ut 27.2. rovinata etapa ciel rovina Quaregnon > Dour 200 km Terpstra
 
le samyn 2018
profil pretekov (© Lasterketa Burua / cronoescalada.com)
 
 
Kalendár cyklistických podujatí sa pomaly ale isto zahusťuje a nič dlžný neostal ani klasikárom. Jednorazovka po dlažobných kockách Le Samyn mala odštartovať prípravu na kráľovnú tohto typu Liége-Bastogne-Liége. Už 50. ročník podujatia skutočne prilákal na štartovú čiaru viacero pretekárov, ktorí by mali počas jari mútiť cyklistické vody. Najsilnejší sem prišiel domáci tím Quick-Step, ktorý mal vo svojich radoch hneď trojicu jazdcov s prívlastkom favoriti. Trojlístok Zdeněk Štybar, Phil Gilbert a Niki Terpstra (víťaz z roku 2016) spoločne s ostatnými kolegami mali čosi určite naplánované.
 
To, o čom vedeli len v ich tíme, sa im mali snažiť prekaziť cyklisti z ďalšieho belgického projektu. Lotto Soudal sem síce neprišiel s tým najlepším, čo má, no jazdci ako Tosh Van Der Sande či skúsený Thomas De Gent, im mali sekundovať viac ako solídne. No a do tretice opäť Belgicko. Tím Wanty - Groupe tu vlani oslávil pekné víťazstvo, keď sa v chladnom a upršanom počasí po odvážnom ataku tešil Guillaume Van Keirsbulck. Skúsený Belgičan sa na štart podujatia postavil aj tento rok.
 
Trať sa oproti roku 2017 príliš nezmenila, ubudli len dva kilometre, takže bolo v pláne rovných 200. Odštartovalo sa v meste Quaregnon. Prvá polovica bola v podstate po rovine, výnimku tvorili len štyri menšie kopčeky umiestnené tesne vedľa seba od 37. do 52. kilometra. Inak tak trochu nuda. To pravé orechové malo začať v druhej polovici dňa. Štyri 25-kilometrové mestské úseky so štyrmi úsekmi pavé mali po prvý raz ukázať silu jednotlivých jazdcov. Z 25 kilometrov boli po kockách tri, takže z dvesto kilometrov museli jazdci absolvovať po kockách rovných dvanásť.
 
Posledné dve epizódky pretekov Le Samyn poznamenalo počasie, preto bolo zaujímavé sledovať aj túto ingredienciu pretekania. Meteorológovia hlásili síce slnečný deň, avšak veľmi, veľmi nízke teploty a nepríjemný vietor k tomu. Odštartovalo sa krátko pol jednej, bez slovenskej účasti. Vlani tu štartoval Martin Velits, tentoraz sme sa museli zmieriť so slovenskou absenciou.

Absenciu ale nezaznamenal únik. Po 15 kilometroch sa doň dostalo sedem mužov. Boli to Maxime Daniel (Fortuneo), Tom Devriendt (Wanty - Groupe), Damien Gaudin (Direct Energie), Quentin Jaurégui (Ag2r), Johan Le Bon (Vital Concept), Casper Pedersen (Aqua Blue Sport) a jazdec s geniálnym menom Franklin Six (WB). Sedem statočných si pred zvyškom sveta vytvorilo náskok pohybujúci sa okolo troch minút.
 
Z pelotónu sa potom odtrhla skupina deviatich cyklistov. Z pôvodného úniku si však vystúpil Franklin Six, takže sa vytvorila skupina o sile 15 mužov. V deviatke, ktorá sa pridala k čelu, prevládali jazdci Quick-Stepu. "Podlahári" teda ukázali svoju taktiku. Demonštrovať svoju silu. Boli tam Tim Declercq, Phil Gilbert, Zdeněk Štybar, Davide Martinelli, Florian Sénéchal a Niki Terpstra. Zvyšní traja jazdci boli Tosh Van Der Sande (Lotto Soudal), Alex Kirsch (WB) a Boris Vallée (Wanty - Groupe).
 
Ani táto situácia na trati ale neostala nemenná. Zaútočila skupina Van Der Sande, Terpstra, Gilbert, Kirsch a Gaudin pochádzajúci ešte z pôvodného úniku. O pár kilometrov neskôr z nej vypadol Gilbert. Nešlo však o výkonnostný či "pádový" problém, po technickej patálii musel meniť bicykel. Zvládol to však a vrátil sa nazad. Pelotón medzitým pochytal ostatných pretekárov z úniku, a tak sa na čele ocitla skutočne už len pätica jazdcov.
 
 
gilbert 18 le samyn trat qstf
Phil Gilbert počas pretekov (© Quick-Step Floors Cycling Team / Getty Images)
 
 
Útočilo sa ale. Skúsila to trojica pretekárov. Adrien Petit, Gediminas Bagdonas a obhajca titulu Guillaume Van Keirsbulck. A zaujímavé veci sa diali aj na čele. Terpstrov nástup zachytil len Gaudin a Gilbert, Van Der Sande a Kirsch tempu nestačili a neskôr sa dostali do skupiny Van Keirsbulcka. Do cieľa chýbalo už len posledné zo štyroch kôl a posledné tri kilometre po nepríjemných kockách.
 
Vpredu najskôr zaútočil Gilbert, Gaudin vynaložil maximálne úsilie na to, aby ho dvojica dohnala, no to bola lesť. Belgičan sa len snažil Gaudina čo najviac unaviť, pretože dnes to vyzeralo tak, že "podlahári" pôjdu na Holanďana! Nikiho Terpstru čakalo ešte dlhých desať kilometrov, no všetci si ale pamätáme Paríž - Roubaix z roku 2014. Takéto situácie Niki skrátka zvláda.
 
A aj sa to potvrdilo. Niki Terpstra ovládol preteky Le Samyn 2018. Zopakoval si tak víťazstvo z roku 2016. Nič na náhodu nenechal ani Gilbert, ktorý Gaudinovi, ktorého spolu dokonale oklamali, nastúpil tri kilometre pred cieľom. Fantastický výkon Quick-Stepu, ktorý do písmena a do bodky potvrdil papierové prognózy. Skvelý výkon ale podal aj Damien Gaudin. Skúsený Francúz bol ešte v pôvodnom úniku, ktorý sa dostal na čelo po 15. kilometri, čiže má za sebou úctyhodný, v podstate 185 kilometrov dlhý únik.
 
 
gilbert terpstra 18 samyn podium qstf
Gilbert a Terpstra na pódiu (© Quick-Step Floors Cycling Team / Getty Images)
 
 
Boj o ďalšie cenné UCI body najlepšie zvládol štvrtý Adrien Petit, ktorý len veľmi tesne porazil Bagdonasa z Litvy a Luxemburčana Kirscha. Pre všetkých troch to boli výborné výsledky a ako sme písali, aj UCI body k tomu. Preteky, ktoré opäť poznačilo počasie, tentoraz vďaka nízkym teplotám, dorazili v Top 10 aj Benoit Jarierr, Nico Denz, Frederik Backaert a Alexandre Pichot. Najdôležitejšou informáciou dňa je ale výkon Quick-Stepu. Jeho jazdci potvrdili, že na dlažobných kockách budú tento rok extrémne silní. Treba však uznať, že tu nemali najsilnejšiu konkurenciu.
 
 
Výsledky
1. TERPSTRA Niki Quick-Step Floors link ikonka 4:47:48 125
2. GILBERT Philippe link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:04 85
3. GAUDIN Damien Direct Energie 00:46 70
4. PETIT Adrien Direct Energie 01:18 60
5. BAGDONAS Gediminas Ag2r La Mondiale link ikonka 01:18 50
6. KIRSCH Alex WB Aqua Protect Veranclassic 01:21 40
7. JARRIER Benoit Fortuneo - Samsic 01:59 35
8. DENZ Nico Ag2r La Mondiale link ikonka 01:59 30
9. BACKAERT Frederik Wanty - Groupe Gobert 01:59 25
10. PICHOT Alexandre Direct Energie 02:02 20
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledné kilometre pretekov