Montréal: Tinkoff spokojný s kanadským víkendom, Costa a Vakoč po Montreale sklamaní

11.9.2016, 16:00 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
ne 11.9. zvlnena etapa ciel rovina Montréal > Montréal 206 km Van Avermaet
 
 
Druhá kanadská jednorazovka bola vhodnejšia pre vrchárov alebo špecialistov na ardenské klasiky, pretože na začiatku okruhu sa nachádzalo stúpanie Cote Camillien-Houte, ktoré bolo náročné pre rýchlych cyklistov. Okrem toho bol na trati pripravený aj ďalší kopec, Cote de Polytechnique, a aj tentoraz sa nachádzala cieľová páska na miernom kopci s priemerom štyri percentá.

Podobne ako v Québecu bol okruh favoritov široký. V predchádzajúcej klasike ukázali výbornú formu Van Avermaet či Alaphilippe, profil sa hodil aj pre Ulissiho, Costu alebo Mollemu, agresívnu jazdu dokážu predviesť Adam Yates, Urán či Bardet. Opäť sme mali pred sebou otvorené a zle kontrolovateľné preteky, ktoré mohol na konci rozhodnúť silný útok alebo špurt do kopca v skupine najsilnejších borcov.

Po víťazstve v Quebecu boli veľké očakávania na Petrovi Saganovi, hoci svetový šampión priznal, že na trati sa nie vždy cítil veľmi dobre. Teraz bolo pre neho veľkou výzvou stúpanie Cote Camillien-Houte, kde sa musel udržať s najlepšími pretekármi, ak chcel uspieť. V jeho prospech hovorili posledné kilometre a cieľová páska na miernom kopci, takže jeho silný spolujazdci mu v tomto smere mali veľmi pomôcť.
 
Vedúca skupina sa vytvorila pomerne skoro, dopredu sa dostali Jasha Suterlin (Movistar), Fabien Grellier (Direct Energie), Sean de Bie (Lotto-Soudal), Lukas Postlberger (Bora-Argon 18), Matteo Dal-cin a Benjamin Perry (obaja Kandaská repre). Táto partia nebola pre balík nebezpečná, preto si vybudovala náskok necelých šesť minút.
 
Zo silných tímov vyslali do úniku svojich zástupcov Movistar a Lotto-Soudal, ktoré tak nemuseli ťahať v pelotóne. O túto činnosť nebola v hlavnej skupine núdza, tempo diktovali tímy Tinkoff, Dimension Data, ale aj Direct Energie, ktorý mal vpredu svojho pretekára. Už po niekoľkých kilometroch odstúpili Fredrik Ludvigsson (Giant-Alpecin) a Julián Arredondo (Trek-Segafredo). 
 
Najväčšie penzum práce v pelotóne odvádzali Tinkoff a Dimension Data. Záujem ruského celku bol zjavný, Dimension Data prišiel na podujatie so Sergiom Pauwelsom, no belgický jazdec nepatril medzi tých hlavných kandidátov na titul. V jednom momente sa na samom čele balíka objavil Peter Sagan, ktorý niečo diskutoval s Mattom Brammeierom, ktorý vpredu reprezentoval Dimension Data.
 
Približne v polovici pretekov Tinkoff kontroloval situáciu na trati so štyrmi borcami na čele balíka. Rozdiel medzi únikom a pelotónom zostával dlhú dobu na stabilnej úrovni, prekračoval päť minút.  V pelotóne sa dlhú dobu nič nemenilo, v popredí sa ukazovala enkláva Tinkoffu a Matt Brammeier, Peter Sagan sa pohyboval v balíku. Utečenci neúnavne jazdili na čele pretekov, ale muselo im byť jasné, že pelotón ich môže dobehnúť, keď si povie. 
 
Osemdesiat kilometrov pred cieľom prišlo v pelotóne k zmene, kontrolovať únik začali aj Sky a Astana. Celkom prirodzene začal klesať náskok vedúcej skupiny, pelotón začal zrýchlľovať. V tom momente sa nachádzal na samom konci balíka Peter Sagan, ktorý mal pri sebe Jevgeni Petrova, ktorý mu pomohol vrátiť sa dopredu. Na najdlhšom stúpaní vypadol z úniku Jasha Suterlin.
 
Z pretekov odstúpil Matt Brammeier, ktorý strávil na čele balíka prvú časť etapy. Ďalším borcom, ktorý vypadol z vedúcej skupiny na Cote Camillien-Houte, bol Sean de Bie. Záujem uspieť na podujatí začal ukazovať tím Lampre-Merida, ktorý sa takisto podieľal na stúpajúcom tempe vedúcej skupiny. Spomínané celky chceli ťažké preteky, aby sa dostali do problémov pretekári so silným finišom, a medzi ich hlavných konkurentov patril aj Peter Sagan. A svetový šampión sa na stúpaniach pohyboval na konci balíka.
 
Do záverečných štyroch kôl išli Grellier, PostlbergerDal-cin a Perry s náskokom tri minúty. Do akcie  v pelotóne sa pridal aj Lotto-Jumbo. Už v tomto kole na najťažšom kopci niektorí borci zrýchlili, ktorí sa snažili dostať pred vedúcu skupinu. Pelotón sa natiahol a pred ním sa objavilo okolo 20 jazdcov.
 
Túto skupinu ťahala Astana, ktorá tu mala troch jazdcov, a videli sme tu Thomasa, Ulissiho či Rosu. Pred hlavnou skupinou mali náskok 15 sekúnd. V pelotóne stíhal túto hrozbu tím BMC. Medzitým vypadol z vedúcej skupiny Dal-cin. Za týmito utečencami sa obidve skupiny z hlavného poľa spojili, tento zaujímavý atak sa nevydaril.
 
Vedúca trojica bola dobehnutá 27 kilometrov pred cieľom, z pelotónu sa začalo okamžite nastupovať. Lukas Postlberger si ešte udržal malý náskok pred balíkom, ale pri predposlednom prejazde cez Cote Camillien-Houte bol späť v balíku. V tej chvíli znovu udával tempo Tinkoff, Peter Sagan už jazdil viac vpredu.
 
Na vrchole stúpania sa dostalo pred balík niekoľko pretekárov s malým náskokom. Skúšali to Stetina, Konovalovas, Gautier, Oomen, Kangert, Voeckler, Juul-Jensen, Vakoč a Rosa. Za nimi to ťahali BMC, Tinkoff a Lampre-Merida, na začiatku záverečného kola boli obidve skupiny spojené.
 
Na najťažšom stúpaní na okruhu sa Peter Sagan pohyboval na samom čele balíka, tempo skupiny udával Rafal Majka. Pred vrcholom sa snažil útočiť Romain Bardet alebo Rui Costa, ktorého musel stíhať Peter Sagan
 
Po Cote Camillien-Houte jazdil na čele portugalský jazdec, za ktorým sa vyprofilovala skupinka aj s Petrom Saganom, kde sa nachádzali aj Izagirre, Avermaet, Mollema, Urán, Ulissi a Bardet. Potom sa skupina prenasledovateľov rozšírila, ale Rui Costa išiel na konci pretekov výborne. Dostať sa k nemu snažil Van Avermaet, silné zastúpenie mal Etixx - Quick-Step, držal sa tu aj Peter Sagan.
 
Rui Costa bol chytený na cieľovej rovinke. V špurte najsilnejších pretekárov sa presadil Greg van Avermaet, Peter Sagan obsadil druhé miesto. Najskôr začali špurtovať Urán a Ulissi, ale bolo to príliš skoro. Potom sa rozbehol Greg van Avermaet, za ktorým sa udržal Peter Sagan, ale svetový šampión sa už nedokázal dostať pred svojho belgického súpera. Tretiu priečku vybojoval Diego Ulissi.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár pretekov
 

GP Montreal tak videla rovnaký šprintérsky súboj ako v Québecu, len s rozdielnym výsledkom. Tentoraz bol na konci silnejší Greg van Avermaet, ktorý sa prvýkrát presadil na týchto kanadských klasikách. Pre belgického pretekára je to zároveň prvý úspech po olympijskom víťazstve.
 
Preteky boli v druhej časti intenzívne, najmä na najťažšom kopci sa útočilo. Rozhodujúca selekcia sa udiala až v záverečnom okruhu, kde sa vyprofilovala skupina najlepších jazdcov. Rui Costa predviedol krásny atak, ale za portugalským jazdcom sa nachádzala silná skupina, ktorá mu znemožnila zvíťaziť.

V závere pretekov si v nej odpracoval svoje aj Peter Sagan, ktorý nielenže pokrýval ataky na Cote Camillien-Houte, ale aj pomáhal stíhať Costu až do cieľa. Nepochybne mu to odobralo sily, čo sa po jeho krátkej príprave pred podujatím odzrkadlilo v záverečnom špurte. Sagan však podal výborný výkon. Opäť sa snažil čo najviac šetriť sily a naplno to rozbalil až v samom závere. Výrazne mu pomohli aj kolegovia, hoci ešte jeden pomocník na najťažšom kopci by sa mu zišiel. Pred majstrovstvami Európy tak musí byť spokojný so svojím kanadským predstavením.
 
Po náročných pretekoch sa dostal do záverečného špurtu Michael MatthewsNathan Haas sa odmenil svojim spolujazdcom za aktivitu v prvej časti podujatia. Ďalší výborný výkon podal 22-ročný taliansky jazdec Gianni Moscon, v Top 10 sa znovu objavil Anthony Roux. Lepšie výsledky tu očakával tím Etixx - Quick-Step, dvakrát sa umiestnil len na konci najlepšej desiatky. Teraz to bol Julian Alaphilippe, ale na konci mal smolu Petr Vakoč, ktorý spadol v záverečnej zákrute pred samotným špurtom.
 
Po dnešku je  zároveň jasné, že v pondelkovom vydaní svetového rebríčka ostane Peter na prvom mieste a natiahne svoju sériu trvajúcu od 28. marca. Rebríček, budeme aktualizovať po oficiálnom vydaní od UCI.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Valerio Piva (DS Tinkoff)
"V piatok Peter porazil Greg, teraz to skončilo naopak, takže majú vyrovnanú bilanciu. Bolo to tesné, skončili sme druhý, a keď sa pozriete na celé preteky, bol to ťažký deň. Je dobré vidieť, že Peter sa udržal vpredu v takýchto náročných pretekoch. Sme v polovici septembra, takže nikdy si nemôžete byť istý, ako zareagujú vaše nohy. Naši chlapci boli odhodlaní a kontrolovali utečencov. V končenom dôsledku to bol pre nás veľmi, veľmi dobrý víkend."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Greg van Avermaet (víťaz)
"Boli to ťažké preteky. To, že som vyhral v šprinte proti Petrovi Saganovi, je výborné. V Quebecu bol silnejší on, ale teraz som predviedol lepší šprint po záverečnom náročnom kole. V ňom sme museli so Saganom a dvojicou z Etixxu spolupracovať a išli sme na plný plyn, aby sme dostihli Costu. Každý v tejto skupine bol silný, ale ja som dokázal vyraziť dopredu v tom správnom momente. Som veľmi spokojný, na kanadských klasikách som nemohol dosiahnuť viac. Teším sa, že mám úspešnú sezónu."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Rui Costa
"Neviem, prečo sa mi to stáva. Neustále to skúšam a skúšam, ale víťazstvo neprichádza. V kanadských klasikách som získal iba jedno... Gratulujem kamarátovi Diegovi za miesto na pódiu."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Laurenzo Lapage (DS Orica)
"Aj tentoraz sme predviedli dobrý tímový výkon. Tesne pred finále sme dobehli útočníkov, vedeli sme, ak by sa to stalo skôr, na tomto profile by to bolo nebezpečné. Finiš bol rýchly, Michael Matthews mal výbornú pozíciu, ale menší pád ho mierne vykoľajil. Potom mal pred sebou pomerne dlhú cestu na predné pozície a preteky zakončil piatym miestom. Van Avermaet a Sagan sú momentálne najlepšími jazdcami na svete."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petr Vakoč
"Na trati som sa cítil silný, celý tím predviedol výbornú prácu. V posledných kolách som skočil do únikov, aby som šetril sily na úplný záver. Potom som reagoval na Avermaetov atak a v záverečnom kole sme tvrdo naháňali Costu. Bohužiaľ, tesne pred finále sa môj bicykel pošmykol a spadol som. Nie sú to pre mňa príjemné chvíle, ale musím zo seba striasť sklamanie a myslieť na tie pozitívne veci. Mal som dobrú formu a na konci som jazdil s najlepšími pretekármi na svete."
 
 
Výsledky
1. VAN AVERMAET Greg link ikonka BMC Racing Team link ikonka 5:27:04 500
2. SAGAN Peter Tinkoff link ikonka 00:00 400
3. ULISSI Diego Lampre - Merida link ikonka 00:00 325
4. MATTHEWS Michael link ikonka ORICA-BikeExchange 00:00 275
5. HAAS Nathan Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:00 225
6. MOSCON Gianni Team Sky link ikonka 00:00 175
7. BETTIOL Alberto Cannondale-Drapac Pro Team 00:00 150
8. IZAGIRRE Ion Movistar Team link ikonka 00:00 125
9. ROUX Anthony FDJ link ikonka 00:00 100
10. ALAPHILIPPE Julian Etixx - Quick-Step link ikonka 00:00 85
105. VELITS Peter BMC Racing Team link ikonka 08:01  
DNF KOLÁŘ Michael Tinkoff link ikonka odstúpil  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 

 
 
gp montreal profil
profil pretekov - 17 kôl, počet nastúpaných metrov: 3893 (© gpcqm.ca)
 
 
gp montreal kopce
kopce pretekov (© gpcqm.ca)
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop