ne 10.2. rovinata etapa ciel rovina Laigueglia > Laigueglia 203 km Moser
 
zprofil do pretekov
profil pretekov, 3018 nastúpaných metrov (© Lasterketa Burua / cronoescalada.com)
 
 
Talianska jednorazovka vždy ponúka dramatickú cyklistiku, lebo na záverečných okruhoch v okolí mesta Liagueglia bojujú proti sebe útočníci a rýchli jazdci, ktorí si veria na krátkom stúpaní Colla Micheri.

V hlavnom úniku sa ukázali Julien El Fares (Delko Marseille), Francesco Bettini (D'Amico) a Audun Flotten (Virtu Cycling), ktorí dostali voľnosť v prvej časti etapy, ale akonáhle sa dostal pelotón na rozhodujúce okruhy, všetci traja ustúpili do úzadia.

Na konci hýrili aktivitou celky Ag2r a Androni, ktorým sa podarilo rozbiť hlavný balík a vytvoriť vedúcu skupinu, kde mali dokopy deviatich zástupcov. Postupne sa spoločnosť na čele pretekov rozrástla o ďalších kvalitných jazdcov, vrátane  favorita Bena Hermansa, ale vo finále bojovalo o titul len devätnásť jazdcov.

Už prvú dôležitú selekciu prežil na čele pretekov Moreno Moser, čo bol signál, že sa cítil veľmi dobre, a taliansky jazdec to potvrdil pri poslednom prejazde cez kľúčové stúpanie, kde si vypracoval sľubný náskok. A keďže mu vydržali sily až do samého konca, Moreno Moser sa tešil z druhého triumfu na tomto podujatí, predtým bol úspešný v sezóne 2012, a dnešný víťazný pocit zažil po troch rokoch. Naposledy vyhral etapu na Okolo Rakúska v ročníku 2015. Uvidíme, či tento jeho triumf znamená, že sa dokázal dostať do svojej niekdajšej formy. Z jeho úspechu mala radosť aj Astana, hoci nepretekal v jej farbách, ale v drese talianskej reprezentácie.
 
Na stupne víťazov sa dostali aj Paolo Totó (Sangemini) a Matteo Busato (Wilier Triestina), ktorí patrili do skupiny jazdcov snažiacich sa dobehnúť Mosera po záverečnom kopci. Aj keď sa im to nepodarilo, za svoju aktivitu sa objavili na pódiu. Po kvalitnom tímovom výkone vyšli naprázdno celky Ag2r a Androni, francúzska zostava dokonca chýbala v Top 10. O veľkej smole mohol hovoriť taliansky celok, lebo vo finále sa udržal na čele pretekov rýchly Francesco Gavazzi, ktorý mal na dosah vytúžený šprint malej skupiny, takže ho musel zaskočiť taký silný Moserov atak.
 
 
Výsledky
1. MOSER Moreno Taliansko 5:10:50 200
2. TOTÓ Paolo Sangemini - MG.Kvis 00:43 150
3. BUSATO Matteo Wilier Triestina - Selle Italia 00:43 125
4. BAGIOLI Nicola Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 00:43 100
5. GAVAZZI Francesco Androni - Sidermec - Bottecchia 00:43 85
6. ASGREEN Kasper Team Virtu Cycling 00:43 70
7. COMBAUD Romain Delko Marseille Provence KTM 00:43 60
8. THALMANN Roland Team Vorarlberg Santic 00:43 50
9. HERMANS Ben Israel Cycling Academy 00:43 40
10. MASNADA Fausto Androni - Sidermec - Bottecchia 00:48 35
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaZostrih pretekov