1. 20.2. zvlnena etapa ciel rovina San. Barrameda > Alcala Gazules 171 km Wellens
2. 21.2. zvlnena etapa ciel rovina Sevilla > Torredonjimeno 216 km Trentin
3. 22.2. rovinata etapa ciel rovina Mancha Real > Guardia de Jaen 16 km Wellens
4. 23.2. rovinata etapa ciel rovina Armilla > Granada 120 km S. Yates
5. 24.2. rovinata etapa ciel rovina Otura > Alhaurin de la Torre 164 km Trentin
 
 

Vuelta a Andalucia / Ruta del Sol 2019 - 1. etapa, streda 20. februára

1. 20.2. zvlnena etapa ciel rovina San. Barrameda > Alcala Gazules 171 km Wellens
 
etapa 01
profil etapy, 2177 nastúpaných metrov (© vueltaandalucia.es)
 
 
Hneď úvodná etapa ponúkala vzrušujúcu koncovku. Posledných stovky metrov dosiahli priemerný sklon takmer desať percent s maximami v okolí pätnástich percent a na tejto tvrdej stene sa mohol vytiahnuť len pretekár s kvalitnou formou. Preto medzi favoritov na výhru patrili Adam Yates, Teuns, LL Sánchez, Izagirre alebo Wellens.

Na čele pretekov sa pohybovala 7-členná skupina, v ktorej sa nepredstavil ani jeden zástupca z WT. Samitier (Euskadi Murias), Cuadros (Caja Rural), Cuadrado (Euskadi Fundacion), Bol (Burgos BH), Van Staeyen (Roompot Charles), Ermenault (Vital Concept) a Pessot (Bardiani) jazdili s náskokom v okolí dvoch minút, pelotón pôsobil na trati koncentrovane. Skupinu ťahali Astana, Mitchelton - Scott a Lotto - Soudal, teda hlavní kandidáti na etapový triumf.
 
Prvú rýchlostnú prémiu získal Van Staeyen, na vrchole jedinej horskej prémie získal najviac bodov Samitier. Spolupráca troch tímov v pelotóne veľmi rýchlo stiahla náskok brejku pod jednu minútu a v úniku to začalo škrípať. Nastúpil si Jetse Bol. Pokus holandského jazdca trval len krátko a nič to nezmenilo na tom, že balík sa blížil k vedúcej skupine. Brejk bol chytený 25 kilometrov pred cieľom a na zvlnenom teréne nasadil Mitchelton - Scott ostré tempo. Potom sa nenechala zahanbiť ani Astana a mohli sme sa tešiť na atraktívnu koncovku. Pred záverečným výstupom sa objavil na trati vietor, ktorý natiahol pelotón, a favoriti museli tvrdo bojovať o pozíciu pred rozhodujúcim kopcom. Atakom sa ešte snažili zaskočiť favoritov Montaguti (Androni) a Van Gestel (Sport Vlaanderen), ale hlavný balík ich chytil ešte pred finálnym stúpaním.
 
Na poslednom kilometri sa pohybovali hlavní favoriti na čele skupiny a vo finále snažil jazdiť aktívne Fuglsang, ale dánsky jazdec nevytvoril medzeru. Dvesto metrov pred cieľom nasadil svoje zrýchlenie Tim Wellens a na jeho atak už nenašiel nikto odpoveď. Druhý skončil Jakob Fuglsang, ako tretí preťal pásku Ion Izagirre.
 
Podľa predpokladov sa etapa rozlúskla až na posledných stovkách metrov, ktoré poskytli prudké sklony. Favoriti vyčkávali až do samého konca, početnú prevahu sa snažila využiť Astana, ale na svoj minuloročný úspech tu nadviazal Tim Wellens. Belgický jazdec sa skúsene pohyboval v popredí, a keď mu nikto neušiel, vyrazil dopredu v tom najlepšom čase. Kvalitným výkonom nechal za sebou všetkých vrchárov a potešil sa druhým triumfom v ročníku.
 
Vytiahli sa aj obaja lídri tímu Astana, ktorí získali na svojich konkurentov z hľadiska GC nejaké sekundy k dobru. Izagirre a Fuglsang budú určite mieriť za úspechom v klasifikácii a sebavedomie im dodá aj kolektívna sila Astany, ktorá sa predviedla hneď v dnešnej etape. V tíme Mitchelton - Scott bol najsilnejší Jack Haig, pre ostatných jeho kolegov to bol príliš výbušný výstup a tak zaknihovali väčšie straty, hoci austrálska zostava pôsobila aktívnym dojmom počas celého dňa. Dobrú formu na svojich prvých pretekoch v sezóne ukázal Steven Kruijswijk.     
 
 
Výsledky
1. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 4:24:12 20
2. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 00:05 10
3. IZAGIRRE Ion Astana Pro Team link ikonka 00:05 5
4. HAIG Jack Mitchelton - Scott link ikonka 00:05  
5. KRUIJSWIJK Steven Team Jumbo - Visma link ikonka 00:09  
6. BILBAO Pello Astana Pro Team link ikonka 00:09  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
 
Kopce na trase etapy:
72,2 km - Alto de Prado del Rey: dĺžka 7,6 km; sklon 3,6 %
Cieľ - Alcalá de los Gazules: dĺžka 1,2 km; sklon 9,8 %
  
 

Vuelta a Andalucia / Ruta del Sol 2019 - 2. etapa, štvrtok 21. februára

2. 21.2. zvlnena etapa ciel rovina Sevilla > Torredonjimeno 216 km Trentin
 
etapa 2
profil etapy, 1697 nastúpaných metrov (© vueltaandalucia.es)
 
 
Na preteky nedorazili takmer žiadni šprintéri, ktorým chýbali v ponuke vyhovujúce profily. Výnimku tvoril Danny van Poppel a na konci dnešnej etapy mu mali konkurovať Trentin, Lobato, Roelandts alebo Barbero. Dlhý, ťahavý finiš do mierneho kopca vyžadoval od každého kandidáta na výhru dobré nohy a správny cit pre načasovanie šprintu.
 
V najdlhšej etape tohtoročnej edície si vyskúšali jazdu v úniku Mattia Viel (Androni), Umberto Orsini (Bardiani), Juan Antonio Lopez-Cozar (Euskadi Murias), Dimitrij Zhyhunou (Fundacion Euskadi), Alexander Kulikovskij (Gazprom) a Kevin van Melsen (Wanty-Groupe). Pelotón odštartoval pokojne a vedúca skupina jazdila aj so 7-minútovým náskokom, ale v polovici etapy balík znížil túto hodnotu na polovicu.
 
Hlavnú skupinu viedli Lotto - Soudal, Mitchelton - Scott a Jumbo - Visma. Prví menovaní bránili najcennejší dres, austrálska partia pripravovala pozíciu pre Mattea Trentina, ktorý mal pred sebou výbornú príležitosť na zisk etapy, a Jumbo - Visma dôveroval Dannymu van Poppelovi, že vydrží na čele balíka až na cieľovú pásku. A tam by mal byť najrýchlejší.
 
Utečenci strávili veľmi dlhý čas na čele pretekov, ale na prvé prémie si museli počkať až do rozhodujúcej fázy etapy. Úvodná rýchlostná prémia tak zmobilizovala únik a ovládol ju Kevin van Melsen. Na druhom šprinte to belgickému jazdcovi už nevyšlo, prekonal ho Alexander Kulikovskij. Keď sa dostala vedúca skupina na stúpanie Alto de Porcuna, jej náskok dramaticky klesal a napokon bola aj zlikvidovaná. Tím Mitchelton - Scott dramaticky zvýšil tempo pelotónu, predovšetkým preto, aby sa zbavil Van Poppela. Balík sa síce natiahol, ale selekcia sa nekonala. Mitchelton pokračoval v aktivite aj v záverečnej stúpajúcej pasáži, aby pred páskou čo najviac unavil svojich rýchlych súperov.
 
Posledné kilometre mohli byť vhodným miestom na silný útok, ale k žiadnemu takémuto nebezpečnému pohybu pre rýchlych borcov neprišlo. Záverečných tisíc metrov sa snažil ovládnuť Movistar, ale pred páskou vytiahol svoje skúsenosti Matteo Trentin, ktorý nechal za sebou Danny van Poppela.
 
 
trentin 19 triumf andaluciaf
Triumf Mattea Trentina (© 66ª Ruta del Sol, Vuelta Andalucia / By Karlis Medrano)
 
 
V dramatickej koncovke bolo treba udržať nervy na uzde, čo sa nepodaril Ivanovi Garciovi z Bahrajn - Merida, ktorý vyrazil dopredu príliš skoro a etapu mu zobral jazdec tímu Mitchelton - Scott. Matteo Trentin si počkal na ten správny moment a ideálne načasoval svoj šprint. Zvíťazil síce len o malý kúsok, ale aj tak sa mu podarilo získať druhý triumf v ročníku. A svojich kolegov odmenil za výbornú prácu na konci etapy.
 
Okrem spomínaného španielskeho šprintéra mu znepríjemnil cestu za výhrou Danny van Poppel, ktorý sa však musel vo finále predierať dopredu a nemal už priestor, aby sa dostal pred Trentina. Holandský cyklista prežil náročnú koncovku etapy na samom čele balíka, ale v tom rozhodujúcom momente sa potreboval dostať do lepšej pozície. V celkovom poradí sa nič nemenilo. Na čele zostal Tim Wellens, ale zajtra sa bude situácia meniť v klasifikácii, lebo sa bude bojovať v časovke jednotlivcov.    
 
 
Výsledky etapy
1. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 5:55:28 20
2. VAN POPPEL Danny Team Jumbo - Visma link ikonka 00:00 10
3. GARCíA Iván Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00 5
4. SANZ Enrique Euskadi Basque Country - Murias 00:00  
5. BELLETTI Manuel Androni Giocattoli - Sidermec 00:00  
6. PASQUALON Andrea Wanty - Groupe Gobert 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy
 
 
Kopce na trase etapy:
24 km - Alto de Porcuna: dĺžka 5 km; sklon 3,6 %
Cieľ - Torre don Jimeno: dĺžka 5,6 km; sklon 2,7 %
 
 

Vuelta a Andalucia / Ruta del Sol 2019 - 3. etapa, piatok 22. februára

3. 22.2. rovinata etapa ciel rovina Mancha Real > Guardia de Jaen 16 km Wellens
 
etapa 1
profil etapy, 345 nastúpaných metrov (© vueltaandalucia.es)
 
 
Jazda proti chronometru nebola jednoduchou záležitosťou, lebo obsahovala jedno stúpanie a na konci 1800-metrov s priemerným sklonom vyše sedem percent. Terén vhodný pre jazdcov na celkové poradie si mohol podmaniť Ion Izagirre a dobré výkony sa očakávali aj od jeho kolegov Fuglsanga, LL Sáncheza či lídra pretekov Wellensa.

Trasa časovky bola naozaj náročná, keďže najlepší čas dosiahol Simon Yates, ktorý zastavil časomieru na hodnote 22:47, a dlhú dobu sa k nemu nikto nepriblížil ani zďaleka. Na priebežné druhé miesto sa neskôr zaradil Šalunov z Gazpromu, ale jeho manko činilo 29 sekúnd. Trať pomerne dobre zvládli aj Cháves, Boom, Roelandts či Cortina, ale na doterajšieho lídra etapy sa nechytal ani jeden z nich. Španielsky jazdec Ivan Cortina (Bahrain Merida) sa dostal na tretiu pozíciu, no strácal 54 sekúnd. Cháves bol od neho pomalší o desať sekúnd.
 
Zmenu na čele poriada spôsobil až Adam Yates, ktorý prekonal svojho brata o sedem sekúnd s výkonom 22:40. Obaja britskí jazdci tak výborne zvládli dnešné predstavenie. Dylan Teuns v cieli počítal manko 37 sekúnd. Na súrodencov z Mitcheltonu nevyzrel ani LL Sánchez. Síce patril medzi najlepších, no jeho strata sa vyšplhala na 56 sekúnd. Oveľa lepšie si poradil s trasou Matej Mohorič a slovinský borec nestačil na Adama Yatesa len jedenásť sekúnd.
 
Preteky začali správne gradovať s príchodom posledných štartujúcich cyklistov. Pello Bilbao (Astana) sa vyrovnal Yatesovcom, no chýbali mu len štyri sekundy, aby pokoril Adama. Na medzičase, na vrchole Siete Pilillas, atakovali výkony britskej dvojice Wellens, Kruijswijk, Haig a Izagirre, čo sľubovalo v cieli peknú zápletku.
 
Ako prvý potvrdil tieto slová Steven Kruijswijk, ktorý dosiahol najrýchlejší čas 22:34. Výborne finišoval aj Ion Izagirre a dokonca prekonal holandského lídra o jednu desatinu sekundy. Zahanbiť sa nenechal ani Jack Haig a s výkonom 22:41 sa zaradil k tomu najlepšiemu na tomto podujatí. Potom preletel cez cieľovú čiaru Jakob Fuglsang, ktorý dokázal ešte vylepšiť Kruijswijkov výkon, a časomieru zastavil na 22:27. Následne ho mohol prekonať už len Tim Wellens. Jazdec tímu Lotto - Soudal sa pohyboval na popredných priečkach celý čas a v tesnom dojazde to napokon dokázal, keď pokoril Fuglsanga o dve sekundy a získal druhý etapový triumf na podujatí.
 
Jazda proti chronometru vytvorila peknú drámu a na náročnom profile sa skutočne presadili len tí najsilnejší jazdci na podujatí. Formu potvrdil Tim Wellens, ktorý sa nezľakol ani pripravených stúpaní a dokázal udržať najcennejší dres. Belgický jazdec však bude mať v kráľovskej etape veľmi ťažkú úlohu, aby zopakoval tento kúsok, lebo v kopcoch sa proti nemu postavia veľmi silní konkurenti.
 
S malým odstupom za ním finišovali obaja lídri Astany, čo značí, že Jakob Fuglsang a Ion Izagirre jazdia vo vynikajúcej kondícii, a na Hazallanas si budú nesmierne veriť. Najmä, keď majú pri sebe silnú tímovú podporu. Veľmi dobrú pozíciu si vytvoril aj Steven Kruijswijk, ktorému dnešný výkon v časovke dodá sebavedomie, a preto sa už môže tešiť na svoj obľúbený terén v kopcoch. Fazónu má určite vynikajúcu. Nesmieme zabúdať ani na jazdcov z tímu Mitchelton - Scott. Dnešnú previerku výborne zvládli súrodenci Yatesovci a Jack Haig a budeme zvedaví, čo vytiahnu v zajtrajšej etape. Najvyššie v poradí sa nachádza Haig, ktorý môže bojovať minimálne o stupne víťazov, a určite budú mať všetci motiváciu, aby v kráľovskej previerke zaútočili aj na etapový triumf.     
 
 
Výsledky
1. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 22:25 20
2. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 00:02 10
3. IZAGIRRE Ion Astana Pro Team link ikonka 00:09 5
4. KRUIJSWIJK Steven Team Jumbo - Visma link ikonka 00:09  
5. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:14  
6. HAIG Jack Mitchelton - Scott link ikonka 00:16  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Kopce na trase etapy:
9,7 km - Alto Siete Pilillas: dĺžka 4,8 km; sklon 3,6 %
 
 

Vuelta a Andalucia / Ruta del Sol 2019 - 4. etapa, sobota 23. februára

4. 23.2. rovinata etapa ciel rovina Armilla > Granada 120 km S. Yates
 
etapa 1
profil etapy, 2608 nastúpaných metrov (© vueltaandalucia.es)
 
 
Očakávaný prejazd cez Alto de Hazallanas s nepríjemnými kilometrami na úrovni desiatich percent mohli prežiť na čele poradia len perfektne pripravení pretekári. Mali sme pred sebou parádny vrchársky súboj medzi Astanou a Mitcheltonom, do ktorého chceli zasiahnuť aj Kruijswijk s Wellensom.
 
Do úniku sa dostalo najskôr päť jazdcov, ale pelotón vedený tímom Astana išiel od začiatku veľmi rýchlo. Vedúca skupina bola chytená už na stúpaní Alto del Purche a po aktivite kazašskej zostavy zostalo v balíku už len okolo tridsať jazdcov. Tvrdá etapa si vyžiadala svoju daň ešte pred najťažším stúpaním podujatia. Na tomto kopci viedli hlavnú skupinu Astana, Lotto - Soudal a vpredu sa ukazovali aj borci z Caja Rural. Z pôvodného úniku zostal na čele pretekov ešte Sergio Samitier (Euskadi-Murias), ktorý si po stúpaní Alto del Purche udržal k dobru 45 sekúnd. Na čele balíka sa ukazoval aj Lotto - Soudal, takže bolo zrejmé, že Tim Wellens si musel veriť aj na posledné dnešné stúpanie.
 
Na stúpaní Alto de Guejar Sierra sa jazdilo proti Timovi Wellensovi, keď mu nastupovali borci z Astany a Mitcheltonu. Líder pretekov zostal na tomto kopci osamotený a pred jeho vrcholom musel reagovať na nástup Simona Yatesa s Ionom Izagirreom, čo bola pre Wellensa smrtiaca kombinácia. Nemohol pustiť dopredu Izagirreho, ale za ním čakali na svoju šancu, kým sa vyčerpá, Fuglsang, Haig, Kruijswijk, Adam Yates. Astana s Mitcheltonom sa hrali s Wellensom pred kopcom Hazallanas, ale až na záverečnom stúpaní mali prísť rozhodujúce útoky na celkový titul.
 
Na tomto ťažkom stúpaní sa napokon zlomil Wellens a jeho konkurenti si to rozdávali o celkový titul. Mitchelton a Astana mali početnú výhodu v malej skupine, čo sa snažili patrične využiť. Pekný atak predviedol Simon Yates a za ním zostali iba Fuglsang, Adam Yates, Kruijswijk, Haig, Higuita. Alto de Hazallanas dobyl Simon Yates a za britským cyklistom sa pohybovali s mankom 45 sekúnd Fuglsang, Adam Yates, Higuita, Kruijswijk a Ion Izagirre, ktorý sa sem dokázal vrátiť pred vrcholom. Jack Haig vypadol z tejto skupiny a priebežné líderstvo držal Jakob Fuglsang.  Do skupiny prenasledovateľov sa ešte vrátil Bilbao (Astana), ale nič to nezmenilo na tom, že Simon Yates vyhral etapu.
 
V záverečnom klesaní si už Simon Yates nenechal vziať etapový triumf, keď odrazil stíhaciu jazdu Astany, a aktuálny víťaz Vuelty odštartoval svoju sezónu perfektným spôsobom. Síce mu nevyšla podľa predstáv úplne prvá etapa na tomto podujatí, ale vo včerajšej časovke a najmä dnes ukázal, že aj v tomto roku bude chcieť útočiť na veľké výsledky na Grand Tours.
 
Za ním sa odohrával súboj o celkový titul a v tomto smere dobre rozohranú patriu zvládla k spokojnosti Astana, keď Jakob Fuglsang, aj za pomoci Iona Izagirreho a Pella Bilbaa, preťal pásku v skupine prenasledovateľov a obliekol si najcennejší dres. V roku 2017 celkove ovládol Critérium du Dauphiné, po necelých dvoch rokoch tak má na dosah ďalšiu výhru v klasifikácii. Na druhé miesto v poradí sa dostal jeho kolega Ion Izagirre, ktorý sa zapotil na Hazallanas, ale napokon sa vrátil medzi najlepších. Na tretiu priečku sa posunul Steven Kruijswijk a potvrdil svoje danosti na mimoriadne ťažké stúpania. Celý deň prežil v skupine favoritov aj Adam Yates a v tomto ročníku môžeme od neho očakávať veľké veci a prekvapením etapy sa stal Sergio Higuita z kontinentálneho tímu Fundacion Euskadi. Tim Wellens nemal šancu ustáť nástupy svojich konkurentov a prepadol sa na koniec Top 10.
 
 
Výsledky etapy
1. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 3:01:03 20
2. HIGUITA Sergio Fundación Euskadi 00:26 10
3. KRUIJSWIJK Steven Team Jumbo - Visma link ikonka 00:26 5
4. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:26  
5. IZAGIRRE Ion Astana Pro Team link ikonka 00:26  
6. BILBAO Pello Astana Pro Team link ikonka 00:26  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 13:43:41 5
2. IZAGIRRE Ion Astana Pro Team link ikonka 00:07  
3. KRUIJSWIJK Steven Team Jumbo - Visma link ikonka 00:11  
4. BILBAO Pello Astana Pro Team link ikonka 00:21  
5. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:57  
6. HAIG Jack Mitchelton - Scott link ikonka 01:08  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape


Kopce na trase etapy:
111,7 km - Alto de la Malahá: dĺžka 4,3 km; sklon 2,8 %
69,6 km - Alto del Purche: dĺžka 9,5 km; sklon 6,9 %
33,8 km - Alto de Guejar Sierra: dĺžka 10,1 km; sklon 3,4 %
23 km - Hazallanas: dĺžka 16,2 km; sklon 5,7 %
 
 

Vuelta a Andalucia / Ruta del Sol 2019 - 5. etapa, nedeľa 24. februára

5. 24.2. rovinata etapa ciel rovina Otura > Alhaurin de la Torre 164 km Trentin
 
etapa 1
profil etapy, 2250 nastúpaných metrov (© vueltaandalucia.es)
 
 
Aj v poslednej etape striehli na ceste kopce, ale neboli už také náročné, aby menili pomery v klasifikácii. Otázkou teda zostávalo, či uvidíme šprint balíka, alebo o etapový triumf zabojujú utečenci. Zaujímavý profil okorenil aj finálny kilometer, ktorý sa vyšvihol na necelých päť percent.

Záverečná previerka dostala ihneď útočný rozmer, keď sa chceli predrať do úniku viacerí jazdci. Napokon sa usadili pred pelotónom Tomasz Marczynski (Lotto Soudal), Antwan Tolhoek (Jumbo-Visma), Simon Yates (Mitchelton-Scott) a Oscar Riesebeek (Roompot-Charles). Prítomnosť Simona Yatesa, včerajšieho víťaza etapy, dodala etape poriadny šmrnc, aj keď v celkovom poradí už výrazne strácal.

Britský jazdec bol hlavným motorom brejku a vyhral štyri horské prémie. V hlavnej skupine však jazdila pozorne Astana, ktorá nedala utečencom k dobru viac ako štyri minúty, lebo Antwan Tolhoek strácal ako štrnásty v GC len 3:26. Pomocnú ruku jej podal Bahrajn - Merida, ktorý veril, že Ivan Garcia môže zabojovať o etapový triumf. Po kopcovitej časti a nsledujúcom dlhom klesaní klesol rozdiel medzi skupinami pod dve minúty, čo bola dobrá správa pre cyklistov v pelotóne. Brejk kontroloval aj Movistar a aj španielska zostava disponovala hneď niekoľkými pretekármi, ktorí sa mohli presadiť v cieľovej destinácii.
 
Na poslednej horskej prémii bol únik zlikvidovaný, s výnimkou Simona Yatesa, ktorý si pripísal ďalšie vrchárske body a stal sa víťazom tejto klasifikácie. Britský jazdec pokračoval s 20-sekundovým náskokom, ale onedlho si už počkal na hlavnú skupinu. Potom to skúšali ďalší jazdci. Hlavná skupina už nechcela zažiť vo finále hektické momenty, preto všetky pokusy pochytala.
 
Na cieľovú čiaru dobehol okresaný pelotón a v šprinte do kopca ukázal svoje najväčšie kvality Matteo Trentin, ktorý vyrazil pomerne skoro, ale na jeho nástup nemal nikto nárok a získal svoju druhú etapu na podujatí. Na druhej priečke skončil s veľkou stratou Enrique Sanz a s treťou priečkou sa musel uspokojiť Carlos Barbero.

Etapa dostala svižný rozmer, keď sa dostali do úniku silní pretekári, ale pelotón túto hozbu zažehnal a pripravil pozíciu pre záverečný šprint. V  ňom nemal konkurenciu Matteo Trentin a uzatvoril úspešný preteky pre Mitchelton - Scott.
 
Celkovým víťazom sa stal Jakob Fuglsang, ktorý zvládol tri kľúčové etapy na najvyššej úrovni. Astana má za sebou mimoriadne vydarené podujatie, veď na prvých štyroch miestach má troch svojich zástupcov. Kvalitnými výkonmi sa ukázali aj Ion Izagirre a Pello Bilbao. Na tretej priečke finišoval Steven Kruijswijk a holandský pretekár výborným spôsobom vstúpil do nového ročníka. Spokojný môže byť aj Mitchelton - Scott, ktorý jazdil aktívne počas každého dňa. Matteo Trentin získal dve etapy, parádnu formu predviedol Simon Yates a na vysokej úrovni jazdili aj jeho brat Adam a Jack Haig.
 
 
Výsledky etapy
1. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 3:58:19 20
2. SANZ Enrique Euskadi Basque Country - Murias 00:00 10
3. BARBERO Carlos Movistar Team link ikonka 00:00 5
4. VAN DER SANDE Tosh Lotto Soudal link ikonka 00:00  
5. JOYCE Colin Rally UHC Cycling 00:00  
6. MOHORIč Matej Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Konečné poradie pretekov
1. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 17:42:00 200
2. IZAGIRRE Ion Astana Pro Team link ikonka 00:07 150
3. KRUIJSWIJK Steven Team Jumbo - Visma link ikonka 00:11 125
4. BILBAO Pello Astana Pro Team link ikonka 00:21 100
5. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:57 85
6. HAIG Jack Mitchelton - Scott link ikonka 01:08 70
 
Zobraziť kompletné konečné poradie pretekov
 
Kopce na trase etapy:
138 km - Alto de Agron: dĺžka 9 km; sklon 3,1 %
125,8 km - Alto de Alhama: dĺžka 5,2 km; sklon 2,8 %
112,6 km - Alto del Navazo: dĺžka 6,4 km; sklon 3,8 %
89,9 km - Alto de las Canteras: dĺžka 4,1 km; sklon 4,4 %
32,3 km - Alto Valle de la Vida: dĺžka 2,7 km; sklon 7,6 %