Okolo Flámska 2016 (World Tour), nedeľa 3. apríla (100. ročník)
ne | 3.4. | Brugge > Oudenaarde | 256 km | P. Sagan |
História pretekov | Vlaňajší ročník | Reakcie po pretekoch | Štartová listina |
Dnešný deň je v Belgicku veľkým sviatkom. Zatiaľ čo u nás, ale i celom cyklistickom svete, je Paríž - Roubaix vážnym súperom na monumentálny trón, čo je dané aj úspešnou politikou A.S.O. a ich televíznych práv, ktorými sa preteky snažia dostať do väčšej časti sveta, v Beneluxe majú jasno, že práve ich Ronde van Vlaanderen je najväčším symbolom klasikárskej jari.
Na tomto mieste nebudeme polemizovať nad favoritmi, na našich stránkach ste mohli čítať kvalitné preview od kolegu Tomáša Šandora, rovnako tak diskutovať s fanúšikmi. Povedzme si iba, že hlasovanie 30 000 belgických fanúšikov o víťazovi dnešného dňa dopadlo veľmi tesne pre Fabiana Cancellaru, ktorého by na pódiu mali doplniť Greg Van Avermaet a Peter Sagan. Zaujímavé je, že domáci fanúšikovia už takmer zabudli na svoju najväčšiu hviezdu a veľkú modlu, trojnásobného víťaza pretekov a stále posledného domáceho triumfátora Toma Boonena, ktorému verilo už ani nie desať percent ľudí.
Tinkoff ako posledný tím musel robiť zmeny v zostave, pretože počas včerajšieho tréningu doska na ceste spôsobila pád Macieja Bodnara priamo na tvár. Mal smolu, že v tom okamihu šiel prvý v skupine cyklistov. Skúseného Poliaka a víťaza časovky na Tri dni de Panne nahradil Michael Kolář. Bodnara dnes čakala operácia čeľuste.
Štartovalo sa v Bruggách už o 10:30. Prvá hodina bola klasicky rýchla a nevytvoril sa žiadny únik. Skúšali to rôzne skupiny. V jednom okamihu bolo vpredu až dvadsať ľudí, ale táto situácia nebola vyhovujúca. Až na konci druhej sa definitívne podarilo situáciu upokojiť. Vpredu sa ocitli málo známe mená v počte šiestich "kusov", teda ideálna korisť pre silné tímy s favoritmi. Imanol Erviti (Movistar), Federico Zurlo (Lampre-Merida), Hugo Houle (Ag2r), Lukas Postlberger (Bora), Gijs Van Hoecke (Topsport) a Wesley Kreder (Roompot) sa na úvod zapísali do scenára stého ročníka. Svoje meno tam chceli mať aj Kenny DeHaes a jeho tím Wanty Groupe, takže sa snažil čelo dobehnúť.
štart v Bruggách (© Courtesy Slipstream Sports) |
Po stovke kilometrov bola pripravená prvá občerstvovacia zóna a ani si nepamätáme, kedy naposledy sa odohrala bezkocková a bezkopcová časť tohto monumetu tak pokojne ako dnes. Hlásené neboli žiadne pády ani dramatické udalosti. Pretekárom svietilo slniečko pri 16°C a teplota mala popoludní stúpať takmer až k dvadsiatke. Nad hlavou nemali takmer žiadne mraky. Ideálna nedeľa predznamenávajúca obrovské množstvo fanúšikov pri trati. Menšiu šarapatu mohol urobiť vietor, ktorý fúkal silou 15 až 20 km/h, ale to boli podmienky, na ktoré sú klasikári zvyknutí.
Ako prvý prišiel na rad slávny Oude Kwaremont (4 %; max. 11,6 %; dĺžka 2200 m), kde položil základ svojo víťazstva napríklad Cancellara v roku 2013, ale samozrejme, až pri treťom prejazde 16 km pred cieľom. Favoriti sa už začali skladať dopredu, ale atmosféra bola ešte pokojná. Pelotón viedla Astana, aby sa nezabudlo, že sú tu aj Lars Boom a Lieuwe Westra. Už prvé dotyky s kockami nevydržala jedna z Kwiatkowskeho (Sky) galusiek a potreboval výmenu.
Prvý väčší pád prišiel 142 km pred páskou a mohli sme si vyškrtnúť prvé meno, Arnauda Démara (FDJ). Francúz spadol úplne z čela hlavnej skupiny na afsaltovej ceste a narobil problémy množstvu pretekárov. Stalo sa to v jednom z mnohých úzkych úsekov. Líder FDJ mal po pretekoch, ale ťažké bolo odhadovať rozsah jeho zranení. Pelotón sa roztiahol na viac ako kilometer.
Video pádu Arnauda Démara |
O pár minút na to došlo k ďalším problémom, tentoraz Sepa Vanmarcka. Najväčší favorit holandského LottoNL - Jumbo sa nachádzal na konci balíka a v ďalšom úzkom úseku pelotón takmer zastal, čo nezvládol vodič vozidla hlavného rozhodcu a ľahko ťukol do Sepa, ak sme dobre videli. Ten mierne zablokoval cestu a pomôcť mu vybehol z auta Tinkoffu Saganov dvorný mechanik Berto Nazzareno. Belgičana to nemohlo odstaviť z boja o triumf, ale musel vymeniť bicykel a čakalo ho nepríjemných desať minút.
Keď sme písali, že sa prvé dve hodiny nič nedialo, akoby sa nám to malo vrátiť aj s úrokmi. Po Vanmarckeho problémoch nasledoval Edvald Boasson Hagen s jeho defektom. A to sme sledovali iba favoritov, všetci si vieme predstaviť, koľko rôznych problémov zasiahne pretekárov, ktorých kamery ani mediálna pozornosť nesledujú.
Po hodine vetrania sa rozhodol ukončiť svoju snahu Kenny DeHaes, ktorý si určite chcel uctiť aj pamiatku pred týždňom zosnulého kolegu Antoine Demoitieho, ale dopredu sa nedostal.
Problémy zďaleka nekončili. Nasledoval ďalší hromadný pád v prvej časti pelotónu, kde sa ocitlo asi dvadsať ľudí naprieč celým štartovým poľom, najhoršie vyzerali jazdci Ag2r, zasiahlo to tiež Cancellaru s jeho jazdcami, ale zdalo sa, že Spartakus bude v poriadku a nestálo ho to takmer nič. V tomto chaose sa podarilo jednému z áut Etixxu zraziť mechanika. Snáď sa mu nič nestalo. Pád nastal po zahodení bidonu.
O ďalších desať minút po výmene defektu jedného z jazdcov Movistaru ho zasa takmer zrazil mechaničák BMC, ktorý zabrzdil v poslednej chvíli a auto Treku za ním doslova flekovalo do jedného z dvorov, aby sa nekrčili plechy. Diali sa mimoriadne hektické momenty od 12:45 do 13:30. Ich výsledkom bolo odstúpenie Arnauda Démara, Marka Renshawa či Markusa Burghardta, ktorý bol súčasťou jedného z pádov. Na zemi sa ocitol aj mladý borec Lotta Soudal Tiesj Benoot. Podľa pôvodných informácií pokračoval, ale o pár minút už tím informoval o jeho odstúpení. Rovnako mal nemalé problémy mladší z Quintanovcov Dayer, ktorý si chcel vyskúšať dnešný deň, ale už dvakrát bol na zemi.
Video pádu Tiesja Benoota |
V ďalšom priebehu nasledovala séria stúpaní Eikenberg, Wolvenberg a Molenberg, ktoré rozdelili pelotón ešte viac ako pády a vzali úniku dve a pol minúty výhody. Tempa hlavnej skupiny sa ujali jazdci Etixxu. Vpredu bolo početne zastúpené aj Sky či Lotto Soudal. Zdalo sa, že Peter Sagan si viedol bez problémov. Zstať musel iba kvôli pádu vyššie na videu, ale nič sa mu nestalo a vždy jazdil v prvej tretine pelotónu. To sa už nedalo povedať o väčšine jeho kolegov, ale pole sa zozadu postupne rozrastalo. Etixx nemal záujem hrotiť tempo už 110 km pred páskou.
O pár minút prišiel koniec pre tím BMC. V čase, keď Burghardta viezla sanitka do nemocnice, sa Quinziato dostal do kolízie s jedným zo súperov a poslal na zem štyroch ďalších ľudí BMC vrátane Grega Van Avermaeta, ktorého svojim bicyklom i celou váhou prešiel Taylor Phinney a Jim Ochowicz to mohol zabaliť. Minimálne traja borci amerického celku nepokračovali, najhoršie vyzeral Michael Schar. Vyzeralo to tak, že Greg by mohol mať všetky kosti pohromade a tešiť sa aspoň na Roubaix, ale smeroval do nemocnice, ktorá mala posledné slovo.
Video pádu jazdcov BMC |
Z čelnej šestky ostali 90 km pred páskou už iba Imanol Erviti (Movistar), Hugo Houle (Ag2r) a Gijs Van Hoecke (Topsport). Zurlo s Krederom to vzdali skôr, Postlbergera zastavil defekt. Keďže mali maličký náskok, viacero pretekárov v hlavnom poli túto situáciu chcelo využiť. Niekoľko atakov bolo zmarených. Tempo chcel zvýšiť aj Tony Martin (Etixx). Do trháku nasadil dokonca aj André Greipel (Lotto Soudal), ktorý asi chcel zopakovať vlaňajšok, kde unikal prekvapujúco. Doplnil ho Nils Politt z Kaťuše.
V hlavnej skupine sa snažil zvýšiť tempo aj Tinkoff a konkrétne mladý Rakúšan Michael Gogl. Zdalo sa nám, že s Petrom sú tam štyria ľudia vrátane Juraja. To bol jasný signál, že Peter je na tom dobre, pretože rusko-dánsky celok žiadny plán B nemal.
Na Valkenbergu opustil čelo Houle z Ag2r. Vpredu boli teda dve dvojičky Ervitti - Hoecke a Greipel - Politt. Pelotón im bol v pätách do 80 sekúnd. V ňom sa nachádzalo možno aj 120 ľudí, čoraz viac. Bola to najpokojnejšia pasáž dňa.
V čase, keď sa vpredu spojili Erviti, Hoecke, Greipel, Politt a znova aj Houle, prišla informácia o zlomenine kľúčnej kosti Grega Van Avermaeta, ktorý má teda po jarnej časti sezóny. Napísala to jeho sestra na Twitteri. Mimo veľkej pozornosti kamier sa z balíka odčlenili aj Dmitrij Gruzdev (Astana) s Dimitrij Claeysom (Wanty), ktorí využili pokojnú situáciu na doskočenie čela, kde bolo razom sedem ľudí už s náskokom dvoch minút.
hrdinovia dňa: Greipel, Erviti, Van Baarle (© Courtesy Slipstream Sports) |
Ticho pred búrkou, to bol klišé výraz pre časový úsek pretekov pred druhým výjazdom na Oude Kwaremont. Greipelova partia naďalej budovala náskok. V prvej časti pelotónu boli stále obaja Saganovia.
Únik zvládol Kwaremont bez problémov, ukázať sa chcel menším nástupom Claeys z Wanty Groupe. Na čele balíka šlo Lotto Soudal, Etixx, Boasson Hagen, Štybar, Terpstra, Cancellara, Sagan, Boonen i Vanmarcke. Všetci favoriti boli pokope. Na jeden z atakov pekne reagoval aj Juraj Sagan, ktorý zalepil dieru.
Odísť sa ale podarilo Stijnovi Vandenberghovi z Etixxu, ktorého sa chytil Dylan Van Baarle (Cannondale). Kwaremont a Paterberg znova nadelili štartové pole a v balíku ostala asi štyridsiatka ľudí. S Petrom bol tam už iba Oscar Gatto. Juraj strácal vo svojej menšej skupine pár sekúnd.
André Greipel predvádzal výborný výkon, rovnako ako vlani, a na známy Koppenberg (11,6 %; max 22 %; dĺžka 600 m) prišiel ako prvý. Zvyšok úniku sa viditeľne trápil, ale ešte to vylámal pred favoritmi. Tým mierne odskočili "zradní" borci ako Jesper Stuyven (Trek), Pim Ligthart (Lotto Soudal), Pieter Weening (Roompot) či Ian Stannard (Sky). Tento pokus ale nevyšiel a na následnej dlhej rovine sa favoriti pospájali. Až na Stannarda, ktorý sa rozhodol naďalej vetrať.
Mierny oddych vzadu využili Vandenbergh s Van Baarlem na dobehnutie čela, z ktorého odpadol Gruzdev, ale stále boli už sto kilometrov Erviti a Hoecke.
pelotón na jednom z kockových úsekov (© Courtesy Slipstream Sports) |
Na Taaienbergu, 36 km pred páskou, prišiel atak Mattea Trentina (Etixx) so Stijnom Devolderom (Trek), Oscarom Gattom (Tinkoff), Jurgenom Roelandsom (Lotto Soudal), Sepom Vanmarckom (LottoNL) i Jensom Keukeleirem (Orica). Bol to veľmi dôležitý moment. Následne sa tam dostali aj Sagan, Cancellara, Štybar, Thomas a Kwiatkowski, ale ťahali tam iba Devolder s Gattom, takže ich zozadu doplnila partia s Boonenom, Terpstrom aj Hagenom. Zároveň pohltili Stannarda.
33 km pred páskou prišiel na klasickej asfaltovej širokej ceste atak Michala Kwiatkowskeho (Sky). Chytil sa ho iba Peter Sagan (Tinkoff). O desať sekúnd neskôr reagoval Sep Vanmarcke (LottoNL) a majstrov sveta dorazil. Za nimi sa chvíľu spolupracovalo, chvíľu nie. Sky potrebovalo hrať túto hru, pretože mali najviac kariet medzi favoritmi, až štyroch ľudí.
Kwiatkowski mal najväčší záujem ťahať, ale prestriedal mu aj Peter, Vanmarcke sa skôr držal, za sebou mal už dosť náročný deň a možno ešte premýšľal, ako to urobí. Za nimi ťahal skupinu favoritov asi dvadsiatich ľudí iba Spartakusov kolega Devolder. Etixx zatiaľ ostával bez akcie. Vpredu mali Vandenbergha. Jeho skupinu supertrojka dobehla 23 km pred páskou, teda pár minút pred dvojicou Kwaremont - Paterberg.
Osmička v čele (podľa dĺžky úniku: Erviti, Cleyes, Greipel, Van Baarle, Vandenbergh, Kwiatkowski, Sagan a Vanmarcke), samozrejme, nespolupracovala, pre Sagana, Kwiatka i Vanmarcka bola prítomnosť v nej skôr trestom, nikto im nepotiahol a zvyšok favoritov sa doťahoval. Strácal 25 sekúnd. Peter Sagan znova ukazoval, že celú túto jar chce jazdiť aktívne a útočne. Všetko stavil už na skorý pokus, zatiaľ čo Cancellara a spol stále ostávali v pokoji vzadu. Blížil sa Kwaremont a poslední dvaja majstri sveta sa potrebovali zbaviť unavených príveskov. Vzadu sa medzi tým skupina rozrástla asi o ďalších desať ľudí. Strácala pol minúty.
Oude Kwaremont (4 %; 11,6 %; 2200 m) situáciu zmenil a poriadne zabolel všetkých ľudí. Sagan šiel celých 2200 metrov v čele, neprestriedal mu vôbec nikto a napokon nestriasol jediného Vanmarcka. Najrýchlejšie zvládol legendárny kopec Spartakus, ale stále mal asi 12-sekundovú stratu na slovensko-belgickú dvojicu. Za Cancellarom šla trojica Terpstra, Erviti, a Claeys. Úplne odpadol Kwiatkowski.
Záverečný Paterberg bol druhým rozhodujúcim momentom a parádnou ukážkou Saganovej formy - ušiel Vanmarckovi, Cancellaru si k telu nepustil a upaľoval smer Oudenaarde sám, čakalo ho trinásť dlhých kilometrov. Za ním sa vytvorila švajčiarsko-belgická dvojica, repete Paríž - Roubaix 2013. Tak šlo asi desať ľudí dokonca aj s vlaňajším víťazom Kristoffom, ktorého sme dnes ani nevideli. Naopak, úplne zmizol Kwiatkowski, ktorému Sagan má za čo ďakovať. Tejto partii nastúpili Boonen (Etixx), Oss (BMC) a Lutsenko (Astana). Úspešní ale neboli.
Video záverečného prejazdu Paterbergu |
Peter Sagan na vrchole Paterbergu (© Courtesy Tinkoff Team / BettiniPhoto) |
Famózny Peter Sagan zvíťazil s náskokom 23 sekúnd pred lúčiacim sa Cancellarom a záver vypúšťajúcim Vanmarckem, ktorý mu druhé miesto venoval. Štvrtý špurtoval Kristoff. Obrovský obdiv si zaslúži Imanol Erviti z Movistaru, ktorý strávil takmer celé preteky v úniku a finišoval siedmy. Taktiež si pochvalu zaslúži Juraj Sagan, ktorý finišoval v skupine so stratou siedmich minút na 45. mieste a desať bodov do svetového rebríčka získal aj on. S Petrom vydržal do predposledného Paterbergu 51 km pred cieľom a nebyť zápchy na Koppenbergu, kde museli pretekári zísť z bicyklov, možno by sa ešte dostal späť dopredu, keďže po tomto stúpaní tempo mierne poľavilo.
Peter sa stal piatym cyklistom histórie, ktorý vyhral Okolo Flámska v drese majstra sveta. Posledným bol Tom Boonen v roku 2006, ktorý je zároveň posledným borcom v dúhovom, ktorý vyhral akýkoľvek monument v tomto drese. Po ňom prišlo k akémusi prekliatiu najcennejšieho trička, ktoré bolo dnes zlomené.
Keďže Peter viedol oba rebríčky (svetový aj World Tour), týmto triumfom výrazne zvýšil náskok na čele. Vo svetovom o päťsto, vo WT o sto bodov. Rebríčky vidíte nižšie.
Čo dodať. Terminátor sa definitívne zaradil medzi legendy histórie tohto športu. Jeho forma každý rok stúpa a dostáva sa do nepochopiteľných výšin. Začalo to vlani v Kalifornii, prešlo cez fantastickú Tour de France a neskončilo v Richmonde. V každej klasike tejto jari bol aktívny, atakoval, unikal. Ani ten najväčší neprajník mu za posledný mesiac nemá čo vyčítať. V maximálnej možnej miere ukazoval svoju silu a právom mu patrí prvé monumentálne víťazstvo, na ktoré možno čakal dlhšie ako sme si všetci v rokoch 2010 a 2011 predstavovali, ale musel si jednoducho prejsť obdobím, ktoré mu prinášalo tesné druhé miesta. Vyšiel z neho posilnený a dnes bol najsilnejší. Dokázal to na Paterbergu, kde asi celá odborná verejnosť očakávala, že ho Cancellara dobehne, podobným štýlom, ako sa priblížil na Kwaremonte. Nestalo sa tak a tým bolo všetko povedané.
Krátke audio poďakovanie Petra Sagana fanúšikom |
{play}images/music/sagan-2016/flamsko-vyjadrenie.mp3|zdroj: Matej Vyšňa{/play}
Vyjadrenie Petra Sagana pre belgickú televíziu |
"Bol to veľmi veľmi ťažký deň. Počas pretekov som musel dvakrát meniť koleso, takže nebolo všetko ideálne, videli sme množstvo pádov. Tím mi dobre pomáhal, za čo som vďačný. Pred poslednou sériou kopcov bola situácia veľmi zaujímavá. Každý sa snažil atakovať, až sme sa ocitli v nie veľkej skupine, ale ťahali iba Gatto s Devolderom. Boli tam štyria ľudia zo Sky, to nebolo dobré.
Potom som mal šťastie, že atakoval Michal Kwiatkowski, a to sa mi hodilo, bol to rozumný počin. Bol som práve za ním, tak som sa chytil a chcel ho v tom aj podporiť. Stavil som všetko na útok už viac ako 30 km pred cieľom. Nechcel som iba čakať na špurt a ataky ostatných. Poznám veľmi dobre Paterberg a Fabian mi pred pár rokmi nastúpil rovnako ako ja dnes Sepovi, takže za to som veľmi rád.
Vyhral som stý ročník a snáď je to špeciálne aj tým, že aj v ženskej časti vyhrala majsterka sveta, takže celkom špeciálny deň. Chcem si dnešok užiť a teraz na nič v budúcnosti nemyslím.
Je pravda, že teraz zažívam krásny týždeň, ale ja. Nie je to však ideálna doba pre cyklistiku. Preto chcem toto víťazstvo venovať dvom nedávno zosnulým cyklistom aj Maciejovi Bodnarovi do nemocnice."
|
Vyjadrenie Fabiana Cancellaru (trojnásobný víťaz, dnes druhý) |
"Ťažko sa mi hovorí. Či som šťastný? Nie, lebo pretekám kvôli víťazstvám, ale áno, lebo som dnes urobil všetko pre úspech, ale v kľúčovej sekunde som zaváhal. Nebol to skrátka dnes môj deň. Všetko bolo špeciálne, posledné pre mňa. Nemohol som večer zaspať, až o pol druhej som zaspal, o šiestej ráno vstával, cítil som sa nervózne na raňajkách i pred štartom. V hlave som mal množstvo vecí.
Počas pretekov sme mali kopec problémov, niektorých kolegov som stratil veľmi skoro, trikrát som si menil bicykel s Jesperom Stuyvenom. Citíl som už v strede pretekov, že to bude veľmi ťažké a špeciálne bez niektorých domácich favoritov, ktorí popadali. Ale všetko sa dalo zvládnuť, no prišla sekunda, v ktorej som zaváhal. Všetci pozerali na mňa, čo urobím, či pôjdem za Kwiatkowskim, alebo potom za Vanmarckom, ale zaváhal som, taký je šport. Myslel som si, že je ešte ďaleko do cieľa a je tam ešte kopec pretekárov, s ktorými sa spojíme a dobehneme ich. Ale aj potom ešte nebolo nič stratené. Snažil som sa na Kwaremonte i Paterbergu ísť čo to šlo, ale Peter bol dnes príliš dobrý. V závere som povedal Sepovi, že musíme spolupracovať, lebo Petrovi v minulosti často závery nevychádzali, nejako nevedel zo seba dostať maximum, ale dnes to tak nebolo. Myslím si, že sme do toho obaja dali všetko, ale prosto to nestačilo.
Mrzí ma takýto koniec na týchto pretekoch, samozrejme, že som chcel vyhrať, ale čo už. Šanca ešte možno príde na Roubaix o týždeň, ale nechcem na to teraz myslieť, Okolo Flámska sú na prvom mieste v mojom srdci, a tu som už skončil."
|
Vyjadrenie Larsa Michaelsena (športový riaditeľ Tinkoffu) |
"Dnes bola taktika jasná, všetko sme stavili na Petra, verili sme mu. Dohodli sme sa pred pretekmi, kto bude kedy a čo robiť. Myslím si, že každý podal svoj maximálny výkon a preto je naša radosť obrovská. Bolo úžasné vidieť jeho brata Juraja, ktorý absolvoval tiež fantastické preteky, bol s ním veľmi veľmi dlho. Neskôr tam potom ostal ešte Oscar. Sme radi, že sa naši pretekári, až na Trusova, vyhli pádom a aj keď musel Peter riešiť technické problémy, všetci sme ostali pokojní a riešili to profesionálne.
Únik sme videli skoro, už 35 km pred cieľom, ako tomu bolo aj na E3 a Gente. Ale Peter je jednoducho šampión a aj cez vysielačky sme ho celý čas podporovali, rozhodne ho nechceli v ničom brzdiť, alebo taktizovať. V posledných kilometroch sme mu celý čas vraveli, aby si zachovával vieru vo víťazstvo. Dopadlo to úžasne, boli to ďalšie fantastické preteky."
|
Výsledky | ||||||||
1. | SAGAN Peter | Tinkoff | 6:10:37 | 500 | ||||
2. | CANCELLARA Fabian | Trek - Segafredo | 00:25 | 400 | ||||
3. | VANMARCKE Sep | Team LottoNL - Jumbo | 00:28 | 325 | ||||
4. | KRISTOFF Alexander | Team Katusha | 00:49 | 275 | ||||
5. | ROWE Luke | Team Sky | 00:49 | 225 | ||||
6. | VAN BAARLE Dylan | Cannondale Pro Cycling Team | 00:49 | 175 | ||||
7. | ERVITI Imanol | Movistar Team | 00:49 | 150 | ||||
8. | STYBAR Zdenek | Etixx - Quick-Step | 00:49 | 125 | ||||
9. | CLAEYS Dimitri | Wanty - Groupe Gobert | 00:49 | 100 | ||||
10. | TERPSTRA Niki | Etixx - Quick-Step | 00:49 | 85 |
45. | SAGAN Juraj | Tinkoff | 07:19 | 10 | |
DNF | KOLAR Michael | Tinkoff | odstúpil |
Video posledného kilometra |
Video takmer celého úniku Petra Sagana |
Fanúšikovský sumár pretekov |
Najväčšie prekvapenia a sklamania |
|
Imanol Erviti. 32-ročný Španiel strávil v úniku posledných 180 kilometrov a ťahal v každej skupine, v ktorej sa ocitol. Jazdec Movistaru pred piatimi rokmi vyhral klasiku Vuelta a Rioja, ktorá sa jazdí v rovnaký deň, ale inak nedosiahol výraznejšie klasikárske výsledky. Finišoval siedmy, ako jediný z pôvodného úniku v prvej väčšej skupine.
André Greipel. Nemecká gorila sa aj tento rok chce odlíšiť od "obyčajných" šprintérov ako Kittel či Cavendish, ktorí nikdy neatakujú a nikdy sa neobjavujú v únikoch. Dnešnou aktivitou si získal ďalších fanúšikov. Napokon prišiel do cieľa 28. so stratou dvoch minút tesne za Kwiatkowskim. Sep Vanmarcke. Počas pretekov zažil množstvo zlých okamihov, spadol, musel dvakrát meniť bicykel vo veľmi zlých časoch, kedy sa mu favoriti veľmi vzdialili. Napriek tomu bol viackrát aktívny, bol jedným zo strojcov atakov na predposlednom prejazde Kwaremontu s Paterbergom, výrazne rozbil pelotón a ako jediný si sám dobehol Kwiatka s Petrom. Tušil, že je to víťazný únik.
Dimitri Claeys. Pelotónu ušiel 67 km pred cieľom, dobehol čelo a vydržal tam až dokonca, zažil životné preteky venované kolegovi Antoine Demoitiemu. Skončil deviaty.
Výkon nad hranicou svojich možností predviedla celá plejáda ľudí od Van Hoeckeho, cez Van Baarleho po Vandenbergha, ale aj Juraja Sagana, ktorý vydržal s bratom až do predposledného Paterbergu 51 km pred páskou.
|
|
Sklamal dnes najmä Etixx. Výkon Stijna Vandenbergha bol najlepší, ale to bolo pre takto kvalitný tím žalostne málo. Belgičan sa napokon neudržal ani prvej skupiny, s ktorou opustil stúpania. Tam finišovali Štybar s Terpstrom. Zbytok tímu bol neviditeľný. Tony Martin si odpracoval svoju časť, ale nikto neprebral iniciatívu. Napriek tomu, že prišli do cieľa všetci a nikto z nich nemal veľké problémy, to pre nich dopadlo podpriemerne.
Vzhľadom na to, ako mali rozbehnuté preteky v Sky, je výsledok sklamaním. V skupine najsilnejších dvadsiatich ľudí mali štyroch, Kwiatkowski bol veľmi aktívny a Sagan mu ďakuje za triumf, ale kocky ho totálne zlomili, stratil napokon dve minúty. Rowe a Stannard útočili v nesprávny čas.
Nedarilo sa francúzskym tímom, z Lampre-Merida dokonca finišovala iba jediná duša, a to Federico Zurlo z pôvodného úniku. Zo Southeastu iba Filippo Pozzato. Z veľkého krča anglickej starenky sa stále nedostal Giant-Alpecin.
|
Rebríček UCI World Tour po pretekoch | ||||||||
1. | SAGAN Peter | Tinkoff | 329 | |||||
2. | PORTE Richie | BMC Racing Team | 222 | |||||
3. | CONTADOR Alberto | Tinkoff | 171 | |||||
4. | CANCELLARA Fabian | Trek - Segafredo | 166 | |||||
5. | VAN AVERMAET Greg | BMC Racing Team | 162 | |||||
6. | VANMARCKE Sep | Team LottoNL - Jumbo | 141 | |||||
7. | DÉMARE Arnaud | FDJ | 137 | |||||
8. | HENAO Sergio Luis | Team Sky | 115 | |||||
9. | GERRANS Simon | Orica GreenEDGE | 113 | |||||
10. | KRISTOFF Alexander | Team Katusha | 106 |
Terminator Calculator:
VÍŤAZSTVÁ: 79
VÍŤAZSTVÁ v rátane iných disciplín (body, vrchy, U23, U25): 100
CELKOVÉ VÍŤAZSTVÁ: 3
Tour de Pologne (WT) 2011
Tour of California (2.HC) 2015
Giro di Sardegna (2.1) 2011
VÍŤAZSTVÁ V JEDNORAZOVKÁCH: 15
Majstrovstvá sveta v pretekoch (WCH) 2015
Gent-Wevelgem (WT) 2013, 2016
Okolo Flámska (WT-M) 2016
GP Montreal (WT) 2013
E3 Harelbeke (WT) 2014
Brabantse Pijl (1.HC) 2013
GP di Prato (1.1) 2011
GP Camaiore (1.1) 2013
MSR v pretekoch 2011-2015
MSR v časovke 2015
BODOVACIA SÚŤAŽ: 23 Tour of California (2.HC) 5x 2010-2014
Tour de Suisse (WT) 5x 2011-2015
Tour de France (WT) 4x 2012-2015
Tirreno-Adriatico (WT) 3x 2014 - 2016
Paríž - Nice (WT) 2010
Tour de Pologne (WT) 2011
Tour of Oman (2.HC) 2012
USA Pro Challenge (2.HC) 2013
Tour of Alberta (2.1) 2013
Giro di Sardegna (2.1) 2011
SÚŤAŽ DO 23/25 ROKOV: 2
Tour of California 2010 Tour of Qatar 2015 TOP 5 v etapách / jednorazových pretekoch: 205
TOP 10 v etapách / jednorazových pretekoch: 234
BODY V REBRÍČKU WORLD TOUR: 1551
Rok 2010: 111 bodov / 44. miesto
Rok 2011: 198 bodov / 22. miesto
Rok 2012: 351 bodov / 8. miesto
Rok 2013: 491 bodov / 4. miesto
Rok 2014: 263 bodov / 15. miesto
Rok 2015: 257 bodov / 17. miesto
VÍŤAZSTVÁ PODĽA ROKOV:
Rok 2010 - 5 (v rátane iných disciplín 8)
Rok 2011 - 15 (v rátane iných disciplín 19) Rok 2012 - 16 (v rátane iných disciplín 20) Rok 2013 - 22 (v rátane iných disciplín 27) Rok 2014 - 7 (v rátane iných disciplín 9) Rok 2015 - 10 (v rátane iných disciplín 14)
Rok 2016 - 1 (v rátane iných disciplín 2)
UMIESTNENIA V TOP 10 PODĽA ROKOV:
Rok 2010: 20 (39 % z 51 odjazdených dní)
Rok 2011: 35 (47 % z 75 odjazdených dní) Rok 2012: 39 (51 % z 77 odjazdených dní) Rok 2013: 48 (53 % z 90 odjazdených dní) Rok 2014: 43 (47 % z 91 odjazdených dní) Rok 2015: 50 (63 % z 79 odjazdených dní) ETAPOVÉ VÍŤAZSTVÁ PODĽA PRETEKOV (min. 2):
Tour of California, 2.HC (2010-2015): 13 (historicky najviac na týchto pretekoch) Tour de Suisse, WT (2011-2015): 11 (vyrovnaný historický rekord)
Tirreno - Adriatico, WT (2012-2015): 5
Tour de France, GT (2012-2013): 4
Vuelta a Espaňa, GT (2011): 4
USA Pro Challenge, 2.HC (2013): 4 (historicky najviac na týchto pretekoch)
Tour of Oman, 2.HC (2012-2014): 4
De Panne - Koksijde, 2.HC (2012, 2014): 3
Giro di Sardegna, 2.1 (2011): 3
Tour of Alberta, 2.1 (2013): 3 (historicky najviac na týchto pretekoch)
Paríž - Nice, WT (2010): 2
Tour de Pologne, WT (2011): 2
SAGANOVE ŠPECIÁLY: Tour of California (2010-2015): 13 víťazstiev z 47 etáp (27,6%), 5x bodovacia súťaž (83%), 5 dní v žltom drese Tour de Suisse (2010-2015): 11 víťazstiev z 47 etáp (23,4%), 5x bodovacia súťaž (83%), 1 deň v žltom drese
POČET DNÍ V DRESE LÍDRA PRETEKOV: 25
Tour of California, 2.HC (2012, 2015): 5
Giro di Sardegna, 2.1 (2011): 4
Tour de Pologne, WT (2011): 3
De Panne - Koksijde, 2.HC (2012, 2013, 2014): 3
Tour of Oman, 2.HC (2013, 2014): 3
Tour of Alberta, 2.1 (2013): 3
Tour de Romandie, WT (2010): 2
Tour de Suisse, WT (2012): 1
USA Pro Challenge, 2.HC (2013): 1 |
Stúpania: (km do cieľa: Názov sklon; maximum; dĺžka)
151,9 km: Oude Kwaremont (prvý raz) 4 %; 11,6 %; 2200 m
141,4 km: Kortekeer 6,6 %; 17 %; 1000 m
133,7 km: Eikenberg 5,2 %; 10 %; 1200 m
130,6 km: Wolvenberg 7,9 %; 17,3 %; 645 m
118,4 km: Molenberg 7 %; 14,2 %; 463 m
97,9 km: Leberg 4,2 %; 13,8 %; 950 m
93,8 km: Berendries 7 %; 12,3 %; 940 m
88,5 km: Valkenberg 8,1 %; 12,8 %; 540 m
77,9 km: Kaperij 5,5 %; 9 %; 1000 m
70,5 km: Kanarieberg 77,7 %; 14 %; 1000 m
54,6 km: Oude Kwaremont (druhý raz) 4 %; 11,6 %; 2200 m
51,2 km: Paterberg (prvý raz) 12,9 %; 20,3 %; 360 m
44,6 km: Koppenberg 11,6 %; 22 %; 600 m
39,2 km: Steenbeekdries 5,3 %; 6,7 %; 700 m
36,7 km: Taaienberg 6,6 %; 15,8 %; 530 m
26,5 km: Kruisberg/Hotond 5 %; 9 %; 2500 m
16,7 km: Oude Kwaremont (tretí raz) 4 %; 11,6 %; 2200 m
13,2 km: Paterberg (druhý raz) 12,9 %; 20,3 %; 360 m
141,4 km: Kortekeer 6,6 %; 17 %; 1000 m
133,7 km: Eikenberg 5,2 %; 10 %; 1200 m
130,6 km: Wolvenberg 7,9 %; 17,3 %; 645 m
118,4 km: Molenberg 7 %; 14,2 %; 463 m
97,9 km: Leberg 4,2 %; 13,8 %; 950 m
93,8 km: Berendries 7 %; 12,3 %; 940 m
88,5 km: Valkenberg 8,1 %; 12,8 %; 540 m
77,9 km: Kaperij 5,5 %; 9 %; 1000 m
70,5 km: Kanarieberg 77,7 %; 14 %; 1000 m
54,6 km: Oude Kwaremont (druhý raz) 4 %; 11,6 %; 2200 m
51,2 km: Paterberg (prvý raz) 12,9 %; 20,3 %; 360 m
44,6 km: Koppenberg 11,6 %; 22 %; 600 m
39,2 km: Steenbeekdries 5,3 %; 6,7 %; 700 m
36,7 km: Taaienberg 6,6 %; 15,8 %; 530 m
26,5 km: Kruisberg/Hotond 5 %; 9 %; 2500 m
16,7 km: Oude Kwaremont (tretí raz) 4 %; 11,6 %; 2200 m
13,2 km: Paterberg (druhý raz) 12,9 %; 20,3 %; 360 m
profil a mapa pretekov (© rvv.be) |