1. 14.6. zvlnena etapa ciel rovina Cap-Découverte > Ségala Car. 168 km Bouhanni
2. 15.6. zvlnena etapa ciel rovina St-Gaudens > Masseube Gers 173 km Venturini
3. 16.6. rovinata etapa ciel rovina Prat-Bonrepaux > Monts Olmes 198 km Valverde
4. 17.6. rovinata etapa ciel rovina Mirepoix > Cazouls-lés-Béziers 193 km Roux
 
 

La Route d'Occitanie / Route du Sud 2018 - 1. etapa, štvrtok 14. júna

1. 14.6. zvlnena etapa ciel rovina Cap-Découverte > Ségala Car. 168 km Bouhanni
 
etapa 1
profil etapy, 1816 nastúpaných metrov (© laroutedoccitanie.fr)
 
 
Niekdajšie Route du Sud pod aktuálnym názov La Route d'Occitanie opäť privítalo niekoľko zaujímavých mien svetovej cyklistiky. Tým najznámejším je Alejandro Valverde, no na štart sa postavili aj Daniel Navarro alebo Jan Bakelants. Prvú etapu však ovládol Nacer Bouhanni z Cofidisu, ktorý v záverečnom šprinte porazil tímového kolegu len o galúzku.
 
Príbeh úvodného dňa nepísal len víťaz, ale aj pätica pretekárov, ktorí sa objavili v celodennom úniku. Boli v ňom Romain Combaud z celku Delko - Marseille Provence, Anthony Roux z Groupama - FDJ, Damien Gaudin z Direct Energie, Nicolas Baldo zo St. Michel - Auber 93 a Meron Abraham z Bike Aid. Maximálny náskok tejto skupiny bol štyri minúty 90 kilometrov pred cieľom.  
 
Ich púť sa skončila na méte dvadsať kilometrov pred páskou a to najmä vďaka práci francúzskeho Cofidisu Solutions Crédits. Potom sa však o slovo prihlásili jazdci tímu Groupama - FDJ, a to konkrétne Sébastien Reichenbach a Romain Seigle. Útok druhého menovaného zachytili ďalší piati cyklisti, medzi ktorými boli dvaja rýchlici z celku Wanty - Groupe Gobert a to Simone Antonini a Yoann Offredo. To bol pre šprintérske tímy stav núdze.  
 
Astana a Movistar si ale koncovku postrážili a hlavne vďaka ním si to medzi sebou mohli rozdať najrýchlejší muži v pelotóne. Posledné metre boli mierne do kopca a dávali šancu aj klasikárom. Dramatickú bitku o etapové víťazstvo nakoniec vyhral Nacer Bouhanni, ktorého na cieľovej páske o 64. triumf v kariére skoro prekvapujúco pripravil tímový kolega Christophe Laporte. Ich vzájomný súboj musel rozlúštiť až fotofiniš. Tretí finišoval ďalší elitný šprintér z Francúzska Bryan Coquard z Vital Concept Cycling Club. 
 
 
Výsledky
1. BOUHANNI Nacer link ikonka Cofidis, Solutions Crédits 4:12:32 14
2. LAPORTE Christophe Cofidis, Solutions Crédits 00:00 5
3. COQUARD Bryan Vital Concept Cycling Club 00:00 3
4. ABERASTURI Jon Euskadi - Murias 00:00  
5. BARBERO Carlos Movistar Team link ikonka 00:00  
6. GIDICH Yevgeniy Astana Pro Team link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 

La Route d'Occitanie / Route du Sud 2018 - 2. etapa, piatok 15. júna

2. 15.6. zvlnena etapa ciel rovina St-Gaudens > Masseube Gers 173 km Venturini
 
etapa 1
profil etapy, 2367 nastúpaných metrov (© laroutedoccitanie.fr)
 
 
Druhý deň na La Route d'Occitanie bol o niečo náročnejší ako ten prvý, ale ešte dnes sa o slovo mohli prihlásiť šprintéri. Cyklisti v piatok museli nastúpať viac ako dvetisíc výškových metrov, takže o nejakom jednoduchom dni nebola vôbec reč. Najrýchlejším mužom v pelotóne komplikoval cestu za víťazstvom nehodnotený kopec, ktorý sa nachádzal pár kilometrov pred koncom. Na ňom sa však nič dôležité neudialo a nakoniec sa mohol z ďalšieho triumfu v kariére potešiť Clément Venturini z AG2R La Mondiale.
 
Rovnako ako včera aj v piatok sa veľmi rýchlo dokázal sformovať únik. Dnes sa do neho pustilo sedem cyklistov. Reklamu sebe a svojim tímom robili menovite Yoann Paillot z St. Michel - Auber 93, Quentin Jauregui z AG2R La Mondiale, Jérôme Cousin z celku Direct Energie, Jérôme Mainard z Roubaix Lille Métropole, Garikoitz Bravo z Euskadi - Murias, Fabien Doubey z Wanty - Groupe Gobert a Johan Le Bon z Vital Concept Cycling Club. Najväčší náskok si táto sedmička dokázala vytvoriť presne na méte 50 kilometrov pred cieľom. Medzera medzi nimi a hlavným balíkom bola takmer päťminútová.  
 
Práve v tom momente sa však ujali taktovky v pelotóne jazdci Astany, ktorí začali únik sťahovať rýchlosťou blesku. Sem tam ruku k dielu pridali cyklisti z Movistaru. Za ani nie pätnásť kilometrov sedmičku dobehli o celé tri minúty. Najmä vďaka aktivite Kazachov sa aj druhý deň skončil v hromadnom dojazde. Ako prvý začal špurtovať včerajší víťaz Nacer Bouhanni z Cofidisu Solutions Crédits, ale v koncovke mal viac síl Clément Venturini z AG2R La Mondiale. Ten si na konto pripísal už štvrtý triumf v kariére a prvý v tomto roku. Tretí skončil jazdec Movistaru Carlos Barbero.
 
Bouhanni (Cofidis) si tak neudržal neporaziteľnosť, ale udržal si aspoň priebežné prvé miesto v celkovom hodnotení. Na druhú pozíciu sa vďaka dnešnému triumfu posunul Venturini (AG2R La Mondiale), tretí je ďalší jazdec Cofidisu Laporte. Ten si po včerajšom kúsku už netrúfol zapojiť sa do záverečného špurtu a v cieli dnešnej etapy sa uspokojil len so štvrtou pozíciou.
 
 
Výsledky
1. VENTURINI Clément Ag2r La Mondiale link ikonka 4:07:07 14
2. BOUHANNI Nacer link ikonka Cofidis, Solutions Crédits 00:00 5
3. BARBERO Carlos Movistar Team link ikonka 00:00 3
4. LAPORTE Christophe Cofidis, Solutions Crédits 00:00  
5. LE CUNFF Kévin St Michel - Auber93 00:00  
6. SISKEVICIUS Evaldas Delko Marseille Provence KTM 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. BOUHANNI Nacer link ikonka Cofidis, Solutions Crédits 8:19:24 3
2. VENTURINI Clément Ag2r La Mondiale link ikonka 00:06  
3. LAPORTE Christophe Cofidis, Solutions Crédits 00:10  
4. JAUREGUI Quentin Ag2r La Mondiale link ikonka 00:11  
5. BRAVO Garikoitz Euskadi - Murias 00:11  
6. BARBERO Carlos Movistar Team link ikonka 00:12  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 

La Route d'Occitanie / Route du Sud 2018 - 3. etapa, sobota 16. júna

3. 16.6. rovinata etapa ciel rovina Prat-Bonrepaux > Monts Olmes 198 km Valverde
 
etapa 1
profil etapy, 4393 nastúpaných metrov (© laroutedoccitanie.fr)
 
 
V tretej etape pelotón zamieril do hôr. Na programe bola kráľovská etapa, ktorá mala definitívne napovedať, kto z adeptov na celkové víťazstvo prišiel na tohtoročnú edíciu La Route d'Occitanie najlepšie pripravený. Cyklisti dnes museli absolvovať takmer dvesto kilometrov, počas ktorých nastúpali viac ako štyritisíc výškových metrov. Etapa mala niekoľko favoritov, no tým najväčším bol Alejandro Valverde z Movistaru, ktorý čakal na triumf od konca marca. Španiel sa dnes konečne dočkal vytúženého vavrínu a urobil rázny krok za celkovým prvenstvom na tomto podujatí.  
 
Dôležitosť tretieho dňa si uvedomovali všetky tímy, ktoré tu mali za cieľ celkové poradie. Tie do celodenného úniku pustili len dvoch pretekárov. Konkrétne išlo o Damiena Gaudina z Direct Energie a Beňata Txoperena z Euskadi – Murias. Tí si dokázali vytvoriť až päťminútový náskok nad pelotónom, ale do cieľa ho udržať nedokázali. Púť prvého menovaného skončila presne na méte dvadsať kilometrov pred cieľom. Druhý menovaný odpadol o niečo skôr.
 
Najzaujímavejší príbeh dňa však písali favoriti na celkové víťazstvo. Ich súboj začal v nájazde na posledný kopec. Valverde mal spomedzi lídrov najlepšiu podporu. S pomocou kolegov dokázal odpárať Luisa Léona Sáncheza z Astany a Sébastiena Reichenbacha z Groupama - FDJ, ale Daniel Navarro z Cofidisu a Kenny Elissonde zo Sky sa ho dokázali udržať. Táto trojica sa potom neustále preťahovala a to až do úplného konca. Bitka o etapové prvenstvo nakoniec skončila až v šprinte, v ktorom Valverde ukázal svoj raketový pohon a došpurtoval si tak už po 118. víťazstvo v kariére.
 
Nacer Bouhanni priebežne líderskú pozíciu neudržal. Šprintér tímu Cofidis Solutions Crédits sa odpojil od hlavného balíka na začiatku finálneho stúpania a prenechal oranžové tričko iným. Dres pre najvyššie postaveného jazdca v GC po kráľovskej etape získal dnešný víťaz Alejandro Valverde z Movistaru. V Cofidise však nemusia byť úplne smutní, na druhú priečku sa totiž dnes dostal Daniel Navarro a stráca na lídra len šesť sekúnd. Tretí je Kenny Elissonde so stratou dvanástich sekúnd. Ostatní pretekári už strácajú viac ako minútu.
 
 
Výsledky
1. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 5:28:51 14
2. NAVARRO Daniel Cofidis, Solutions Crédits 00:02 5
3. ELISSONDE Kenny Team Sky link ikonka 00:07 3
4. SÁNCHEZ Luis Leon Astana Pro Team link ikonka 01:03  
5. REICHENBACH Sebastien Groupama - FDJ 01:05  
6. MOLINA Antonio Caja Rural - Seguros RGA 01:07  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 13:48:23 3
2. NAVARRO Daniel Cofidis, Solutions Crédits 00:06  
3. ELISSONDE Kenny Team Sky link ikonka 00:12  
4. SÁNCHEZ Luis Leon Astana Pro Team link ikonka 01:12  
5. REICHENBACH Sebastien Groupama - FDJ 01:14  
6. MOLINA Antonio Caja Rural - Seguros RGA 01:16  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 

La Route d'Occitanie / Route du Sud 2018 - 4. etapa, nedeľa 17. júna

4. 17.6. rovinata etapa ciel rovina Mirepoix > Cazouls-lés-Béziers 193 km Roux
 
etapa 1
profil etapy, 2908 nastúpaných metrov (© laroutedoccitanie.fr)
 
 
Štvrtý a záverečný deň na Okolo Occitanie mal definitívne rozhodnúť o celkovom víťazovi. Po včerajšku mal najlepšie karty v rukách Alejandro Valverde z Movistaru, ktorý sa pred dnešnou náročnou etapou obliekol do oranžového dresu. Španiel dnes zažil bláznivý deň, vetral sa v úniku skoro celú nedeľu, ale nakoniec mu to nestačilo na ďalší etapový triumf. V posledných metroch ho predbehol Anthony Roux z celku Groupama – FDJ, ktorý sa na najvyšší stupienok postavil po 14-krát v kariére.
 
Nedeľu si vytipovalo šesť cyklistov, ktorí sa v tento deň chceli prezentovať v úniku. Boli to Quentin Jauregui z AG2R La Mondiale, Mikel Iturria z Euskadi – Murias, Evaldas Šiškevičius z Delko – Marseille Provence, Jérémy Maison z Fortuneo – Samsic, Alexandre Pichot z Direct Energie a Luis Angel Maté z Cofidisu Solutions Crédits. Táto šestica mala až trojminútový náskok pred pelotónom, no vpredu dlho nevydržala. Ich púť sa skončila na najdlhšom stúpaní v itenerári finálneho dňa.
 
Ruky v tom mali najskôr jazdci Sky, ktorí na najťažšom kopci dňa chceli odpárať konkurenciu, čo sa im z časti podarilo. No potom z ich tempa dokázali nastúpiť Luis León Sánchez z Astany a Alejandro Valverde z Movistaru. Ani jeden pretekár z britského celku túto dvojicu nezachytil a tá postupne získala k dobru takmer dve minúty. Potom sa však do čela hlavného balíka dostal tím Groupama - FDJ, keďže kopce prežil jeden z ich rýchlikov. Bol ním Anthony Roux, ktorý Valverdeho doslova prešprintoval v hodine dvanástej. Španiel tak v posledný deň obsadil druhé miesto, tretí bol Evaldas Šiškevičius z Delko - Marseille Provence. 
 
Valverde však vôbec nemusí byť smutný. Síce dnes zbytočne unikal a strácal drahocenné sily, ale vďaka bonifikáciám za druhú pozíciu v cieli nielenže udržal líderskú pozíciu v celkovom hodnotení, ale dokonca zväčšil svoj náskok. Inak posledná etapa v GC skoro nič nezmenila. Druhý zostal Navarro z Cofidisu a tretí skončil Elissonde zo Sky. Zmena nastala až na štvrtom mieste. Tú pre seba získal Reichenbach z Groupamy - FDJ, ktorý odsunul smoliara dňa Sáncheza na piatu priečku. Luis León tak doplatil na svoju aktivitu.
 
 
Výsledky
1. ROUX Anthony Groupama - FDJ 4:37:19 14
2. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:00 5
3. ŠIšKEVIčIUS Evaldas Delko Marseille Provence KTM 00:00 3
4. GIDICH Yevgeniy Astana Pro Team link ikonka 00:00  
5. LEDANOIS Kevin Fortuneo - Samsic 00:00  
6. VENTURINI Clément Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Konečné poradie pretekov
1. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 18:25:34 125
2. NAVARRO Daniel Cofidis, Solutions Crédits 00:14 85
3. ELISSONDE Kenny Team Sky link ikonka 00:20 70
4. REICHENBACH Sebastien Groupama - FDJ 01:22 60
5. SÁNCHEZ Luis Leon Astana Pro Team link ikonka 01:24 50
6. MOLINA Antonio Caja Rural - Seguros RGA 01:24 40
 
Zobraziť kompletné poradie