ut 9.10. zvlnena etapa ciel rovina Sarrono > Varese 197 km Skujinš
 
tre valli varesine 2018
profil pretekov, 3169 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Preteky ponúkali výbornú príležitosť vyladiť formu pred posledným monumentom sezóny, pretože na okruhoch sa nachádzalo množstvo krátkych stúpaní, a to aj v samotnom finále. V cieli sa tešili pretekári s útočnými chúťkami a najväčších favoritov prekvapil Toms Skujinš.
 
V klasickom úniku sa objavili Matteo Bono (UAE Emirates), Michael Storer (Sunweb), Alessandro Tonelli (Bardiani), Edoardo Zardini (Willier Triestina), Paolo Toto (Sangemini) a pokojná jazda tejto skupiny sa skončila šesťdesiat kilometrov pred páskou, kedy sa rozbehla akcia v hlavnom poli. Na útok z veľkej vzdialenosti sa odhodlali Majka, Buchmann (obaja Bora-hansgrohe), Latour (Ag2r), Visconti (Bahrain Merida), LL Sánchez (Astana) alebo Reichenbach (FDJ).
 
Pôvodná vedúca skupina sa tak rozrástla na trinásť mužov a v pelotóne reagovali na túto situáciu najmä Movistar a EF Education. Silný brejk však nezískal k dobru viac ako jednu minútu a tridsať kilometrov pred páskou sa vrátil späť do balíka. Ataky pokračovali, profil ponúkal pekné možnosti na útočnú jazdu a dopredu sa dostali Skujinš, Power, Frank, Tolhoek, Visconti, Kelderman, Kennaugh, Buchmann a Santaromita.
 
Hlavní favoriti vyčkávali až na posledné dva krátke kopce a táto rozhodujúca pasáž končila končila len štyri kilometre pred cieľom. Vedúca 9-členná skupina si pred finálnymi výstupmi vybudovala náskok pätnásť sekúnd. Na čele pretekov zostalo najviac energie Petrovi Kennaughovi, ale britský jazdec už bol vystavený útokom zo strany hlavných favoritov, a na poslednom kopci predviedol parádny útok Rigoberto Urán. Po záverečnom stúpaní sa k nemu pripojili Thibaut Pinot a kolumbijského cyklistu podporil aj tímový kolega Michael Woods. Vedúcu skupinu ešte zachytili Kennaugh, Kelderman, Skujinš a Frank. Ostatní favoriti z balíka stratili šancu na titul na poslednom stúpaní.
 
Na cieľovej rovinke sa snažil využiť početnú výhodu EF Education, ale na konci pretekov bol jasne najrýchlejší Toms Skujinš, ktorý si poradil v šprinte s Thibautom Pinotom a Petrom Kennaughom. Hlavný balík stratil v cieli trinásť sekúnd.
 
 
skujins 18 triumf trekf
Toms Skujinš (© Courtesy Trek - Segafredo / @BettiniPhoto)
 
 
Podujatie vyvrcholilo dramatický spôsobom, o výhru bojovali jazdci, ktorí útočili ďaleko pred páskou, a aj favoriti, ktorí boli najsilnejší v hlavnom balíku. Urán, Pinot, Woods predviedli silný výkon na záverečnom kopci, nikto ďalší z pelotóne nemal toľko energie, aby ich nasledoval, ale na tomto krátkom stúpaní nedostali potrebný priestor, aby sa zbavili aj útočníkov. Tí využili finálne štyri kilometre, aby sa vrátili na čelo pretekov, a bol z toho rozhodujúci moment pretekov.
 
Toms Skujinš predviedol výborný taktický výkon a na páske sa mohol spoľahnúť na svoju rýchlosť. Lotyšský cyklista je známy tým, že sa dokáže objaviť vo víťaznom úniku, a naposledy sa mu to podarilo v tretej etape na Okolo Kalifornie. Po svetovom šampionáte si udržuje dobrú formu Thibaut Pinot, a takisto aj Michael Woods, a pred sobotňajšou Lombardiou predviedol silné nohy Rigoberto Urán. Snaživý výkon Bora - hansgrohe sa pretavil do tretieho miesta Petra Kennaugha.
 
 
Výsledky
1. SKUJINŠ Toms Trek - Segafredo link ikonka 4:55:41 200
2. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 00:00 150
3. KENNAUGH Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 125
4. WOODS Michael EF Education First - Drapac link ikonka 00:00 100
5. FRANK Mathias Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00 85
6. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:00 70
7. URÁN Rigoberto EF Education First - Drapac link ikonka 00:04 60
8. SIMON Julien Cofidis, Solutions Crédits 00:13 50
9. VISCONTI Giovanni Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:13 40
10. BRAMBILLA Gianluca Trek - Segafredo link ikonka 00:13 35
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Krátke preview pretekov:
Momentálne neexistuje žiadna iná krajina, ktorá by sa na jeseň mohla prezentovať toľkými jednodňovými pretekmi ako Taliansko. Najvýznamnejšou je samozrejme Lombardia, ale ešte predtým sa kvalitná cyklistická smotánka stretne na troch menších jednorazovkách. Prvou z nich je Tre Valli Varesine, kde často skúšajú uspieť ako vrchári, tak aj šprintéri. Organizátori to v tomto roku najrýchlejším mužom v pelotóne o niečo skomplikovali, keďže tradičný záver trošku pozmenili. Pretekárov na konci bude čakať nové, tvrdšie, stúpanie, z ktorého sa do cieľa bude klesať. Hlavne preto sa na štart postaví veľmi silná skupina vrchárov a klasikárov, ktorú povedie nový majster sveta, Alejandro Valverde. Nový záver by mohol sedieť aj ďalším mužom, ktorí vynikajú v jazde do kopca. Napríklad Thibault Pinot, Romain Bardet, Rigoberto Urán alebo aj Vincenzo Nibali v posledných dňoch majú dobrú formu. Zabudnúť netreba ani na Mattea Trentina a Michaela Matthewsa, ktorí krátke stúpania vedia preliezť a v prípade hromadného dojazdu dokážu konkurovať aj elitným šprintérom. Hlavne Matthews, ak si postráži rozhodujúce útoky na konci dňa, bude pre vrchárov veľmi nebezpečným pretekárom.