1. 17.4. zvlnena etapa ciel rovina Osijek > Koprivnica 227 km Bonifazio
2. 18.4. rovinata etapa ciel rovina Karlovac > Zadar 234 km Grosu
3. 19.4. rovinata etapa ciel rovina Trogir > PP Biokovo 134 km Sivtsov
4. 20.4. zvlnena etapa ciel rovina Starigrad > Crikvenica 171 km Tonelli
5. 21.4. rovinata etapa ciel rovina Rabac > Poklon 157 km Boaro
6. 22.4. rovinata etapa ciel rovina Samobor > Záhreb 152 km Simion
 
 

Okolo Chorvátska 2018 - 1. etapa, utorok 17. apríla

1. 17.4. zvlnena etapa ciel rovina Osijek > Koprivnica 227 km Bonifazio
 
tour of croatia 2018 stage 1
profil etapy, 1140 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
V Chorvátsku sa s tým nepárali. Hneď prvá etapa pretekov Okolo Chorvátska mala na programe 227 kilometrov. A to nebola tým najdlhším zážitkom... Najvýznamnejšie podujatie krajiny, ktorú s veľkou obľubou vyhľadávajú Slováci vyhľadávajúci letnú dovolenku, navyše povýšili tento rok do kategórie HC. Žiaľ, ani tento krok tu neudržal vlaňajšieho víťaza Vincenza Nibaliho, ktorý sa rozhodol pre Valónsky šíp. Vlani to bola preňho generálka pred Girom, tento rok sa Talian predstaví na Tour de France.

V roku 2017 sa tu okrem Nibaliho prezentovalo perfektným spôsobom aj poľské CCC. Vtedy tretí Jan Hirt však prestúpil do Astany a štvrtý Felix Grosschartner do Bory - Hansgrohe. Obaja momentálne bojujú na Tour of Alps. Veľké ambície tu tak ostali na pleciach Gianlucu Brambilu (Trek - Segafredo), Pietera Weeninga (Roompot) či na pleciach chlapcov Bahrajnu - Merida Kanstantsina Siutsoua a Mateja Mohoriča. Bo o GC však prvý deň nastať nemal. Na programe bola totiž zvlnená etapa.

Na tú si brúsili zuby jazdci ako Giacomo Nizzolo (Trek - Segafredo), Andrea Guardini (Badiani) Nicolo Bonifazio (Bahrajn - Merida) či Adam Blythe (Aqua Blue Sport), ktorý však počas priebehu prvej etapy z pretekov odstúpil. Až na to sme však videli klasický priebeh etapy. Odštartovalo s krátko po jedenástej hodine, a tak pelotón čakalo niekoľko hodín v sedle. Do úniku sa vydali štyria pretekári. Boli to Matic Grošelj (Ljubljana), Poli Umberto (Novo Nordisk), Jon Božič (Adria Mobil) a Dima Emil (MSTina - Focus).
 
Posledný menovaný tiež vyhral jedinú vrchársku prémiu druhej kategórie dnešného dňa s názvom Papuk. Celá oblasť okolo tejto hory je tiež chorvátskym národným parkom. Štvorica si budovala svoj náskok už od piateho kilometra! Pekne postupne sa vyšplhal až na 5:20. Následne ale začal klesať a zvýšené tempo malo tiež za následok vystúpenie si unikajúceho Poliho Umberta. Na čele tak ostala už len trojica pretekárov.
 
 
etapa 1 4
Ilustračný záber počas etapy (© Tour of Croatia / Stiehl Photography)
 
 
Talianskeho jazdca o pár kilometrov neskôr napodobnil aj Rumun Dima Emil. Mladý pretekár pred tromi dňami pretekal s našimi chlapcami do 23 rokov na ZLM Tour. Finišoval v prvej skupine, kde sa ocitol aj zo Slovákov jediný Juraj Bellan. Dnešná etapa bola pre 21-ročného jazdca zrejme priťažká. A potom začal klesať aj inak stabilný náskok. A to dosť tvrdo.
 
Črtajúca dráma sa tak napokon neudiala. Únik de facto zničil jeho člen. Jon Božič nastúpil svojmu kolegovi vo chvíli, keď obaja naisto vedeli o svojom nezvratnom osude. Ani Slovinec však na ružiach ustlané nemal. Sedem kilometrov pred cieľom skončil aj on. Začal sa tuhý súboj o pozície. Tie napokon najlepšie zvládol favorizovaný tím Bahrajn - Merida pracujúci pre ešte favorizovanejšieho Niccolu Bonifazia. Stále relatívne mladý pretekár vyhral po prvý raz od leta 2016 po množstve druhých a tretích miest.
 
Druhý finišoval Andrea Guardini, ktorý posledných šesťkrát vyhral v Malajzii, no tu to už bola vyššia konkurencia. Stupne víťazov doplnil Eduard Grosu z Nippa. Ďalší veľký favorit Giacomo Nizzolo z Treku finišoval až piaty. Dostal sa pred neho aj Riccardo Minali (Astana) a na ďalšie chorvátske víťazstvá si tak musí počkať. Naposledy tu vyhral v roku 2016. GC kopíruje výsledky etapy. Už zajtra nás ale čaká náročná kopcovitá etapa, ktorá by mohla priniesť prvé rozdiely. 
 
 
etapa 1 7
Niccolo Bonifazio na pódiu (© Tour of Croatia / Stiehl Photography)
 
 
Výsledky
1. BONIFAZIO Niccolo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 5:45:25 20
2. GUARDINI Andrea Bardiani - CSF 00:00 10
3. GROSU Eduard Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 00:00 5
4. MINALI Riccardo Astana Pro Team link ikonka 00:00  
5. NIZZOLO Giacomo Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
6. KUMP Marko CCC Sprandi Polkowice 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo dojazdu etapy
 
 

Okolo Chorvátska 2018 - 2. etapa, streda 18. apríla

2. 18.4. rovinata etapa ciel rovina Karlovac > Zadar 234 km Grosu
 
tour of croatia 2018 stage 1
profil etapy, 2239 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Druhý deň bol v Chorvátsku ešte o sedem kilometrov dlhší ako ten prvý a stal sa tak spomedzi všetkých najdlhší. Odštartovalo sa o pol dvanástej, a tak sme opäť čakali dlhý maratón. Včerajší víťaz Niccolo Bonofazio sedel v sedle takmer šesť hodín a dnes to iné byť nemalo.

Na programe dňa bolo teda 234 kilometrov a dva kategorizované kopce. Do úniku sa vydalo päť pretekárov. Boli to Lienhard Fabian (Holowesko), Deni Baniček (Meridiana), Jon Božič (Adria Mobil), Riccardo Stacchiotti (MSTina) a Sagiv Guy (Israel Academy). Po hodine pretekania pri priemernej rýchlosti 44 km/hod si vytvorili náskok okolo štyroch minút.
 
Trvanie tohto úniku ale rekordy nelámalo. Práve naopak. Onedlho skupinu dobehla početnejšia skupina o sile tridsať mužov. Ešte pred tým sa im však podarilo doraziť na prvé stúpanie. Trojkový kopec v okolí Plitvických jazier vyhral Riccardo Stacchiotti.

Potom však zaúradovalo počasie. Počas stúpania na druhú vrchársku prémiu (tento raz druhej kategórie), sa museli preteky na dvadsať kilometrov neutralizovať. Bolo to kvôli extrémne silnému vetru. Takmer päť kilometrov dlhý kopec Velebit teda narobil oveľa viac problémov, ako sa predpokladalo. Po reštarte etapy ostávalo do cieľa 36 kilometrov a balík bol opäť spolu.
 
 
etapa 2 7
Scenéria dnešnej etapy (© Tour of Croatia / KL Photo)
 
 
To chcel využiť Peter Konning z Aqua Blue Sport, ktorý si potreboval čosi "nadrobiť" v GC. Po neutralizácii bol oddýchnutý a odhodlaný útočiť. Vytvoril si náskok dvoch minút, no ostatné tímy, najmä tie šprintérske, vycítili šancu na etapové víťazstvo. Od zvyšku sveta sa síce opútal aj na spomínané dve minúty, no tímy Trek - Segafredo, Bahrajn - Merida a Bardiani CSF boli proti. Pôvodne s touto etapu nepočítali, no takáto príležitosť sa skrátka nepúšťa.
 
Po Holanďanovom dobehnutí však prišli nové útoky. Jeden z nich podnikli Charles Planet (Novo Nordisk) a Ludwig De Winter (WB). Do cieľa ale ešte predsa len chýbalo štrnásť kilometrov. V každom prípade, táto dvojica bola na čele omnoho menšou hrozbou akou bol Peter Konnig.
 
A aj tak bolo. Vysoký náskok si nevytvorili, boli úplne pod kontrolou, a tak sme mohli v závere vidieť hromadný finiš. Tak trochu neočakávaný darček v podobe hromadného dojazdu najlepšie využil Eduard Grosu z Nippo Vini - Fantini. Po včerajšom treťom mieste si tak dnes pripísal prvé tohto sezónne víťazstvo.
 
Záver etapy bol dosť chaotický a rozhodcovia nadelili aj menšie rozdiely. V technickom finále sa o víťazstvo pokúsil aj Matej Mohorič (Bahrajn - Merida) a veľkú chuť po víťazstve ukázali aj v celku Bardiani, ktorý pracoval pre Andru Guardiniho, no pre Taliana to napokon stupne víťazov neboli. Za chrbát Rumuna sa dostali iní Taliani. Druhý Giacomo Nizzolo z Treku - Segafredo a tretí Riccardo Minali z Astany.
 
 
grosu 18 triumf crofstiehl
Triumf Eduarda Grosua (© Tour of Croatia / Stiehl Photography)
 
 
Chaos v závere potvrdili aj mená štvrtého a piateho muža etapy. Na zemiakovej priečke finišoval Jevgenij Gidich, ktorý rozbiehal špurt Minalimu a piaty skončil JJ Lobato z Nippo Vini - Fantini. Andrea Guardini obsadil napokon až pozíciu číslo osem a včerajší víťaz Niccolo Bonifazio sa do špurtu nezapojil kvôli pádu.
 
Prvé tri priečky v GC sú zhodné s dnešným umiestnením v etape vďaka bonifikáciám aj dierou po treťom pretekárovi v cieli. Dnešok mal priniesť prvé rozdiely v priebežnom poradí, no počasie rozhodlo inak. Zajtra by však už rozdiely mali nastať. Na programe bude totiž kráľovská etapa s cieľovým stúpaním. Celkové poradie sa teda zmení na nepoznanie.
 
 
Výsledky
1. GROSU Eduard Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 5:38:11 20
2. NIZZOLO Giacomo Trek - Segafredo link ikonka 00:00 10
3. MINALI Riccardo Astana Pro Team link ikonka 00:00 5
4. GIDICH Yevgeniy Astana Pro Team link ikonka 00:04  
5. LOBATO Juan José Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 00:04  
6. RUMAC Josip Meridiana Kamen Team 00:04  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. GROSU Eduard Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 11:23:22 5
2. NIZZOLO Giacomo Trek - Segafredo link ikonka 00:08  
3. MINALI Riccardo Astana Pro Team link ikonka 00:10  
4. GUARDINI Andrea Bardiani - CSF 00:12  
5. BOZIC Jon Adria Mobil 00:12  
6. STACCHIOTTI Riccardo MsTina-Focus 00:17  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo dojazdu etapy
 
 

Okolo Chorvátska 2018 - 3. etapa, štvrtok 19. apríla

3. 19.4. rovinata etapa ciel rovina Trogir > PP Biokovo 134 km Sivtsov
 
tour of croatia 2018 stage 1
profil etapy, 2877 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Po prvých dvoch etapách, kedy jazdci prežili viac ako 450 kilometrov, na nich čakalo počas dňa číslo tri už len zanedbateľných 134. Kvantitu však nahradila náročnosť, tretie chorvátske dejstvo malo prívlastok kráľovské. Počas celej etapy mal byť pokoj, len kdesi v jej strede sa objavil menší kopček tretej kategórie. Tá práva zábava začala približne 28 kilometrov pred koncom. Presne tak dlhý bol totiž záverečný kopec Sveti Jure.

Odštartovalo 129 pretekárov, a to presne o 13:15. Šprintéri dostali včera príjemný darček, v podobe neutralizácie najnáročnejšieho kopca etapy a následného boja o etapové víťazstvo. Dôvodom bolo počasie, konkrétne silný vietor, proti ktorému sa bojovať nedalo. Dnešok mal byť ale iný. Začiatok etapy, ktorý zažili diváci v meste Trogir, bol sprevádzaný slnečným počasím a každý jazdec si prial, aby také vydržalo až do konca.

Už tradične bol o únik relatívne veľký záujem a ešte tradičnejšie sa doň dostal Jon Božič (Adria Mobil). Slovinec bol stále vysoko v bodovačke, vo vrchárskej súťaži, ale aj v súťaži mladých jazdcov, ktorú dokonca viedol. Jeho účasť tam teda nebola prekvapujúca nebola. Spoločnosť mu robili Nick van der Lijke (Roompot), Nicolai Nielsen (Holowesko), Mateo Frankovic (Meridiana) a Emil Dima (MSTina), ktorý sa predstavil v úniku ešte v prvej etape. Ich náskok narástol až na maximálnych päť a pol minúty.
 
A práve Dima vyhral "menší kopček tretej kategórie v strede etapy". Ešte pred tým sme tiež videli prvú šprintérsku prémiu, kde dominoval pre zmenu Božič. História sa zopakovala aj na tej druhej, Slovinec tak ukázal, na ktorú z disciplín sa bude nasledujúce dni sústrediť.
 
Do začiatku stúpania ostávalo posledných desať kilometrov. Tímy ako Trek - Segafredo a Bahrajn - Merida, ktoré viedli balík, kontrolovali utečencov veľmi účelne. Nechali im dostatok priestoru, čím chceli eliminovať predčasné útoky. Proti tejto taktike bolo ale poľské CCC, vďaka ktorého práci sa náskok scvrkol o pol druha minúty. A klesol ešte viac. Presne na začiatku stúpania už len zľahla prekračoval hranicu 120 sekúnd.
 
 
chorvatsko 18 ilustrak drevo stiehl
Pelotón v priebehu stúpania (© Tour of Croatia / Stiehl Photography)
 
 
Hneď v úvode kopca Biokovo tak únik definitívne zanikol. Najviac síl si ušetril Nick van der Lijke, ktorý to skúšal ešte osamotený. V dosť oklieštenom balíku, odkiaľ neustále odpadávali ďalší a ďalší pomocníci, sme videli viacerých favoritov. Boli tam Gianluca Brambila, Pieter Weening, Nicklas Eg, Nicolas Schultz či Konstantin Sivtsov. Prvá tretina cieľového kopca bola zatiaľ relatívne pokojná.
 
V ďalších kilometroch už balík neexistoval. Išlo o skupinu asi pätnástich mužov. Tiež sa skončil sympatický pokus v podaní Nicka van der Lijkeho. Očakávali sme tak prvé pokusy o atak. V prvej polovici kopca došlo len k významnej selekcii, favoriti sa však zatiaľ strážili.
 
Desať kilometrov pred cieľom selekcia pokračovala. Na čele sa viezlo už len desať mužov. Sivtsov, Eg, Brambilla, Gidich, Lastra, Nič, Pearson, Rogina, Weening a Acosta. Ani toto rozloženie ale dlho nevydržalo. Vďaka Gianlucovi Brambillovi sa všetko roztrhalo. Na čelo sa potom dostala štvorica Gidich, Rogina, Sivtsov a Weening. Tesne z ňou sa viezla taktiež štvorica Brambila, Eg, Acosta a Pearson.
 
Potom ale zaútočil Pieter Weening! Pred trojicou prenasledovateľov si okamžite vytvoril 20-sekundový náskok a išiel si po víťazstvo. Avšak, Sivtsov sa s tým nechcel zmieriť a vydal sa ho naháňať. Bojovalo sa o sekundy, do cieľa však stále ostávali tri dlhé kilometre. A Bielorus urobil dobre. Holanďana dobehol a posledný kilometer a pol sa viezli spolu. V závere sme videli ich strhujúci súboj, ktorý zvládol o čosi lepšie Konstantin Sivtsov! Bol aktívnejší a očividne viac pri chuti. Skúsený Bielorus si prvé víťazstvo po dvoch rokoch rozhodne zaslúžil.
 
 
sivtsov 18 stupanie rofstiehl
Konstantin Sivtsov a za ním Pieter Weening (© Tour of Croatia / Stiehl Photography)
 
 
V tesnom závese za nimi finišovali ich súputníci Jevgenij Gidich (Astana) a Radoslav Rogina (Adria Mobil). Nasledovala druhá štvorica, ktorá vznikla po prvom útoku, Nicklas Eg (Trek - Segafredo), Daniel Pearson (Aquq Blue Sport), Gianluca Brambilla (Trek - Segafredo) a Ruben Acosta (Bicicletas). GC sa úplne prekopalo. Samozrejme, dalo sa to očakávať, no podobne ako včera, prvé tri miesta v etape sú zhodné s prvými miestami v GC. Snáď najsmutnejším cyklistom je Gianluca Brambila, ktorý jazdil dobre, aktívne, no stačilo mu to len na siedme miesto.
 
Zajtra čaká pelotón zvlnená etapa, kde sa dostanú k slovu opäť šprintéri, pre vrchárov príde posledná šanca v sobotu. Tá bude totiž už len akousi "exhibíciou".
 
 
Výsledky
1. SIVTSOV Konstantin Bahrain Merida Pro Team link ikonka 3:51:32 20
2. WEENING Pieter Roompot - Nederlandse Loterij 00:04 10
3. GIDICH Yevgeniy Astana Pro Team link ikonka 00:49 5
4. ROGINA Radoslav Adria Mobil 00:56  
5. EG Niklas Trek - Segafredo link ikonka 01:38  
6. PEARSON Daniel Aqua Blue Sport 02:01  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. SIVTSOV Konstantin Bahrain Merida Pro Team link ikonka 15:15:10 5
2. WEENING Pieter Roompot - Nederlandse Loterij 00:08  
3. GIDICH Yevgeniy Astana Pro Team link ikonka 00:47  
4. ROGINA Radoslav Adria Mobil 01:06  
5. EG Niklas Trek - Segafredo link ikonka 01:48  
6. PEARSON Daniel Aqua Blue Sport 02:11  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo záveru etapy
 
 

Okolo Chorvátska 2018 - 4. etapa, piatok 20. apríla

4. 20.4. zvlnena etapa ciel rovina Starigrad > Crikvenica 171 km Tonelli
 
tour of croatia 2018 stage 1
profil etapy, 2239 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Po brutálnom závere tretej etapy čakal cyklistov v Chorvátsku pokojnejší deň. Síce dnes mali pred sebou 171 kilometrov, ale na trati štvrtej etapy sa vypínal len jeden náročnejší kopec. Bolo ním nie príliš dlhé a náročné stúpanie Bribir, vrchol ktorého sa nachádzal na méte 20 km pred páskou. Dnešok mal preto patriť šprintérom, aspoň podľa predpokladov. 
 
Podobne ako v predchádzajúce dni, aj vo štvrtok panovalo v Chorvátsku slnečné počasie. Vysoké teploty jazdcom problémy nerobili, no skoro celý čas im život znepríjemňoval silný vietor. Hlavne z tohto dôvodu sa vpredu vytvoril početne veľký únik, ktorý sa formoval skoro od samého začiatku až do polovice etapy. Najskôr šťastie skúšala šestica pretekárov, medzi ktorými bol aj priebežne vedúci Konstantin Sivtsov z tímu Bahrain - Merida. Pelotón mi však nedovolil vytvoriť si väčší náskok.
 
Bielorus preto únik opustil a namiesto neho sa do neho dotiahli ďalší traja cyklisti. V čele sa tak pohybovala osemčlenná skupina pretekárov, ktorú tvorili Alessandro Tonelli z Bardiani - CSF, Lukasz Owsian z CCC Sprandi Polkowice, Guillaume Boivin z Israel Cycling Academy, Zhandos Bižigitov z tímu Astana, Janez Brajkovič z Adria Mobil, Laurent Didier z Trek - Segafredo, Tadej Pogačar z Ljubljana-Gusto-Xaurum a Oscar Riesebeek z tímu Roompot. Maximálny náskok tejto skupiny bol päť minút 70 km pred cieľom.
 
V čele pretekov osem cyklistov ideálne spolupracovalo, no napriek tomu sa začal ich odstup rapídne zmenšovať. Prsty v tom mal predovšetkým tím Bahrain - Merida, ktorý si povedal, že vedúci pretekári sa slnili vpredu viac ako dosť. Totiž v priebehu ďalších 30 km stiahli náskok vedúcej skupiny na dve minúty. V nej sa veľa vecí nezmenilo, len jednému z nich došli sily. Bol ním Pogačar (LGX), ktorý neudržal nastolené tempo a vystúpil si zo skupiny. Vpredu tak zostalo sedem statočných, ktorí si to rozdali aj na druhej šprintérskej prémii. Vyhral ju Brajkovič (AM). Na tej prvej dominoval Boivin (ICA) pred Didierom (TS). 
 
 
chorvatsko 18 etapa 4 peloton crof
Ilustračný záber z pelotónu (© Tour of Croatia / KL Photo)
 
 
Rozostup medzi vedúcou sedmičkou a hlavným balíkom sa neustále zmenšoval. Pred nájazdom na stúpanie Bribir (3,9 km - 5,6%) z maximálneho päťminútového náskoku zostal siedmym statočným len 50 sekúnd. Tí však stále držali za jeden povraz. Sily ale došli prekvapivo Brajkovičovi (AM), ktorý stratil kontakt so svojimi kolegami skoro hneď na začiatku kopca. V čele pelotónu sa taktiež nič nemenilo. Tempo stále diktovali jazdci tímu Bahrain - Merida. 
 
Zvýšená aktivita hlavného balíku, v ktorom sa nachádzali všetci favoriti na celkové víťazstvo, prinútila niektorých pretekárov v úniku staviť všetko na jednu kartu. Najskôr si nastúpil Tonelli a po ňom sa snažil odpútať aj Owsian, ku ktorému sa zozadu dotiahol tiež Aristóbulo Cala z tímu Bicicletas Strongman-Colodeportes. Ten sa na začiatku stúpania Bribir dokázal odpútať z pelotónu, čo bol neskutočný výkon. Oba hladné psy sa však do čela dotiahnuť nedokázali a plný počet bodov na jedinej horskej prémii bral Tonelli. V pelotóne sme žiadne iné nástupy nesledovali.
 
Taliansky cyklista si pohodlný náskok udržoval aj v zjazde, ktorý nebol vôbec technický. Tonelli cítil životnú šancu na úspech a ani z kopca neprestával pedalovať. Z jeho tváre bolo vidieť, že dáva do toho úplne všetko. Pokým jazdec z tímu Bardiani bojoval čo mu sily stačili, jeho prenasledovatelia boli pohltený pelotónom. Z neho si na méte 10 km pred páskou nastúpil Krists Neilands (ICA). Jeho atak rozdelil hlavný balík na viacero skupín, čo hralo do kariet vedúcemu mužovi. 
 
Posledné kilometre žiadnu zmenu nepriniesli. Alessandro Tonelli ani nedýchal, no ani nespomaľoval. Profil záveru etapy bol mierne z kopca, čím sa komplikovali plány pre šprintérov. Pelotón sa medzičasom opäť spojil, ale dlho trvalo, kým sa v jeho čele vytvoril nejaký vláčik. Nakoniec sa to podarilo tímu Bahrain - Merida, no tri kilometre pred koncom už bolo neskoro. Totiž Tonelli nakoniec žiadnu drámu nepripustil a na cieľovej páske mohol ukázať na logo tímu. Dnešné víťazstvo bolo pre mladého talianskeho cyklistu životným výsledkom. Väčší triumf nikdy v kariére nedosiahol.
 
 
chorvatsko 18 etapa 4 vitaz crof
Triumf Tonelliho (© Tour of Croatia / KL Photo)
 
 
Hlavný balík do posledných metrov robil, čo len vedel, ale najlepší šprintéri sa k slovu nedostali. Zabránil im v tom pád v čele pelotónu, ktorý mnohých z nich úplne rozhodil. Túto situáciu využili vo svoj prospech Enrico Barbin tiež z tímu Bardiani a Jan Tratnik z CCC Sprandi Polkowice. Tí totiž vyhrali šprint toho, čo zostalo po páde z hlavného balíka. Najväčší favorit Niccolo Bonifazio finišoval až ako piaty v poradí. Bahrainu sa tak aktivita v posledných kilometroch absolútne nevyplatila. 
 
Šéfovia bahrajnského tímu mohli byť spokojní aspoň s tým, že Konstantin Sivtsov prišiel do cieľa zdravý a udržal si tak vedúcu priečku v celkovom poradí. Aj jeho najväčší konkurenti sa dokázali vyhnúť pádu, ktorý sa stal osudným pre niektorých šprintérov. Zmeny v priebežnom poradí sme tak nesledovali. Dá sa povedať, že dnešný deň bol pre favoritov transportným. Šetrili si sily pred zajtrašou etapou, ktorá definitívne rozhodne o tom, kto sa bude pýšiť titulom na tohtoročnej edícii Okolo Chorvátska.
 
 
Výsledky
1. TONELLI Alessandro Bardiani - CSF 3:56:57 20
2. BARBIN Enrico Bardiani - CSF 00:12 10
3. TRATNIK Jan CCC Sprandi Polkowice 00:12 5
4. LIENHARD Fabian Holowesko - Citadel 00:12  
5. BONIFAZIO Niccolo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:12  
6. RUČIGAJ Žiga Ljubljana Gusto Xaurum 00:12  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. SIVTSOV Konstantin Bahrain Merida Pro Team link ikonka 19:12:19 5
2. WEENING Pieter Roompot - Nederlandse Loterij 00:08  
3. GIDICH Yevgeniy Astana Pro Team link ikonka 00:47  
4. ROGINA Radoslav Adria Mobil 01:06  
5. EG Niklas Trek - Segafredo link ikonka 01:48  
6. PEARSON Daniel Aqua Blue Sport 02:11  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 

Okolo Chorvátska 2018 - 5. etapa, sobota 21. apríla

5. 21.4. rovinata etapa ciel rovina Rabac > Poklon 157 km Boaro
 
tour of croatia 2018 stage 1
profil etapy, 1991 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Včerajší deň na podujatí Okolo Chorvátska nebol pre cyklistov až taký náročný. Transportná etapa však skončila a dnes pretekári museli opäť prepnúť do iného módu. Totiž do cesty sa im postavili štyri náročné stúpania, najmä kopce Dopolarovo a Poklon budili rešpekt nielen svojou náročnosťou, ale aj dĺžkou. Dnešný deň mal zároveň definitívne rozhodnúť o tom, kto sa stane celkovým víťazom tohtoročnej edície.
 
Profil etapy napovedal, že dnešok bude bohatý na úniky. Tento fakt podtrhlo aj počasie, veď cyklistov celý deň sprevádzala krásna modrá obloha a ostré slnko, ktoré je typické pre región Chorvátska. Veľa pretekárov malo tak motiváciu ukázať sa v samotnom čele a ataky sme sledovali od úplného začiatku. Celodenný únik sa podobne ako včera formoval skoro do polovice etapy a nakoniec sa v ňom usídlilo až jedenásť mužov. Nechýbal medzi nimi ani Lukasz Owsian z CCC Sprandi Polkowice, ktorý skúšal šťastie aj včera.
 
Okrem mladého Poliaka sme vo vedúcej skupinke sledovali tiež Petra Koninga z tímu Aqua Blue Sport, Jura Golčera z Adria Mobil, Nicka van der Lijka z Roompot, včerajšieho víťaza Alessandra Tonelliho a Mirca Maestra z tímu Bardiani - CSF, Manuela Boara z Bahrain - Merida, Federica Zurla z MSTina-Focus, Johnatana Caňaverala z Bicicletas Strongman-Colodeportes, Laurenta Didiera z Trek - Segafredo a Damiana Cimu z tímu Nippo - Vinni Fantini. Maximálny náskok tejto skupiny bol päť minút na méte 100 km pred páskou.
 
Títo jazdci si postupne porozdeľovali aj body do šprintérskej a vrchárskej súťaže. Na prvej rýchlostnej prémii sa z víťazstva síce tešil ešte Eduard Grosu z Nippo, no  potom sa slova ujali už vyššie spomínaní cyklisti. Tú druhú a plný počet bodov pre seba získal Cima (N - VF). Tie vrchárske skončili v rukách jedného jediného muža. Ním bol Koning (ABS), ktorý ako prvý postupne prešiel kopce Gracisce (7,3 km - 5,8%), Dopolarovo (13,2 km - 6,5%) a Kastav (1,9 km - 6,3%). Za vedúcou skupinou boli od druhého stúpania aj piati prenasledovatelia, no tí sa nedokázali dotiahnuť do čela. 
 
Tempo pelotónu skoro počas celého dňa diktovali jazdci Bahrainu. Keďže mali vpredu svojho človeka, príliš aktivitou nehýrili. Od polovice pretekov sa snažili udržovať rozostup medzi hlavným balíkom a uprchlíkmi na hranici štyroch minút. Celkom pokojný priebeh etapy pokračoval aj vo vedúcej skupine, v ktorej sme sledovali poctivý prístup každého jedného zúčastneného. Spolupráca bola dobrá dokonca aj pred poslednou šprintérskou prémiou, ktorú nakoniec vyhral Maestri z tímu Bardiani.  
 
 
chorvatsko 18 ilustrak vlajka crof
Ilustračný záber (© Tour of Croatia / KL Photo)
 
 
Pokojný priebeh etapy narušil práve Maestri, ktorý mal očividne výborné nohy a 20 km pred cieľom vyskúšal pozornosť svojich súperov. Talianskemu cyklistovi sa podarilo rozdeliť vedúcu skupinu na dve časti. Jeho konkurenti však zareagovali rýchlo a novovzniknutú dieru dokázali zalepiť. O päť kilometrov neskôr to skúsil opäť a tentokrát sa jeho zadného kolesa neudržal nikto. Presne v tom istom čase sa do čela pelotónu dostali jazdci Treku - Segafredo, ktorým sa už prestalo páčiť priam ležérne tempo členov Bahrainu - Meridy.  
 
Tím Bardiani opäť výborne rozhodil karty do posledných kilometrov dnešnej etapy. Aspoň sa to chvíľku zdalo, no Maestrimu sa stalo niečo, čo včera Tonellimu nie. Došli mu sily a deväť kilometrov pred páskou sa jeho púť skončila. Potom sa vo vedúcej skupine opäť začalo nastupovať. Najskôr zaútočil Caňaveral (BS-C), po ňom to skúšal Zurlo (M-F). Talian si dokázal vytvoriť maličký náskok, ktorý však motivoval Kolumbijčana v službách tímu Bicicletas. Caňaveral nielenže doskočil k Zurlovi, no následne mu na drzovku ušiel. Situácia vpredu sa tak výrazne zmenila. Bližšie k čelu bol aj pelotón, v ktorom nechýbal Konstantin Sivtsov (B - M). Jeho domestici však už nestíhali. 
 
Príbeh Caňaverala (BS-C) mal rovnako tragický koniec ako jeho predchodcu. V čele sa slnil len pár kilometrov, ale výrazný náskok si vytvoriť nedokázal. Totiž výbornú prácu v skupine prenasledovateľov odvádzal Oswian (CCC), ktorému len sem tam prestriedal Tonelli (Bardiani). Tri km pred páskou hlavne vďaka poľskému cyklistovi bol Kolumbijčanov pokus zlikvidovaný. Vpredu tak bola štvorčlenná skupina, ktorá si to rozdala o víťazstvo.
 
Najviac síl spomedzi nich mal Manuele Boaro (Bahrajn-Merida), ktorý sa celý deň schovával a šetril energiu, kde sa len dalo. Talian nastúpil 500 metrov pred páskou a totálne odrovnal svojich sokov. Dočkal sa tak tretieho víťazstva v kariére a ukončil tak čakanie na triumf. Veď naposledy Boaro vyhral pred tromi rokmi. Druhý skončil Lukasz Owsian (CCC) a tretí Alessandro Tonelli (Bardiani), muži, ktorí ťahali skupinu v celom záverečnom stúpaní.
 
 
boaro 18 triumf crof
Manuele Boaro v cieli (© Tour of Croatia / KL Photo)
 
 
Veľké veci sa diali aj v pelotóne, kde to skúšal Pieter Weening z tímu Roompot. Na jeho atak dlho hľadal odpoveď priebežne vedúci Konstantin Sivtsov (B - M) a Holanďan cítil, že dnes môže Bielorusa vyzliecť z červeného trička.  Do konca etapy sa ešte dvakrát pokúsil nachytať pretekára Bahrainu - Meridy na hruškách, ale ten sa držal ako kliešť  a nakoniec skazil Weeningovi plány. Sivtsov si tak aj po dnešnom náročnom dni udržal pozíciu vedúceho pretekára.
 
Predposledná etapa mala všetko. Zápletku, drámu a aj rozuzlenie. Najšťastnejším mužom bol dnes bezpochyby Konstantin Sivtsov, ktorý opäť odrazil všetky útoky svojich súperov, no radosť musel mať aj Manuele Boaro. Veľa vody pretieklo v riekach od jeho posledného víťazstva. V tíme Bahrainu tak budú určite oslavovať. Možno až do rána bieleho. Radosť musí mať aj Peter Koning. Tomu sa vďaka trom víťazným prémiám podaril vybojovať zelený dres pre najlepšieho vrchára. 
 
 
Výsledky
1. BOARO Manuele Bahrain Merida Pro Team link ikonka 4:15:54 20
2. OWSIAN Lukasz CCC Sprandi Polkowice 00:07 10
3. TONELLI Alessandro Bardiani - CSF 00:10 5
4. CANAVERAL Johnatan Bicicletas Strongman - Coldeportes 00:12  
5. POGACAR Tadej Ljubljana Gusto Xaurum 00:24  
6. EG Niklas Trek - Segafredo link ikonka 00:24  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. SIVTSOV Konstantin Bahrain Merida Pro Team link ikonka 23:29:01 5
2. WEENING Pieter Roompot - Nederlandse Loterij 00:08  
3. GIDICH Yevgeniy Astana Pro Team link ikonka 00:53  
4. ROGINA Radoslav Adria Mobil 01:15  
5. EG Niklas Trek - Segafredo link ikonka 01:24  
6. PEARSON Daniel Aqua Blue Sport 02:10  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 

Okolo Chorvátska 2018 - 6. etapa, nedeľa 22. apríla

6. 22.4. rovinata etapa ciel rovina Samobor > Záhreb 152 km Simion
 
tour of croatia 2018 stage 1
profil etapy, 3275 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Záverečný deň v Chorvátsku bol čo sa týka náročnosti trasy vôbec jeden z najjednoduchších. Po tvrdých horských skúškach vo vysokých teplotách si v nedeľu mohli cyklisti naplno užiť etapu. Veď absolvovať museli len jedno krátke stúpanie a 152 kilometrov v krásnom okolí mesta Záhreb.
 
Predpoklady pred začiatkom etapy hovorili, že dnešok by mal patriť šprintérom. Tí boli poriadne natešení a nabudení, keďže sa k slovu dostali naposledy v stredu. Preto sa ani do úniku nehrnulo veľa ľudí, lebo všetci si boli vedomí tejto skutočnosti. No pár pretekárov sa predsa len chcelo naposledy ukázať a využiť k tomu posledné chorvátske slnečné lúče. 
 
Celodenný únik sa vytvoril skoro okamžite. Dostali sa do neho šiesti pretekári, ktorí vedeli, že dnes budú bojovať s veternými mlynmi a pravdepodobne prehrajú. Menovite to boli Eduardo Estrada z Bicicletas Strongman-Colodeportes, Žiga Horvat z tímu Adria Mobil, Mirco Maestri a Paolo Simion z Bardiani - CSF, Hayato Yoshida z Nippo - Vini Fantini a Guy Sagiv z Israel Cycling Academy. Maximálny náskok tejto skupiny bol päť minút.
 
Na trase poslednej etapy sa nachádzali až tri šprintérske a jedna vrchárska prémia. Plný počet bodov na tej prvej si pripísal ešte jazdec z hlavného balíka. Bol ním Eduard Grosu z tímu Nippo. Na tých ostatných si to už podelili pretekári z úniku. Druhú šprintérsku prémiu ovládol Maestri (Bardiani), ktorý vyhral aj tú jedinú horskú. Tretia padla do klína Horvatovi (Adria).  
 
 
etapa 6 3
Ilustračný záber z etapy (© Tour of Croatia / KL Photo)
 
 
Do méty 40 km pred páskou sme sledovali pomerne pokojný priebeh. Vedúci jazdci pekne spolupracovali a síce sa ich náskok stenčil na dve minúty, nemuseli panikáriť. Potom sa však o slovo začali hlásiť šprintérske tímy, ktoré poslali svojich mužov do čela pelotónu. Vidieť pracovať sme tak mohli Astanu a sem tam sa osmelili aj cyklisti Bahrainu - Meridy, či Kolumbijčania z tímu Bicicletas.
 
Stále však v hlavnom balíku panovala pomerne pohodová nálada. Síce pretekári sa medzi sebou už nerozprávali a víťazi tričiek sa v nich nemašírovali pred kamerami, o nejakom bití sa o pozície v čele pelotónu sa stále nedalo hovoriť. To sa zmenilo až 20 km pred  cieľom, pri príchode do Záhrebu. Vedúca šestica mala v tom okamihu stále dve minúty k dobru, čo znervóznilo pretekárov Astany, ale napríklad aj Gazprom - Rusvelo.
 
V centre hlavného mesta Chorvátska sa cyklistom do cesty postavili aj tri úseky pavé. Hneď ten prvý využili vo svoj prospech cyklisti celku Bardiani Maestri a Simion, ktorí sa na ňom odpútali od konkurentov. Opäť sme tak sledovali zaujímavú a predovšetkým atraktívnu taktiku talianskeho tímu v závere etapy. Tí nás podobným štýlom bavili v predchádzajúcich dvoch dňoch. Raz im to prinieslo aj vytúžené ovocie v podobe víťazstva.
 
Talianske duo v Záhrebe ideálne spolupracovalo až do posledného kilometru. Vtedy sa s tímovým kamarátom rozlúčil Paolo Simion, ktorý v sebe našiel ešte pár síl. Motivovala ho asi vidina prvého profesionálneho triumfu, totiž do dnešného dňa Simion nikdy nevyhral. Všetko sa raz skončí a dnes sa skončilo jeho dlhé čakanie na veľké víťazstvo. Šťastný bol aj Mirco Maestri, ktorý skončil druhý. Bardiani sa tak podaril podobný kúsok ako pred dvomi dňami, kedy ich jazdci obsadili prvé a druhé miesto.  
 
 
etapa 6 5
Paolo Simion (© Tour of Croatia / KL Photo)
 
 
Veľké veci sa diali aj za chrbtami vedúcich mužov. Ich atak spôsobil v hlavnom balíku doslova peklo. Z neho si začali nastupovať viacerí cyklisti, ktorí sa snažili dotiahnuť do čela. Najskôr to skúšal Jan Tratnik z CCC Sprandi Polkowice. Najlepšie nohy v tíme Bahrainu mal Matej Mohorič, ktorý dostal voľnú ruku. Práve jeho útok bol rozhodujúci a jeho zadného kolesa sa udržali okrem Tratnika už len ďalší traja cyklisti, Enrico Barbin (Bardiani), Eduard Grosu (Nippo) a Fabian Lienhard (Holowesko). Práve predposledný menovaný sa doslova prebil na tretie miesto a vybojoval tak pre seba zelený dres pre najlepšieho šprintéra.
 
Celkovým víťazom podujatia Okolo Chorvátska sa stal Konstantin Sivtsov. Bielorus si dnes postrážil svojho najväčšieho súpera Pietera Weeninga, od ktorého sme čakali ešte nejaké ataky, ale tie neprišli. Holanďan dokonca dnes stratil tri sekundy na celkového víťaza. Tričko pre najlepšieho vrchára nakoniec vybojoval Peter Koning z Aqua Blue Sport a najlepším jazdcom do 25 rokov sa stal Jevgenij Gidich.
 
 
Výsledky
1. SIMION Paolo Bardiani - CSF 3:21:39 20
2. MAESTRI Mirco Bardiani - CSF 00:11 10
3. GROSU Eduard Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 00:25 5
4. LIENHARD Fabian Holowesko - Citadel 00:25  
5. ENGER Sondre Holst Israel Cycling Academy 00:28  
6. KIRSCH Alex WB Aqua Protect Veranclassic 00:28  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Konečné poradie pretekov
1. SIVTSOV Konstantin Bahrain Merida Pro Team link ikonka 26:51:12 200
2. WEENING Pieter Roompot - Nederlandse Loterij 00:11 150
3. GIDICH Yevgeniy Astana Pro Team link ikonka 01:01 125
4. ROGINA Radoslav Adria Mobil 01:18 100
5. EG Niklas Trek - Segafredo link ikonka 01:27 85
6. PEARSON Daniel Aqua Blue Sport 02:19 70
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
fotogaleria ikonkaDoplňovaná fotogaléria z pretekov (© KL Photo & Stiehl Photography)
- z každej etapy postupne pridávame osem fotografií