1. 18.5. rovinata etapa ciel rovina Saint-Vulbas > Plaine Tonique 159 km Hofstetter
2. 19.5. rovinata etapa ciel rovina St-Trivier-Courtes > Arbent 153 km Moreno
3. 20.5. rovinata etapa ciel rovina Lélex > Col de la Faucille 133 km Vichot
 
 

Tour de l'Ain 2018 - 1. etapa, piatok 18. mája

1. 18.5. rovinata etapa ciel rovina Saint-Vulbas > Plaine Tonique 159 km Hofstetter
 
ain etapa 1
profil etapy, 850 nastúpaných metrov (© tourdelain.com)
 
 
Minulý rok malo podujatie Tour de l'Ain bohatší program. Prológ a ďalšie štyri náročné dni teraz organizátori vymenili za tri dlhšie etapy. Tá prvá, ktorá mala patriť šprintérom, začala krátko po jednej hodine za slnečného počasia a mala tradičný priebeh. Potom sa však o slovo prihlásili najrýchlejší pretekári, z ktorých najväčší dynamit v nohách mal Hugo Hofstetter z Cofidisu.
 
Piatok bol jedinou šancou pre šprintérov uspieť v 30. edícii francúzskeho etapáku a ich tímy si chceli priebeh etapy postrážiť. Uvedomovali si to azda všetci pretekári a preto sa im do úniku príliš nechcelo. Nakoniec sa do neho dostali Isaac Cantón z Polartec-Kometa, Jan Tschernoster z tímu Nemecka a Dimitri Bussard zo švajčiarskej reprezentácie. Maximálny náskok tejto trojice boli dve minúty na méte 60 kilometrov pred cieľom.
 
Potom sa do toho pustili domestici FDJ a Cofidisu, ktorí doviedli balík do záverečného rozhodujúceho šprintu. V ňom si to rozdávali Lorrenzo Manzin (Vital Concept) a Lilian Calmejane (Direct Energie). Kde sa však dvaja bijú, tretí víťazí. Bolo tomu tak aj teraz, keďže v posledných metroch sa cez oboch kohútov doslova prehrmel hurikán Hugo Hofstetter (Cofidis), ktorý si tak prišiel po svoje premiérové víťazstvo v profesionálnej kariére.
 
Sklamaní po prvom dni budú určite v tradičnom domácom tíme FDJ. Ich jazdci pilne pracovali v prospech Benjamina Thomasa. Ten ešte 300 metrov pred cieľom mal výhodnú pozíciu, ale nakoniec finišoval až ako trinásty.      
 
 
Výsledky
1. HOFSTETTER Hugo Cofidis, Solutions Crédits 3:52:38 14
2. MANZIN Lorrenzo Vital Concept Cycling Club 00:00 5
3. CALMEJANE Lilian Direct Energie 00:00 3
4. PAGE Dylan Švajčiarsko 00:00  
5. FONSECA Armindo Fortuneo - Samsic 00:00  
6. PASQUALON Andrea Wanty - Groupe Gobert 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 

Tour de l'Ain 2018 - 2. etapa, sobota 19. mája

2. 19.5. rovinata etapa ciel rovina St-Trivier-Courtes > Arbent 153 km Moreno
 
ain etapa 2
profil etapy, 2876 nastúpaných metrov (© tourdelain.com)
 
 
Nicolas Edet z Cofidisu prišiel na Tour de l'Ain odhodlaný zmeniť svoju neúspešnú bilanciu. Totiž do dnešného dňa skúsený francúzsky borec nikdy neokúsil ako chutí víťazný koláč. Zdalo sa, že druhá etapa šitá na mieru adeptom na celkové víťazstvo mu priniesla vytúžený vavrín. Edet sa dostal do trháku dva kilometre pred koncom, kedy využil kruhový objazd na to, aby sa utrhol zo sedemčlennej skupiny a prešiel cieľovou páskou ako prvý. Pár minút po dojazde mu však rozhodcovia udelili trest za nesprávny prechod kruháču a nakoniec skončil piaty.
 
Víťazstvo tak padlo do klina druhému mužovi v poradí. Bol ním Javier Moreno z Delko - Marseille. Skúsený španielsky cyklista sa tak právom mohol potešiť z prvého triumfu v sezóne a ôsmeho v kariére. Ďalšie miesta na debne patrili smutnému Arthurovi Vichotovi z FDJ a Marcovi Hirschiovi z Development Team Sunweb.
 
Víťaz včerajšej etapy a držiteľ žltého trička Hugo Hofstetter (Cofidis) dnes vedúce postavenie neudržal. Talentovaný šprintér po životnom dni neustál stúpanie Col du Vieux-Cerdon (3,3 km - 5,7 %) a líderské miesto prenechal víťazovi dnešnej etapy. Javier Moreno (Delko) má pred záverečnou skúškou štyri sekundy k dobru pred dnes druhým Arthurom Vichotom (FDJ).  
 
 
Výsledky
1. MORENO Javier Delko Marseille Provence KTM 3:57:54 14
2. VICHOT Arthur Groupama - FDJ 00:00 5
3. HIRSCHI Marc Development Team Sunweb 00:03 3
4. VILELA Ricardo Manzana Postobon 00:03  
5. EDET Nicolas Cofidis, Solutions Crédits 00:03  
6. BADILATTI Matteo Švajčiarsko 00:05  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. MORENO Javier Delko Marseille Provence KTM 7:50:22 3
2. VICHOT Arthur Groupama - FDJ 00:04  
3. HIRSCHI Marc Development Team Sunweb 00:09  
4. VILELA Ricardo Manzana Postobon 00:13  
5. EDET Nicolas Cofidis, Solutions Crédits 00:13  
6. BADILATTI Matteo Švajčiarsko 00:15  
 
Zobraziť kompletné poradie
 

Tour de l'Ain 2018 - 3. etapa, nedeľa 20. mája

3. 20.5. rovinata etapa ciel rovina Lélex > Col de la Faucille 133 km Vichot
 
ain etapa 3
profil etapy, 2439 nastúpaných metrov (© tourdelain.com)
 
 
Len tesne v poli porazených skončil Arthur Vichot z FDJ vo včerajšom chaotickom dojazde. Veď po treste Nicolasa Edeta (Cofidis) bral bonifikačné sekundy za druhé miesto. Ten dnešný si už Francúz postrážil a najťažší deň na Tour de l'Ain zvládol bravúrne. Na Col de la Faucille sa vyšplhal najrýchlejšie. O trinásty triumf v kariére však musel poriadne bojovať. Totiž do špurtu si priviedol ďalších dvoch súperov, no ani jednému z nich sa nepodarilo na Vichota vyzrieť. Druhý tak skončil Nans Peters z AG2R a tretí bol babrák včerajšieho dňa Edet.
 
Arthur Vichot sa vďaka dnešnému fenomenálnemu výkonu stal aj celkovým víťazom 30. ročníka Tour de l'Ain. Pomohol mu k tomu aj včerajší hrdina Javier Moreno (Delko), ktorý v záverečnom kopci stratil sily a do cieľa prišiel s vyše minútovou stratou. Nebude však jediný smutný. V nie najlepšom svetle sa vo Francúzsku ukázali Tony Gallopin (AG2R) a Rein Taaramäe (Direct Energie). Obaja patrili k najväčším favoritom na víťazstvo, ale predpoklady naplniť nedokázali.   
 
 
Výsledky
1. VICHOT Arthur Groupama - FDJ 3:25:54 14
2. PETERS Nans Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00 5
3. EDET Nicolas Cofidis, Solutions Crédits 00:03 3
4. GAUDU David Groupama - FDJ 00:13  
5. TAARAMAE Rein Direct Energie 00:23  
6. LE TURNIER Mathias Cofidis, Solutions Crédits 00:26