Majstrom Európy sa stal po šprinte Merlier, Kubiš prežil selekciu a skončil 14., Štoček bol v úniku

15.9.2024, 15:30 | Preteky vo svete | Kamil Kaszycki
ne 15.9. rovinata etapa 17:50 Heusden-Zolder > Hasselt 223 km 4x vlajka
profil pretekov mužov (© UEC, organizátor)
Mužské preteky mali klasikársky profil s viacerými krátkymi stúpaniami. Posledných 20 kilometrov bolo však po rovine, to vytváralo čas na stiahnutie prípadných útokov z diaľky. Na šprint mohli staviť zostavy Belgicka (Philipsen, Merlier, Meeus) či Talianska (Milan), ktoré mali vo svojich radov špurtérsku elitu. Titul obhajoval Laporte a Francúzi mali na štartovke aj Démara. Aktivita sa dala čakať od Holanďanov s Van der Poelom. Lídrom našho tímu mal byť Kubiš, ktorému prišli na pomoc aj Líška, Štoček a Rovder.
Slováci na štarte (© Soňa Niková)
Denný únik bol dobehnutý už 100 kilometrov pred cieľom a veľmi aktívne začali byť najmä tímy Nemecka a Holanska. Do jedného z únikov v úvode sa prebojoval aj Matúš Štoček. Na kockových úsekoch sa striedal jeden útok za druhým. Do tohto času boli všetci naši reprezentanti v pelotóne. Na  jednom zbergov 90 kilometrov pred cieľom prišiel útok Van der Poela! Stiahol zo sebou aj Trentina (Taliansko) a Bjerga (Dánsko) začali spolupracovať. Hasiť situáciu museli Belgičania.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Z pelotónu sa odtrhla asi 20-členná skupina, ktorá dobehla trojicu na čele. Zastúpenie v novovzniknutom silnom úniku mali Holanďania (MVDP, Van Poppel, Teunissen), Taliani (Trentin, Maestri, Mosca), Dáni (Pedersen, Asgreen, Bjerg), Belgičania a dokonca Estónci (Mihkels, Vahtra) a z jednotlivcov tu boli Kristoff (Nórsko), Walschied (Nemecko) či Oliviera (Portugalsko). Aj z tejto skupiny sa však nonstop nastupovalo a spolupráca tu príliš dobre nefungovala. Napriek tomu si skupina udržiavala polminútový náskok pred balíkom, na jeho chvoste sa pohyboval Pavol Rovder.
Naopak čele pelotónu si veľmi dobrú pozíciu držal Kubiš. Čelná partia bola dobehnutá, chvíľu bolo všetko pospolu a potom sa pred pelotónom osamostatnila šestica v zložení MVDP, Van Poppel (obaja Hol.), Laporte (Fra.) Pedersen (Dán.), Rutsch (Nem.), Kluckers (Luxembursko). Skupinu však Belgičania pustili len na 15 sekúnd. Stíhať silné čelo sa vydal Bittner (Česko). Vpredu však na čecha nemienili čakať a tak sa pohyboval na území nikoho medzi únikom balíkom, kde taktovku prebrali Taliani. Točil sa aj čerstvý majster Európy v časovke Affini.
Situácia ako na gumičke, čo získal únik na kockách, zase stratil na rovinách zásluhou taliansko-belgickej koalície. Túto naháčku nevydržal Kluckers a vypadol z čela. Chytený bol aj Bittner. V pelotóne sa odhral menší pád, jeho súčasťou boli Rex (Bel.), Abenasturi (Špan.), Norsgaard (Dán.) a Zangerle (Rak.). Ani druhý Van der Poelov pokus nevyšiel, únik bol chytený a 23 kilometrov pred cieľom bol opäť balík pokope.
Lukáš Kubiš vpredu (© Soňa Niková)
Po klasikárskej časti v strede pretekov ostal do záveru okresaný pelotón o zhruba 50 mužoch vedený Talianmi, jeho súčasťou bol aj Kubiš, už však bez tímových kolegov. Snaha FrancúzovDánov a Holanďanov rozbiť preteky nebola úspešná a na posledných rovinatých kilometroch to vyzeralo na hromadný dojazd. Otázkou dňa bolo koľko energie ostalo šprintérom v nohách po tak náročnom priebehu. Hlavnými favoritmi do špurtu boli Milan, Philipsen či Merlier, Kooij a Démare. Všetky selekcie prežil aj Lukáš Kubiš boli sme zvedaví, čo predviedie medzi touto európskou šprintérskou elitou.
Zmariť hromadný dojazd sa snažili ešte Dáni, najprv Asgreen neskôr Andersen. Affini všetko postrážil a mohlo sa šprintovať. Mohutné vlaky mali okrem Talianov aj Holanďania a Belgičania. Pelotón pod bránou posledného kilometra priviedol Ballerini, Milan mal výbornú pozíciu.
Kocková scenéria (© Soňa Niková)
Cez Talianov sa v závere dostal belgický vláčik, špurt rozbehol Meeus. Belgičania šprintovali každý za seba a najrýchlejší bol Tim Merlier. Veľmi dobré zrýchlenie predviedol druhý Kooij a v samom závere hodil pred Philipsena koleso Estónec Mihkels. Siedmy skončil Bittner a Kubiš došpurtoval 14.
Perfektná práca Talianov vyšla navnivoč, pretože Milan bol v posledných stovkách metrov zavretý a skončil až 13., pozíciu pred Kubišom. Lukáš ukázal široké lakte a vybojoval si do šprintu výbornú pozícii, ale po tak ťažkom dni už nemal nohy na to, aby proti týmto esám získal lepšie umiestnenie. Na poslednej stovke metrov sa nedokázal rýchlostne vyrovnať Merlierovi a mierne sa prepadol. Aj tak je to od neho perfektný výkon. Po vysokom tempe, ktoré spôsobili ataky majstra sveta sa udržal vo finišujúcej 30-člennej skupine medzi elitnými šprintérmi a klasikármi. Nečudo, že je na spadnutie jeho prestup do Pro tímu TDT - Unibet.
Dlho jazdili v pelotóne aj Líška (62.) a Rovder (72.), ktorí došli vo veľkom grupette. Štoček po pobyte v úniku preteky nedokončil.
Lukáš Kubiš v cieli (© Soňa Niková)
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tima Merliera (víťaz)
"Neuveriteľné. Zo začiatku som sa necítil najlepšie, ale postupne som začal čoraz viac veriť vo víťazstvo. Tento titul pre mňa znamená veľa. Bol som veľmi sklamaný po národnom šampionáte. Veľmi som pracoval na tomto cieli a teraz je to tu."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Madsa Pedersena (6. miesto)
"Myslím, že so svojím výkonom môžeme byť spokojní. Vyskúšali sme všetko, ale vedeli sme, že keď pôjdu Belgičania a Taliani proti nám bude to ťažké. My sme tam nechali všetko, skúšal to od nás každý, ale oni jedniducho vyhrali."
Výsledky
1. MERLIER Tim Belgicko 04:37:09
2. KOOIJ Olav Holandsko 00:00
3. MIHKELS Madis Estónsko 00:00
4. PHILIPSEN Jasper Belgicko 00:00
5. KRISTOFF Alexander Nórsko 00:00
6. PEDERSEN Mads Dánsko 00:00
7. BITTNER Pavel Czechia 00:00
8. ANIOLKOWSKI Stanislaw Poľsko 00:00
9. LAPORTE Christophe Francúzsko 00:00
10. KIRSCH Alex Luxembursko 00:00
14. KUBIŠ Lukáš Slovensko 00:00
62. LÍŠKA Andrej Slovensko 07:29
72. ROVDER Pavol Slovensko 07:29
DNF ŠTOČEK Matúš Slovensko odstúpil
Zobraziť kompletné poradie