1. 14.2. rovinata etapa ciel rovina Albufeira > Lagos 192 km Groenewegen
2. 15.2. rovinata etapa ciel rovina Sagres > Fóia 187 km Kwiatkowski
3. 16.2. rovinata etapa ciel rovina Lagoa > Lagoa 20,2 km Thomas
4. 17.2. rovinata etapa ciel rovina Almodôvar > Tavira 199 km Groenewegen
5. 18.2. rovinata etapa ciel rovina Faro > Alto do Malhao 175 km Kwiatkowski
 
 

Volta ao Algarve em Bicicleta 2018 - 1. etapa, streda 14. februára

1. 14.2. rovinata etapa ciel rovina Albufeira > Lagos 192 km Groenewegen
 
algarve 1
profil etapy, 1961 nastúpaných metrov (© Lasterketa Burua / cronoescalada.com)
 
 
Prvá z dvojice šprintérskych etáp neobsahovala žiadnu prekážku, ktorej by sa mali obávať rýchli pretekári, ktorých sa zišlo na podujatí hojný počet. Groenewegen, Démare, Degenkolb, Pelucchi, Hagen, Debusschere alebo talentovaný De Buyst boli pripravení vytiahnuť svoje najväčšie zbrane na týchto sledovaných prípravných pretekoch. 
       
Josu Zabala (Caja Rural), Nuno Almeida (L.A. Aluminios), David Livramento (Sporting Travira), Luis Afonso (Vito-Feirense) a Joao Rodrigues (W52) okamžite pocítili početnosť  šprintérskych zoskupení, ktoré im na čele pretekov nedávali veľký priestor na rozlet. Utečenci získali maximálne trojminútový náskok, ale bojovali. Podľa predpokladov v pelotóne pracovali Trek, Lotto - Jumbo alebo FDJ.
 
V brejku ukázali najväčšiu výdrž Josu Zabala a Luis Afonso, ktorým nevadilo udržiavať minútový náskok pred hlavnou skupinou. Hra mačky s myšou skončila pätnásť kilometrov pred cieľom, ale potom dostali chuť útočiť ďalší jazdci, vrátane Tony Martina (Kaťuša). Nemecký cyklista sa síce neodpútal z balíka, ale podarilo sa to jeho kolegovi Jose Goncalvesovi, ktorému robil spoločnosť Tom Devriendt (Wanty Groupe). Ešte predtým, ako bola táto dvojica chytená štyri kilometre pred cieľom, sme videli v pelotóne pád, na ktorý doplatil domáci jazdec Thiago Machado z Kaťuše.   
 
V hromadnom špurte ukázal najväčšie majstrovstvo Dylan Groenewegen, ktorý porazil v priamom súboji Arnauda Démara. Tretí skončil Hugo Hoffstetter z Cofidisu. Koncovku najlepšie zvládli tímy FDJ a Lotto - Jumbo, ostatné celky stratili vo finále kompaktnosť.
 
Dylan Groenewegen si našiel zadné koleso Arnaud Démara a šikovne začal šprintovať ako prvý, čo bolo rozhodujúce, pretože kým francúzsky jazdec nabral potrebnú rýchlosť, Groenewegen už mal vytvorený náskok. Zástupca tímu Lotto - Jumbo tak pokračuje vo veľmi dobrých výkonoch zo začiatku ročníka, ale dobrú prácu odviedol aj Arnaud Démare, ktorý len dnes otvoril svoju sezónu.
 
 
Výsledky
1. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 4:47:58 20
2. DÉMARE Arnaud link ikonka FDJ link ikonka 00:00 10
3. HOFSTETTER Hugo Cofidis, Solutions Crédits 00:00 5
4. DUPONT Timothy Wanty - Groupe Gobert 00:00  
5. ROELANDTS Jurgen BMC Racing Team link ikonka 00:00  
6. DEGENKOLB John link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaFinále úvodnej etapy
 
 

Volta ao Algarve em Bicicleta 2018 - 2. etapa, štvrtok 15. februára

2. 15.2. rovinata etapa ciel rovina Sagres > Fóia 187 km Kwiatkowski
 
algarve 1
profil etapy, 3292 nastúpaných metrov (© Lasterketa Burua / cronoescalada.com)
 
 
Aj Algarve pripravilo na druhý deň finiš na vrchole stúpania. Kopec Fóia (15,2 km; 4,9 %) pretekári veľmi dobre poznajú, pretože sa objavilo v itinerári tretíkrát za sebou. Cieľové stúpanie bolo dlhé, ale nemalo prudké úseky, len v polovici sa zdvihla cesta na osem percent, takže vyhovovalo lezcom s dobrou koncovkou alebo so silným zrýchlením. Preto sme vo finále sledovali takých jazdcov ako Porte, Thomas, Kwiatkowski, Daniel Martin či Mollema.

Pobyt na čele pretekov si vyskúšalo sedem jazdcov a objavili sa medzi nimi aj zaujímavé mená. Pöstlberger (Bora-hansgrohe), Lampaert (Quick-Step Floors) a Degenkolb (Trek-Segafredo) trénovali odolnosť na jarné klasiky, zo zástupcov World Tour im robil spoločnosť aj  King z Dimension Data a vedúcu skupinu dopĺňali traja reprezentanti portugalských tímov Jurado (Efapel), Pelegri (Rádio Popula) a Mestre (W52-FC Porto).

V  balíku sa ukazovali farby BMC, americká zostava chcela nachystať pozíciu pre Richie Porteho, ktorý plánoval nadviazať na svoj úspech v klasifikácii spred šiestich rokov. Potom sa k nim pridal aj UAE Emirates, Daniel Martin na dnešnom cieľovom kopci triumfoval v minulej edícii. Jazdu vo vedúcej skupine si užil Ben King, ktorý vybojoval všetky horské prémie a získal cenný dres. UAE Emirates nasadil vysoké tempo a pred cieľovým kopcom mali utečenci len malý náskok. Najdlhšie dokázali vzdorovať Pöstlberger a King, ktorí boli chytení desať kilometrov pred páskou.
 
Na cieľovom kopci už kontroloval situáciu tím Sky, ktorý postupne oslaboval zloženie hlavnej skupiny. Pri chuti bol najmä Kirijenka, ktorý sa osamostatnil na čele pretekov a jeho tempo tu nedokázali udržať ani Daniel Martin, Gilbert a Špilak. Bieloruský jazdec išiel ako lokomotíva, za ním sa nikomu ďalšiemu nepodarilo predviesť podobný atak, ale Kirijenka bol chytený necelé dva kilometre pred páskou. 
 
Na méte flamme rouge sa objavilo na čele pretekov cez dvadsať cyklistov a v špurte najsilnejších sa presadil Michal Kwiatkowski. Dobrú koncovku predviedli aj Bauke Mollema, Geraint Thomas a Daniel Martin, ale všetci sa museli skloniť pred poľským pretekárom.
 
Vo finále predviedol výbornú prácu tím Sky, ktorý najskôr nechal súperov stíhať Kirijenku, kým jeho najväčšie hviezdy šetrili sily práve na taký finiš, aký sa odohral. V špurte do kopca bol jasne najsilnejší Michal Kwiatkowski, ktorý netaktizoval a bolo vidno, že si veril. Pre britskú zostavu tak vybojoval druhý dnešný triumf, Sky sa radoval aj na Ruta del Sol. Výborne si počínal aj Geraint Thomas, takže obidvaja ako výborní časovkári sú pripravení aj na zajtrajšiu previerku. 
 
V špurte si veril aj Bauke Mollema, ktorý ukázal dobrú formu na začiatku ročníka, a pred týmto finále bol motivovaný Daniel Martin, ale írsky jazdec našiel pred cieľom silnú konkurenciu, pred ktorú sa mu nepodarilo dostať. V hlavnej skupine sa udržal aj Bob Jungels, ktorý vytiahne svoju najväčšiu zbraň v zajtrajšej ITT, a medzi najlepšími nemohol chýbať ani Richie Porte, ktorý zaknihoval menšiu stratu tesne pred páskou. Austrálsky jazdec nájde v takomto finále väčšinou rýchlejších jazdcov, jeho dnešnou šancou na úspech bol útok, ktorý mu nebol dopriaty.   
 
 
Výsledky
1. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 4:49:51 20
2. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:00 10
3. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 00:00 5
4. MARTIN Daniel link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:00  
5. ROSON Jaime Movistar Team link ikonka 00:00  
6. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 00:03  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 9:37:49 5
2. ROSON Jaime Movistar Team link ikonka 00:00  
3. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 00:00  
4. MARTIN Daniel link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:00  
5. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
6. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 00:03  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaZáver etapy
 
 

Volta ao Algarve em Bicicleta 2018 - 3. etapa, piatok 16. februára

3. 16.2. rovinata etapa ciel rovina Lagoa > Lagoa 20,2 km Thomas
 
algarve 1
profil etapy, 201 nastúpaných metrov (© Lasterketa Burua / cronoescalada.com)
 
 
Časovka jednotlivcov býva vždy jednou z najdominantnejších etáp na tomto podujatí. Dvadsať kilometrov na zvlnenom teréne malo výrazne zasiahnuť do celkovej klasifikácie, pretože Kwiatkowski, Porte, Thomas či Jungels sa mohli okrem lezenia oprieť aj o svoje tempárske schopnosti. Na štarte sa objavili aj kvalitní špecialisti ako Küng, Tony Martin alebo Campenaerts, čo sľubovalo zaujímavý súboj o etapový triumf.
 
A bol to práve Victor Campenaerts (Lotto-Soudal), ktorý hneď na začiatku etapy nastavil najrýchlejší čas a mnohí favoriti ho nemohli pokoriť. Aktuálny európsky šampión prekonal trasu za 24:20 a za ním skončili Stefan Küng (BMC), ktorý zaostal osem sekúnd, alebo Tony Martin (Kaťuša-Alpecin), ten stratil šestnásť sekúnd.
 
Dobrý výkon predviedol poľský jazdec Lukasz Wišniowski (Sky), ktorý zastavil časomieru na hodnote rovných 25 minút. A rovnaký výsledok dosiahol aj Chad Haga zo Sunwebu. Na vedúcu priečku sa nedostal ani Vasil Kirijenka (Sky), ktorý predviedol rovnaký ako jeho kolega Wišniowski. Na najvyššie pozície to mal namierené Nelson Oliveira (Movistar), ale domáci jazdec napokon stratil v cieli jedenásť sekúnd na Campenaertsa.
 
Z favoritov, ktorí bojovali o titul, zvládla túto previerku najlepšie dvojica zo Sky. Michal Kwiatkowski síce nezosadil z vedúcej priečky jazdca tímu Lotto - Soudal, ale bol jasne silnejší ako jeho súperi v celkovej klasifikácii. A Geraint Thomas predviedol ešte lepší výkon, lebo bol na trati najrýchlejší a s výsledným časom 24:09 vyhral etapu.
 
Britský pretekár urobil dôležitý krok, aby pridal do svojho portfólia tretí titul na tomto podujatí. Výborný deň prežil celý tím Sky, pretože do najlepšej desiatky dostal až štyroch svojich borcov a na druhú priečku v GC sa posunul Michal Kwiatkowski. Na svoje časovkárske danosti poukázal Victor Campenaerts, ktorý celý deň presedel v horúcom kresle a napokon ho pokoril len posledný jazdec na trati. Po prestupe do Lotto - Soudal si tak musí počkať na svoju prvú výhru.
 
Kvalitným výkonom sa prezentovali Tejay van Garderen a Bob Jungels, ktorí majú šancu na dobrý výsledok, v klasifikácii. Časovku zvládol aj Bauke Mollema, holandskému pretekárovi len tesne ušla najlepšia desiatka, a medzi najlepších sa posunul Nelson Oliveira. Podľa predpokladov táto disciplína nesadla Danielovi Martinovi a prekvapujúco ani Richiemu Portovi, ktorý nám ponúkol jeden zo svojich najslabších výkonov v ITT v poslednom čase. Na Thomasa stratil vyše dvoch minút a jeho šanca na úspech v klasifikácii vyšumela. 
 
 
Výsledky
1. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 24:09 20
2. CAMPENAERTS Victor Lotto Soudal link ikonka 00:11 10
3. KÜNG Stefan BMC Racing Team link ikonka 00:19 5
4. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 00:22  
5. OLIVEIRA Nelson Movistar Team link ikonka 00:22  
6. MARTIN Tony link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:27  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 10:01:58 5
2. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 00:22  
3. OLIVEIRA Nelson Movistar Team link ikonka 00:32  
4. JUNGELS Bob Quick-Step Floors link ikonka 00:52  
5. VAN GARDEREN Tejay link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:53  
6. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 01:01  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 

Volta ao Algarve em Bicicleta 2018 - 4. etapa, sobota 17. februára

4. 17.2. rovinata etapa ciel rovina Almodôvar > Tavira 199 km Groenewegen
 
algarve 1
profil etapy, 1875 nastúpaných metrov (© Lasterketa Burua / cronoescalada.com)
 
 
Portugalské podujatie ponúklo ešte jednu príležitosť pre šprintérov, zvlnený profil so štyrmi miernymi stúpaniami nemal byť prekážkou pre najrýchlejších jazdcov v balíku. V úvodnej etape predviedli želaný výkon len Groenewegen s Démarom, ostatní šprintéri vo finále zaspali, nespokojenci tak mali na štarte zvýšenú motiváciu.

Brejk si vybojovali Benjamin King (Dimension Data), Rory Sutherland (UAE Emirates), Julen Amezqueta (Caja Rural), Bruno Silva (Efapel), Aleksandr Grigorev (Sporting-Tavira) a Joao Rodrigues (W52). Jasný zámer prezentoval Ben King, ktorý chcel upevniť svoju pozíciu na čele vrchárskej súťaže. A to sa mu podarilo, pretože ovládol obidve horské prémie. V pelotóne si plnili svoju povinnosť FDJ, Lotto - Jumbo a Trek - Segafredo, utečenci proti nim nemali nádej.
 
Na záverečnom krátkom stúpaní sa snažili zaskočiť pelotón Gilbert, Theuns, Sütterlin a Bonnafond, ktorí si tu vybudovali menší náskok a snažili sa dostať do vedúcej skupiny. Štvorica posilnila vedúcu skupinu a prinútila hlavný balík k vysokej aktivite, aby chytil týchto silných jazdcov. A podarilo sa mu to tri kilometre pred cieľom.
 
V hromadnom špurte sa najlepšie zorientoval Lotto - Jumbo, ktorý opäť vytvoril výbornú pozíciu pre Dylana Groenewegena a ten nemal problém vyhrať druhú etapu na tomto podujatí. Holandský jazdec vyťažil zo svojho lead-outu, mohol vyštartovať v ideálnom čase a vybojovať tak už tretí triumf v tomto ročníku. Za jeho zadným kolesom sa tentoraz udržal Matteo Pelucchi z Bory, ktorý ho však nedokázal poraziť, a na tretej priečke finišoval John Degenkolb, ale nemecký jazdec sa nezapojil do bitky o etapu.
 
 
Výsledky
1. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 4:33:49 20
2. PELUCCHI Matteo BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 10
3. DEGENKOLB John link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:00 5
4. SÉNÉCHAL Florian Quick-Step Floors link ikonka 00:00  
5. ROELANDTS Jurgen BMC Racing Team link ikonka 00:00  
6. DUPONT Timothy Wanty - Groupe Gobert 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 14:35:50 5
2. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 00:19  
3. OLIVEIRA Nelson Movistar Team link ikonka 00:32  
4. JUNGELS Bob Quick-Step Floors link ikonka 00:52  
5. VAN GARDEREN Tejay link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:53  
6. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 01:01  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledné kilometre etapy
 
 

Volta ao Algarve em Bicicleta 2018 - 5. etapa, nedeľa 18. februára

5. 18.2. rovinata etapa ciel rovina Faro > Alto do Malhao 175 km Kwiatkowski
 
algarve 1
profil etapy, 2804 nastúpaných metrov (© Lasterketa Burua / cronoescalada.com)
 
 
Na záver si cyklisti zmerali sily vo veľmi zaujímavom profile piatej etapy, ktorá po 2800 nastúpaných metroch vyvrcholila na Alto do Malhao, kopci dlhom 2600 metrov pri priemernom sklone 9,2 %. Typické stúpanie a lá Sagan ešte malo miernu šancu zatriasť poradím, no za Geraintom Thomasom bol v celkovom poradí najbližšie Michal Kwiatkowski, takže aj keby mal Poliak výborné nohy, ostalo by to tak či onak v Sky.
 
Hneď od úvodu sa mohutne útočilo a Sky prekvapujúco pustil obrovskú skupinu tridsiatich ľudí, kde boli aj veľké mená ako Phil Gilbert, Zdeněk Štybar (2x Quick-Step), Tony Martin (Kaťuša), Jasper Stuyven (Trek), Serge Pauwels (DiData), Arnaud Démare (FDJ), Jurgen Roelandts (BMC) a další. Samotný Sky tam reprezentovala dvojica Poliakov Kwiatkowski - Golaš. Vypracovali si viac ako štyri minúty náskoku a vyzeralo to veľmi zaujímavo, pretože vlaku Sky vzadu nechcel nikto pomôcť. 
 
V druhej polovici etapy sa čelo rozbilo. Kwiatkowski si útoky strážil, no keď unikal jednotlivec, nechal ho napokoji. Päťdesiat kilometrov pred páskou sa vydal na úplne čelo vyvetrať Lukas Postlberger z Bory a za ním sa vytvorila partia Michal Kwiatkowski (Sky), Ruben Guerreiro (Trek), Serge Pauwels  (DiData), Zdeněk Štybar (Quick-Step) a Simon Geschke (Sunweb). Tak šiel zvyšok úniku a pelotón strácal 4:30.
 
V predposlednom stúpaní sa dokázal k Rakúšanovi dostať Štybar a mali 35 sekúnd k dobru na štvoricu za nimi. Zdalo sa, že Kwiatek nemá až také nohy, keď dovolil Zdeňkovi ujsť. Pelotón strácal 3:30. Mali šancu, no záverečný kopec bol po celom týždni poriadnou prekážkou. Navyše, ani pred ním sa nešlo na obyčajnej rovine. Asi dvanásť kilometrov pred páskou na Alto do Malhao Štybar nastúpil Postlbergerovi a pokračoval sám. Jazdec Bory sa po chvíli rozhodol počkať skupinu za ním. Vyzeralo to tak, že pelotón už do záverečného súboja neprehovorí.
 
Zdeněk prišiel po kopec s náskokom štyridsiatich sekúnd pred prenasledovateľmi a zhruba v polovici kopca ho už docvakol niekdajší tímový kolega Kwiatkowski, ktorý mal zjavne najlepšie nohy. Iba okolo neho prešiel a vydal sa za triumfom v etape. Kilometer pred páskou mal pätnásť sekúnd k dobru pred Pauwelsom a Guerreirom. Domáci borec v závere zlomil Belgičana a prišiel si po druhé miesto. To už v cieli oslavoval triumf v etape i celkovo Michal Kwiatkowski.
 
Thomasova skupina, teda pozostatok pelotónu, finišovala so stratou minúty a trištvrte. Borci ako Mollema a Van Garderen v závere útočili, aby získali pár sekúnd, no v boji o celkový triumf to už bolo márne. Thomas si bez problémov postrážil druhú pozíciu, oni sa aspoň dostali cez Jungelsa, ktorému záver nesadol a veľmi sa tam vytrápil.
 
Tím Sky pristúpil k dnešnej etape riskantne, ale lišiacky. Vpredu mali 28 súperov a pomerne skoro vedeli, že pelotón ich dnes nedobehne. Verili ale Kwiatkowskemu a ten ich dôveru nesklamal. Ukázal, že je najsilnejší, a suverénne si prišiel po sladkú odmenu. Ostatné celky ostali v roli štatistov.
 
 
Výsledky
1. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 4:18:02 20
2. GUERREIRO Ruben Trek - Segafredo link ikonka 00:04 10
3. PAUWELS Serge Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:08 5
4. KÜNG Stefan BMC Racing Team link ikonka 00:13  
5. BENEDETTI Cesare BORA - hansgrohe link ikonka 00:15  
6. SMITH Dion Wanty - Groupe Gobert 00:17  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Konečné poradie pretekov
1. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 18:54:11 200
2. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 01:31 150
3. VAN GARDEREN Tejay link ikonka BMC Racing Team link ikonka 02:16 125
4. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 02:22 100
5. JUNGELS Bob Quick-Step Floors link ikonka 02:33 85
6. ROSON Jaime Movistar Team link ikonka 02:49 70
7. SCHACHMANN Maximilian Quick-Step Floors link ikonka 02:50 60
8. PAUWELS Serge Dimension Data for Qhubeka link ikonka 02:50 50
9. GROSSSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 02:51 40
10. OLIVEIRA Nelson Movistar Team link ikonka 02:54 35
 
Zobraziť kompletné poradie