1. 23.8. rovinata etapa ciel rovina Koblenz > Bonn 157 km Hodeg
2. 24.8. zvlnena etapa ciel rovina Bonn > Trier 196 km Schachmann
3. 25.8. zvlnena etapa ciel rovina Trier > Merzig 177 km Mohorič
4. 26.8. zvlnena etapa ciel rovina Lorsch > Stuttgart 207 km Politt
 
 

Okolo Nemecka / Deutschland Tour 2018 - 1. etapa, štvrtok 23. augusta

1. 23.8. rovinata etapa ciel rovina Koblenz > Bonn 157 km Hodeg
 
etapa 1
profil etapy, 1464 nastúpaných metrov (© deutschland-tour.com)
 
 
Dlho očakávaná udalosť je späť. Veľký návrat podujatia Okolo Nemecka, ktoré sa do cyklistického kalendára vrátilo po desiatich rokoch, okorenila papierovo jediná etapa pre šprintérskych špecialistov. Tých do krajiny, v ktorej sa narodili velikáni ako Jan Ullrich alebo Erik Zabel, prišlo naozaj veľmi veľa. Nechýbal medzi nimi ani Pascal Ackermann, ktorý by bol v prípade ideálneho zdravia najväčším favoritom dňa, no najväčšie prekvapenie tejto sezóny pri svojom poslednom vystúpení spadlo a bolo otázne ako na tom je. 
 
Úvodné dejstvo nemeckého etapáku malo klasický priebeh. Hneď na začiatku dňa sa vytvoril celodenný únik, v ktorom sa nachádzali až dvaja domáci jazdci. Obaja reprezentovali nemeckú kontinentálnu cyklistiku. Menovite sa jednalo o Doriana Lübbersa z Team Lotto - Kern Haus a Svena Reuttera z celku Heizomat Rad-Net. Okrem nich sa vpredu ukázali tiež Jorge Arcas z Movistaru, Kevin Van Melsen z Wanty - Groupe Gobert, Benoit Jarrier z Fortuneo - Samsic a Jens Reynders z Leopard Pro Cycling. 
 
Návratu Okolo Nemecka na cyklistickú scénu prialo aj počasie. V okolí mesta Bonn, kde sa odohrala prvá etapa nehrozili žiadne dažďové prehánky. Práve naopak, celý deň bolo slnečno, len sem-tam sa na oblohe objavil mráčik. Jediný problém cyklistom tak mohla robiť teplota vzduchu, pretože dnes bolo v Nemecku veľmi horúco. Podľa predpovedí ortuť v teplomeroch mala prekročiť hranicu 30 stupňov
 
Úspech úniku sa v prvom dni vôbec neočakával. Najmä preto, že do Nemecka prišli silní šprintéri, a hlavne tí domáci boli veľmi motivovaní a chceli sa pobiť o etapový vavrín. Ich tímy tak mali kontrolovať priebeh etapy. V prvej polovici dňa sa vpredu ukazovala len BORA - Hansgrohe, čo mohlo znamenať, že Ackermann sa cíti dobre. Domáci WT tím držal vedúcu šesticu na dostrel. Tí si vytvorili takmer trojminútový náskok.  
 
Potom poslali svojich domestikov do čela hlavného balíka tiež Lotto Soudal a Quick-Step Floors. Odstup medzi vedúcou skupinou a pelotón tak začal pomaly klesať. Nešlo však o nejaký radikálny pokles náskoku. Šestica v čele preto mohla v pokoji zabojovať o body na druhej šprintérskej prémii. Tá sa nachádzala na méte 48 kilometrov pred páskou a zvíťazil na nej Reutter (Heizomat Rad-Net), ktorý bral plný počet bodov aj na prvej šprintérskej prémii.
 
Podujatie Okolo Nemecka mal obohatiť Mark Cavendish, ktorý kvôli zlému zdravotnému stavu nemohol štartovať na Majstrovstvách Európy na domácej pôde. Z rovnakého dôvodu však musel vynechať aj tieto preteky a stále nie je známe, kedy sa britský špurtér vráti do pelotónu. Nemeckí fanúšikovia tak mohli sledovať v akcii aspoň domácich borcov. Okrem Pascala Ackermanna a André Greipela tu štartoval aj so zlepšujúcou formou pretekajúci Marcel Kittel.   
 
Na trase prvého dňa sa nachádzala aj jedna horská prémia, ktorá mala byť prestížnou záležitosťou hlavne pre domácich pretekárov. Kopec Hohn nebol dlhý a ani náročný, a sledovali sme na ňom poriadnu bitku. Až príliš skoro to vyskúšal Arcas (Movistar), ktorému tričko pre najlepšieho vrchára ukradol Jarrier (Fortuneo).
 
Na jedinom hodnotenom stúpaní sa zhromaždila veľká skupina fanúšikov, ktorá trošku ovplyvnila boj o body do vrchárskej súťaže. Do jedného "nespratníka" totiž skoro nabúral Van Melsen (Wanty - Groupe Gobert), ktorý tak nemohol ísť v posledných metroch na plné a nakoniec na prémii skončil druhý. 
 
Od tohto momentu však pelotón začal zrýchľovať. Nebolo sa čomu diviť, veď z jedinej vrchárskej prémie bolo do cieľa len 35 kilometrov. V hlavnom balíku sa zatiaľ držali všetci favoriti na víťazstvo. Ani jeden z nich doposiaľ nehlásil žiadne technické problémy. Zmena nastala aj v úplnom čele pretekov, kde zostala už len trojica pretekárov. Tvorili ju Arcas (Movistar), Van Melsen (Wanty - Groupe Gobert) a Reynders (Leopard Pro Cycling). 
 
Podobne ako na Tour de France, aj na Deutschland Deine Tour organizátori vymysleli tzv. bonusovú prémiu, kde sa udeľujú bonusové sekundy. Dnes ju cyklisti prešli skoro v úplnom závere a bonifikačné sekundy si rozdelili jazdci v úniku. Tri sekundy k dobru si pripísal Reynders (Leopard Pro Cycling), ktorý zviedol veľký súboj s Arcasom (Movistar). Španiel tak opäť ťahal za kratší koniec. 
 
Potom sa k vedúcej trojici pripojili Oscar Riesebeek z Roompot - Nederlandse Loterij a Juri Hollmann z Heizomat Rad-Net, no novovzniknutá skupina už dobre nespolupracovala a pár minút potom ako táto skupina vznikla bola pelotónom pohltená. Púť celodenných utečencov tak definitívne skončila na méte 13 kilometrov pred páskou. V tomto okamihu tempo hlavného balíka diktovali jazdci Sky, no v ich závetrí sa už formovali šprintérske vláčiky. 
 
Záver etapy mal patriť šprintérom, no proti boli práve v tíme Sky. Luke Rowe sa totiž v posledných kilometroch rozhodol potrápiť šprintérske tímy a ušiel z hlavného balíka. Na to okamžite zareagovala BORA - Hansgrohe a britský cyklista sa tak ďaleko nedostal. Päť kilometrov pred cieľom sa zaradil do pelotónu a už nič tak nebránilo tomu, aby sme sledovali fantastický šprintérsky súboj.
 
Posledné kilometre dnešného dňa bravúrne zvládli jazdci BORA - Hansgrohe. Tí sa na chvíľku vytratili z úplného čela, no vrátili sa v pravý čas. Ich líder, Ackermann, tak mal najideálnejšiu pozíciu do šprintu. Nemec to skúsil na dlhý šprint, čo sa mu nakoniec nevyplatilo. Bol to totiž Hodeg z Quick-Stepu, ktorý tesne vyhral úvodnú etapu na Okolo Nemecka. 
 
 
hodeg 18 nemecko podium qstf
Alvaro Hodeg s ďalším triumfom (© Quick-Step Floors Cycling Team / Getty Images)
 
 
Alvaro Hodeg tak oplatil Pascalovi Ackermannovi dve nedávne prehry, ktoré Kolumbijčan od Nemca utrpel na Okolo Poľska. Hodeg dnes nemohol počítať s excelentným vláčikom svojho tímu, no napriek tomu si dokázal pripísať štvrté profesionálne víťazstvo v kariére a zároveň vypálil rybník domácim rýchlikom. Zaslúžene si tak oblečie tričko pre vedúceho muža pretekov. Pomyselné stupne víťazov dnes doplnil Niccolo Bonifazio.
 
Koncovka absolútne nevyšla dvom najlepším nemeckým šprintérom posledných rokov. André Greipel a Marcel Kittel boli takmer neviditeľní, dokonca Kittel sa do špurtu ani nezapojil. Marcel na domácom podujatí asi len podčiarkne katastrofálnu sezónu, ktorú aktuálne zažíva.
 
 
Výsledky
1. HODEG Álvaro José Quick-Step Floors link ikonka 3:35:08 14
2. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 5
3. BONIFAZIO Niccolò Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00 3
4. VAN RENSBURG Reinardt Team Dimension Data link ikonka 00:00  
5. KRIEGER Alexander Leopard Pro Cycling 00:00  
6. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 

Okolo Nemecka / Deutschland Tour 2018 - 2. etapa, piatok 24. augusta

2. 24.8. zvlnena etapa ciel rovina Bonn > Trier 196 km Schachmann
 
etapa 2
profil etapy, 2677 nastúpaných metrov (© deutschland-tour.com)
 
 
Hneď druhá etapa na Okolo Nemecka bola vôbec tou najnáročnejšou v 33. ročníku pretekov, aspoň čo sa týka nastúpaných výškových metrov. Dnes museli cyklisti prejsť štyri hodnotené stúpania a ďalších sedem nehodnotených kopcov. Celkovo tak nastúpali viac ako dvetisícpäťsto metrov. Medzi adeptov na etapové víťazstvo preto nepatrili šprintéri, ktorí boli v akcii včera. Profil sedel skôr klasikárom alebo aj vrchárom. Svoje zúbky tak mohli ukázať Tom Dumoulin, Romain Bardet či Geraint Thomas.
 
Podobne ako včera, aj dnes sa celodenný únik vytvoril takmer okamžite po začiatku etapy. Dostali sa doň štyria pretekári, konkrétne Etienne van Empel z tímu Roompot - Nederlandse Loterij, Gaëtan Pons z Leopard Pro Cycling, Patrick Haller z Heizomat Rad-Net.de a John Mandrysch z Team Dauner D&DQ-Akkon. Táto štvorica si dokázala vytvoriť až 4,5-minútový náskok, ktorý mala presne po sto odjazdených kilometroch.
 
V piatok už v Nemecku nebol taký teplý deň ako vo štvrtok. Teplomer ukazoval len 21 stupňov a zmena nastala tiež na oblohe, kde sa objavil veľký počet mrakov. Neboli to však dažďové oblaky, a podľa predpovedí na trase druhej etapy pršať ani nemalo. Cyklistom však mohol robiť problémy silný vietor, keďže dnes bol veterný deň.
 
Druhá etapa mala pokojný priebeh takmer väčšinu času. V prvej polovici dňa sa nič významné neudialo. Pretekári počas nej prešli len jednu šprintérsku prémiu, kde si plný počet bodov vybojoval Mandrysch (Team Dauner D&DQ-Akkon), ktorý ako jediný z úniku javil o ne záujem. V pelotóne diktovali tempo najskôr jazdci Quick-Stepu Floors, ktorých neskôr vymenili cyklisti z tímu Sky.
 
Na prvom hodnotenom stúpaní sa začali diať prvé dôležité veci. Ako prvý na kopec Klausen (2,7 km - 5,6 %) vyliezol Pons (Leopard Pro Cycling) a do vrchárskej súťaže získal prvé tri body. To podstatné sa však dialo za vedúcou štvoricou, a to, že do čela pelotónu sa dostali šprintérske tímy. Medzera medzi prvou skupinou a hlavným balíkom sa zmenšila o celé dve minúty.
 
Celky Bora - Hansgrohe a Bahrajn - Merida stiahli náskok vedúcej skupiny až na minútu, no potom opäť ubrali nohu z plynu a odstup sa opäť navýšil. Nemecký tím sa pravdepodobne chcel len ukázať pred domácimi kamerami, Bahrajn zase pripravoval pôdu pre Mateja Mohoriča, ktorý bol najväčším favoritom dňa, teda aspoň na papieri.
 
V nájazde na druhé hodnotené stúpanie sa začalo pretekať. Z pelotónu začal nastupovať jeden jazdec za druhým. Všetko to vyprovokoval atak Dmitrija Strachova z Kaťuše - Alpecin, na čo reagovali ďalší jazdci. Vytvorila sa tak veľmi početná skupina prenasledovateľov, v ktorej nemalo zastúpenie Quick-Step Floors. Medzičasom plný počet bodov na druhej vrchárskej prémii bral van Empel (Roompot - Nederlandse Loterij).
 
Hlavný balík však nových utečencov ďaleko pustiť nechcel a tí si túto skutočnosť uvedomovali. Preto sa väčšina z nich rozhodla zaradiť sa naspäť doň, no pár jazdcov to odmietlo. Bol medzi nimi Luke Rowe zo Sky, ktorý sa dotiahol do úplného čela, kde z pôvodného celodenného úniku vydržal iba Haller (Heizomat Rad-Net.de). Spolu s nimi bolo vpredu ďalších osem pretekárov.
 
Novovzniknutá skupina však v čele dlho nezostala a 43 kilometrov pred cieľom sme začínali prakticky od začiatku, len bez šprintérov, ktorí si už začínali vytvárať grupetto. V treťom hodnotenom stúpaní začali útočiť aj Dumoulin (Sunweb) a Bardet (AG2R La Mondiale), no Mohorič (Bahrajn - Merida)  si tieto prvé pokusy postrážil. Situácia sa však naďalej neupokojovala, stále sa vo veľkom atakovalo.
 
Na chvíľku pretekári v pelotóne odložili zbrane, keď za z neho odpútali dvaja britskí cyklisti. Šťastie znovu skúšal Rowe (Sky) a dopredu s ním skočil Davis (Dimension Data). Tí sa dokázali odpútať v zjazde z tretej vrchárskej prémie. Len pre doplnenie informácii, ako prvý na kopec Naurath vyšplhal Earle (Israel Cycling Academy).  
 
Veľkú formu z BinckBank Tour si priviezol Mohorič. Ani Slovinec dnes nejazdil konzervatívne a už 35 kilometrov pred cieľom ukázal, že do Nemecka neprišiel hrať len druhé husle. Jazdec Bahrajnu - Merida sa dotiahol do čela pretekov krátko na to, ako ušiel z hlavného balíka. Z pelotónu však neušiel sám, do vedúcej skupiny sa dostala aj trojica cyklistov z nemeckej Bory. Bol tam prekvapivo aj Ackermann, ktorému na domácom podujatí očividne motivácia nechýbala. 
 
Schillinger a Selig (obaja Bora) odpadli v poslednom hodnotenom stúpaní, keďže Mohorič (Bahrajn - Merida) nechcel na nič čakať a zvýšeným tempom odpáral domestikov Ackermanna. Zlou správou pre Slovinca však bol fakt, že v čelnej skupine sa všetci ďalší pretekári spoliehali na to, že ich práve Mohorič potiahne až do cieľa. Matej tak vyhral poslednú vrchársku prémiu.
 
Až potom sa niečo zlomilo v ostatných šiestich utečencoch a začali sa pravidelne striedať v čele skupiny. Proti ním však stála silná zostava Quick-Stepu Floors, v záverečných kilometroch pracujúca pre Schachmanna. Keď ruku k dielu pridali jazdci BMC Racing Team a AG2R La Mondiale, bolo o osude Mohoričovej skupiny rozhodnuté. Tá bola dostihnutá 12 kilometrov pred páskou.
 
Pre Pascala Ackermanna to však nebola žiadna tragédia. Jeho kolegovia v nasledujúcich minútach diktovali tempo balíka. Nemeckému šprintérovi tak robil vrásky na čele posledný kopček, ktorý ho mohol pripraviť o víťazstvo. Problémy v ňom mal aj Thomas a nakoniec aj Ackermann. Vo výbornom svetle sa však ukázali Caruso, Bardet a Dumoulin, keďže brali bonusové sekundy na bonusovej prémii.
 
Potom prišiel veľký okamih Toma Dumoulina. Cyklista z nemeckého Sunwebu zaútočil po prechode bonusovej prémie a dostal do problémov všetkých adeptov na celkové víťazstvo. Jedine Maximilian Schachmann s ním dokázal udržať krok. To však neplatilo dlho, pod bránou označujúci posledný kilometer vedúce duo dobehol Matej Mohorič a Nils Politt. Táto štvorka si to potom rozdala v šprinte, kde Schachmann zviedol veľký súboj s Mohoričom a porazil ho len o centimetre.
 
Maximilian Schachmann dokonal to, čo sa včera nepodarilo známejším nemeckým cyklistom a nadviazal na etapové víťazstvo Alvara Hodega. 24-ročný Nemec si tak na konto pripísal už tretie profesionálne víťazstvo v tejto sezóne. Môže zaň poďakovať tímovým kolegom, ale tiež vlastnému inštinktu a dobrým nohám. Zajtra ponesie červené tričko pre priebežného lídra. Veľkú radosť určite nebudú skrývať ani v Quick-Step Floors. Belgický tím zažíva ďalší fantastický rok, pretože dnes zaznamenali 57. výhru v tejto sezóne.
 
Spokojní môžu byť aj Matej Mohorič a Tom Dumoulin. Síce im etapové víťazstvo prekĺzlo pomedzi prsty, no ďalšiu šancu naň dostanú už zajtra. Koho koncovka druhej etapy nepotešila, je Romain Bardet a Damiano Caruso. Obaja v poslednom kopci ťahali za správny koniec lana, no krátko po ňom nezachytili atak Holanďana a v cieli tak nakupovali prvé menšie straty. Ešte horší deň prežil Geraint Thomas, ktorý s čelom stratil kontakt ešte skôr ako Pascal Ackermann.
 
 
Výsledky
1. SCHACHMANN Maximilian Quick-Step Floors link ikonka 4:50:36 14
2. MOHORIč Matej Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00 5
3. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:00 3
4. POLITT Nils Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00  
5. VAN RENSBURG Reinardt Team Dimension Data link ikonka 00:08  
6. VANSPEYBROUCK Pieter Wanty - Groupe Gobert 00:08  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. SCHACHMANN Maximilian Quick-Step Floors link ikonka 8:25:34 3
2. MOHORIč Matej Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:04  
3. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:04  
4. POLITT Nils Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:10  
5. VAN RENSBURG Reinardt Team Dimension Data link ikonka 00:18  
6. VANSPEYBROUCK Pieter Wanty - Groupe Gobert 00:18  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
 

Okolo Nemecka / Deutschland Tour 2018 - 3. etapa, sobota 25. augusta

3. 25.8. zvlnena etapa ciel rovina Trier > Merzig 177 km Mohorič
 
etapa 3
profil etapy, 2379 nastúpaných metrov (© deutschland-tour.com)
 
 
Tretí deň na novoobnovených pretekoch Okolo Nemecka mal opäť klasikársky charakter. Podobne ako v piatok, aj dnes cyklistov čakal hlavne náročný záver dňa. Znova tak boli v hre rovnaké mená ako včera. Najväčším favoritom na etapové víťazstvo bol Matej Mohorič, ktorý má na Deutschland Tour fantastickú formu. Jeho najväčšími vyzývateľmi mali byť Tom Dumoulin a tiež Maximilian Schachmann.
 
V hre o etapový vavrín chcel byť aj únik. Ten celodenný sa tvoril veľmi dlho, až po 40 kilometroch sa vpredu objavilo sedem pretekárov. Dopredu sa dokázal dostať  Rick Zabel z Kaťuše - Alpecin, Adam Hansen z Lotto Soudal, Oscar Riesebeek z Roompot - Nederlandse Loterij, Jevgenij Šalunov z celku Gazprom - Rusvelo, Juri Hollmann z Heizomat Rad-Net.de, Johannes Hodapp z Team Sauerland NRW a Robin Carpenter z Rally Cycling. Maximálny náskok tejto skupiny boli štyri minúty na méte 81 kilometrov pred cieľom. 
 
V prvej polovici etapy pretekári príliš veľa nástrah neprekonali. Prejsť museli len cez jedno hodnotené stúpanie, kde si body rozdelili ešte jazdci v pelotóne, a jednu šprintérsku prémiu. Tempo v hlavnom balíku na začiatku diktoval Quick-Step Floors, ktorý dnes držal červené tričko. Až keď začala mať sedmička v čele veľký náskok, dopredu hlavnej skupiny sa dostali tiež cyklisti z Bahrajnu - Merida
 
Príchod Slovincových domestikov do čela pelotónu znamenal pre únik veľké nepríjemnosti. Na ďalších dvadsiatich kilometroch totiž hlavný balík stiahol až dve minúty a sedmička tak prišla o luxusný náskok. Matej Mohorič sa v tomto okamihu mohol usmievať, opäť všetko nasvedčovalo tomu, že v závere to bude práve on, kto bude tvrdiť muziku.
 
Medzera medzi vedúcou sedmičkou a pelotónom sa neustále zmenšovala aj napriek kvalitnej spolupráci v podaní utečencov. Už pod kopcom Mettlach, ktorý sa dnes išiel dvakrát, mali siedmi cyklisti v čele k dobru niečo viac ako minútu. Ako prvý cez čiaru, ktorá označovala vrchársku prémiu, prešiel Carpenter (Rally Cycling). Ako jediný javil záujem o tieto body.   
 
Dôležitou správou pred dnešnou etapou bolo odstúpenie Marcela Kittela. Nemecký šprintér tak po BinckBank Tour nedokončil ani domáci etapák. Kittel z tohto dôvodu podstúpi lekárske vyšetrenia. "Nie som si istý, s čím aktuálne bojujem. Snažím sa na sebe stále tvrdo pracovať, ale zdá sa, že od apríla nemôžem prísť na to, čo mi je," uviedol šprintér Kaťuše - Alpecin, ktorý dnes sledoval svojho dvorného rozbiehača v úniku už len v televízii.
 
Bol to práve Zabel (Kaťuša - Alpecin), ktorý bral plný počet bodov na poslednej šprintérskej prémii. Žiaden veľký súboj o ne zviesť nemusel. V týchto chvíľach sa odstup medzi čelom a hlavným balíkom ustálil. Sedmička si stále držala minútový náskok. Jediná zmena nastala v čele pelotónu, kde sa objavili jazdci Dimension Data.
 
Najprudším kopcom v itenerári tretej etapy bol Mettlach, no bolo to stúpanie Nohn, kde sa začali diať veľké veci. Z úniku tu vypadol Hodapp (Team Sauerland NRW) a práve tu začali útočiť zaujímaví cyklisti. Jedným z nich bol Caruso (BMC Racing Team), ale jeho atak ešte pelotón zachytil. Ten však zničil akékoľvek šance pre únik, ktorý na vrchole už nemohol počítať ani s pol minútou. 
 
Situácia sa nezmenila ani pri druhom prejazde kopca Mettlach. V hlavnom balíku bolo ticho pred búrkou, vpredu si však jazdci začali nastupovať. Najviac motivovaný sa zdal byť Carpenter (Rally Cycling), ktorý si dnes vybojoval tričko pre najlepšieho vrchára. Američan sa dlho vetral osamote a z pôvodného úniku vydržal v úplnom čele najdlhšie. Pelotón ho pohltil až na posledných desiatich kilometroch.
 
Najväčšu zásluhu na tom mali cyklisti z tímu Sky. V sobotu ukázal svoje prednosti aj Thomas (Sky), ktorý na poslednej bonusovej prémii nasadil poriadne vysoké tempo. Aj napriek tomu si z hlavného balíka dokázali nastúpiť Weening (Roompot) a Barguil (Fortuneo), ktorí si prišli pre bonusové sekundy. Pre Mohoriča (Bahrajn - Merida) sa opäť bonus neušiel.
 
Z bonusu až do cieľa sa prakticky len klesalo. Nejednalo sa však o nejaké prudké a technické klesanie, čo nehralo do kariet duu v čele pretekov. Za nimi bola totiž silná skupina, ktorú za úspechom ťahali jazdci Quick-Stepu. Úplne nepochopiteľne sa potom zachoval ich líder, Schachmann, ktorý nezmyselne zaútočil a otvoril tak priestor pre Mohoriča. Slovinec si po etapové víťazstvo zašpurtoval proti Polittovi a tentokrát bol úspešný. 
 
Matej Mohorič tak po včerajšom druhom mieste vybojoval už deviate profesionálne víťazstvo vo svojej kariére a prerušil dominanciu belgického celku na obnovených nemeckých pretekoch. Slovinec sa naposledy z etapového vavrínu tešil ešte na Okolo Rakúska. Dnešná etapa bola preňho ako šitá na mieru, no v závere mu pomohol aj pád, ktorý odstavil z hry najrýchlejších mužov vo vedúcej skupine. Mohorič si vďaka cieľovým bonifikáciám oblečie dres pre priebežného lídra. Dnes sa darilo aj ostatným adeptom na celkové víťazstvo. Nikto z nich nehlásil žiadne problémy a tiež pádu sa dokázali vyhnúť.
 
 
mohoric 18 vitazstvo nemecko tbmfb
Matej Mohorič s triumfom (© Team Bahrain-Merida / @BettiniPhoto)
 
 
Výsledky
1. MOHORIč Matej Bahrain Merida Pro Team link ikonka 4:12:28 14
2. POLITT Nils Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00 5
3. VANSPEYBROUCK Pieter Wanty - Groupe Gobert 00:00 3
4. SÜTTERLIN Jasha Movistar Team link ikonka 00:00  
5. VAN DER LIJKE Nick Roompot - Nederlandse Loterij 00:00  
6. KIRIENKA Vasil Team Sky link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. MOHORIč Matej Bahrain Merida Pro Team link ikonka 12:37:56 3
2. SCHACHMANN Maximilian Quick-Step Floors link ikonka 00:06  
3. POLITT Nils Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:10  
4. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:10  
5. VANSPEYBROUCK Pieter Wanty - Groupe Gobert 00:20  
6. VAN RENSBURG Reinardt Team Dimension Data link ikonka 00:24  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 

Okolo Nemecka / Deutschland Tour 2018 - 4. etapa, nedeľa 26. augusta

4. 26.8. zvlnena etapa ciel rovina Lorsch > Stuttgart 207 km Politt
 
etapa 4
profil etapy, 2543 nastúpaných metrov (© deutschland-tour.com)
 
 
Posledná augustová nedeľa uzavrela 33. ročník pretekov Deutschland Tour a definitívne rozhodla o celkovom víťazovi. Pred dnešným dňom držal v rukách najlepšie karty Matej Mohorič, ktorý tak zažíval mierne déjà vu z pred siedmich dní, kedy však mohol počítať s oveľa väčším náskokom. Na BinckBank Tour Slovinec veľkú poľovačku ustál, teraz chcel zopakovať niečo podobné.
 
Posledná etapa na Okolo Nemecka bola vôbec najdlhšia. Merala až 207 kilometrov. Poslednú šancu ukázať možno aj kvôli tomu využili len dvaja pretekári. Celý deň v úniku strávili Rémi Cavagna z Quick-Stepu Floors a Vasil Kirienka zo Sky. Na úplnom začiatku im robil spoločnosť ešte Niccolo Bonifazio z Bahrajnu - Merida, ale ten si svoju účasť v absolútnom čele rýchlo rozmyslel a rozhodol sa stráviť deň v pelotóne. 
 
Hlavný balík sa v prvej polovici dňa vôbec nikam neponáhľal. Utečenci si vďaka tomu vytvorili viac ako šesťminútový náskok, no potom už borci v pelotóne zabrali a začali vedúce duo pomaličky sťahovať. Ešte 66 kilometrov pred cieľom však mohli byť Kirienka (Sky) a Cavagna (Quick-Step) pokojní, veď medzera medzi nimi a hlavnou skupinou bola väčšia ako tri minúty.
 
Potom sa však do čela hlavnej skupiny dostali jazdci Dimension Data a predovšetkým BORA - Hansgrohe, ktorí začali utečencov dusiť. Ich náskok klesol o celú minútu a pol. Aj Bielorus v službách britského Sky, tak aj Francúz z Quick-Stepu vedeli, že do cieľa im to stačiť nebude. Napriek tomu vpredu ukážkovo spolupracovali. 
 
V ďalších minútach sme sledovali pokojný priebeh etapy. Žiadnu prestrelku sme nevideli. Na všetkých frontoch panovalo ticho pred búrkou. Únik sa snažil spolupracovať a chvíľku sa mu darilo držať si rovnaký náskok. Ani v hlavnom balíku neprišlo k žiadnej zmene. Tempo stále diktovala domáca Bora. Nemecký celok však nešiel nejaké vychádzkové tempo, práve naopak, pelotón dokázal poriadne natiahnuť. 
 
Nič nové sa nestalo ani vo vinárskych sadoch, cez ktoré cyklisti prechádzali 30 kilometrov pred cieľom. Najväčší vyzývatelia Mohoriča (Bahrajn - Merida) stále čakali na vhodný okamih. Pravdepodobne čakali na stúpanie Herdweg. Práve tam určite plánovali útočiť Bardet (AG2R La Mondiale), Dumoulin (Sunweb) alebo Schachmann (Quick-Step), ktorý mal vpredu stále Cavagnu
 
Pretekať sa začalo až na posledných 25 kilometroch. Ešte predtým si z úniku vystúpil Kirienka (Sky), v úplnom čele tak zostal už len Cavagna (Quick-Step), ktorý vyhral poslednú šprintérsku prémiu na tomto podujatí. Jeho náskok bol niečo okolo minúty, čo sa snažilo využiť pár jazdcov z nemeckých kontinentálnych celkov, ktorí začali útočiť. Novo vzniknutá situácia nepotešila kolegov Dumoulina, ktorí sa nanominovali do čela pelotónu a snažili sa tieto ataky chytať.
 
Potom prišiel prvý výstup na Herdweg, kde definitívne skončila púť Cavagnu (Quick-Step). Predposledné stúpanie vystavilo stopku aj Thomasovi (Sky), ktorý po oslavách najväčšieho kariérneho úspechu na ceste určite nie je v top forme. Na vrcholu Herdwegu zostala vpredu zaujímavá skupina, v ktorej boli všetci favoriti na celkové víťazstvo, no domestici v nej chýbali. Hlavne preto sa v zjazde nešlo poriadne tempo, čo využili Bakelants (AG2R La Mondiale), Sütterlin a tiež Ackermann (Bora).
 
Posledný menovaný však začal trápiť Mohoriča (Bahrajn - Merida) a ostatných favoritov. Hlavne preto sa táto skupinka vpredu nevetrala dlho. Pelotón, teda to, čo z neho zostalo, pod Herdweg priviezla Bora. Finálny kopec v itenerári Okolo Nemecka nakoniec priniesol sľúbovanú drámu. Všetko to začal Schachmann (Quick-Step), na jeho útok reagoval Bardet (AG2R La Mondiale), Dumoulin (Sunweb) a Barguil (Fortuneo).
 
Všetci títo jazdci sa dokázali urvať od Mohoriča, ktorý tak strácal líderskú pozíciu. Vpredu sa ale nespolupracovalo ideálne, keďže tri bonusové sekundy získal Schachmann a tomu tak stačilo poraziť Slovinca v špurte. Ostatní lídri Schachmannovi striedať nechceli, jedine Dumoulin sem-tam pridal ruku k dielu. Práve preto sa priebežný líder dokázal do skupiny vrátiť. 
 
Napínavú drámu preto rozhodol až šprint. Do neho vôbec nezasiahol Maximilian Schachmann, ktorý v záverečných kilometroch nešetril silami a v koncovke bol totálne vyšťavený. Naopak Matej Mohorič šprintoval ako o život a cieľovú čiaru preťal na druhom mieste, čo mu však stačilo k tomu, aby vyhral 33. ročník Okolo Nemecka. Víťazom poslednej etapy sa stal Nils Politt, ktorý na profesionálnej úrovni vyhral po prvýkrát.
 
 
nemecko deutschland 18 podium tbmf
Pódium pretekov (© Team Bahrain-Merida / @BettiniPhoto)
 
 
Matej Mohorič to opäť dokázal. Znovu proti nemu stála silná konkurencia a on si s ňou poradil. Dnes to s ním v závere nevyzeralo veľmi ružovo, na vrchole posledného kopca mu neveril azda nikto, veď na svojich najväčších konkurentov strácal viac ako desať sekúnd, no Slovinec sa dokázal vrátiť späť. Matej tak podal ďalší obdivuhodný výkon a zaslúžene si z Nemecka odváža červený dres pre celkového víťaza.
 
Hanbiť sa nemusia ani ostatní. Veľmi sympaticky sa v Nemecku prezentoval Romain Bardet. Po nie príliš oslnivom pôsobení na domácej Grand Tour tu Romain ukázal agresívny štýl jazdenia a bol veľký prínosom, aj keď mu to nakoniec nevyšlo. Tiež Tom Dumoulin viac ako solídne reprezentoval farby Sunwebu. Obaja preto môžu dnes pokojne zaspávať. Kto si však možno aj poplače bude Maximilian Schachmann. Talentovaný Nemec bol motivovaný, chcel novo obnovené nemecké preteky vyhrať, ale v úplnom závere to trošku pretaktizoval, čo ho nakoniec stálo víťazstvo. Schachmann je však mladým pretekárom, ktorý sa potrebuje ešte veľa učiť. Podobné prehry z neho môžu urobiť fantastického cyklistu.
 
 
Výsledky
1. POLITT Nils Kaťuša - Alpecin link ikonka 4:49:20 14
2. MOHORIč Matej Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00 5
3. CARUSO Damiano BMC Racing Team link ikonka 00:00 3
4. VAN DER LIJKE Nick Roompot - Nederlandse Loterij 00:00  
5. VAN RENSBURG Reinardt Team Dimension Data link ikonka 00:00  
6. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Konečné poradie pretekov
1. MOHORIč Matej Bahrain Merida Pro Team link ikonka 17:27:10 125
2. POLITT Nils Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:06 85
3. SCHACHMANN Maximilian Quick-Step Floors link ikonka 00:12 70
4. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:16 60
5. CARUSO Damiano BMC Racing Team link ikonka 00:26 50
6. BARGUIL Warren link ikonka Team Fortuneo - Samsic 00:28 40
 
Zobraziť kompletné poradie