P-N: Posledná etapa pre De la Cruza, Contador skoro vyzliekol Henaa zo žltého dresu

12.3.2017, 13:30 | Preteky vo svete | Marek Šnajdr
8. 12.3. rovinata etapa ciel rovina Nice > Nice 115 km De la Cruz
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678

nice 1
profil etapy (© letour.fr)

Záverečná etapa mohla ešte pripraviť drámu vo vývoji celkovej klasifikácie, ale dojazd v meste Nice v ostatných edíciách vytvoril len malé rozdiely. V každom prípade sa črtal zaujímavý súboj o etapový triumf, ale aj o druhú priečku v poradí, kde boli blízko pri sebe Martin s Contadorom.

Očakávali sme zaujímavý priebeh etapy, profil nahrával aktívnemu spôsobu pretekania. Na štarte sme už nevideli Alexandra Kristoffa a Alberta Losadu z Kaťuše, Jacopa Guarnieriho (FDJ) ani Toma Stramsnijdera (Sunweb), ktorí z pretekov odstúpili.

O únik bol veľký záujem, pokúšali sa oň najskôr Adam Hansen s Edwardom Theunsom, úspešní ale boli až Jose Herrada (Movistar), Lilian Calmejane (Direct Energie), Arnold Jeannesson (Fortuneo) a Michael Woods (Cannondale).

K ostatným utečencom sa po chvíli pridali Thomas De Gendt (Lotto - Soudal) a David De la Cruz (Quick Step). V rovnakej chvíli prišla správa o odstúpení Tylera Farrara (Dimension Data) a Michaela Kolářa (Bora).

Prvú vrchársku prémiu dňa vyhral Calmejane. Do úniku sa snažili dostať aj ďalší jazdci, šprintérsku prémiu vyhral Michael Matthews (Sunweb). Únik sa rozrástol až na 22 členov, 40 sekúnd za nimi jazdili Domont (Ag2R) a Slagter (Cannondale), pelotón na 25. kilometri strácal 1:30. Na kilometri 32 sa prenasledovatelia dostali do prvej skupiny.

Aj druhú vrchársku prémiu vyhral Calmejane. Medzitým sme zaznamenali odstúpenia ďalších jazdcov, bol medzi nimi aj Marcel Kittel či Sam Bennett. Na 49. kilometri náskok mierne narástol až k hodnote 2:00. Tretia vrchárska prémia sa znovu stala korisťou Calmejaneho.

Na Cote de Peille sa na čele pelotónu usídlili pretekári tímu Trek - Segafredo. Pantano Contadorom zaútočili, Sergio Henao ale zvládol rýchlo zareagovať. O chvíľu neskôr nastúpil Contador samostatne, čím rozdelil svoju skupinu na prvočiniteľov. Postupne dobiehal jazdcov z úniku, ktorí sa ho držali len veľmi namáhavo.

Na úplnom čele pretekov sa držali štyria cyklisti. Boli to De Marchi, Jeannesson, Petilli a De la Cruz, najviac bodov za vrchársku prémiu získal tentokrát Petilli. Čoskoro ich však dobehla Contadorova skupina, v ktorej s ním boli cyklisti z pôvodného úniku.

Začala naháňačka medzi Contadorovou skupinou a grupou, v ktorej sa vynímal aj žltý dres Sergia Henaa. 31 km pred cieľom bol medzi nimi rozdiel 45 sekúnd.

Na poslednom stúpaní dňa Col d'Eze rozbehol tempo Alberto Contador. Jeho kolegovia z úniku postupne odpadávali. Henao sa už nemal kam schovávať a tempo svojej skupiny určoval sám. Stále však strácal na Pistolera okolo 50 sekúnd.

Contadora sa zvládli držať iba De la Cruz a Soler, ktorý bol dokonca schopný kolegom z čela pretekov nastúpiť. Pretekať sa začalo aj v Henaovej skupine, ale aj tak strácali 15 km pred cieľom na Solera 70 sekúnd, na Contadora zhruba 50.

Marc Soler (Movistar) si pripísal 10 bodov za víťazstvo na poslednej vrchárskej prémii celých pretekov. Najviac bodov získal aj na tej šprintérskej. Contador a De la Cruz sa na ňom ale v zjazde dotiahli. Zároveň razantne klesal ich náskok na Henaa. Väčšinu práce na špici musel Kolumbijčan zvládnuť sám, 5 km pred cieľom ale poklesol náskok čelnej skupinky na 35 sekúnd.

Contador dával do posledných kilometrov absolútne všetko. V zjazdu sa dokázal odpútať od kolegov a uháňal k cieľu. De la Cruz Solerovi nechcel so zjazdom Contadora príliš pomôcť, nakoniec sám nastúpil, dobehol Alberta a v šprinte ho porazil.

27-ročný Španiel David De la Cruz (Quick-Step Floors) zvíťazil v poslednej etape Paríž - Nice. Alberto Contador sa musel zmieriť s druhým miestom, pódium doplnil ďalší Španiel Marc Soler.

Henaova skupina dorazila na pásku o 21 sekúnd neskôr, čo znamená, že Sergio Luis Henao získal pre seba celkové hodnotenie francúzskeho etapáku s minimálnym náskokom 2 sekúnd na Alberta Contadora.

Predovšetkým vďaka Pistolerovi sme videli dychvyrážajúce vyvrcholenie pretekov. Alberto so svojou aktivitou priniesol do dnešnej etapy výrazný prvok napätia, keď do posledného momentu nebolo jasné, kto ovládne celkové poradie. Sergio Luis Henao si naše uznanie tiež zaslúži. Pri sjíždění (dobiehaní) Contadora odviedol obrovské penzum práce a prvenstvo v GC je odmenou za jeho snahu. Pre 29-ročného Kolumbijčana je to najvýznamnejší výsledok kariéry. Michael Kolář preteky nedokončil a Juraj Sagan ako jediný zo slovenských jazdcov dnes pšišiel do cieľa so stratou cez 16 minút.

vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Davida de la Cruza (víťaz)
"Spoluhráči mi pomohli dostať sa do úniku. Vedel som, že Contador zaútočí, a keď tak urobí, bude bojovať až do cieľa. Bolo to veľmi náročné, aby som udržal jeho tempo, ale podarilo sa. Keď som zistil, že nás ostatní nedobehnú, išiel som rozumne a myslel som na etapový triumf. Pre celý tím to bol perfektný týždeň."

vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Alberta Contadora (druhé miesto v GC)
"Útočil som, ale stále mi niečo chýbalo. Je to škoda. Útočil som ďaleko pred cieľom, ale som spokojný. Pocity sú dobré. Boli to krásne preteky a som rád, akú úlohu som v nich zohral. Nevyhral som, ale som hrdý, že som ukázal, kto som. Nemôžem len sedieť na bicykli a čakať. Musím to skúšať na rovine, v kopcoch alebo v zjazde."

vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Sergie Henaa (celkový víťaz)
"Veľmi som trpel, ale vybojoval som najväčšie víťazstvo v kariére. Je niečo neuveriteľné, že som vyhral až tesne pred cieľovou páskou. Paríž – Nice sú skvelé preteky a mal som proti sebe silných súperov ako Alberto Contador. Bolo to veľmi náročné, ale musel som bojovať sám za seba."

Krátky opis trasy etapy:
Na konci pretekov nesmie chýbať finiš v meste Nice a stúpanie Col d’Eze (7,7 km; 5,7 %). Posledná previerka je krátka a obsahuje päť kopcov, čo za istých okolností dokázalo na tomto podujatí vytvoriť zaujímavú zápletku. Na vylepšenie pozície v GC sa môže atakovať na Côte de Peille (6,5 km; 6,9 %), ktorý však stojí až päťdesiat kilometrov pred cieľom. Na druhej strane cyklisti vedia, že na Col d’Eze sa nedajú vytvoriť veľké rozdiely, takže o osude etapy rozhodne vývoj v klasifikácii a či si niekto trúfne na podobnú jazdu, aj keď neúspešnú, akú tu predviedol v minulej sezóne Alberto Contador.