DdV: Chladné a daždivé preteky vyhral po taktickej bitke vlaňajší víťaz Yves Lampaert

28.3.2018, 12:30 | Preteky vo svete | Juraj Pivarči
st 28.3. zvlnena etapa ciel rovina Roeselare > Waregem 180 km Lampaert
 
dwars 18 profil
profil pretekov, 1293 nastúpaných metrov (© Lasterketa Burua / cronoescalada.com)
 
 
Nedlhá klasika, ktorá ponúkla dve alternatívy výsledku. Dwars door Vlaanderen mali ovládnuť buď šprintéri v záverečnom dojazde, alebo niektorý z elitných klasikárov, ktorý mal zaútočiť na jednom z pripravených bergov. Práve preto bola plejáda favoritov dosť pestrá a široká. Hovorilo sa menách ako Elia Viviani, Alexander Kristoff, Greg Van Avermaet, Sep Vanmarcke, Niki Terpstra, Zdeněk Štybar, Sacha Modolo, Dylan Groenewegen či Tiesj Benoot, Edward Teuns a Oliver Naesen. Stoosemdesiat belgických kilometrov mali odpedálovať aj naši chlapci. Michael Kolář a Juraj Sagan mali pomáhať Pascalovi Ackermannovi.
 
Odštartovalo sa krátko po dvanástej hodine z mesta Roeselare, ktoré je veľké asi ako náš Martin. Na tejto klasike vždy zohrávalo dôležitú úlohu aj počasie. Vlani bolo príjemne, slnečno, tento ročník ale predpoveď počasia pretekárov nepotešila. Malo byť chladno, no najväčšie patálie mal robiť neustály dážď. Okrem toho tu bola tiež výstraha v podobe bočného vetra. A preteky v ich prvej polovici počasie ovplyvnilo celkom výrazne. V daždi a chlade sa skrátka nikomu nechcelo do úniku. Len by tam vymrzol a zmokol.
 
K prvému kopcu, ktorým bol Kluisberg, tak pelotón prišiel spoločne ako jeden muž. Potom prítomných vytrhol z letargie Luke Rowe zo Sky, ktorý sa vydal na strastiplnú cestu. Pred balíkom si vybudoval náskok, ktorý sa pohyboval okolo minúty. Pripojiť k nemu sa pokúsili Nicolo Bonifazio a Alexandre Pichot, ich snaha bola ale márna. Počasie celú situáciu naďalej len komplikovalo. Mechanické problémy či pády hlásili Valverde, Benoot či Naesen. Posledný menovaný dokonca preteky predčasne opustil.
 
A skončil aj pokus pretekára Sky. Opäť sme tak videli podujatie bez úniku. Akoby sa čakalo na Taaienberg, teda na najnáročnejší kopec. Na čele balíka pracovali chlapci z BMC, čo predpovedalo jasnú taktiku. K jej naplneniu ale predišlo rozdelenie balíka na viacero skupín. Vďaka dažďu a pláštenkám, ktoré mali jazdci na sebe, bola situácia dosť neprehľadná. Zo špice následne zaútočil Tony Martin, no jeho náskok sa do závratných výšin nevyšplhal. Navyše sa pošmykol, spadol a jeho snaha bola na konci.
 
Na spomínanom Taaienbergu zaútočil Zdeněk Štybar! V skupine za ním sa o jeho dobehnutie vehementne pokúšal Greg Van Avermaet, no nedarilo sa mu to. Zatiaľ. Napokon ale áno, a tak sa na čele vyprofilovala asi 30-členná skupina, z ktorej prichádzali neustále ďalšie útoky. Na čele sa tak po pár kilometroch usalašila jedenástka pretekárov. Boli tam Avermaet, Benoot, Hagen, Degenkob, vlaňajší víťaz Lampaert, T. Martin, Moscon, Pedersen, Štybar, Vanmarcke a Valverde. Iniciátorom vzniknutej situácie bol Avermaet, ktorý dnes jazdil s veľkou chuťou po víťazstve. Do cieľa však ešte stále chýbalo 35 kilometrov.
 
Jeho apetít sa potvrdil. Na Knoktebergu zaútočil spolu s Bennotom a pred ostatnými si vytvorili náskok asi dvanástich sekúnd. Tesne za ním sa viezla skupina, kde bolo okolo tucta pretekárov. S belgickou dvojicou si tak hravo poradili. Domáci pretekári boli ale pri chuti, hneď, ako to bolo možné, zaútočil Sep Vanmarcke, ku ktorému sa pridali Hagen, Lampaert, Pedersen a Teunissen. A ich náskok utešene narastal.
 
Počas celej jari ukazuje výbornú formu Quick-Step. A aj dnes to mal rozohrané výborne. Na čele sa ocitol Lampaert, v skupine číslo dva sa viezli Štybar a Terpstra. Naopak, najmenej spokojným jazdcom musel byť Greg Van Avermaet. Pracoval z nich totiž najusilovnejšie, no skupinu pred ním nie a nie dobehnúť. I napriek jeho snahe sa odstup týchto dvoch skupín zvýšil na štyridsať sekúnd. Do cieľa pritom ostávalo posledných osem kilometrov.
 
O ďalšie tri neskôr však zaútočil Sep Vanmarcke. Hlavne vďaka Hagenovi sa však opäť spojili. Nór vedel, že na cieľovej páske by mal v prípade spoločného dojazdu najväčšie šance. Nasledovala ohromná taktická hádanka, ktorú 800 metrov pred cieľom rozlúštil Yves Lampaert. Dokonale ostatných štyroch kolegov zaskočil. Kontrolovali jeden druhého a akoby na Belgičana úplne zabudli. Skúsený, už 26-ročný pretekár si tak zopakoval nádherné víťazstvo z minulého roka. Túto sezónu sa tešil prvý raz. Jeho tím Quick-Step jubilejný dvadsiaty raz s neuveriteľným desiatym rôznym cyklistom!
 
 
lampaert 18 dwars vitazstvo qstf
Yves Lampaert s triumfom (© Quick-Step Floors Cycling Team / Getty Images)
 
 
Druhý finišoval Mike Teunissen zo Sunwebu, tretí Sep Vanmarcke (EF Education First-Drapac). Prvým mužom mimo medailových pozícií bol Edvald Boasson Hagen, ktorý tak nepotvrdil šprintérske schopnosti a možno mu chýbala motivácia byť "len" druhým. Elitnú päťku uzavrel stále zlepšujúci sa Mads Pedersen z tímu Trek - Segafredo. Zo skupiny za vedúcou päticou v závere ešte zaútočili Zdeněk Štybar a Tiesj Bennot a bratsky si podelili šiestu a siedmu pozíciu. Český pretekár jazdil po celý deň výborne, dokonca útočil na Taaienbergu, šiesta pozícia tak preňho až taká zlá byť nemusí. Zvlášť keď vyhral jeho kolega. Určite sa chcel ukázať pred Flámskom, aby neboli Terpstra či dokonca Lampaert jasnými lídrami.
 
Hneď za nimi prišiel do cieľa smutný hrdina dňa Greg Van Avermaet, ktorého bolo počas pretekov vidno, snažil sa, dokonca útočil, no skupinu okolo Vanmarckeho už dobehnúť nedokázal. V jeho vlastnej skupine totiž nebola príliš veľká ochota spolupracovať. Elitnú desiatku ešte dopĺňajú Niki Terpstra, ktorý len podčiarkol výborný výkon "podlahárov", a Jasper Stuyven, ktorý zase podčiarkol dobrý výkon celku Trek - Segafredo. Dnes sa tieto preteky stali korisťou klasikárov. Na začiatku dňa sa hovorilo o tom, že môžu vyhrať odolní šprintéri, tí sú však vo výsledkoch ďaleko za elitnou desiatkou, teda ak nerátame Hagena.
 
Pred druhým monumentom sezóny, ktorý nás čaká už túto nedeľu, sú tak celkom jasne rozdané karty. Na Okolo Flámska budeme vidieť neuveriteľne silný Quick-Step, o odplatu sa snažiaceho Van Avermaeta, v pohode jazdiace tímy Trek - Segafredo a Sunweb, no a samozrejme nevyspytateľného Sagana. Samotná Bora vyšla dnes naprázdno, ich jazdci išli na Pascala Ackermanna, tomu sa však, podobne ako všetkým šprintérom, preteky nevydarili. Skončil na 55. mieste. Z nemeckého tímu finišoval najvyššie Christophe Pfingsten, ktorý načal tretiu desiatku poradia. Michael Kolář a ani Juraj Sagan preteky, žiaľ, nedokončili. Pre Juraja to bola generálka pred nedeľňajším dobrodružstvom.
 
 
lampaert 18 dwars podium qstf
Yves Lampaert na pódiu (© Quick-Step Floors Cycling Team / Getty Images)
 
 
Výsledky
1. LAMPAERT Yves Quick-Step Floors link ikonka 4:09:40 300
2. TEUNISSEN Mike Team Sunweb 00:02 250
3. VANMARCKE Sep EF Education First - Drapac link ikonka 00:02 215
4. BOASSON HAGEN Edvald link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:02 175
5. PEDERSEN Mads Trek - Segafredo link ikonka 00:02 120
6. ŠTYBAR Zdeněk link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:29 115
7. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 00:30 95
8. VAN AVERMAET Greg link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:59 75
9. TERPSTRA Niki Quick-Step Floors link ikonka 00:59 60
10. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 00:59 50
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo posledných kilometrov pretekov
 
 
Kopce na trase pretekov (km do cieľa):
1. 97,5 km: Kluisberg - 1800 m (6,3 %)
2. 90,1 km: Knokteberg - 1100 m (8,0 %)
3. 72,8 km: Kluisberg - 1800 m (6,3 %)
4. 65,3 km: Knokteberg - 1100 m (8,0 %)
5. 57,7 km: Kortekeer - 1000 m (5,7 %)
-. 55,5 km: Mariaborrestraat - 2400 m (kockový úsek)
6. 54,4 km: Steenbeekdries - 600 m (3,4 %)
7. 51,9 km: Taaienberg - 530 m (6,6 %, kocky)
8. 41,8 km: Kruisberg - 1880 m (4,8 %)
9. 33,1 km: Knokteberg - 1100 m (8,0 %)
-. 26,4 km: Varentstraat - 2000 m (kockový úsek)
10. 21,0 km: Vossenhol - 800 m (6,5 %)
11. 16,6 km: Holstraat - 1000 m (5,2 %)
12. 9,4 km: Nokereberg - 500 m (5,7 %, kocky)
-. 6,0 km: Herlegemstraat - 800 m (kockový úsek)
 
 
Krátke preview pretekov:
Oproti minulému roku sa mierne zmenil profil a aj termín pretekov, a keďže sa uskutoční DDV tesne pred Ronde, na štarte sa zíde silná konkurencia. Pripravené bergy nie sú náročné, výnimku tvorí Taaienberg, ktorý bude rozhodujúcim miestom pre klasikárov, aby sa zbavili rýchlych jazdcov. Na druhej strane šprintéri si budú veriť, že na záverečných päťdesiatich kilometroch dokážu eliminovať všetky útočné pokusy. Vo finále sa nenachádzajú drastické prekážky, šprintéri vo forme dokážu preletieť cez kockové pasáže a aj Nokereberg v hlavnej skupine, preto máme pred sebou otvorené preteky, kde sa budú prelínať rôzne stratégie. Do vývoja zasiahne aj počasie. Bude to daždivá a chladná edícia a vo finále má fúkať vietor.

V štartovom poli sa predstavia elitní klasikári ako Avermaet, Vanmarcke, Benoot, Naesen, ktorí môžu rozdeliť balík v rozhodujúcej časti podujatia a zabrániť záverečnému šprintu. V dvojakej pozícii sa ocitne Quick-Step Floors. Štybar, Terpstra a obhajca prvenstva Lampaert môžu mať záujem na aktívnej jazde, no belgická zostava dôveruje aj Vivianimu. O ich taktike sa pravdepodobne rozhodne po Taaienbergu.

Na záverečný šprint budú pozerať s nádejou Kristoff, Van Poppel, Groenewegen, Debusschere, Modolo alebo Theuns, pred monumentmi môže získať sebavedomie Degenkolb. Na štarte sa objavia aj Stuyven, Roelandts, Moscon a niekoľko ďalších zaujímavých mien, čo môže vytvoriť na trati veľkú bitku. Kocky si prídu vyskúšať aj Valverde, Quintana a Bardet, aby boli pripravení na deviatu etapu TdF. V Bore sa predstaví Juraj Sagan, ktorý bude ladiť formu na Ronde, a v prípade útočného priebehu môže využiť svoje kvality Daniel Oss.    
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop