Spoločný šampionát v Tlmačoch sa uskutoční na rovinatých tratiach, Sagan bude poslednýkrát bojovať o titul

21.6.2023, 14:00 | Slovensko a Slováci | Jakub Hlubek
Od štvrtka do nedele budeme sledovať Tlmače a okolie, kde sa uskutočnia spoločné majstrovstvá Slovenska a Česka. Peter Sagan poslednýkrát zabojuje o titul na rovinatej trase. Nora Jenčušová bude obhajovať titul v časovke aj pretekoch. Premiéru na národnom šampionáte bude mať tím RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol.
Rovinatá časovka dáva šancu špecialistom
Minulý rok v Kovářove organizátori pripravili zvlnenú trať na boj proti chronometru. V Tlmačoch organizačný tím pod vedením Tomáša Baláža pripravil rovinatú trať, ktorá by mala hrať do kariet špecialistom na túto disciplínu. Štartovať sa bude na Továrenskej ulici pri autobusovej stanici. Cyklisti pôjdu smerom na Levice a otočia sa pri odbočke na obec Hronské Kľačany. Všetky kategórie okrem junioriek budú absolvovať viac kôl. 
mapa časovky (© organizátor)
Preto po návrate do Tlmáč odbočia doprava na autobusovú stanicu a pomedzi miesta pre autobusy sa pri železničnom priecestí opäť napoja na okruh. Pred príchodom do cieľa odbočia doprava na Levickú cestu (totožná križovatka, ako pri prejazde do ďalšieho okruhu, ale iný smer) a odtiaľ už budú šprintovať priamo do cieľa. Juniori a ženy majú na programe dva okruhy, českí muži do 23 rokov tri kolá a slovenskí muži štyri okruhy. Kategória Elite a U23 na našej strane bude spoločne hodnotená. 
Jenčušová môže získať tretie zlato v rade
Medzi mužmi uvidíme nového slovenského majstra, keďže titul nebude obhajovať Ján Andrej Cully. V Tlmačoch nebude chýbať vlaňajší strieborný medailista Marek Čanecký (RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol), ktorý bude útočiť na štvrtý titul. Bude to pre neho prvá tohtoročná časovka. Na solídny výsledok by mohol zaútočiť aj jeho kolega Tomáš Nagy. V rokoch 2019 až 2021 skončil na národnom šampionáte vždy v Top 7.  
Medzi kandidátov na triumf sa radí aj Ronald Kuba (Brigetio KSE). Na posledných troch šampionátoch skončil špecialista na ITT vždy na stupňoch víťazov. Tento rok zvíťazil v časovke na Merida Road Cup. V Tlmačoch ho však čaká väčšia konkurencia. Veľmi dobrú sezónu prežíva Matúš Štoček (ATT Investments). Odchovanec akadémie Petra Sagana však nie je klasickým časovkárom. Tento rok odjazdil iba dva prológy a jednu časovku do vrchu. 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Z Dukly Banská Bystrica môžu na pódium útočiť Filip LohinskýDávid Kaško a Lukáš Kubiš. Prvý menovaný tento rok vyhral časovku na Trnava Tour a v obci Tajná útočil na titul v kategórii do 23 rokov. Napokon skončil druhý. Vlani skončil na piatej priečke.Uvidíme, ako si pri premiére medzi jazdcami Elite bude počínať čerstvý majster Slovenska Martin Jurík (Adria Mobil). Kvality na Top 10 má aj Samuel Kováč (Cycling Academy Trenčín).  
Medzi ženami bude na tretí titul v rade útočiť Nora Jenčušová (BePink), ktorá potvrdila dobrú formu na UCI časovke Regiónom Nitrianského kraja, kde vyhrala. Jej najväčšou konkurentkou by mala byť Tereza Medveďová (RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol Development), ktorá by v prípade triumfu taktiež skompletizovala zlatý hetrik. Konkurenciu dopĺňa tretia žena vlaňajších majstrovstiev Petra Machálková (RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol Development).  
V kategórii juniorov bude obhajovať titul Samuel Novák (Borgo Molino Vigna Fiorita). Na štarte nebude chýbať ani vlaňajší strieborný medailista Dominik Dunár (Willebrord Wil Vooruit). O vysoké priečky by mali bojovať aj držiteľ štyroch tohtoročných víťazstiev Matthias Schwarzbacher (CPS Professional Team) či štvrtý junior vlaňajšieho šampionátu Richard Riška (CK Epic Dohňany).  
Medzi juniorkami pre mononukleózu nebude obhajovať titul Klaudia Varšová (CYKLO SPIŠ). O najvyššie priečky by mali súperiť Terézia Ciriaková (CyS - Akadémia Petra Sagana), Simona Bodoríková (CK Epic Dohňany) alebo Natália Kušnírová (RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol Development). Nie je však vylúčený ani úspech inej pretekárky. 
V Tlmačoch budú favorizovaní šprintéri, bude sa bojovať na známej trase
Preteky s hromadným štartom budú prebiehať na rovinatom okruhu, ktorý má prevýšenie iba 190 metrov. Pretekári pôjdu z mestskej časti Lipník smerom na Malé Kozmalovce a Nový Tekov, odkiaľ sa vrátia späť do Malých Kozmaloviec a na Lipník. V prvej časti okruhu sú dva krátke kopce a tesne pred cieľom sa nachádza krátke stúpanie, ktoré môže vyhovovať odolnejším šprintérom. Ide o trasu, na ktorej sa v posledných rokoch konal Slovenský pohár. V roku 2021 sa na totožnej trase konali majstrovstvá Slovenska do 23 rokov. Na mužov čaká sedem okruhov. Ženy a juniorky absolvujú tri kolá, juniori štyri okruhy. 
Proti Saganovi budú stáť Dukla, RRK Group, ale aj silní jednotlivci
Poslednýkrát v kariére sa postaví na štart Peter Sagan (TotalEnergies). Trojnásobný majster sveta zatiaľ čaká na premiérové víťazstvo v tejto sezóne a v Tlmačoch bude cieliť na deviaty titul. Proti nemu budú stáť najmä početné zostavy našich kontinentálnych zoskupení. Dukla Banská Bystrica sa bude v prípade hromadného dojazdu spoliehať na Lukáša KubišaMartina Chrena alebo Simona Nagya. Čerstvému majstrovi Slovenska do 23 rokov sa tu v minulosti darilo. V rokoch 2019 a 2020 vyhral preteky Slovenského pohára a pred dvoma rokmi na majstrovstvách Slovenska do 23 rokov skončil druhý. 
profil mužských pretekoch (© La Flamme Rouge)
Siedmi Slováci budú reprezentovať RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol. Ich najlepším jazdcom na slovenskej strane je Marek Čanecký, ale v prípade hromadného dojazdu môžu šprintovať aj Adam Foltán alebo Andrej Liška. Tím bude mať ambície aj na českej strane, kde bude štartovať šesť zástupcov. Konkurenciu dopĺňajú Martin JuríkSamuel Kováč alebo Matúš Štoček. Pre zranenia nebudú štartovať Tomáš Sivok ani Martin Svrček
V súboji o ženský titul sa Nora Jenčušová bude musieť popasovať s početnou prevahou klubu RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol Development. Ten budú reprezentovať Petra Machálková, Tereza Medveďová Barbora Švrčková. Druhá menovaná ovládla hromadný dojazd v roku 2021. Medzi juniorkami by o titul mali bojovať Simona BodoríkováTerézia Ciriaková alebo Natália Kušnírová, ale nie je vylúčený ani úspech inej pretekárky.  
profil ženských pretekov (© La Flamme Rouge)
O titul medzi juniormi zabojuje štyridsať Slovákov. Matthias Schwarzbacher tento rok už štyrikrát vyhral a v Tlmačoch sa mu darilo aj v minulosti. Kvalitným šprintérom je aj Juraj Vrbík (RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol Development), ktorý na svetovom pohári v Taliansku skončil v jednej etape štvrtý a do Top 10 sa dvakrát dostal aj na Trnava Tour. O vysoké priečky by mali bojovať aj Samuel Fedor (ŠK Železiarne Podbrezová), Dušan Oravec (RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol) či Simon Gottstein (Team Franco Ballerini Juniors). 
 
Náš eshop