Okolo Slovinska: V záverečnej etape sa presadil neskorým útokom Healy, Aleotti odolal útokom Bilbaa a stal sa víťazom

16.6.2024, 13:25 | Preteky vo svete | J. Klačan, J. Hlubek
1. 12.6. zvlnena etapa ciel rovina Murska Sobota > Ormož 192 km Groenewegen
2. 13.6. zvlnena etapa ciel rovina Žalec > Rogaška Slatina 178 km Bauhaus
3. 14.6. zvlnena etapa ciel rovina Ľubľana > Nova Gorica 160 km Aleotti
4. 15.6. rovinata etapa ciel rovina Škofljica > Krvavec 147 km Bilbao
5. 16.6. zvlnena etapa ciel rovina Šentjernej > Novo Mesto 157 km Healy
1. 12.6. zvlnena etapa ciel rovina Murska Sobota > Ormož 192 km Groenewegen
profil etapy (© tourofslovenia.si)
Preteky Okolo Slovinska sa konali v tieni etapáku Okolo Švajčiarska, no vôbec nedisponovali zlou štartovkou s Ineosom, Borou či UAE Emirates. Na štarte sa vynímali aj dresy tímu Pierre Baguette a pre sponzora slovenskej zostavy išlo o domáce a veľmi dôležité preteky. Bolo teda takmer isté, že po vydarenom pôsobení na Okolo Maďarska uvidíme ďalšie aktívne pretekanie červených dresov. Bohužiaľ, ani na tieto preteky stále nebol fit slovenský líder zostavy Tomáš Sivok, pretekali však Andrej Líška i Samuel Skladan.
Prvá etapa mala rovinatý profil a bolo jasné, že rozhodovať sa bude v šprinte. V úniku celý deň jazdila kontinentálna pätica a na obrazovkách Eurošportu boli aj farby Pierre Baguette. Dopredu sa dostal Tomáš Kalojíros, ktorému sa navyše podarilo zaistiť si horský dres do zajtrajšej etapy. Brejk bol pohltený osem kilometrov pred páskou.
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
Neďaleko cieľa sa nachádzala prémia s bonifikačnými sekundami, kde si to rozdali veľké mená a oddelenie sa od balíku rovno využili aj na zaujímavý útok Jhonatan Narváez (Ineos) a Ben Healy (EF). Hviezdnej dvojičke to však nevyšlo a podľa predpokladov etapa vyvrcholila v hromadnom dojazde.
Dylanovi Groenewegenovi (Jayco) sa vo veľmi tesnej koncovke napokon podarilo zdolať Alexandra Kristoffa (Uno-X) a Phila Bauhausa (Bahrain Victorious). Holanďan tak ukázal pred Tour super formu. Do šprintu sa podobne ako v Maďarsku skúšal tlačiť aj Andrej Líška, no vyšlo mu to iba na 22. miesto.
Výsledky
1. GROENEWEGEN Dylan Team Jayco - AlUla 04:35:00
2. KRISTOFF Alexander Uno-X Mobility 00:00
3. BAUHAUS Phil Bahrain Victorious 00:00
4. LONARDI Giovanni Team Polti Kometa 00:00
5. WELSFORD Sam Bora - hansgrohe 00:00
6. DAINESE Alberto Tudor Pro Team 00:00
22. LÍŠKA Andrej Pierre Baguette Cycling 00:00
Zobraziť kompletné poradie
2. 13.6. zvlnena etapa ciel rovina Žalec > Rogaška Slatina 178 km Bauhaus
profil etapy (© tourofslovenia.si)
Druhou etapou pretekov bola  tradičná „štajerská klasika“. Pred technicky náročnou poslednou časťou museli pretekári vystúpať z Laška do Celjskej Koče. Hoci sa toto stúpanie nachádzalo iba tesne za polovicou, ponúkalo viacero taktických možností na etapové víťazstvo. Zároveň sa očakával tuhý boj aj o bonifikačné sekundy, ktoré môžu byť dôležité v boji o celkové poradie. Nič to ale nemení na tom, že  historicky v Rogaškej Slatine o víťazstve vždy rozhodol šprint hlavnej skupiny.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Denný únik sa vytvoril ešte pred šprintérskou prémiou Braslovče a dostali sa doň Nicolas Gojkovic (Adria Mobil), Mario Gamper (Santic-Wibatech), Tomáš Kalojíros (Pierre Baguette) a Dylan Hopkins (Ljubljana Gusto). Krátko za prémiou sa k nim ešte pripojili Davide Baldaccini (Corratec) a Marcel Skok (Adria Mobil). Najväčší odstup dosiahol 4’15“. To ale zmenilo stúpanie na Celjsku Koču. Tomáš Kalojíros bohužiaľ nebodoval a tak si vrchársky dres zajtra oblečie Talian Baldaccini. Pelotón v stúpaní výrazne zrýchlil a náskok spadol až pod minútu. Zároveň sa roztrhal. V zadnej skupine ostali aj včerajší víťaz Dylan Groenewegen (Jayco) a ďalší z favoritov na hromadný dojazd Sam Welsford (Bora). Nástupy pokračovali a tak boll pôvodný únik dobehnutý už necelých 70 km pred cieľom. 

Na trati sa vytvorila nová situácia, vpredu sa ocitli Connor Swift (Ineos), Mikkel Honoré (EF), Martin Marcellusi (Bardiani) a Pau Miquel Delgado (Kern Pharma). Pelotón za nimi sa skonsolidoval, skupina s Groenewegenom zaostávala zhruba 1“. 
Swift s Honnorém boli silnejší a zhruba dvadsať kilometrov pred páskou sa osamostatnili na čele. Náskok bol ale iba malý a všetko smerovalo k hromadnému dojazdu. V tom napokon zvíťazil Phil Bauhaus (Bahrain Victorious) pred Albertom Dainesem (Tudor) a domácim Lukom Mezgecom (Jayco). Zhruba štyristo metrov pred cieľom došlo v prednej časti pelotónu vo vysokej rýchlosti k nepríjemnému pádu zhruba piatich jazdcov. Dúfajme, že budú všetci v poriadku. 
Do zeleného dresu sa zajtra oblečie dnešný víťaz Bauhaus.
Výsledky etapy
1. BAUHAUS Phil Bahrain Victorious 04:26:08
2. DAINESE Alberto Tudor Pro Team 00:00
3. MEZGEC Luka Team Jayco - AlUla 00:00
4. KOCH Jonas Bora - hansgrohe 00:00
5. NARVÁEZ Jhonatan INEOS Grenadiers 00:00
6. COVI Alessandro UAE Team Emirates 00:00
117. SKLADAN Samuel Pierre Baguette Cycling 14:17
120. LÍŠKA Andrej Pierre Baguette Cycling 14:17
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. BAUHAUS Phil Bahrain Victorious 09:00:54
2. DAINESE Alberto Tudor Pro Team 00:08
3. KRISTOFF Alexander Uno-X Mobility 00:08
4. MARCELLUSI Martin VF Group - Bardiani CSF 00:09
5. MEZGEC Luka Team Jayco - AlUla 00:10
6. NARVÁEZ Jhonatan INEOS Grenadiers 00:11
111. LÍŠKA Andrej Pierre Baguette Cycling 14:31
140. SKLADAN Samuel Pierre Baguette Cycling 16:43
Zobraziť kompletné poradie
3. 14.6. zvlnena etapa ciel rovina Ľubľana > Nova Gorica 160 km Aleotti
profil etapy (© tourofslovenia.si)
Tretia etapa Okolo Slovinska mala zvlnený profil. Pelotón, ktorého súčasťou boli aj jazdci Pierre Baguette, musel absolvovať tri horské prémie. Najprv sa im do cesty postavila Hrušica (5,5 km; 5,5 %) a následne sa museli popasovať s dvojnásobným prejazdom cez Ravnicu (5,8 km; 6 %). Z vrcholu poslednej prémie zostávalo do cieľa iba necelých desať kilometrov, takže na Ravnici sa nedali vylúčiť útoky vrchárov. 
Prvý, osemčlenný únik bol dostihnutý pred prvou horskou prémiou. Ďalšia vedúca skupina sa vytvorila deväťdesiat kilometrov pred cieľom. Vpredu sa usadili Maxime Decomble (Groupama - FDJ), Negasi Hailu Abreha (Q36.5 Pro Cycling Team), Arthur Kluckners (Tudor Pro Cycling Team) a Mattéo Vercher (TotalEnergies). Na prvom stúpaní cez Ravnicu sa vpredu osamostatnili Abreha a Vercher. 
Ešte predtým odstúpil z pretekov Vilém Vostál (Pierre Baguette Cycling). Spomedzi jazdcov slovenského tímu mal najlepšiu pozíciu v priebežnom poradí Daniel Vysočan, ktorý predchádzajúce etapy dokončil v pelotóne. Hlavná skupina po prejazde cez Ravnicu, kde získal tri body Negasi Hailu Abreha, strácala iba dvadsaťpäť sekúnd. V pelotóne sa už nenachádzal líder Phil Bauhaus (Bahrain - Victorious). 
Do vedúcej skupiny sa vrátil Maxime Decomble, ale 53 kilometrov pred cieľom bol únik dostihnutý. Pelotón viedli jazdci Bahrainu - Victorious a EF Education. K ataku sa na prejazde bufetom odhodlali Alessandro Covi (UAE Team Emirates) a Enzo Paleni (Groupama - FDJ). Obaja jazdci dokončili predchádzajúce etapy v pelotóne, kde sa nachádzali aj zástupcovia Pierre Baguette.   
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
Útoky z pelotónu pokračovali. Atakovali Mathieu BurgaudeauMattéo Vercher (2x TotalEnergies) a Fredrik Dversnes (Uno-X Pro Cycling Team). Nasledovali ich ďalší cyklisti a vedúca dvojica bola dostihnutá. Na čele sa vytvorila dvanásťčlenná skupina, do ktorej mierili z balíka ďalší jazdci. Okrem Burgaudea, Dversnesa a dobehnutého dua tam nechýbal ani Archie Ryan (EF Education-EasyPost).  
Skupinu dopĺňali Xabier BerasategiTxomin Juaristi (2x Euskaltel - Euskadi), Luca CoviliMartin Marcellusi (2x VF Group - Bardiani - CSF Faizané), Andrew August (Ineos Grenadiers), Niccoló Buratti (Bahrain - Victorious), Alessandro De Marchi (Jayco AlUla), Jonas Koch (Bora - hansgrohe), Vegard Stake Laengen (UAE Team Emirates), Marcel Camprubí (Q36.5 Pro Cycling Team), Pablo Castrillo (Equipo Kern Pharma), Alex Martín (Team Polti Kometa) a Joel Nicolau (Caja Rural - Seguros RGA). 
38 kilometrov pred páskou mali dvadsaťpäť sekúnd k dobru na pelotón. Na poslednej rýchlostnej prémii získal tri bonifikačné sekundy nórsky majster v pretekoch Fredrik Dversnes. Následne zaútočil Marcel Campburí a zvyšok skupiny bol dostihnutý. Ďalší atak podnikol Mathieu Burgaudeau (TotalEnergies). Francúz dostihol vedúceho Španiela a pokračoval sám. V balíku zostávali Andrej Líška Daniel Vysočan (2x Pierre Baguette).    
29 kilometrov pred cieľom atakoval Martin Marcellusi (VF Group - Bardiani CSF - Faizané) a dostihol vedúceho jazdca. Štvrtý muž priebežného poradia sa po chvíli osamostatnil na čele. Vydal sa za ním Emil Herzog (Bora - hansgrohe). Spoločne s Francúzom strácali pätnásť sekúnd na Taliana. Balík viedli jazdci EF Education a Polti Kometa. Marcellusi si vypracoval minútový náskok na pelotón. 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Martin Marcellusi začal stúpať na poslednú horskú prémiu Ravnica (5,8 km; 6 %). Z pelotónu odpadol aj Daniel Vysočan (Pierre Baguette) a slovenský tím už nemal v balíku zastúpenie. Skupina favoritov sa okresala a Talian bol dostihnutý. Následne atakovali Ben Healy (EF Education-EasyPost), Jhonatan Narváez (Ineos Grenadiers) a Filippo Zana (Jayco AlUla). Minuloročný víťaz však začal strácať.   
Zana bol dostihnutý skupinou prenasledovateľov a pred vrcholom bolo dobehnuté aj vedúce duo. Päť bodov na vrchole získal Domenico Pozzovivo (VF Group - Bardiani CSF - Faizané). Okrem neho boli vpredu aj kolegovia Luca CoviliGiulio Pellizari, Steff CrasJordan Jegat (2x TotalEnergies), Giovanni Aleotti (Bora - hansgrohe), Pello Bilbao (Bahrain - Victorious), Ben Healy (EF Education-EasyPost), Jhonatan Narváez (Ineos Grenadiers), Filippo Zana (Jayco AlUla), Paul Double (Team Polti Kometa), Pablo Castrillo (Equipo Kern Pharma) a Johannes Kulset (Uno-X Pro Cycling Team).
Následne atakoval Giovanni Aleotti a Talian mal 2200 metrov pred páskou dvadsaťsekundový náskok. Dvojnásobný víťaz Sibiu Tour dotiahol svoj únik do víťazného konca a obliekol sa do zeleného dresu. Partia prenasledovateľov stratila jedenásť sekúnd a druhý skončil Jhonatan Narváez. Tretí finišoval Jordan Jegat. Totožne sú zoradení jazdci aj v priebežnom poradí.
Zamestnanci a fanúšikovia Bory sa dnes potešili z štrnásteho tohtoročného triumfu. Pred štvrtou etapou má Talian k dobru dvanásť sekúnd na Jhonatana Narváeza. Ďalších päť sekúnd stráca Jordan Jegat.  Z tímu Pierre Baguette prišiel do cieľa ako prvý Daniel Vysočan. So stratou troch minút a tridsiatich sekúnd skončil na 41. mieste. V súťaži mladých jazdcov poskočil na šiestu priečku. Andrej Líška dostal viac ako dvanásť minút. 
Tomáš KalojírosSamuel Skladan Martin Voltr prišli do cieľa so stratou väčšou ako 21 minút. Najlepším mladým jazdcom je dnes piaty Giulio Pellizzari, ktorý ako jediný cyklista v tejto kategórii držal krok so skupinou favoritov. Na čele bodovačky je naďalej Phil Bauhaus, najlepším vrchárom zostal Davide Baldaccini (Corratec - Vini Fantini) a tímovú súťaž vedie VF Group - Bardiani - CSF Faizané. Zajtra je na programe horský dojazd na Krvavec.   
Výsledky etapy
1. ALEOTTI Giovanni Bora - hansgrohe 03:46:19
2. NARVÁEZ Jhonatan INEOS Grenadiers 00:11
3. JEGAT Jordan TotalEnergies 00:11
4. ZANA Filippo Team Jayco - AlUla 00:11
5. PELLIZZARI Giulio VF Group - Bardiani CSF 00:11
6. BILBAO Pello Bahrain Victorious 00:11
86. LÍŠKA Andrej Pierre Baguette Cycling 12:06
136. SKLADAN Samuel Pierre Baguette Cycling 21:08
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ALEOTTI Giovanni Bora - hansgrohe 12:47:17
2. NARVÁEZ Jhonatan INEOS Grenadiers 00:12
3. JEGAT Jordan TotalEnergies 00:17
4. HEALY Ben EF Education - EasyPost 00:19
5. ZANA Filippo Team Jayco - AlUla 00:21
6. PELLIZZARI Giulio VF Group - Bardiani CSF 00:21
104. LÍŠKA Andrej Pierre Baguette Cycling 26:33
133. SKLADAN Samuel Pierre Baguette Cycling 37:47
Zobraziť kompletné poradie
4. 15.6. rovinata etapa ciel rovina Škofljica > Krvavec 147 km Bilbao
profil etapy (© tourofslovenia.si)
Sobotňajšia kráľovská etapa mala rozhodnúť o celkovom víťazovi tohtoročnej edície pretekov Okolo Slovinska. Už v prvej časti etapy čakali na cyklistov tri stúpania tretej kategórie - Golo (6,4 km, 5,7%), Topol (3,5 km, 9,3%) a Čepulje (6,6 km, 4,3%), ktoré poskytli jazdcom príležitosť na únik s cieľom získať určitý náskok pred záverečným stúpaním prvej kategórie na Krvavec (11,7 km, 7,7%). Očakávala sa dynamická etapa. Pretekári usilujúci o čo najlepší výsledok museli byť aktívni. Krvavec bol cieľom etapy už niekoľkokrát, ale cyklisti nikdy nemuseli ísť tak vysoko, ako tento rok.

Únik sa vytvoril krátko po štarte a nakoniec sa doň dostalo nasledujúcich osem cyklistov - Cyril Barthe (Groupama - FDJ), Johan Meens (Bingoal), Marcel Camprubi Pijuan (Q36.5), Davide Baldaccini (Corratec), Barnabás Peák (Adria Mobil), Michal Paluta (Santic-Wibatech), Tomáš Kalojíros (Pierre Baguette) a Mihael Štajnar (Ljubljana Gusto Santic). Spoločne vystúpali na horskú prémiu Golo, kde zvíťazil Štajnar pred Baldaccinim a Palutom. Náskok na pelotón sa ustálil na 4’30“. 

Nasledovala rýchlostná prémia Ig. Tú zobral Kalojíros pred Barthem a Meensom. Slovenský tím aj dnes ukazoval, že sa nestratí ani v takto kvalitnej konkurencii. Tomáš Kalojíros sa ukazuje v únikoch a Daniel Vysočan bol pred štvrtou etapou na peknom šiestom mieste v celkovom poradí mladých jazdcov.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Na druhú vrchársku prémiu Topol sa vyštveral ako prvý Baldaccini pred Kalojírosom a Štajnarom. Náskok úniku klesol na necelé tri minúty, potom ale v rovinatejšej pasáži medzi horskými prémiami opäť narástol na 3’45“. Rýchlostnú prémiu Škofja Loka ovládol Kalojíros pred Barthem a Palutom. Český pretekár sa zjavne dnes rozhodol pozbierať čo najviac bodov, nehľadiac na typ súťaže. 

Vrchársku prémiu Čepulje vyhral opäť Baldaccini, druhý bol Kalojíros a tretí Barthe. Na čele pelotónu začali pracovať okrem Bory - hansgrohe brániacej zelený dres aj tímy EF Education - EasyPost a Jayco-AlUla, čo naznačovalo ich ambície na cieľovom kopci.
Kalojíros si bez väčšieho boja prišiel po body aj na šprintérskej prémii Kamnik, druhý bol Barthe a tretí Pijuan. Na konci balíka došlo v technickej pasáži k menšiemu pádu, vyzeralo to tak, že bez následkov. Pelotón zrýchlil, dvadsať kilometrov pred cieľom mal únik náskok už iba jeden a pol minúty. V úniku sa začalo nastupovať a z pelotónu odpadávať. Tempo neudržali napríklad Phil Bauhaus (Bahrain - Victorious) alebo Dylan Groenewegen (Jayco). 

Vpredu najdlhšie vydržal Johan Meens, jeho snaha sa skončila 9,5 kilometra pred cieľom. Pelotón mal v tejto chvíli už iba zhruba päťdesiat ľudí. 

V čelnej skupine sa stále držal aj Martin Voltr (Pierre Baguette), čo bol výborný výkon. Odpadol až 6,5 kilometra pred cieľom, pravdepodobne ako posledný jazdec niektorého kontinentálného tímu. Vďaka ostrému tempu sa skupina delila smerom zozadu. Nakoniec ostala vpredu trojica Pello Bilbao (Bahrain - Victorious), Domenico Pozzovivo (Bardiani) a vedúci muž priebežného poradia Giovanni Aleotti (Bora). K nim sa dokázal dotiahnúť Paul Double (Polti - Kometa). V tomto zložení dorazili aj pod rampu v poslednom kilometri. Tu nastúpil Double, udržal sa ho iba Bilbao, ale veterán Pozzovivo pomohol Aleottimu vrátiť sa späť. Šprint nakoniec vyhral podľa predpokladov najrýchlejší muž skupiny Bilbao pred Doublom a Aleottim

Bilbao síce zvíťazil v etape, náskok na Aleottiho ale ani so započítaním bonusov na celkové poradie nestačil.
Výsledky etapy
1. BILBAO Pello Bahrain Victorious 03:59:09
2. DOUBLE Paul Team Polti Kometa 00:03
3. ALEOTTI Giovanni Bora - hansgrohe 00:03
4. PELLIZZARI Giulio VF Group - Bardiani CSF 00:03
5. POZZOVIVO Domenico VF Group - Bardiani CSF 00:03
6. JOHANNESSEN Tobias Uno-X Mobility 00:09
80. LÍŠKA Andrej Pierre Baguette Cycling 17:02
125. SKLADAN Samuel Pierre Baguette Cycling 20:13
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ALEOTTI Giovanni Bora - hansgrohe 16:46:25
2. BILBAO Pello Bahrain Victorious 00:12
3. PELLIZZARI Giulio VF Group - Bardiani CSF 00:25
4. POZZOVIVO Domenico VF Group - Bardiani CSF 00:25
5. CRAS Steff TotalEnergies 00:34
6. CASTRILLO Pablo Equipo Kern Pharma 00:42
103. LÍŠKA Andrej Pierre Baguette Cycling 43:36
127. SKLADAN Samuel Pierre Baguette Cycling 58:01
Zobraziť kompletné poradie
5. 16.6. zvlnena etapa ciel rovina Šentjernej > Novo Mesto 157 km Healy
profil etapy (© tourofslovenia.si)
Záverečná etapa Okolo Slovinska mala zvlnený profil. Pelotón, kde nechýbali piati zástupcovia Pierre Baguette, sa musel popasovať s horskými prémiami Veliki Ban (4,8 km; 5,6 %) a Trška Gora (1,5 km; 10 %). Druhá vrchárska prémia vrcholila iba dvanásť kilometrov pred cieľom, preto sa na nej nedali vylúčiť útoky odolnejších jazdcov alebo ľudí v GC, ktorí chceli vylepšiť svoje konečné umiestnenie. 
Vedúcu skupinu vytvorili Nikias Arndt (Bahrain - Victorious), Clément Davy (Groupama-FDJ), Alessandro De Marchi (Jayco AlUla), Alexander Hajek (Bora - hansgrohe), Vegard Stake Laengen (UAE Team Emirates), Yuhi Todome (EF Education-EasyPost), Cameron Wurf (Ineos Grenadiers), Robin Froidevaux (Tudor Pro Cycling Team), Fabien Grelier (TotalEnergies), Alexander Kristoff (Uno-X Pro Cycling Team), Martin Marcellusi (VF Group - Bardiani CSF - Faizané), Johan Meens (Bingoal WB), Szymon Sajnok (Q36.5 Pro Cycling Team), Diego Uriarte (Equipo Kern Pharma) a Piotr Pekala (Santic - Wibatech). 
49 kilometrov pred páskou mala vedúca skupina takmer trojminútový náskok. Únik začal stúpať na Veliki BanMartin Marcellusi strácal pred etapou iba dve minúty a 56 sekúnd na lídra pretekov Giovanniho Aleottiho (Bora - hansgrohe). Talian bol najvyššie postaveným jazdcom v úniku. Pelotón viedli kolegovia lídra pretekov napriek tomu, že vpredu nechýbal ani ich zástupca. Pridali sa k ním aj jazdci Ineosu. 
K ataku sa odhodlal deviaty muž priebežného poradia Ben Healy (EF Education-EasyPost). Víťaz etapy na Gire natiahol pelotón a pridal sa k nemu Jhonatan Narváez (Ineos Grenadiers), ale Ekvádorčan po chvíli odpadol. Naopak, k Írovi sa dotiahol priebežne siedmy Paul Double (Team Polti Kometa). Nezaháľali ani jazdci v úniku, kde sa na čele osamostatnil Alessandro De Marchi
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
Pelotón sa po chvíli skonsolidoval a stíhaciu jazdcu za duom prenasledovateľov viedli kolegovia Pella Bilbaa (Bahrain - Victorious). K Healymu a Doublemu sa z úniku stiahol Yuhi Todome. Japonec následne spadol v ľavotočivej zákrute, ale v skupine ho vymenil samotný Bilbao. Vpredu po stúpaní zostali ArndtDe MarchiHajekLaengenGrellierFroidevauxMarcellusi Uriante.
Pello BilbaoBen Healy Paul Double si vybudovali polminútový náskok na pelotón, takže Bask sa virtuálne obliekal do zeleného dresu. Z vedúcej skupiny sa stiahol aj Alexander Hajek, aby pomohol Aleottimu. Nopak, dopredu sa vrátili Szymon Sajnok Piotr Pekala. K skupine s Bilbaom sa z úniku pridali Nikias ArndtClément Davy Johan Meens. Vzadu začali udávať tempo okrem Bory aj ľudia z Ineosu.
26 kilometrov pred cieľom mal pelotón, kde sa začali otáčať aj jazdci Uno-X, druhú skupinu už na dohľad. Jazdci Pierre Baguette sa v balíku už nenachádzali. Vo vedúcej skupine chýbal Diego Uriarte. Z partie prenasledovateľov vypadol Nikias Arndt, preto ťahal aj Pello Bilbao. Bask a Paul Double to napokon zabalili a vrátili sa do pelotónu, kde naďalej ťahali kolegovia druhého muža v GC. Zvyšok skupiny sa dotiahol do čela etapy. 
Trinásť kilometrov pred páskou sa tak vpredu nachádzalo jedenásť ľudí. Balík strácal päťdesiat sekúnd. Únik mal pred sebou poslednú horskú prémiu Trška Gora, kde sa očakávali ataky vo vedúcej skupine aj balíku. Vpredu zostali Ben Healy Martin Marcellusi, ktorí spoločne zdolali vrchol. Pelotón sa okesal na pätnásť ľudí a vyrazil odtiaľ Jhonatan Narváez (Ineos Grenadiers). Víťaz prvej etapy na Gire rýchlo doplnil vedúce duo.   
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Giovanni Aleotti zvládol posledné stúpanie bez problémov a bol blízko k najväčšiemu kariérnemu úspechu. V zjazde sa chcel utrhnúť Pello Bilbao, ale Talian bol nalepený na jeho zadné koleso. Spoločne sa odpútali zo skupiny favoritov a šesť kilometrov pred cieľom sa dotiahli k úniku. Po chvíli ich doplnil Matej Mohorič (Bahrain - Victorious), ale ďalší favoriti neboli ďaleko. 
Vpredu sa utrhol Ben Healy a Ír si vytvoril solídny náskok. Prvých dvoch ľudí v GC dostihol balík, ktorý následne dotiahol aj zbytok úniku, ale vlaňajší víťaz Brabantského šípu si udržal náskok až do konca a pripísal si prvé tohtoročné víťazstvo. Druhý v šprinte okresaného pelotónu napokon skončil Alexander Kristoff (Uno-X Pro Cycling Team), tretí finišoval Orluis Aular (Caja Rural - Seguros RGA). 
V balíku nechýbal ani Giovanni Aleotti (Bora - hansgrohe) ktorý sa stal celkovým víťazom. Na celkovom pódiu ho doplnili Pello Bilbao (Bahrain - Victorious) a najlepší mladý jazdec Giulio Pellizzari (VF Group - Bardiani CSF - Faizané). V Top 10 nastali zmeny. Steff Cras (TotalEnergies) stratil v cieli takmer minútu a klesol z piatej na deviatu priečku, Do Top 5 sa preto posunul Pablo Castrillo (Equipo Kern Pharma).  
Spomedzi jazdcov Pierre Baguette Cycling si dnes najlepšie počínali Andrej Líška Daniel Vysočan, ktorí prišli do cieľa v skupine so stratou piatich minút a 34 sekúnd. Tomáš KalojírosSamuel Skladan a Martin Voltr stratili viac ako dvanásť minút. Pre Skladana šlo o prvé preteky v kariére na úrovni 2. Pro, druhé etapové preteky medzi mužmi a dokázal ich dokončiť. 
Daniel Vysočan v GC ako najlepší jazdec slovenského tímu skončil na 42. priečke. V súťaži jazdcov do 23 rokov sa umiestnil na piatom mieste. Giovanni Aleotti okrem celkového triumfu ovládol aj bodovačku. Najlepším vrchárom sa stal Davide Baldaccini (Team Corratec - Vini Fantini), Tomáš Kalojíros skončil s piatimi bodmi na siedmej priečke. Tímovú klasifikáciu vyhral tím VF Group - Bardiani - CSF Faizané
Výsledky etapy
1. HEALY Ben EF Education - EasyPost 03:24:06
2. KRISTOFF Alexander Uno-X Mobility 00:06
3. AULAR Orluis Caja Rural-Seguros 00:06
4. MEZGEC Luka Team Jayco - AlUla 00:06
5. MOHORIČ Matej Bahrain Victorious 00:06
6. ZAMBANINI Edoardo Bahrain Victorious 00:06
51. LÍŠKA Andrej Pierre Baguette Cycling 05:34
116. SKLADAN Samuel Pierre Baguette Cycling 13:25
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ALEOTTI Giovanni Bora - hansgrohe 20:10:36
2. BILBAO Pello Bahrain Victorious 00:10
3. PELLIZZARI Giulio VF Group - Bardiani CSF 00:26
4. POZZOVIVO Domenico VF Group - Bardiani CSF 00:26
5. CASTRILLO Pablo Equipo Kern Pharma 00:43
6. DOUBLE Paul Team Polti Kometa 00:43
94. LÍŠKA Andrej Pierre Baguette Cycling 49:05
123. SKLADAN Samuel Pierre Baguette Cycling 01:11:21
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop