2. 28.4. rovinata etapa ciel rovina Moudon > Morgins 174 km Quintana
Etapy tohto ročníka pretekov:
P12345
 
Na podujatí sa nachádzali tri kľúčové etapy, tá prvá z nich finišovala na stúpaní Morgins. Do pripravených vrchárskych súbojov už nezasiahol Richie Porte, ktorý odstúpil z pretekov kvôli žalúdočným problémom.
 
Iniciátorom hlavného úniku bol Fumiyuki Beppu (Trek-Segafredo), ku ktorému sa postupne pridal neúnavný Thomas de Gendt (Lotto-Soudal) a Egor Silin (Katuša), Daryl Impey (Orica), Marcel Wyss (IAM Cycling) a Jaco Venter (Dimension Data). Pelotón sa v prvej časti nikam neponáhľal, utečenci si vytvorili 5-minútový náskok. Najviac bodov na prvej horskej prémii získal domáci jazdec Marcel Wyss, šprintérsku prémiu ukoristil Daryl Impey.
 
V priebehu etapy prichádzali správy o odstúpení niekoľkých cyklistov. Na pretekoch skončili Arredondo (Trek-Segafredo) a Blythe (Tinkoff), v tíme Lotto-Soudal už chýbal talentovaný vrchár Louis Vervaeke, ktorý mal na začiatku etapy pád. Situáciu na čele pelotónu kontroloval Movistar, ale pred dvomi záverečnými stúpaniami sa k nemu pridali aj ďalšie celky a tempo začalo výrazne narastať. Dopredu sa tlačili najmä BMC a Sky.
 
Pred rozhodujúcimi kopcami bolo tempo skutočne veľmi vysoké, postarali sa o to najmä borci z tímu Sky. Vo vedúcej skupine vydržali najdlhšie na čele Silin, Impey a Wyss. Dobre sa ukazoval aj celok FDJ, ktorý na predposlednom kopci nastavil rytmus pre Pinota. Potom mal smolu Chris Froome, ktorý dostal v týchto momentoch defekt a musel sa predierať späť cez kolónu sprievodných vozidiel. Britský jazdec sa postupne dostal do problémov, pretože v balíku sa išlo veľmi rýchlo.
 
Potom predviedla zaujímavý útok z pelotónu dvojica z tímu Cannondale, Dombrowski a Rolland, ktorá sa prepracovala až k trojici pôvodných utečencov, ale ich náskok nebol veľký. Na vrchole Les Champs sa objavili ako prví Rolland a Impey, balík strácal okolo desať sekúnd. Frooma sme tam stále nevideli, britský jazdec zaostával už 40 sekúnd. Z toho dôvodu šli BMC a Movistar v zjazde naplno, Rolland a Impey sa vrátili do hlavnej skupiny.
 
Na cieľovom kopci Chris Froome zvesil nohy a vypadol z boja o celkovú klasifikáciu. Tím Sky mal v hlavnej skupine ešte Gerainta Thomasa. Na čele pretekov chýbal aj Bardet. Na záverečnom kopci prevzali iniciatívu Kaťuša a FDJ, ale 4500 metrov pred vrcholom zaútočil Nairo Quintana. Na tento pohyb nedokázal nikto reagovať, pre Movistar bolo vynikajúce, že situáciu tu kontroloval vedúci muž poradia Ion Izagirre.
 
S touto situáciou sa neuspokojil Ilnur Zakarin, ktorý vyrazil dopredu a dostihol kolumbijského pretekára. Za touto dvojicou sa nachádzala menšia skupina, ktorá zaostávala 13 sekúnd. Pinot, Reichenbach, Costa, Majka, Izagirre, Urán, Mollema, Frank, Špilak a Rolland strácali na vrchole kopca 20 sekúnd, do cieľa potom zostávali ešte dva kilometre v miernom stúpaní.
 
Quintana a Zakarin dokázali udržať svoj náskok do cieľa, na páske bol rýchlejší ruský jazdec, ale na konci na chvíľu zablokoval svojho súpera. Tretie miesto získal Rui Costa, skupina prenasledovateľov stratila 26 sekúnd.
 
Na cieľovom kopci sme videli silný útok Naira Quintanu, ku ktorému sa dokázal pridať len Ilnur Zakarin. Etapový triumf nakoniec vybojoval ruský jazdec a potvrdil výbornú formu, ktorú ukázal už na LBL. Vzhľadom na svoje časovkárske schopnosti bude pre ostatných veľmi nepríjemným súperom.
 
Nairo Quintana prehral záverečný špurt a medzi ním a Zakarinom prišlo k menšej kolízii, ale ruský jazdec mal v tom momente už vybudovaný potrebný náskok. Rozhodcovia pretekov však dodatočne prisúdili víťazstvo jazdcovi tímu Movistar, Zakarin podľa ich verdiktu nešprintoval korektne.     
 
Za touto dvojicou finišovala menšia skupina favoritov, v ktorej sa nachádzali Pinot, Costa, Majka, Izagirre, Urán, Mollema, Frank, Špilak a Rolland. Vo veľmi dobrom svetle sa predviedol tím FDJ, ktorý sa snažil udávať tempo pre Pinota na obidvoch záverečných kopcoch. Práve na toto doplatil Chris Froome, ktorý dostal na začiatku predposledného stúpania defekt, keď už jazdil na čele balíka rozbehnutý FDJ. Na britského jazdca potom nikto nepočkal z vlastného celku, hoci sa v balíku jazdilo veľmi rýchlo. Vysoké tempo nedokázali udržať až do cieľa ani Dumoulin, Thomas, Kelderman alebo van Garderen.
        
Novým lídrom klasifikácie sa stal Nairo Quintana, ktorý má 18-sekudnový náskok pred Ilnurom Zakarinom. Pre ruského jazdca je zajtra pripravená mimoriadne dôležitá časovka, kde môže získať na svojho súpera dôležitý čas. Na tretej priečke sa usadil Ion Izagire, ktorý takisto patrí medzi veľmi dobrých jazdcov proti chronometru. Peter a Martin Velits prišli do cieľa spoločne so stratou cez 20 minút.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Naira Quintanu (víťaz)
"Je to pre nás skvelý výsledok. Spolujazdci boli perfektní, celý deň jazdili na čele balíka. Vedel som, že na konci mám šancu zaútočiť, a ten môj útok bol veľký úspech. Samozrejme, Zakarinova stíhacia jazda za mnou bola veľmi kvalitná. Obidvaja sme boli silní a vydržali sme na čele až do cieľa. Potom predviedol Zakarin manéver, za ktorý ho rozhodcovia potrestali. Bol by ma predbehol aj tak, ale na konci urobil chybu. Chcem si udržať vedúcu pozíciu aj po zajtrajšej časovke, a potom z toho profitovať v kráľovskej etape."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Ilnura Zakarina (2. miesto)
"Samozrejme, som smutný a sklamaný z rozhodnutia rozhodcov. Podľa mňa to bolo nesprávne rozhodnutie. Jediné, čo teraz môžem urobiť, je, aby som bol zajtra lepší. Dostal som špeciálnu motiváciu  pred zajtrajšou etapou. Myslím si, že môžem predviesť dobrú časovku, a verím, že na dnešné udalosti odpoviem silným výkonom na bicykli."
 
 
Výsledky
1. QUINTANA Nairo Movistar Team 4:28:40 60
2. ZAKARIN Ilnur Team Katusha 00:00 25
3. COSTA Rui Lampre - Merida 00:26 10
4. URAN Rigoberto Cannondale Pro Cycling Team 00:26  
5. PINOT Thibaut FDJ 00:26  
6. IZAGIRRE Ion Movistar Team 00:26  
7. MAJKA Rafal link ikonka Tinkoff 00:26  
8. FRANK Mathias IAM Cycling 00:26  
9. ROLLAND Pierre Cannondale Pro Cycling Team 00:26  
10. ŠPILAK Simon Team Katusha 00:26  
108. VELITS Martin Etixx - Quick-Step 20:35  
109. VELITS Peter BMC Racing Team 20:35  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
video v clanku ikonka ciernaPosledné kilometre etapy
 
 
Krátke preview etapy:
Jedna z kľúčových etáp pre celkovú klasifikáciu, ktorá finišuje na cieľovom stúpaní. Tretí deň v Romandii ponúkne v závere napínavý dojazd, medzi dvomi záverečnými kopcami sa nachádza len 4-kilometrový zjazd. Preto môžeme uvidieť prvé ataky už na Les Champs (7,1 km; 7 %), ktoré má rovnaké hodnoty ako posledný kopec Morgins (7,3 km; 7,1 %). Jeho vrchol sa nachádza dva kilometre pred cieľom, potom cesta pokračuje už v miernom stúpaní. Je to výborná príležitosť pre jazdcov na GC, aby získali nielen etapový triumf, ale aj dôležité bonusové sekundy. Ešte sme nemohli vidieť aktuálnu formu jednotlivých pretekárov, ale na krátkom stúpaní v prológu predviedol veľmi dobrý výkon Nairo Quintana. Na záverečných kopcoch sa očakáva súboj medzi ním a Froomom, čo môžu využiť ostatní jazdci na útok. Movistar má v zálohe Iona Izagirreho, Zakarin a Špilak majú dobré skúsenosti so stúpaniami na tomto podujatí. Motivovaný bude Pinot, potrápiť súperov bude chcieť dvojica z BMC Porte a van Garderen. V štartovom poli sa nachádza pomerne veľa kvalitných vrchárov, preto na konci čakáme dynamický finiš s útočnou cyklistikou.     
 
 
etapa 2
profil etapy (© tourderomandie.ch)