Záverečné zlato z TTT pre Quick-Step, ktorý prekonal Sunweb s BMC, Dukla 21.

23.9.2018, 13:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
ms 2018 logo
ne 23.9. rovinata etapa ciel rovina Ötztal > Innsbruck 62,8 km Quick-Step
 
innsbruck 2018 TTT muzi oprava
profil tímovej časovky mužov, 427 nastúpaných metrov (© innsbruck-tirol2018.com)
 
 
Malé množstvo favoritov, vysoké náklady pre tímy, ktoré ani nemali reálnu šancu pobiť sa o medaily, či minimálne peňažné odmeny, to sú tri hlavné dôvody, ktoré po siedmich rokoch zapríčinili koniec časovky družstiev na svetovom šampionáte. Posledná edícia sa konala v Innsbrucku, kde už dostali tie najlepšie tímy voľnú ruku so štartom a ukázalo sa to aj na štartovej listine. Nastúpilo iba desať tímov World Tour, jediný prokontinentálny a deväť zoskupení tretej ligy. Rozhodne to však neovplyvnilo súboj o najvyššie priečky. Tam je to vždy o rovnakých tímoch - BMC, Quick-Stepe, Sunwebe, Sky a Mitheltone. Všetky tu boli a v najsilnejších zostavách.
 
My sme boli zvedaví na výkon banskobystrickej Dukly, ktorá dostala potvrdenie o pozvánke až pred mesiacom, a tak mali tri týždne (kvôli Okolo Slovenska) na prípravu. Úspechom by bolo pre nich zdolanie akéhokoľvek celku. Všetky sem cestovali odhodlané a majú k dispozícii vyšší rozpočet. Naši cestovali do Álp v zostave Tybor, Čanecký, Mahďar, Cully, Bellan a Oros.
 
 
ms 18 dukla ttt bettinif
Dukláci na trati (© Innsbruck-Tirol 2018 / BettiniPhoto)
 
 
Šampionát otvorili touto disciplínou ženy. Zvíťazil nemecký celok Canyon Sram Racing so zostavou Barnesová, Cecchiniová, Barnesová, Worracková, Kleinová a Amaljušiková. Zdolali tradičné súperky holandských tímov Boels Dolmans a Sunwebu. My sme mali v zostave talianskeho BePinku Terezu Medveďovú. Obsadili deviatu priečku.
 
Na veľmi zaujímavú trať - rýchlu, dlhú, no i s jedným kopcom, sa logicky dostali ako prvé kontinentálne zoskupenia. Dukláci štartovali štvrtí. Prvý medzičas po 22. kilometroch ich zaradil na predposlednú priečku tesne za WSA Pushbikers a pred Sangemini MG.Kvis. Najrýchlejší boli podľa očakávania borci Elkovu - Author, ktorí sa na dnešný deň dlhodobo pripravovali a chceli vypáliť rybník aj veľkým tímom. A naozaj to tak vyzeralo. Po tretine trasy boli rýchlejší ako CCC, Ag2r, Astana či Trek.
 
 
ms 18 dukla ttt trening msf
Dukláci na trati (© Innsbruck-Tirol 2018 / Jan Hetfleisch)
 
 
Inú pieseň už hrali tie najelitnejšie tímy s ambíciami na zlaté medaily. Mitchelton - Scott nasadil na prvom medzičase 24:14. Quick-Step to nedokázal prekonať, stratil až trinásť sekúnd. Sky zaostal o šestnásť. Dokonca ani favoriti z BMC nestačili, ich časomiera zaznamenala až so stratou ôsmich sekúnd. Sunweb dostal až 23 sekúnd, teda z piatich najlepších celkov bol posledný.
 
Druhý medzičas na vrchole jediného náročnejšieho kopca už prekopal poradie. Elkov tam oproti WT tímom pomerne dosť stratil. Dukla ostávala vzadu, lepšia bola ako WSA Pushbikers na predposlednej priečke a vyzeralo to tak, že to ostane v platnosti. Zvedaví sme boli na výkony najlepších celkov, pretože práve Mitchelton mal vo svojej zostave najmenej vhodných pretekárov na kopce, takže jeho úvodný náskok bol logický.
 
 
ms 18 sunweb ttt bettinif
Ilustračný záber z prejazdu Sunwebu (© Innsbruck-Tirol 2018 / BettiniPhoto)
 
 
Mitchelton bol na vrchole kopca Axams (4,6 km; 5,7 %) najskôr z kandidátov na medailu, no už v porovnaní s predchádzajúcimi tímami bolo jasné, že stratia z náskoku a ich čas 50:31 už možno najrýchlejší nebude. Bolo to tak. Quick-Step im s časom 50:01 naložil pol minúty. Sky šiel rovnako ako Mitchelton. Vyzeralo to ale na parádny súboj Podlahárov s BMC a Sunwebom. Tieto tri celky sa na vrchole kopca zmestili do štyroch sekúnd. Ostával zjazd a rovina do cieľa.
 
Quick-Step sa na pásku vyrútil s časom 1:07:26. Boli takmer o minútu rýchlejší ako Mitchelton - Scott, takže to bola poriadne hodená rukavica súperom o zlato. Pred Austrálčanov sa zaradil ešte Sky s odstupom trištvrte minúty na zoskupenie, z ktorého traja minulý týždeň štartovali na Okolo Slovenska. BMC v samom závere stratilo mamutích devätnásť sekúnd a hviezdami nabitejšia zostava ako u Lefeverovcov sa musela zmieriť s menej cenným kovom na krku. Sunweb rozhodol, že to bol bronz, keďže ich Dumoulinovci zdolali o jedinú sekundu. Podstatnejšie ale bolo, že za Quick-Stepom zaostali o osemnásť sekúnd. Aj oni teda padli v závere, kde si nenechali dostatok síl.
 
 
ms 18 quick step ttt bettinif
Quick-Step Floors na trati (© Innsbruck-Tirol 2018 / BettiniPhoto)
 
 
Quick-Step sa štvrtý raz stal svetovým šampiónom v časovke družstiev a potvrdil status najúspešnejšieho tímu v tejto ére náročnej disciplíny. V Innsbrucku sa mu to podarilo v zostave Kasper Asgreen, Laurens De Plus, Bob Jungels, Yves Lampaert, Maximilian Schachmann a Niki Terpstra. Posledný menovaný sa zároveň osamostatnil na čele historických štatistík ako najúspešnejší cyklista histórie tejto disciplíny, keďže toto bolo pre neho štvrté zlato. Predbehol tak Petra Velitsa s tromi. Dodajme, že u Terpstru to naozaj platí historicky, pretože ani v ére, keď súperili národy, nikto nezvíťazil štyrikrát.
 
Quick-Step si dokázal s mamuťou 62-kilometrovou rakúskou traťou poradiť až o osemnásť, resp. devätnásť sekúnd rýchlejšie ako tímy, ktorým sa verilo viac. Je množstvo faktorov, prečo sa tak stalo, ale rozhodne by sme nemali zabúdať na ten, že výrazní ťahúni tímu Jungels, Lampaert aj Terpstra mali v nohách Okolo Slovenska zatiaľ čo až desiati z dvanástich súperov z BMC a Sunwebu minulý týždeň nepretekali. Rozhodne to považujeme za priaznivý faktor ich mierne prekvapujúceho triumfu.
 
 
ms 18 ttt podium bettini
Pódium TTT (© Innsbruck-Tirol 2018 / BettiniPhoto)
 
 
Dukla Banská Bystrica obsadila 21. pozíciu s mankom 8:10 a teda skalpom jedného tímu - rakúskeho WSA Pushbikers. Škoda, že nemali k dispozícii Filipa Taragela, ktorý by veľmi dobre potiahol na rovinách, ale na ceste teraz nemá potrebnú formu a Oros bol preto vhodnejší. Martin Haring by zasa určite potiahol tím v kopci, no musí bojovať aj o OH v Tokiu a včera štartoval na výrazne bodovaných MTB pretekoch. Za 21. miesto Dukla zároveň získala 25 UCI bodov.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Toma Steelsa (DS Quick-Stepu Floors)
"Hneď po prezentovaní trate sme si ju prišli pozrieť aj osobne a snažili sa získať čo najviac informácií. Postupne sme počas sezóny v tíme urobili širší výber a začali testovať pretekárov vo veternom tuneli. Posledný mesiac sme simulovali rovinaté časti trate vediac, že to bude veľmi dôležité - ísť tak rýchlo ako len bude možné s čo najmenšou stratou energie. Tento týždeň sme už celý testovali priamo na mieste činu.
Časovka to bola veľmi ťažká a tiež sme boli trochu pod tlakom, ale chlapi dali do toho absolútne všetko, ukázali veľkého tímového ducha a môžu byť na seba hrdí. Ako som vravel, dali sme maximum do rovinatých pasáží a v kopci sme sa snažili ušetriť čo najviac energie.
Dodal by som, že dnes sme neboli najväčšími favoritmi a to tento triumf robí ešte špeciálnejším."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Maroša Kováča (DS Dukly Banská Bystrica)
"Našťastie, nemali sme žiadny väčší technický problém. Aj napriek tomu, že s touto disciplínou chalani nemajú skúsenosti, veď sme šli tento rok iba jednu krátku, aj to v daždi a radšej bez špeciálov, na celej trati urobili iba jeden väčší kiks, ináč šli technicky veľmi pekne. Chceli sme na vrchol kopca prísť piati, pretože odtiaľ bolo ešte veľmi ďaleko do cieľa. Pod kopcom si vystúpil najmladší pretekár Samo Oros, ktorý mal za úlohu ťahať na rovine. Potom bol kopec veľmi krízový pre Martina Mahďara, ktorý dnes nemal dobrý deň. Museli ho chalani trochu čakať. Škoda toho, ale Mahďo to chalanom vrátil, keď striedal až do méty posledného kilometra, kde si vystúpil.
Vedeli sme, že nebudeme mať šancu súperiť s tými najlepšími, zdolali sme aspoň jeden tím na našej úrovni. Vravel som pred štartom, že spokojní budeme, ak všetci dajú do toho všetko, a to sa stalo. Získali ďalšie skúsenosti, majú zážitok z ďalšieho obrovského podujatia. Verím, že sa od toho odrazíme v budúcej sezóne."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Martina Fraňa (DS Dukly Banská Bystrica)
"Maroš zhodnotil športovú časť. Ja by som teda dodal, že naši pretekári dnes dostali ďalšiu z mnohých šancí štartovať na prestížnych pretekoch, tentoraz dokonca až na úrovni svetového šampionátu. Nikdy na Dukle nemala žiadna generácia toľko šancí ukázať sa. Samo Oros má devätnásť rokov a dnes sa exaktne porovnal s Dumoulinom a spol. Jasné, bolo vidieť, že túto disciplínu nejazdíme a máme v nej rezervy, ale nebol to žiadny prepadák. Od nás tu boli iba bohatšie tímy a tie rakúske sa na to chystali celý rok, pretože mali istú účasť a nulovú šancu dostať pretekára na štart v iných disciplínach. Bol to ich obrovský interný súboj.
Opäť sme sa dostali na obrazovky Eurosportu a ďalších televízií. Náš maskot bol ďaleko lepší ako oficiálny a budil väčšiu pozornosť, až nás prišlo poprosiť vedenie šampionátu, aby sme ho trošku schovali, lebo im odoberáme z marketingového koláča. Že nás vnímajú po svete dokazuje aj fakt, že na platforme Zweeler sme boli šiestym najpopulárnejším tímom pre túto disciplínu, ľudia si na nás klikali a zisťovali informácie. Veľké tímy nechceli pustiť novinárov do svojich autobusov, my sme to urobili ochotne a Andi Cully urobil rakúskej televízii sprievodcu po našom buse.
Našim pretekárom v posledných rokoch dávame možnosť súťažiť na pretekoch, o ktorých sa Dukle nikdy ani nesnívalo. Je na každom z nich, ako k tomu bude pristupovať a ako to využije. Štyria naši ostávajú v Innsbrucku, zvyšok tímu sa pôjde na záver sezóny vyjazdiť do teplého Kamerunu, kde chceme mladých učiť líderskej pozícii a nazbierať čo najviac bodov U23 už pre budúce MS."
 
 
Výsledky:
1. Quick Step Floors 1:07:25
2. Team Sunweb +00:18
3. BMC Racing Team +00:19
4. Team Sky +00:42
5. Mitchelton - Scott +00:56
6. Movistar Team +01:31
7. Trek - Segafredo +02:03
8. Bora - hansgrohe +02:07
9. CCC Sprandi Polkowice +02:37
10. Astana Pro Team +02:53
11. Kaťuša - Alpecin +02:56
12. Elkov - Author +03:18
13. LottoNL - Jumbo +03:28
14. Vorarlberg Santic +04:47
15. AG2r La Mondiale +05:19
16. Felbermayr Simplon Wels +05:40
17. Tirol Cycling Team +06:25
18. Hrinkow Advarics Cycleang +07:03
19. Sangemini - MG.KVis - Vega +07:06  
20. Lotto - Kern Haus +07:34
21. Dukla Banská Bystrica +08:10
22. WSA Pushbikers +08:40
 
 
 

 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop