Kanada bude po dvoch rokoch bez Sagana, no so silnou klasikárskou zostavou

6.9.2018, 22:00 | Preteky vo svete |
Deviata edícia severoamerického dobrodružstva bude po dvoch ročníkoch bez aktuálneho majstra sveta, ktorý sa venuje španielskym povinnostiam, no jeho neprítomnosť vynahradí široká paleta elitných klasikárov, ktorých lákajú uvoľnené pozície.
 
 
Najprv mesto bez NHL

Aj napriek tomu, že je to silno hokejové mesto s bohatou športovou tradíciou, NHL v meste nevídať od roku 1995. Našťastie je tu cyklistický blok Severnej Ameriky pozostávajúci z dvojice pretekov. A ako prvý si ich užije práve Québec. Viac ako pol miliónové mesto, ktorého historické centrum je zapísané do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, uvidí 202 kilometrov dlhú trať. Starým dobrým zvykom bolo šestnásť takmer trinásť-kilometrových kôl, čoho súčin bola spomínaná kilometrová porcia. V roku 2014 ale organizátori experimentovali a vznikol z toho zatiaľ najjednoduchší ročník, ktorý lišiacky vtedy ešte v drese Oricy GreenEDGE uchmatol Simon Gerrans. Potom sa ale všetko vrátilo do starých koľají. Čo to znamená? Tak ako vždy pôjde o nepredvídateľné a agresívne preteky, ktoré budú len veľmi ťažko ovládateľné. Únik sa tvorí vždy zdĺhavo a pomaly a ani tento rok by to nemalo byť iné.
 
 
sagan 2017 quebec flasa 100 James Startt
Sagan tu vlani dovŕšil stovku (© James Startt / GP Cyclistes de Québec et de Montréal)
 
 
Preteky odštartujú neďaleko Battlefields Park. Prvý kilometer mierne stúpa, no na prvý ozajstný kopec čaká až na deviaty kilometer okruhu. Po Cote de la Montagne (0,4 km; 10 %) nasledujú v tesnom závese aj Cote de la Potasse (420 m, 9 %), Morte de la Fabrique (190 m, 7 %) a záverečný Grande Allée s dĺžkou jeden kilometer. Jediným kopcom, ktorý by mohol narobiť šarapatu, je ten prvý. Necelých štyristo metrov je ale príliš málo a aj preto majú šprintéri v Quebecu veľkú šancu. Každý vie, že montrealská klasika je o čosi náročnejšia.
 
A práve preto sa do pozície najväčšieho favorita pasuje Michael Matthews. Jazdec Sunwebu od predčasného skončenia na Tour de France pretekal na Binck Bank Tour, kde skončil celkovo druhý a pridal tiež etapový vavrín. Neskôr na Bretagne Classic finišoval štvrtý, takže forma u Austrálčana so silným putom na Slovensko je. Podkúriť by mu mohol Sonny Cobrelli z Bahrainu Merida. Obaja cyklisti sú typy pretekárov, ktoré by pripravené kopce mali zvládnuť. Veľa bude záležať aj od sily balíka, kde by mali pracovať Bora - Hansgrohe pre Sama Bennetta, UAE pre Alexandra Kristoffa, Trek - Segafredo pre Johna Degekolba či Astana pre Magnusa Corta. Pokiaľ hromadný špurt predsa len neuvidíme, na rad prídu pretekári ako Greg Van Avermaet, Zdeněk Štybar, Oliver Naesen či Tim Wellens.
 
 
montreal 2017 start cdtf
Ilustračný záber zo štartu (© James Startt / GP Cyclistes de Québec et de Montréal)
 
 
Druhé najväčšie francúzsky hovoriace mesto

S dávkou irónie a s odkazom na francúzsku koloniálnu minulosť sa hovorí, že druhé najväčšie francúzske mesto sa nenachádza v Európe. Leží v Kanade a je ním Montreal. Tamojšia trať prešla oproti vlaňajšku menšou zmenou. Okruh sa predĺžil o sto metrov na 12,2 kilometra a pridalo sa tiež stúpanie Boulevard du Mont-Royal (0,8 km; 4 %). V konečnom dôsledku sa ale pôjde menšia porcia, organizátori totiž jeden okruh ubrali. Na 195 kilometroch cyklisti pokoria 3487 výškových metrov, za čo môžu okrem prvého kopca aj Côte Camillien-Houde (1,8 km; 8 %), ktorý je najnáročnejší a najvhodnejší na elimináciu šprintérov, Côte de Polytechnique (0,78 km; 6 %) a Avenue du Parc (0,56 km; 4 %), ktorý je pripravený na úvod každého kola.
 
Montrealská klasika je naozaj ťažšia a aj preto je menoslov favoritov mierne odlišný. Šprintéri z neho, až na Michaela Matthewsa, vypadli a naplno ho ovládli hrdinovia každoročnej jari. Najväčším favoritom by mal byť Greg van Avermaet. Pretekár BMC a víťaz pretekov z roku 2016 si z Binck Bank Tour prináša solídnu formu, kanadské preteky mu navyše sedia. Pozor si musí dať na Tima Wellensa, Zdeňka Štybara, Michaela Valgrena, vo vynikajúcej pohode jazdiaceho Mateja Mohoriča, solídnych vrchárov Jakoba Fuglsanga či Patricka Konrada, ale aj na víťaza z minulého roka Diega Ulissiho. Plejáda je skutočne široká, čo predpovedá zaujímavú bitku. Na záver môžeme doplniť poznámku, že paradoxne tu nie je až taký silný Quick-Step, pretože v tomto teréne by sa výborne mohli prezentovať Alaphilippe s Jungelsom, no vedenie tímu pre nich zvolilo kombináciu Tour of Britain - Okolo Slovenska.
 
 
ulissi 2017 montreal vitazstvo cdtf
Vlaňajší triumf Diega Ulissiho v Montreale (© Slipstream Sports)
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop