PKK: Víťazom prológu Novozélanďan Schreurs, z našich najlepší Juraj Bellan

29.4.2016, 16:00 | Preteky vo svete | Šandor, Timko
P 29.4. rovinata etapa ciel rovina Veszprem > Veszprem 3,3 km Schreurs
Etapy tohto ročníka pretekov:
P1234

Podujatie odštartovalo krátkym prológom, na ktorom sa nenachádzali takmer žiadne zákruty, v podstate sa cyklisti museli pripraviť na 3-kilometrový šprint. Organizátori sa rozhodli, že jazdci jednotlivých celkov budú štartovať za sebou, hneď po krátkom predstavení sa na pódiu. Milan Dvorščík vravel, že toto sa na UCI pretekoch len tak nevidí. Dukla Banská Bystrica vybehla na trať o 18:45, slovenská reprezentácia o 19:33 ako posledná v poradí. Na štarte sa predstavilo 155 pretekárov, z toho osem slovenských zástupcov.

DSC09777
Dukla BB na pódiu pred štartom (© Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.sk)

Medzi prvými pretekármi dominovala zostava Lotto-Soudal U23, najlepší čas zajazdil Jonas Castrique (3:47), o dve sekundy bol pomalší jeho kolega Ward Jaspers. Z našich borcov sa najskôr na trati ukázali jazdci Dukly BB, najlepší výkon predviedol Juraj Bellan, ktorý sa s časom 3:49 zaradil na priebežné šieste miesto, čo bol veľmi pozitívny výsledok. Vladimír Kováčik prišiel do cieľa s výkonom 4:01, Andrej Strmiska bol od neho pomalší o osem sekúnd, Tomáš Meňuš zastavil časomieru na hodnote 4:14.

DSC00001
(© Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.sk)

DSC00016

Potom sa v cieli objavil Hamish Schreurs z celku Klein Constantia, ktorý dosiahol čas 3:39 a zaradil sa na priebežné prvé miesto. V slovenskej reprezentácii predviedol najlepší výkon Ľuboš Malovec, ktorý preťal pásku s časom 3:55. Potom ho nasledovali Jakub Vančo (4:03) a Matej Krajíček (4:07), Denis Baška absolvoval krátku časovku s výsledkom 4:10.

DSC09831

Víťazom prológu sa stal 22-ročný jazdec z Nového Zélandu Hamish Schreurs, za ktorým sa nachádzali traja jazdci Stephan Bakker (Jo Piels), Lionel Taminiaux (Color Code) a Michal  Paluta (CCC Sprandi) s mankom jednu sekundu. Z našich jazdcov dopadol najlepšie Juraj Bellan so stratou 10 sekúnd, ktorý sa umiestnil na 23. mieste, Ľuboš Malovec stratil na víťaza 16 sekúnd a skončil na 63. priečke.

DSC00099

vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Juraja Bellana (najlepší Slovák na 23. mieste)
"Bol som si pozrieť trasu pred štartom a hneď sa mi páčila. Boli tam aj kopčeky i zákruty na začiatku a na konci, tak som si povedal, že to bude fajn, bude tam viacero dôležitých miest a niekde si aj oddýchnem od šliapania. Po zákrute do toho zasa dupnem. Takže bol som pred štartom optimista.
Po štarte som ale cítil, že až tak dobre mi to netočí. Bol som z toho nahnevaný, ale v cieli, keď som videl ten čas, sám som bol prekvapený, že to až také zlé nebolo.
Ťažko povedať, či som alebo nie som spokojný. Svoje na tom zohralo aj to, že nám štart asi o desať minút posunuli, neviem prečo. Cyklista je nastavený na ten svoj čas a potom sme tam v priestore štartu museli desať minút zbytočne krúžiť. Ale nevadí. Je to len prológ a rozhodnú ďalšie etapy, hoci, samozrejme, každá sekunda sa počíta, teraz tam mám desať sekúnd straty, tak uvidíme. Som rád, že moja kondícia je dobrá. Slušne som sa rozjazdil v Afrike, cítim sa dobre. Chcem sa tu ukázať, ale nebude to jednoduché, keď o tie UCI body sa snaží 30 tímov."