Malopoľsko: V poslednej etape vyhral Dina, Voltr štvrtý v etape aj GC, stal sa najlepším mladým jazdcom, Čanecký 19.

3.6.2023, 23:50 | Slovensko a Slováci | Jakub Hlubek
P 1.6. rovinata etapa ciel rovina Krakow > Krakow 1,4 km Dina
1. 2.6. zvlnena etapa ciel rovina Koszyce > Myślenice 146 km Jakoubek
2. 3.6. rovinata etapa ciel rovina Wieliczka > Nowy Targ 150 km Hansen
3. 4.6. rovinata etapa ciel rovina Jablonka > Stary Sacz 125 km Dina
P 1.6. rovinata etapa ciel rovina Krakow > Krakow 1,4 km Dina
profil etapy, 100 nastúpaných metrov (© tourofmalopolska.eu)
Na úvod etapových pretekov Okolo Malopoľska čakal na pretekárov kopcovitý prológ v Krakowe. Priemerný sklon stúpania bol takmer 9 %. Slovenský kontinentálny tím RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol reprezentovali Marek ČaneckýAdam FoltánChristian HaasAdam Liška a českí cyklisti Martin Voltr Daniel Vysočan. Konkurovalo im jedenásť kontinentálnych celkov, dve reprezentačné družstvá a šestnásť klubových zoskupení. 
Víťazom prológu sa stal spolujazdec Matúša Štočka Marton Dina (ATT Investments). Maďar, ktorý v roku 2021 dokončil Giro d'Italia, zvládol 1400 metrov za dve minúty a päťdesiat sekúnd. Zajtra sa tak na štart postaví v bielom drese. Dve sekundy stratil ďalší reprezentant českého klubu Adam Ťoupalík (Elkov - Kasper) a tretie miesto obsadil bývalý pretekár Bingoalu Tom Wirtgen (Global 6 Cycling). 
Spomedzi jazdcov RRK Group si najlepšie viedol Martin Voltr. Bývalý pretekár Favoritu Brno stratil šestnásť sekúnd a skončil na 33. mieste. Ďalšie štyri sekundy stratil najlepší Slovák Marek Čanecký. 25 sekúnd stratili Daniel Vysočan Christian Haas. Ďalšie štyri sekundy nakúpil Andrej Liška. So štyridsaťsekundovou stratou na víťaza klasifikovali Adama Foltána. Zajtra čaká na cyklistov horský dojazd na Myslenice
Výsledky
1. DINA Marton ATT Investments 00:02:50
2. ŤOUPALÍK Adam Elkov-Kasper 00:02
3. WIRTGEN Tom Global 6 Cycling 00:07
4. KLARIS Magnus Bak Res. Suri-Carl Ras 00:08
5. BUDZINSKI Marcin Mazowsze Serce Polski 00:09
6. KASPAR Jan ATT Investments 00:10
47. ČANECKÝ Marek RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol 00:20
79. HAAS Christian RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol 00:25
107. LÍŠKA Andrej RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol 00:29
159. FOLTÁN Adam RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol 00:40
Zobraziť kompletné poradie
1. 2.6. zvlnena etapa ciel rovina Koszyce > Myślenice 146 km Jakoubek
profil etapy, 2090 nastúpaných metrov (© tourofmalopolska.eu)
V prvej etape Okolo Malopoľska sa nachádzali tri rýchlostné, tri horské prémie a horský dojazd na Myślenice (4,2 km; 6.1 %). Od začiatku etapy prebiehal boj o únik. Dvadsaťsekundový náskok si vytvorili Lucas Toftemark (Team CO:PLAY-Giant Store) a Martin Szokody (Team Give Elementer). Druhý menovaný vyhral prvú šprintérsku prémiu. Následne sa duo vrátilo späť do pelotónu.
Ďalší únik vytvorili Szokody Lukas Lund Sørensen (Team Aalborg - Sparekassen Dánsko), pričom Szokody vyhral aj druhú rýchlostnú prémiu. Dvojicu dostihla skupina prenasledovateľov, kde boli Jakob Egholm (Restaurant Sari - Carl Ras), Tomáš Jakoubek (ATT Investments), Jakub Kaczmarek (HRE Mazowsze Serci Poland), Matej Paterski (Voster ATS Team), Szymon Tracz (Santic - Wibatech) a Piotr Maslak (Klub Kolarski Tarnovia). 
Martin Voltr pred štartom (© Marek Beneš)
Skupina si vypracovala viac ako štvorminútový náskok. Balík viedol Elkov. Prvú horskú prémiu vyhral Paterski. Naopak, MaslakSørensenSzokody z úniku vypadli. Poslednú rýchlostnú prémiu vyhral Jakoubek. Napriek jeho prítomnosti vo vedúcej skupine sa do udávania tempa v balíku pustil aj tím ATT Investments. Pred druhou horskou prémiou sa na čele osamostatnili PaterskiJakoubek Kaczmarek
Jazdec ATT vyhral druhú horskú prémiu a v balíku došlo k dvom pádom. Desať kilometrov pred cieľom mal únik minútu a štyridsať sekúnd k dobru. 1500 metrov pred cieľom vypadol z úniku Jakub Kaczmarek a následne atakoval Matej PaterskiTomáš Jakoubek však zareagoval, predviedol kontraatak a zvíťazil. Český tím si po prológu pripísal ďalšie víťazstvo a tretí triumf v aktuálnej sezóne.
Martin Voltr v skupine s lídrom (© Marek Beneš )
Po etape sa Jakoubek obliekol do bieleho dresu pre najlepšieho pretekára. Pelotón sa okresal na dvanásť jazdcov a so stratou 32 sekúnd ho priviedol do cieľa jeho kolega Marton Dina. Nechýbal v ňom ani Martin Voltr (RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol), ktorý skončil ôsmy a v priebežnom poradí je dvanásty. 53 sekúnd stratila skupina s Marekom Čaneckým. Adam Foltán etapu nedokončil. V tímovej súťaži sa RRK Group posunul na piatu priečku. Zajtra je na programe ďalšia kopcovitá etapa. 
Výsledky etapy
1. JAKOUBEK Tomas ATT Investments 03:37:53
2. PATERSKI Maciej Voster ATS Team 00:15
3. KACZMAREK Jakub Mazowsze Serce Polski 00:30
4. DINA Marton ATT Investments 00:32
5. BROZYNA Piotr Voster ATS Team 00:32
6. KLARIS Magnus Bak Res. Suri-Carl Ras 00:32
29. ČANECKÝ Marek RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol 00:53
97. LÍŠKA Andrej RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol 06:13
154. HAAS Christian RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol 16:27
DNF FOLTÁN Adam RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol odstúpil
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. JAKOUBEK Tomas ATT Investments 03:40:41
2. PATERSKI Maciej Voster ATS Team 00:23
3. DINA Marton ATT Investments 00:34
4. ŤOUPALÍK Adam Elkov-Kasper 00:36
5. KLARIS Magnus Bak Res. Suri-Carl Ras 00:42
6. BUDZINSKI Marcin Mazowsze Serce Polski 00:43
27. ČANECKÝ Marek RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol 01:15
96. LÍŠKA Andrej RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol 06:44
153. HAAS Christian RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol 16:54
Zobraziť kompletné poradie
2. 3.6. rovinata etapa ciel rovina Wieliczka > Nowy Targ 150 km Hansen
profil etapy, 2675 nastúpaných metrov (© tourofmalopolska.eu)
Tretia etapa Okolo Malopoľska bola kopcovitá. Na pelotón čakali tri rýchlostné a horské prémie. V bielom drese pre najlepšieho pretekára v GC štartoval Tomáš Jakoubek (ATT Investments). Martin Voltr (RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol) bol dvanásty a v súťaži o biely dres mu patrilo druhé miesto. Práve Čech sa dostal do úniku hneď na začiatku etapy. Spolu s ním bol vpredu Jeppe Aaskov Pallesen (HRE Mazowsze Serci Poland). 
Voltr vyhral prvú šprintérsku prémiu. Následne sa únik vrátil späť, ale bývalý pretekár Favoritu Brno získal tri bonifikačné sekundy aj na druhej rýchlostnej prémii. Neskôr sa utrhli Tomasz Budzinski (HRE Mazowsze Serci Poland) a Martin Papanov (Bulharsko). Druhý menovaný vyhral prvú horskú prémiu. Po päťdesiatich kilometroch malo vedúce duo minútový náskok, ktorý naďalej rástol. 
Jazdci RRK Group na čele pelotónu (© Marek Beneš)
Vedúcu skupinu doplnil Tom Wirtgen (Global 6 Cycling). Náskok úniku vzrástol nad tri minúty. Tretí muž z prológu vyhral druhú horskú prémiu, po ktorej v balíku došlo k malému pádu. Poslednú rýchlostnú prémiu vyhral Budzinski. Päťdesiat kilometrov pred cieľom mal únik dve minúty a štyridsať sekúnd k dobru. Pred treťou horskou prémiou vypadol z úniku Papamov. Pelotón viedol tím HRE Mazowsze Serci Poland.
Na vrchole získal ďalšie body Wirtgen. V balíku začali pracovať aj jazdci zoskupenia Voster ATS Team. Na čele sa osamostatnil Tomasz Budzinski. Dvadsať kilometrov pred cieľom bol dostihnutý. Päť kilometrov pred páskou odišli z balíka Alexander Arnt Hansen (Restaurant Suri - Carl Ras) a Adam Ťoupalík (Elkov - Kasper). Dvojica udržala náskok až do cieľa, kde sa radoval dánsky cyklista.
Martin Voltr (© Marek Beneš)
Šprint pelotónu, ktorý stratil osem sekúnd, vyhral Patryk Stosz (Voster ATS Team). Biely dres udržal Tomáš Jakoubek. V hlavnej skupine prišli do cieľa aj Marek Čanecký, Martin Voltr a Daniel Vysočan (3x RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol). Najvyššie skončil Čanecký, ktorý prišiel do cieľa na 34. priečke. V celkovom poradí sa Voltr vďaka bonifikáciám posunul na ôsmu priečku. Preteky zajtra ukončí ďalší horský dojazd. 
Výsledky etapy
1. HANSEN Alexander Arnt Res. Suri-Carl Ras 03:50:05
2. ŤOUPALÍK Adam Elkov-Kasper 00:00
3. STOSZ Patryk Voster ATS Team 00:08
4. BANASZEK Norbert Mazowsze Serce Polski 00:08
5. PROC Bartlomiej Santic-Wibatech 00:08
6. FRATCZAK Radoslaw KK Tarnovia Tarnowo Podgorne 00:08
34. ČANECKÝ Marek RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol 00:08
110. HAAS Christian RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol 03:40
111. LÍŠKA Andrej RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol 03:40
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. JAKOUBEK Tomas ATT Investments 07:30:54
2. ŤOUPALÍK Adam Elkov-Kasper 00:22
3. PATERSKI Maciej Voster ATS Team 00:23
4. HANSEN Alexander Arnt Res. Suri-Carl Ras 00:28
5. DINA Marton ATT Investments 00:34
6. KLARIS Magnus Bak Res. Suri-Carl Ras 00:42
28. ČANECKÝ Marek RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol 01:24
105. LÍŠKA Andrej RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol 10:16
146. HAAS Christian RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol 20:26
Zobraziť kompletné poradie
3. 4.6. rovinata etapa ciel rovina Jablonka > Stary Sacz 125 km Dina
profil etapy, 2413 nastúpaných metrov (© tourofmalopolska.eu)
V tieni začiatku Critérium du Dauphiné sa uskutočnila aj posledná etapa Okolo Malopoľska. V nedeľu čakali na pelotón tri rýchlostné a horské prémie. Preteky končili horským dojazdom na Przehybu (8,1 km; 8,3 %). Martin Voltr (RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol) sa nachádzal na ôsmej priečke priebežného poradia. Ak by český cyklista dokázal dokončiť preteky v Top 10, slovenský tím by získal prvé UCI body na ceste. 
Prvú rýchlostnú prémiu vyhral Martin Szokoly (Team Give Elementer), na druhej bol úspešný Norbert Banaszek (HRE Mazowsze Serci Poland). Daniel Vysočan (RRK Group) - Pierre Baguette - Benzinol) skončil druhý a pripísal si dve bonifikačné sekundy. Pred balíkom s viac ako trojminútovým náskokom jazdil Bjorn Traenckner (Team Embrace The World). Nemec vyhral prvú horskú prémiu. Pelotón viedli jazdci Restaurant Suri - Carl Ras. 
RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol na štarte (© Marek Beneš)
Neskôr ich vystriedali cyklisti ATT Investments. Po poslednej rýchlostnej prémii, ktorú vyhral Traenckner, došlo v pelotóne k pádu. Balík sa neustále približoval k Nemcovi. Ten bol dostihnutý preriedenou hlavnou skupinou ešte pred predposlednou horskou prémiou. Tri kilometre pred cieľom zaútočil Marton Dina (ATT Investments). Víťaz prológu dotiahol svoj útok do víťazného konca.
Dvanásť sekúnd stratil niekdajší pretekár Equipo Kern Pharma Ivan Moreno (Global 6 Cycling). Osemnásť sekúnd stratil dvojnásobný účastník Okolo Slovenska Marcin Budzinski (Mazowsze). O štyri sekundy neskôr prišiel do cieľa Martin Voltr. Vďaka tomu v celkovom poradí poskočil na štvrtú priečku a stal sa najlepším mladým jazdcom. RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol tak získal dvadsať UCI bodov. Víťaz etapy sa stal aj celkovým víťazom. 
Juraj Sagan a Martin Voltr (© Marek Beneš)
Necelé dve minúty stratil Daniel Vysočan, ktorý obsadil 19. miesto. Najlepším Slovákom bol Marek Čanecký. Trojnásobný majster Slovenska v ITT skončil na 22. priečke a v celkovom poradí sa dostal do Top 20, keď mu pripadlo 19. miesto. Bodovačku ovládol Adam Ťoupalík (Elkov - Kasper). Tím ATT Investments vyhral aj tímovú súťaž, kde RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol skončil na štvrtej priečke. 
vyjadrenie ikonky ciernaMarek Čanecký (najlepší Slovák, 19. miesto v GC)
"Výkon tímu hodnotím veľmi dobre. Po poslednej etape sme skončili na štvrtom mieste z 27 tímov. Na takýchto pretekoch, ktoré sú veľmi známe v strednej Európe, je to veľmi pekný výsledok, keďže sme kontinentálnym tímom prvý rok. Porazili sme tímy, ktoré fungujú už dlhšie. Našim cieľom bol zisk dresu pre najlepšieho mladého jazdca. Martin sa cítil veľmi dobre už pred pretekmi aj po prvej etape, takže bol jasným lídrom.
Celá tímová taktika smerovala na neho. Dnes si veril, že skončí v Top 3, ale včera nám tesne pred cieľom odskočil Ťoupalík a tým pádom získal bonifikácie. Dnes ho Martin utrhol v kopci, ale tie sekundy mu chýbali. Ale šiel veľmi dobre. Ostatní chalani vrátane mňa pracovali na neho. Každý sa snažil byť aktívny. Teraz nás čaká Okolo Slovinska a po ňom nasleduje náš prvý vrchol sezóny - spoločný šampionát v Tlmačoch."
Výsledky etapy
1. DINA Marton ATT Investments 03:31:02
2. MORENO Ivan Global 6 Cycling 00:12
3. BUDZINSKI Marcin Mazowsze Serce Polski 00:18
4. VOLTR Martin RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol 00:22
5. ŤOUPALÍK Adam Elkov-Kasper 00:37
6. BROZYNA Piotr Voster ATS Team 00:42
22. ČANECKÝ Marek RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol 02:19
102. HAAS Christian RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol 14:13
104. LÍŠKA Andrej RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol 14:13
Zobraziť kompletné poradie
Konečné poradie pretekov po etape
1. DINA Marton ATT Investments 11:02:20
2. BUDZINSKI Marcin Mazowsze Serce Polski 00:33
3. ŤOUPALÍK Adam Elkov-Kasper 00:35
4. VOLTR Martin RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol 00:42
5. BROZYNA Piotr Voster ATS Team 01:02
6. MENDES Jose NSJBI Victoria Sports Cycling Team 01:17
19. ČANECKÝ Marek RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol 03:19
103. LÍŠKA Andrej RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol 24:05
136. HAAS Christian RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol 34:15
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop