Časovka na OH: Cancellara sa lúči epickým zlatom po zdolaní Dumoulina a Frooma

10.8.2016, 13:30 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
st 10.8. rovinata etapa ciel rovina Rio de Janeiro > Rio de Janeiro 54,5 km Cancellara
 
 
Narozdiel od pretekov s hromadným štartom sme v časovke videli cyklistu, ktorý už dokázal vybojovať v tejto disciplíne olympijské zlato. V Pekingu si po neho jednoznačne prišiel Švajčiar Fabian Cancellara, ktorý porazil Gustava Larssona a Leviho Leipheimera. O štyri roky neskôr ale Spartakus zápasil so zranením a hoci dlho útočil na medailu, veľké bolesti ramena ho napokon odsunuli na siedmu pozíciu. Zlato i bronz ostali na ostrovoch zásluhou Bradleyho Wigginsa s Chrisom Froomom. Medzi nich sa vtesnal Tony Martin.
 
V úvode k časovke sme opísali 54,5-kilometrovú trasu s dvoma kopcami Grumari (1,2 km; 7 %) a Grota Funda (2,1 km; 4,5 %), ktoré sa šli v prvom okruhu sobotňajších pretekov bez kockového úseku, ktorý absolvovali pretekári po vyasfaltovanej ceste vedľa. Na 35 cyklistov (Reguiugi a Monsalve nenastúpili) ale nečakali iba klasické nástrahy trate, ale aj dážď a veľmi silný vietor. Tieto záležitosti mohli spôsobiť veľké rozdiely najmä v zjazdoch a tiež v súvislosti s časom štartu.
 
Organizátori rozdelili pretekárov na dve skupiny so 48-minútovou dierou. Najväčší favoriti štartovali v tej druhej. Prvých devätnásť jazdcov teda malo príležitosť ukázať sa a aspoň na pár desiatok minút ovládňuť priebežné poradie. Prvých desať kilometrov, ktoré vrcholili prvým kopcom zvládli najrýchlejšie Tim Wellens (Belgicko, Lotto Soudal), Georg Preidler (Rakúsko, Giant), Andrij Grivko (Ukrajina, Astana) a Michal Kwiatkowski (Poľsko, Sky). Všetko bolo ale ešte iba na začiatku.
 
Rovnaká štvorka sa držala blízko pri sebe aj po dvadsiatich kilometroch. Dažďové kvapky postupne pribúdali, takže bolo jasné, že ak bude čím ďalej tým viac pršať, výhodu budú mať pretekári práve z prvej skupiny.
 
Po 34 kilometroch nastala zmena a do čela sa dostal Leopold König (Česko, Sky), ktorý začal slabšie, ale medzi 20. a 34. kilometrom šiel o 26 sekúnd rýchlejšie ako druhý najlepší z prvej partie Kwiatkowski, a tak sa usadil na čelo práve pred Poliaka a Wellensa. Na záverečnom medzičase (všetky sa nachádzali na vrchole kopca) sa český borec dokonale zbavil Kwiatka s Wellensom, nadelil im ďalšie desiatky sekúnd a za neho sa dostal Simon Geschke (Nemecko, Giant), no s mankom dvadsiatich sekúnd. Vyzeralo to tak, že Leo vyhrá úvodnú skupinu.
 
Stalo sa tak. Po finiši prvej polovice pretekárov viedol český jazdec Sky a aktuálny majster Česka, ktorý by sa od budúcej sezóny mal vrátiť do Bory. Druhý bol Geschke s mankom 26 sekúnd, tretí Kwiatkowski dostal 32 sekúnd.
 
Počasie sa umúdrilo a postupne prestávalo pršať. Vyzeralo to tak, že zostávajúci pretekári budú naopak vo výhode. Príroda sa búrila hlavne na najvzdialenejšej pasáži od Ria. Favoriti tak mohli predviesť výborný súboj. A ten bol v úplne inej sfére ako ten z prvej štartovej skupiny. Už na prvom medzičase mali favoriti takmer o minútu lepšie časy, ale zoradili sa prekvapujúco.
 
Prvých desať kilometrov zvládol najrýchlejšie starý lišiak Fabian Cancellara (Švajčiarsko, Trek) tesne pred Rohanom Dennisom (Austrália, BMC) a Geraintom Thomasom (Veľká Británia, Sky). Favorizovaná dvojica Tom Dumoulin (Holandsko, Giant) a Chris Froome (Veľká Británia, Sky) strácala 14, resp. 19 sekúnd. Podľa očakávania to na prvé olympijské zlato nevyzeralo ani pre Tonyho Martina (Nemecko, Etixx), so šestnástimi sekundami manka ale ostával v hre o najvyššie priečky.
 
V druhej desiatke kilometrov Cancellara nastolené tempo neudržal a prepadol sa tesne mimo pódium. Naopak, Rohan Dennis zvýšil svoj náskok na čele už na mamutích 17 sekúnd pred Dumoulinom a 22 pred tretím Jonathanom Castroviejom (Španielsko, Movistar), ktorý mal priebežný tesnučký skalp Cancellaru s Froomom i majstrov sveta Martina s Kirienkom, ktorí už boli úplne mimo hry s veľkými stratami.
 
Dennisov výkon mal ale klesajúcu tendenciu. Cancellara sa vrátil na čelo po 34 kilometroch. K dispozícii mal na Austrálčana až 18 sekúnd a tesne po medzičase mal jazdec BMC navyše technické problémy a musel meniť bicykel. V hre tak ostávala dvojica Dumoulin - Froome, ktorá strácala zhruba polminútku na Spartakusa, no kvôli tým problémom už nič na Dennisa. Piaty ešte ostával Castroviejo a za ním už veľká medzera.
 
Desať kilometrov pred páskou to už vyzeralo jednoznačne na druhú zlatú medailu pre Fabiana Cancellaru. Tom Dumoulin na neho strácal už 32 sekúnd a Chris Froome 41. Dennis s Castroviejom už mohli získať medailu iba v prípade pádu či iných problémov prvej trojky.
 
Spartakusovi sa podarilo s kariérou rozlúčiť v slzách. Rovnako ako v Londýne si po dojazde poplakal, tentoraz od štastia. Švajčiar zdolal o obrovských 47 sekúnd Dumoulina a až 62 sekúnd zaostal znova bronzový Froome. Napokon iba štyri sekundy od olympijskej medaily zostal Jonathan Castroviejo, ktorý v závere porazil zdrveného Rohana Dennisa, ktorý prišiel o cenný kov kvôli technickým problémom.
 
Z "druhého sveta" bola najlepšia trojica Maciej Bodnar, Nelson Oliveira a Ion Izagirre. Všetci si zaslúžia pochvalu za veľmi dobrý výkon. Poliak taký kvalitný výsledok ešte na MS alebo OH nikdy nezaznamenal. Sklamaním boli jazdy majstrov sveta. Tony Martin iba tesne zdolal krajana Geschkeho a obsadil slabé trináste miesto. Vasil Kirienka až sedemnáste. Na dnešnom príklade sa ukázalo, že časovky na v Londýne i Riu boli kvalitnejšie ako v posledných rokoch na MS.
 
Fabian Cancellara sa teda rovnako ako Alexandre Vinokourov a Bradley Wiggins s cestnou kariérou rozlúčil ziskom zlatej medaily na OH. Do dôchodku teda odíde ako šampión a znova ukázal, že časovka éra na začiatku nového milénia bola jednoducho jeho. Nie Rogersa, Martina, Wigginsa ani Frooma.
 
Švajčiar za dnešné víťazstvo získal 350 UCI bodov a odsunul Slovensko na jedenáste miesto v rebríčku národov a už je takmer vylúčené, že sa nám podarí vrátiť do Top 10 a postaviť šesticu pretekárov na katarských MS.
 
 
Výsledky
1. CANCELLARA Fabian link ikonka Švajčiarsko 1:12:15 350
2. DUMOULIN Tom link ikonka Holandsko 00:47 250
3. FROOME Christopher link ikonka Veľká Británia 01:02 200
4. CASTROVIEJO Jonathan Španielsko 01:06 150
5. DENNIS Rohan link ikonka Austrália 01:10 125
6. BODNAR Maciej Poľsko 01:50 100
7. OLIVEIRA Nelson Portugalsko 02:00 85
8. IZAGIRRE Ion Španielsko 02:06 70
9. THOMAS Geraint link ikonka Veľká Británia 02:37 60
10. ROGLIČ Primož link ikonka Slovinsko 02:40 50
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
rio 2016 casovka profil
profil pretekov - cyklisti zdolajú 700 výškových metrov (© rio2016.com)
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop