Hammer Stavanger: Mitchelton-Scott dominoval aj v časovke a získal celkový titul

27.5.2018, 08:00 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
1. 25.5. zvlnena etapa ciel rovina Sandnes (Skaarlia) 84 km Mitchelton
2. 26.5. rovinata etapa ciel rovina Stavanger (Forum Expo) 93 km Mitchelton
3. 27.5. rovinata etapa ciel rovina Stavanger (Forum Expo) 49 km Mitchelton

Na progresívne podujatie dorazilo silné štartové pole. Organizujúca spoločnosť Velon dosiahla výbornú spoluprácu s World Tour tímami a tento nový koncept podporila aj samotná UCI, ktorá ho zaradila do oficiálneho kalendára. Podstatou podujatia bolo to, že každý deň čakala na cyklistov rozdielna výzva a celkového víťaza pretekov určila až záverečná stíhačka. Zoskupenia mohli nahlásiť siedmich pretekárov, z ktorých si vybrali na každý deň piatich z nich. Vo vrchárskom a šprintérskom súboji bolo hlavnou úlohou pozbierať čo najviac bodov prechodom cez cieľovú čiaru a na základe bodového zisku sa odohrala záverečná tímová časovka formou stíhačky.

stavanger 1
profil etapy, 1379 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)

Podujatie odštartovala vrchárska výzva. Na konci pripraveného okruhu sa nachádzali dve stúpania (800 m; 6,8 %) a (1000 m; 5,8 %) a pri každom prejazde cez cieľovú čiaru čakalo na prvých desiatich jazdcov bodové ohodnotenie v pomere 100 bodov; 81 b; 66 b; 53 b; 43 b; 35 b; 28 b; 23 b; 19 b; 15 b. Na konci tretieho, šiesteho a posledného kola bol bodový zisk dvojnásobný.

Vynikajúci výkon predviedli zástupcovia Mitchleton - Scott, ktorí získali dvojnásobný počet bodov ako tím Sunweb, ktorý skončil druhý v poradí. Austrálsku zostavu potiahol Albasini, najstarší cyklista strávil veľkú časť podujatia na čele pretekov spolu s Tolhoekom (Lotto-Jumbo), a tým pádom získaval najviac bodov na konci viacerých kôl. Výborne mu sekundoval aj Lucas Hamilton, talentovaný austrálsky vrchár pôsobil aktívne v balíku, takže Mitchelton - Scott si vybudoval pekný náskok pred víkendovými previerkami. Preteky mal veľmi dobre rozohrané Lotto - Jumbo, ale napokon neskončil na druhom mieste, keď ho v záverečnom kole prekonal Sunweb. Nemeckú zostavu dostal na túto pozíciu úspešným atakom vo finále Kragh Andersen.

stavanger 2
profil etapy, 541 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)

Pravidlá šprintérskej súťaže boli rovnaké ako v predchádzajúcej výzve, na konci každého rovinatého kola sa súperilo o body. Druhý triumf na tomto podujatí zaknihoval tím Mitchelton-Scott, ktorý sa mohol oprieť o také mená ako Impey, Kluge a aj dnes sa ukázal Hamilton. Austrálska zostava musela tvrdo bojovať o triumf s celkom Sunweb, tomu dnes chýbalo menej ak včera, aby sa dostal na najvyššiu priečku. Tretie miesto získal Sky, ktorý sa mohol spoľahnúť najmä na Kristoffera Halvorsena.