Scheldeprijs: Merlier skorým nástupom zdolal zavretého Philipsena

3.4.2024, 15:30 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
st 3.4. rovinata etapa ciel rovina Terneuzen > Schoten 206 km Merlier
profil pretekov, 350 nastúpaných metrov (© scheldeprijs.be)
Cyklistické klišé vravia, že Scheldeprijs je pomyselným svetovým šampionátom šprintérov. Trasa je absolútne rovinatá a termínovo vyhovuje všetkým rýchlikom. Vždy sa tu špurtuje (až na epický triumf Alexandra Kristoffa pred dvoma rokmi) a každý rok na pódiu dekorujú len top favorita. Ak sa udeje nejaké prekvapenie, maximálne na 2-3. mieste.
Rekordmanom je päťnásobný víťaz Marcel Kittel a zaujímavosťou je, že zo súčasníkov sme mali na štarte iba jediného pretekára, ktorý tu už v minulosti vyhral, a to aj dnes najväčšieho favorita Jaspera Philipsena. Ostatným ako Tim Merlier, Dylan Groenewegen či Sam Welsford sa to ešte nepodarilo. Vzhľadom na to, akú majú sezónu v porovnaní s "Jasperom Disasterom", všetko nasvedčovalo tomu, že by to ale mohlo byť tesné. Merlier má už šesť víťazstiev, na Nokere Koerse dokonca Philipsena porazil (hoci to nebolo na výkon, ale šikovnosťou). Welsford zasa zaujal Na Tour Down Under, kde úplne dominoval.
Na 206-kilometrovej trase z holandského Terneuzenu do belgického Schotenu sa najprv vytvoril klasický únik, ale už v prvej hodine zafúkalo a na bočnom vetre sa tempo výrazne zrýchlilo až tak, že boli dobehnutí. Po upokojení situácie sa už nový netvoril. Bolo zvláštne, že sa tímy nechceli aspoň ukázať v televízii, lebo napríklad belgické Pro celky Bingoal a Flanders zažívajú veľmi slabučké roky. Akoby ani neexistovali.
Pád vyradil Gerbena Thijssena z Intermarché. Prežíval zatiaľ najlepšiu sezónu, mohol patriť ku kandidátom na pódium. Napokon až sto kilometrov pred cieľom odišla skupina. Boli v nej Liam Slock (Lotto), Vincent Van Hemelen (Flanders), Axel Huens (Unibet), Stijn Appel (Beat) a Baptiste Planckaert z Intermarché. Kde sú tie časy, keď Planckaert patril medzi veľké šprintérske objavy a prorokovali mu obrovskú budúcnosť. Najlepší mal rok 2016 a potom sa ešte nadýchol v 2019, ale odvtedy už len pomáha.
Pelotón si šiel svoju profesorskú jazdu, bolo zbytočné sa dnes veľmi vyčerpať. Všetko to bolo o posledných stovkách metrov, ktoré museli všetci zvládnuť. 24 km pred cieľol bola dobehnutá prvá trojica z úniku, Planckaert a Slock sa ešte držali. 15 kilometrov pred páskou musel Tim Merlier vymeniť bicykel, a to už bolo vo fáze pretekov, keď mu to mohlo v závere ubrať nejaký ten watt. Šlo sa stále v priemere 48 km/h. Ako posledný padol Slock až sedem kilometrov pred cieľom.
Teraz už si len všetci priali, aby nedošlo k nejakým pádom a sledovali sme férový súboj skvelých rýchlikov. Pády prišli, ale jeden v druhej polovici pelotónu, druhý v samom závere, ktorý tiež neovplyvnil top favoritov. Alpecin nezvládol záverečný vlak. Jaspera Philipsena zavreli a jeho nástup do špurtu sto metrov pred páskou už nestačil na Tima Merliera, ktorému sa to otvorilo skoro, ale skvelými nohami získal dôležitú výhodu v metroch a už si to postrážil.
Druhý raz v tejto sezóne bol Philipsen rýchlejší ako Merlier, ale ten vyhral vďaka lepšiemu načasovaniu aj pozícii. Na pódiu bývalých kolegov a teraz už veľkých sokov doplnil Dylan Groenewegen (Jayco). Tesne za ním preťal pásku ďalší Holanďan Cees Bol (Astana).
Napriek tomu, akým skvelým rýchlikom je, Merlier tu ešte nikdy nestál na pódiu. Konečne si to vynahradil a rovno oslavoval triumf. Veľmi častočne si Soudal - Quick-Step vynahradil boľačky za slabú kockovú klasikársku sezónu, v ktorej nevyhrali žiadnu klasiku World Tour, iba práve Merlier teraz druhú spolu s Nokere Koerse. Obe sú ale v kategórii ProSeries. Teraz budú ešte dúfať v Evenepoelove schopnosti v Ardénach.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tima Merliera (víťaz)
"Šiel som trochu zozadu, to nebol plán, ale Bert Van Lerberghe ma vytiahol dopredu a vyšlo to výborne. Musím priznať, že som na chvíľu stratil prehľad o značkách, že koľko presne máme do cieľa, a začal som špurtovať trochu skoro, ale bolo to takto správne. Celkovo to dnes boli dosť nervózne preteky s množstvom vetra a aj sa padalo. Nám to vyšlo dobre, lebo sme celý čas jazdili vpredu."
Výsledky
1. MERLIER Tim Soudal Quick-Step 04:17:04
2. PHILIPSEN Jasper Alpecin - Deceuninck 00:00
3. GROENEWEGEN Dylan Team Jayco - AlUla 00:00
4. BOL Cees Astana Qazaqstan 00:00
5. HOFSTETTER Hugo Israel - Premier Tech 00:00
6. WAERENSKJOLD Søren Uno-X Mobility 00:00
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop