obsadené a vyššie hodnotené podujatia. Už na Abu Dhabí Tour ukázal časť svojho umenia, štrnáste miesto v GC nebolo nič oslnivé, ale ani niečo, prečo by mal byť Roman smutný. Rovnako ani na Paríž – Nice nezanechal zlý dojem. Potom prišli klasiky, kde Kreuziger milo prekvapil. Na Amstel Gold Race bojoval o víťazstvo, ktoré mu ušlo doslova len o pár centimetrov. Skončil druhý. Darilo sa mu aj na La Flèche Wallonne, kde v silnej konkurencii obsadil štvrtú pozíciu. Najhorší výsledok dosiahol na L-B-L, kde bol ôsmy. Potom prišiel jeho prvý vrchol sezóny, Giro. V Taliansku Roman nemal víťazné ambície, bol dvorným domestikom pre svojho lídra, ktorý celé dva týždne nosil ružový dres, a to aj vďaka jeho pomoci. Bohatý program na jar si však vyžiadal svoju daň a Kreuziger ďalšie dva mesiace skôr oddychoval. Na cestu sa vrátil na Okolo Poľska, kde otvoril prípravu na druhý vrchol sezóny. Bol ním svetový šampionát, kde Čech nepatril medzi najväčších favoritov, ale v deň pretekov sa cítil výborne a nakoniec prišiel do cieľa po fantastické šieste miesto. Milé prekvapenie mu vydobylo zmluvu v tíme Dimension Data, za ktorý bude jazdiť najbližšie dva roky. Roman ukončil ročník na Okolo Lombardie. Do cieľa prišiel ako 43. v poradí.
 
 
Najväčšie úspechy:
5. miesto Tour de France 2013
1. miesto Amstel Gold Race 2013
Okolo Švajčiarska 2008
Okolo Romandie
2009
Giro d'Italia
2011 - biely dres, 1. etapa 2012
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop