Flámsko: Pogačar tuctom útokov zničil MVDP a vyhral v dúhovom na štýl Sagana. Druhý Pedersen, Van Aert je späť

6.4.2025, 13:00 | Preteky vo svete | Peter Matis
ne 6.4. zvlnena etapa ciel rovina Bruggy > Oudenaarde 269 km Pogačar
profil pretekov (© rondevanvlaanderen.be)
Ani sme sa nenazdali a je tu druhý monument sezóny. Okolo Flámska prichystalo tradičnú trasu, ktorú si pred deviatimi rokmi podmanil aj náš Peter Sagan v dúhovom drese. O to isté sa dnes chcel pokúsiť fenomenálny Tadej Pogačar z tímu UAE Emirates, na ktorého boli vypisované aj najnižšie kurzy. Vyzývateľa mal na papieri iba jedného. V súboji titanov klasikárskej histórie ho chcel vytrápiť historický rekordman týchto pretekov, Mathieu Van der Poel z Alpecinu, ktorý sa tu tešil už trikrát v uplynulých piatich sezónach.
Na štarte boli aj ďalšie veľké mená ako Wout Van Aert, Filippo Ganna či Mads Pedersen, ktorí mali za sebou nadupané zostavy Vismy, Ineosu a Lidlu. Pre všetky tieto zoskupenia viedla k úspechu iba jediná cesta - skorý útok a zaskočenie dvojice superfavoritov. Preto sme aj hneď od úvodných metrov sledovali doslova a do písmena vojnu o únik. 
Ten sa napokon vytvoril až po 35 kilometroch a dostalo sa do neho osem ľudí. Boli tu Sean Flynn a Timo Roosen (2x Picnic), Marco Haller (Tudor), Elmar Reinders (Jayco), Rory Townsend (Q36.5), Victor Vercouille (Vlaanderen), Alessandro Romele (Astana) a Connor Swift (Ineos). Najzaujímavejší boli poslední dvaja menovaní, keďže Romele je veľký talent a už má počas tejto jari nejaké Top 10-ky v klasikách, zatiaľ čo Swift reprezentoval jeden z najsilnejších tímov a mohol poslúžiť ako dôležitý satelit neskôr. 
Prvé dve hodiny mali šialený priemer 46 km/h a osmička dostala iba malý náskok, ktorý sa ledva dotkol hranice štyroch minút. Kontrolovali ich Bjerg a Dillier, teda UAE resp. Alpecin obetovali zhodne po jednom mužovi. Ešte pred prvým Kwaremontom však začala v balíku stúpať nervozita a po ňom sa už začalo naostro pretekať.
Doplatili na to pádmi najskôr dvaja silní muži Jenno Berckmoes (Lotto) a Jhonatan Narváez (UAE), no následne sa na zemi ocitlo aj viacero ďalších ľudí na čele s Mathieum Van der Poelom. Alpecin následne musel zahájiť frenetickú stíhačku a minul troch svojich mužov, aby obhajcu titulu dostal naspäť. Medzitým na čele balíka na to duplo Uno-X.
Van der Poelovi sa to následne snažili spraviť ťažké aj pretekári Tudoru, pričom Matteo Trentin bol prvým favoritom, čo skúšal útočiť už 120 kilometrov pred páskou. nedávalo to veľmi zmyzel, keďže Talian akurát sabotoval kolegu Hallera na čele. Magickú prácu urobil Edward Planckaert (Alpecin), ktorý dotiahol Van der Poela späť.
Na Molenbergu sa už začal balík poriadne triediť, dve alebo aj tri lajny domestikov odpadli a členiť sa to začalo aj v úniku. Sto kilometrov pred páskou mal technický problém Magnus Sheffield, spolulíder Ineosu, a taktiež Biniam Girmay, kapitán Intermarché. Mohol to byť pre nich koniec pretekov. Z balíku sa medzitým výborne vzdialili Stefan Kung (Groupama), Vito Braet (Intermarché), Davide Ballerini (XDS) a Tiejs Benoot (Visma), ktorí si vypracovali minútu náskoku.
To motivovalo aj ďalším a následne sme videli veľký útok Filippa Gannu a Mattea Trentina. Pripojili sa k ním kolega Pedersena Daan Hoole a kolega Van der Poela Quinten Hermans. Táto štvorica chytila obe skupiny pred nimi a na čele sme tak mali štrnásť pretekárov. UAE to nepochopiteľne nechalo odísť a to znamenalo, že sa odsúdili na dlhú stíhačku a v pasáži medzi 100-70 kilometrov pred cieľom museli minúť množstvo domestikov.
Všetko nasvedčovalo tomu, že Pogačarovi po tejto pasáži zostane už iba Tim Wellens. To znamenalo, že útočiť zrejme bude už na druhom Kwaremonte. Dve hodiny pred dojazdom menil svoj bicykel Van der Poel, ktorý zrejme nebol spokojný so svojou dvojkou, ktorú dostal po páde.
Skupina na čele vzorne spolupracovala, pričom napríklad sately Connor Swift a Marco Haller tam pre svojich lídrov nechávali všetko. Pogačar prišiel takmer o celý tím iba v snahe udržať odstup od tejto skupiny na minúte. Na druhom Kwaremonte tak už musel zaútočiť sám, no nezbavil sa Van Aerta, Pedersena, Mattea Jorgensona (Visma) a napriek príšernej pozícii sa tu dotiahol bez problémov aj Van der Poel.
Na čele sme taktiež videli selekciu, kde ostali iba Ganna, Kung, Trentin, Ballerini, Benoot a Hoole. Pogačar to potom ako sa nezbavil Vismy nechal tak a počkal na prvý Paterberg. Tam ho v útoku vystriedal Van der Poel a dvojica sa skvele utrhla. Neuveriteľne sa k nim na rovine potom dotiahol ešte aj Mads Pedersen.
To zmenilo karty a Tadej s Mathieum tak nespolupracovali a čakali na ukrutný Koppenberg. Zozadu sa dotiahli viacerí a na Pedersena začal pracovať Jasper Stuyven. Na najprudšom kopci pretekov Pogačar zrýchlil a vydržal s ním iba Van der Poel. Na vrchole dobehli Gannovu skupinu, z ktorej však zaútočili Kung a Benoot. Pogačar to skúšal následne na Holanďana ešte niekoľkokrát, všetko pospájal, no Van der Poel nemal problém ho nasledovať.
Ďalšia selekcia sa stala na Taaienbergu, kde sa opäť raz Pogačar s Van der Poelom vybláznili, ale tentokrát s nimi vydržal fantastický Mads Pedersen. Na vrchole Hotondu o desať kilometrov neskôr sa dvojica favoritov sa opäť osamostatnila, no ani toto nebolo finálne delenie. Dobehli ich Pedersen, Van Aert aj skvelý Jasper Stuyven a táto pätica sa rútila na poslednú kombináciu Kwaremontu a Paterbergu.
Na najdlhšom kopci pretekov však majster sveta udrel kladivom po nákove a zvyšok nemal nárok. Na Paterbergu Tadej Pogačar ešte rozšíril svoju výhodu a smeroval za svojím druhým triumfom na Okolo Flámska. Tentokrát v drese majstra sveta, tak, ako to urobil pred deviatimi rokmi istý rodák zo Žiliny.
V závere sa už nič nestalo a Tadej Pogačar na páske oslávil úžasné víťazstvo. Šprint štvorice za ním opanoval Mads Pedersen pred Mathieum van der Poelom. Van Aert to už na pódium nestihol, no ukázal zlepšenú formu a na Paríž-Roubaix pôjde sebavedomý. Výborní boli aj Stuyven, Benoot a Kung, šprint pelotónu zase dominantne vyhral Ganna pred Garcíom Cortinom a Ballerinim.
Videli sme brutálne preteky s množstvom akcie a trhákov. Viaceré tímy ako Ineos, Groupama či Visma skúsili taktiku útokov z diaľky, Lidl a Alpecin zase verili svojim lídrom na priamy súboj s majstrom sveta. Tadej Pogačar ale napokon ukázal, prečo bol favoritom s kurzom 1.65. Získal už svoj ôsmy monument, čím sa odpútal od Van der Poela. S dúhovým dresom a štyrmi Grand Tours to bolo už jeho trináste veľké víťazstvo v cyklistike, čo je jasne najlepší počin v tomto tisícročí.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tadeja Pogačara (víťaz)
"Som veľmi rád, že sa mi podarilo zvíťaziť na tejto klasike. Mal som plán, hoci sme mali nejaké problémy zavinené pádmi. Som pyšný na svoj tím a veľmi im ďakujem."
video v clanku ikonka ciernaVideosumár pretekov
Výsledky
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates-XRG 05:58:41
2. PEDERSEN Mads Lidl - Trek 01:01
3. VAN DER POEL Mathieu Alpecin - Deceuninck 01:01
4. VAN AERT Wout Visma | Lease a Bike 01:01
5. STUYVEN Jasper Lidl - Trek 01:04
6. BENOOT Tiesj Visma | Lease a Bike 01:53
7. KÜNG Stefan Groupama - FDJ 01:53
8. GANNA Filippo INEOS Grenadiers 02:19
9. GARCÍA Iván Movistar Team 02:19
10. BALLERINI Davide XDS Astana Team 02:19
Zobraziť kompletné poradie
Stúpania a kockové úseky: (km do cieľa: Názov sklon; max.; dĺžka)
1. 140 km: Oude Kwaremont (prvý raz) 4 %; 11,6 %; 2200 m (kocky)
2. 130 km: Eikenberg 5,9 %; 10 %; 1100 m
-. 114 km: Holleweg (kockový úsek)
3. 115 km: Wolvenberg 7,9 %; 17,3 %; 645 m
-. 108 km: Kerkgate (kockový úsek)
-. 106 km: Jagerij (kockový úsek)
4. 105 km: Molenberg 6,4 %; 400 m
5. 91 km: Berendries 7 %; 12,3 %; 940 m
6. 86 km: Valkenberg 8,1 %; 11 %; 600 m
7. 74 km: Berg Ten Houte 5,4 %; 1100 m
8. 64 km: Nieuwe Kruisberg/Hotond 4,1 %; 9,4 %; 2700 m
9. 54 km: Oude Kwaremont (druhý raz) 4 %; 11,6 %; 2200 m (kocky)
10. 51 km: Paterberg (prvý raz) 12,9 %; 20,3 %; 360 m
11. 45 km: Koppenberg 11,6 %; 22 %; 600 m (kocky)
-. 40 km: Mariaborrestraat (kockový úsek)
12. 39 km: Steenbeekdries 5,3 %; 6,7 %; 700 m (kocky 460 m)
13. 37 km: Taaienberg 6,6 %; 15,8 %; 530 m (kocky)
14. 26 km: Kruisberg/Hotond 5 %; 9 %; 2500 m (kocky 450 m)
15. 17 km: Oude Kwaremont (tretí raz) 4 %; 11,6 %; 2200 m (kocky)
16. 13 km: Paterberg (druhý raz) 12,9 %; 20,3 %; 360 m (kocky)