Dážď zmenil španielske Strade Bianche na bahenný kúpeľ. Vyhral Lazkano, Van Aerta a Kwiatkowského zastavili defekty

12.2.2024, 15:30 | Preteky vo svete | Peter Matis
po 12.2. zvlnena etapa ciel rovina Baeza > Úbeda 162 km Lazkano
profil pretekov, 12 šotolinových úsekov (© clasicajaen.com)
Clásica Jaén Paraiso Interior napísala v roku 2024 iba svoju tretiu edíciu, no už i tak patrila medzi najočakávanejšie klasiky úvodnej časti sezóny. Prezývaná aj španielske Strade Bianche, táto jednorazovka sa jazdí v Andalúzii a vyznačuje sa ťažkým kopcovitým profilom a hlavne dlhými úsekmi po štrkových cestách, ktoré z nej robia atraktívne moderné podujatie a do desiatich rokov ju zrejme môžeme očakávať vo World Tour.
Uplynulé dva ročníky ponúkli krásne cyklistické divadlo a po sólových útokoch sa tu radovali Alexey Lutsenko a minulý rok aj Tadej Pogačar. Slovinec síce neprišiel obhajovať víťazstvo, no jeho tím UAE Emirates aj tak prišiel s nadupanou zostavou v ktorej jazdili Tim Wellens či Juan Ayuso. Ich cieľom bolo vyzvať na boj o víťazstvo silnú zostavu tímu Visma, v ktorej sa predstavili aj Wout Van Aert či Sepp Kuss. Karty chceli určite miešať aj ďalší silní pretekári ako Carlos Rodríguez a Ben Turner z Ineosu či Arnaud De Lie z Lotta.
Pôvodne bol na programe ťažký kopcovitý profil s dvanástimi štrkovými úsekmi v celkovej dĺžke cez 60 kilometrov, no s plánmi organizátorov zatočili silné dažde v uplynulých dňoch. Tie premenili nespevnené cesty na bahenný kúpeľ a až osem sektorov sa muselo vypustiť. Pretekárov tak čakalo iba 17 kilometrov štrku, či skôr blata, no preteky mali byť i tak veľmi zaujímavé, veď si len spomeňme na premočenú edíciu Strade Bianche v roku 2018.
Ako to už na jarných klasikách býva, pretekári z úniku to vedia dotiahnuť pomerne ďaleko a o priestor v brejku tak bol veľký boj hneď po štarte v Baeze. V jeden moment sa oddelila aj obrovská skupina s Wellensom či Turnerom, no tím Visma ju neutralizoval. Dopredu sa napokon dostala pätica Igor Arrieta (UAE), Nicolas Prodhomme (Decathlon), Oier Lazkano (Movistar), Alveiro Cepeda (Caja) a Alex Molenaar (Illes Baleares), ktorá vytvorila únik dňa. Vytvorili si náskok siahajúci až k štyrom minútam.
V prostrednej tretine pretekov únik kontrolovali najmä kolegovia Van Aerta, no Belgičan samotný musel riešiť mnoho problémov. Už 90 kilometrov pred páskou si ho kamera všimla niečo riešiť pri aute, no skutočný problém prišiel 53 kilometrov pred cieľom v podobe defektu na prvom štrkovom úseku. Wout musel dobiehať stratu minúty na pelotón, čo ho mohlo pred finále vyčerpať.
Vpredu medzitým nestačili ArrietaCepeda a Molenaar. Na stúpaní Ubeda (1,2 km; 8,5%) začal v hlavnom balíku vystrájať Ineos. Turner padol na čelo a totálne roztrhal pole, nestačil ani De Lie a Van Aertovi to ešte viacej sťažilo stíhačku. 30 kilometrov pred páskou Turner preriedil hlavnú skupinu na asi dvadsať ľudí. Pred trojicou štrkových úsekov sa templa chopil UAE a Van Aertova strata vyskočila až ku dvom minútam. Vyzeralo to, že najväčší favorit je z hry von.
Hneď na prvom zo záverečnej trojice štrkových úsekov nastúpil Sepp Kuss a za jeho zadným kolesom zostali iba kolega Tratnik, Wellens, Kwiatkowski (Ineos) a Tronchon (Decathlon). Spolupráca tu však trochu viazla, dotiahli sa sem ďalší pretekári a Prodhomme s Lazkanom na čele začínali byť optimistickí. 16 kilometrov pred páskou duo nabehlo na posledný sektor s náskokom 90 sekúnd.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Na poslednom úseku bol štrk najhorší a nápadne to tu pripomínalo cyklokros. Na čele sa podľa očakávania klasikár Lazkano zbavil útleho vrchára Prodhomma a silovým spôsobom ukrajoval zostávajúce metre do cieľa. Za nimi sa opäť osamostatnila pätica Kuss, Tratnik, Kwiatkowski, Wellens a Tronchon. Poliaka však smolne zastavil defekt.
Oier Lazkano dokázal dotiahnuť svoju snahu a dlhočízny únik do zdárneho konca a získal pre Movistar prestížne domáce víťazstvo. Kvarteto favoritov za ním dostihlo na posledných rovinatých kilometroch Prodhomma a šprint o druhé miesto vyhral Bastien Tronchon pred Janom Tratnikom. Top 5 doplnili Tim Wellens a Nicolas Prodhomme. Frustrovaný Kwiatkowski vyhral šprint druhej skupiny o siedme miesto.
Clásica Jaén aj vo svojom treťom ročníku ukázala nádhernú a totálnu cyklistiku na atraktívnom profile, napriek vypusteniu dvoch tretín celkovej dĺžky na nespevnených cestách. Smolou bol však pre fanúšikov defekt Wouta Van Aerta. Najväčšia hviezda pretekov tak nemohla ukázať svoju kvalitu na profile, ktorý je Belgičanovi ako šitý na mieru.
Výsledky
1. LAZKANO Oier Movistar Team 03:43:50
2. TRONCHON Bastien Decathlon Ag2r La Mondiale 00:28
3. TRATNIK Jan Team Visma | Lease a Bike 00:28
4. WELLENS Tim UAE Team Emirates 00:28
5. PRODHOMME Nicolas Decathlon Ag2r La Mondiale 00:47
6. KUSS Sepp Team Visma | Lease a Bike 00:47
7. KWIATKOWSKI Michal INEOS Grenadiers 01:21
8. CANAL Carlos Movistar Team 01:21
9. BEULLENS Cédric Lotto Dstny 01:21
10. SOLER Marc UAE Team Emirates 01:21
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop