Coppa Bernocchi pre Van Aerta, dominancia Jumba a Soudalu bola masívna, a to sa ešte nespojili

2.10.2023, 15:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
po 2.10. zvlnena etapa ciel rovina Parabiago > Legnano 188 km Van Aert
profil pretekov, 2100 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
Coppa Bernocchi - GP Banco BPM pôsobí v týždni pred Lombardiou trochu zvláštne pre svoj jednoduchší profil, no je to zámer, pretože nepritiahnete vrchárske hviezdy k všetkým predskokanským pretekom. Dôležité sú aj mierne jednoduchšie trasy, ktoré ukážu hviezdy, ktoré v tejto časti sezóny nemajú kde hľadať uplatnenie. To bol presne príklad Wouta Van Aerta, ktorý sa tu dostal ako líder Jumbo-Visma.
To je v súčasnosti tak dominantným tímom, že sa ešte baviť o fúzii s Quick-Stepom je už neuveriteľné. Boli to práve tieto dva tímy, ktoré dnes hrali prím a aj jeden malý kopec Piccolo Stelvio (1,5km pri 6,7 %) dokázal poslúžiť na vytvorenie rozdielu, a to konkrétne pri jeho poslednom prejazde 34 kilometrov pred cieľom.
Odišla tu skupina desaťčlenná skupina, kde mali tieto dva tímy šesť ľudí. Wout Van Aert, Jan Tratnik, Tiesj Benoot (3x Jumbo), Julian Alaphilippe, Andra Bagioli, Fausto Masnada (3x Soudal), Stefano Oldani (Alpecin), Christian Scaroni (Astana), Marc Hirschi (UAE) a Vincenzo Albanese (Eolo). Táto partia spolupracovala a dokázala sa dostať až do cieľa spoločne, hoci pri minútovom náskoku od zvyšku pelotónu sa nejeden pretekár o niečo pokúsil. V špurte to rozbehol Benoot pre Van Aerta a najväčší favorit si vzal očakávaný triumf.
Najširšie lakte a vôľu byť zavesený za Woutom mal Vincenzo Albanese, ktorý nevykúkol z háku, "len" si prišiel po druhé miesto. Tretí bol Andrea Bagioli, ktorý pred troma týždňami vyhral etapu Okolo Slovenska v Martine. Prvým mužom mimo pódia bol Marc Hirschi, ktorému záver sezóny vychádza výborne, vyhral celkovo v Luxembursku a bil sa o triumfy aj na ďalších talianskych klasikách.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Wouta Van Aerta (víťaz)
"Je to veľmi pekný triumf po tom, ako som počas sezóny o veľa víťazstiev prišiel. Je to ale rezultát po obrovskej tímovej práci. Verili mi, že to zvládnem a všetci do toho dali úplne všetko. Ukontrolovali sme to presne tak ako chceli, takže patrí všetkým kolegom veľká vďaka."
Výsledky
1. VAN AERT Wout Jumbo-Visma 04:09:52
2. ALBANESE Vincenzo EOLO - Kometa Team 00:00
3. BAGIOLI Andrea Soudal Quick-Step 00:00
4. HIRSCHI Marc UAE Team Emirates 00:00
5. MASNADA Fausto Soudal Quick-Step 00:00
6. BENOOT Tiesj Jumbo-Visma 00:02
7. SCARONI Cristian Astana Qazaqstan 00:05
8. ALAPHILIPPE Julian Soudal Quick-Step 00:11
9. TRATNIK Jan Jumbo-Visma 00:14
10. IZAGIRRE Ion Cofidis 01:30
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop