1. 26.9. rovinata etapa ciel rovina Douala > Douala 93 km Taragel
2. 27.9. rovinata etapa ciel rovina Yaoundé > Nanga-Eboko 156 km Bellan
3. 28.9. rovinata etapa ciel rovina Yaoundé > Ebolowa 150 km Cisse
4. 29.9. rovinata etapa ciel rovina Ngolbang > Meyomessala 134 km zrušená
5. 30.9. rovinata etapa ciel rovina Sangmélima > Yaoundé 167 km Kamzong
 
 
clovek ikona 24pxDukla Banská Bystrica na týchto pretekoch (DS: Martin Fraňo) 
78xFilip Taragel 78xAndi Cully 78xJuraj Bellan 78xMartin Vlcak 78xJakub Varhanovsky
 
 

Grand Prix Chantal Biya 2018 - 1. etapa, streda 26. septembra

1. 26.9. rovinata etapa ciel rovina Douala > Douala 93 km Taragel
 
etapa 1
profil etapy, 340 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Úvod druhého z dvojice kamerunských etapákov sa odohral na mestskom okruhu v uliciach 2,5-miliónovej Doualy. Bola to čistá rovina, a tak to bolo o tradičnom súboji únikov s pelotónom. Do úniku sa dostalo osem pretekárov, z Dukly tam bol Andrej Cully. Vyše hodiny si ale nevypracovali väčší náskok a sedem kilometrov pred cieľom boli dostihnutí.
 
Potom to skúšali ďalší pretekári a najnádejnejšie to vyzeralo s dvojicou domácich pretekárov, ale Dukla Banská Bystrica zrežírovala ich dostihnutie aj následný špurt. Mladíci to rozbehli Filipovi Taragelovi a predsezónna šprintérska posila tímu nezaváhala. Filip si pripísal prvý triumf na pretekoch UCI a zajtra ponesie žltý dres. Na konto si pripísal aj osem UCI bodov.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Andreja Cullyho (únik)
"Od začiatku sme sa snažili, aby v každej skupine niekto bol, do hlavného úniku sa mne podarilo dostať.  Ale vedel som, že záver je celkom dobrý na Filipa, tak som minimalizoval spoluprácu vpredu a viac-menej iba strážil dianie, aby som mal dosť sil sa presadiť v prípade, žeby nás balík nedostihol. Asi sedem kilometrov pred cieľom nás došli, následne sme podľa dohody spred štartu išli na Filipa a vytvorili mu vláčik."
 
 
taragel kamerun podium franof
Filip Taragel na pódiu (© Martin Fraňo)
 
 
 
 

Grand Prix Chantal Biya 2018 - 2. etapa, štvrtok 27. septembra

2. 27.9. rovinata etapa ciel rovina Yaoundé > Nanga-Eboko 156 km Bellan
 
etapa 2
profil etapy, 804 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Druhý deň bol už dlhší a znova sa útočilo. Dukla chcela mať v každej skupine pretekára a snažila sa, aby ich súperov vpredu zároveň nebolo veľa, takže dlhšie sa skupina vytvoriť nevedela. Až sa vyselektovala trojka - dvaja Rwanďania a Juraj Bellan. Získali dve minúty, no dvadsať kilometrov pred páskou ich zvyšné tímy dobehli. Oddýchnutí Dukláci začali útočiť, nádejne to vyzeralo s Andrejom Cullym, no napokon sa podarilo tesne pred cieľom odísť až opäť Bellanovi, ktorý zvíťazil. Cully finišoval tretí.
 
Bellan sa teda dostal do žltého dresu, Cully si tiež polepšil v celkovom poradí a Filip Taragel sa prezlečie do zeleného dresu, keďže vyhral dve rýchlostné prémie.
 
 
bellan 18 chantal biya
Juraj Bellan s manželkou prezidenta Kamerunu Chantal Biyovou (© Martin Fraňo)
 
 
 
 

Grand Prix Chantal Biya 2018 - 3. etapa, piatok 28. septembra

3. 28.9. rovinata etapa ciel rovina Yaoundé > Ebolowa 150 km Cisse
 
etapa 3
profil etapy, 1139 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Tretí deň už logicky všetky tímy nechali prácu na Dukle, ktorá tu bola najsilnejšia. Celý deň si teda úniky museli chytať Dukláci. Celú etapu odtiahli mladíci Vlčák s Varhaňovským a pomáhal im aj Taragel. Najdlhšie vpredu sa udržala dvojica domácich jazdcov. Dostihnutí boli dvadsať kilometrov pred cieľom. Nasledovali ďalšie ataky. Tesne pred cieľom prišlo krátke prudké stúpanie, ktoré natiahlo balík a dvaja pretekári prišli do cieľa pred pelotónom. Zvíťazil Isiaka Cisse z Pobrežia Slonoviny, ktorý absolvoval UCI kemp a v minulosti aj Tour de d'Avenir. Tretí finišoval Andrej Cully.
 
Keďže dvojica finišovala iba desať sekúnd pred balíkom, v celkovom poradí na priebežnom pódiu nedošlo k zmenám, teda na prvých dvoch pozíciách ostávajú Juraj Bellan s Andrejom Cullym.
 
 
 

Grand Prix Chantal Biya 2018 - 4. etapa, sobota 29. septembra

4. 29.9. rovinata etapa ciel rovina Ngolbang > Meyomessala 134 km zrušená
 
etapa 4
profil etapy, 1091 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Sobotnajšia etapa bola kvôli dopravnej nehode skrátená a napokon aj neutralizovaná.
 
 

Grand Prix Chantal Biya 2018 - 5. etapa, nedeľa 30. septembra

5. 30.9. rovinata etapa ciel rovina Sangmélima > Yaoundé 167 km Kamzong
 
etapa 5
profil etapy, 1324 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
V záverečnej etape sa do úniku hneď po štarte dostala štvorica, kde až dvaja pretekári boli v celkovom poradí vysoko. Trojica Varhaňovský, Taragel a Vlčák kontrolovala situáciu na špici a odtiahla uvodných 140 km. Často mali krušné chvíle, keď náskok vedúcej skupiny stúpal až na tri a pol minúty. Keď sa ich zásluhou znížil na dvadsať sekúnd, začalo sa nastupovat. Cully aj Bellan museli chytať desiatky nástupov. V záverečnej vrchárskej premii sa oddelila trojica najväčších favoritov Cisse, Kamzong a Bellan. Cieľ bol v krátkom stúpaní na národný futbalový štadión. V špurte trojice zvíťazil Kamzong pred Bellanom a Cissem.
 
Juraj Bellan si prvý raz v kariére pripísal víťazstvo v celkovom poradí a získal tak štyridsať bodov UCI. Okrem tohho aj viacero za etapy a nosenie žtého dresu. Zároveň získal biely dres. Andreja Cullyho klasifikovali na štvrtej pozícii celkovo.
 
Výsledky doplníme...
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Martina Fraňa (DS Dukly)
"Keďže štvorica najlepších duklákov - Čanecký, Haring, Tybor, Mahďar - štartovala na MS, tradične sme predlžovali a zakončovali sezónu v teple s mladučkou zostavou Cully, Bellan, Varhaňovský doplnenú o Taragela, ktorý sa posledné mesiace venoval dráhovému programu. Vlastne všetci v tíme dostali tento týždeň šancu pretekať. Prekvapivo sme získali žlťák už prvý deň, druhý deň prezliekol Taragela Bellan. Nasledovali veľmi krušné chvíle udržania si dresu do cieľa. V tejto úlohe sa mladučká zostava predstavila prvý raz v kariére. Ani u juniorov nemali túto príležitosť a niečo podobné ako hájenie si žlťáka videli len v televízii. Aj preto som veľmi rád, že ohromným tímovým duchom a zodpovednou prácou každého jednotlivca uhájili žltý dres od štartu do cieľa. Veľmi veľa sa mladíci naučili a musím povedať, že ma príjemne prekvapili. Vlčák s Varhaňovským a Taragelom odtiahli celý etapák a do cieľa prichádzali každý deň takmer v kóme. Tiaha výsledkov spočinula na dvojici Bellan - Cully, ktorá sa na letisko presunula ihneď po MS v časovke družstiev. Je na nich vidieť, že sú skúsenejší, absolvovali v posledných dňoch viacero UCI jednotiek, či MS U23. Veľmi príjemné prekvapenie bolo každodenné skladanie tímu na špici a boj za tím, začínajúc prvým šprintom Taragela, hájením pozícií Cullym a Bellanom končiac. Lepšia tímová spolupráca priniesla ovocie už na Okolo Slovenska, tu sa to prejavilo ešte viac Zisk 83 UCI bodov a prvé víťazstvo Bellana v celkovom poradí UCI pretekov našich mladíkov motivovalo a naladilo do ďalšej práce. Dve víťazné etapy a celkové víťazstvo je v tejto mladučkej zostave ďaleko nad očakávaním."