Ruta del Sol 2019 (2.HC), 20. - 24. februára (687 km) - 65. ročník
1. | 20.2. | San. Barrameda > Alcala Gazules | 171 km | Wellens | ||
2. | 21.2. | Sevilla > Torredonjimeno | 216 km | Trentin | ||
3. | 22.2. | Mancha Real > Guardia de Jaen | 16 km | Wellens | ||
4. | 23.2. | Armilla > Granada | 120 km | S. Yates | ||
5. | 24.2. | Otura > Alhaurin de la Torre | 164 km | Trentin |
Vlaňajší ročník | Úvod k pretekom | Štartová listina |
1. | 20.2. | San. Barrameda > Alcala Gazules | 171 km | Wellens |
profil etapy, 2177 nastúpaných metrov (© vueltaandalucia.es) |
Hneď úvodná etapa ponúkala vzrušujúcu koncovku. Posledných stovky metrov dosiahli priemerný sklon takmer desať percent s maximami v okolí pätnástich percent a na tejto tvrdej stene sa mohol vytiahnuť len pretekár s kvalitnou formou. Preto medzi favoritov na výhru patrili Adam Yates, Teuns, LL Sánchez, Izagirre alebo Wellens.
Na čele pretekov sa pohybovala 7-členná skupina, v ktorej sa nepredstavil ani jeden zástupca z WT. Samitier (Euskadi Murias), Cuadros (Caja Rural), Cuadrado (Euskadi Fundacion), Bol (Burgos BH), Van Staeyen (Roompot Charles), Ermenault (Vital Concept) a Pessot (Bardiani) jazdili s náskokom v okolí dvoch minút, pelotón pôsobil na trati koncentrovane. Skupinu ťahali Astana, Mitchelton - Scott a Lotto - Soudal, teda hlavní kandidáti na etapový triumf.
Prvú rýchlostnú prémiu získal Van Staeyen, na vrchole jedinej horskej prémie získal najviac bodov Samitier. Spolupráca troch tímov v pelotóne veľmi rýchlo stiahla náskok brejku pod jednu minútu a v úniku to začalo škrípať. Nastúpil si Jetse Bol. Pokus holandského jazdca trval len krátko a nič to nezmenilo na tom, že balík sa blížil k vedúcej skupine. Brejk bol chytený 25 kilometrov pred cieľom a na zvlnenom teréne nasadil Mitchelton - Scott ostré tempo. Potom sa nenechala zahanbiť ani Astana a mohli sme sa tešiť na atraktívnu koncovku. Pred záverečným výstupom sa objavil na trati vietor, ktorý natiahol pelotón, a favoriti museli tvrdo bojovať o pozíciu pred rozhodujúcim kopcom. Atakom sa ešte snažili zaskočiť favoritov Montaguti (Androni) a Van Gestel (Sport Vlaanderen), ale hlavný balík ich chytil ešte pred finálnym stúpaním.
Na poslednom kilometri sa pohybovali hlavní favoriti na čele skupiny a vo finále snažil jazdiť aktívne Fuglsang, ale dánsky jazdec nevytvoril medzeru. Dvesto metrov pred cieľom nasadil svoje zrýchlenie Tim Wellens a na jeho atak už nenašiel nikto odpoveď. Druhý skončil Jakob Fuglsang, ako tretí preťal pásku Ion Izagirre.
Podľa predpokladov sa etapa rozlúskla až na posledných stovkách metrov, ktoré poskytli prudké sklony. Favoriti vyčkávali až do samého konca, početnú prevahu sa snažila využiť Astana, ale na svoj minuloročný úspech tu nadviazal Tim Wellens. Belgický jazdec sa skúsene pohyboval v popredí, a keď mu nikto neušiel, vyrazil dopredu v tom najlepšom čase. Kvalitným výkonom nechal za sebou všetkých vrchárov a potešil sa druhým triumfom v ročníku.
Vytiahli sa aj obaja lídri tímu Astana, ktorí získali na svojich konkurentov z hľadiska GC nejaké sekundy k dobru. Izagirre a Fuglsang budú určite mieriť za úspechom v klasifikácii a sebavedomie im dodá aj kolektívna sila Astany, ktorá sa predviedla hneď v dnešnej etape. V tíme Mitchelton - Scott bol najsilnejší Jack Haig, pre ostatných jeho kolegov to bol príliš výbušný výstup a tak zaknihovali väčšie straty, hoci austrálska zostava pôsobila aktívnym dojmom počas celého dňa. Dobrú formu na svojich prvých pretekoch v sezóne ukázal Steven Kruijswijk.
Výsledky | ||||||||
1. | WELLENS Tim | Lotto Soudal | 4:24:12 | 20 | ||||
2. | FUGLSANG Jakob | Astana Pro Team | 00:05 | 10 | ||||
3. | IZAGIRRE Ion | Astana Pro Team | 00:05 | 5 | ||||
4. | HAIG Jack | Mitchelton - Scott | 00:05 | |||||
5. | KRUIJSWIJK Steven | Team Jumbo - Visma | 00:09 | |||||
6. | BILBAO Pello | Astana Pro Team | 00:09 |
7. | CANOLA Marco | Nippo Vini Fantini Faizané | 00:09 | ||
8. | VLASOV Aleksandr | Gazprom - RusVelo | 00:09 | ||
9. | TOLHOEK Antwan | Team Jumbo - Visma | 00:09 | ||
10. | MARTIN Guillaume | Wanty - Groupe Gobert | 00:13 | ||
11. | MOHORIč Matej | Bahrain Merida Pro Team | 00:14 | ||
12. | HIGUITA Sergio | Fundación Euskadi | 00:16 | ||
13. | VALLS Rafael | Movistar Team | 00:16 | ||
14. | PASQUALON Andrea | Wanty - Groupe Gobert | 00:19 | ||
15. | VERONA Carlos | Movistar Team | 00:21 | ||
16. | BRAVO Garikoitz | Euskadi Basque Country - Murias | 00:22 | ||
17. | RODRíGUEZ Óscar | Euskadi Basque Country - Murias | 00:22 | ||
18. | YATES Adam | Mitchelton - Scott | 00:22 | ||
19. | PRADES Eduard | Movistar Team | 00:22 | ||
20. | LASTRA Jonathan | Caja Rural - Seguros RGA | 00:25 | ||
21. | RODRíGUEZ Cristián | Caja Rural - Seguros RGA | 00:31 | ||
22. | ROTA Lorenzo | Bardiani - CSF | 00:31 | ||
23. | SOTO Antonio Jesus | Fundación Euskadi | 00:31 | ||
24. | CARRETERO Héctor | Movistar Team | 00:33 | ||
25. | VANENDERT Jelle | Lotto Soudal | 00:33 | ||
26. | SáNCHEZ Luis León | Astana Pro Team | 00:33 | ||
27. | CATTANEO Mattia | Androni Giocattoli - Sidermec | 00:33 | ||
28. | SPRENGERS Thomas | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:33 | ||
29. | TEUNS Dylan | Bahrain Merida Pro Team | 00:36 | ||
30. | JOYCE Colin | Rally UHC Cycling | 00:37 | ||
31. | ROJAS José Joaquín | Movistar Team | 00:37 | ||
32. | MASNADA Fausto | Androni Giocattoli - Sidermec | 00:42 | ||
33. | RIESEBEEK Oscar | Roompot - Charles | 00:42 | ||
34. | DE WITTE Mathias | Roompot - Charles | 00:44 | ||
35. | ROVNY Ivan | Gazprom - RusVelo | 00:46 | ||
36. | VILELA Ricardo | Burgos - BH | 00:47 | ||
37. | BOOM Lars | Roompot - Charles | 00:49 | ||
38. | BARTHE Cyril | Euskadi Basque Country - Murias | 00:52 | ||
39. | AZURMENDI Ibai | Fundación Euskadi | 00:54 | ||
40. | KUSS Sepp | Team Jumbo - Visma | 00:55 | ||
41. | ITURRIA Mikel | Euskadi Basque Country - Murias | 00:59 | ||
42. | GAVAZZI Francesco | Androni Giocattoli - Sidermec | 00:59 | ||
43. | VAN GENECHTEN Jonas | Vital Concept - B&B Hotels | 00:59 | ||
44. | MADRAZO Ángel | Burgos - BH | 00:59 | ||
45. | BOU Joan | Nippo Vini Fantini Faizané | 00:59 | ||
46. | LOBATO Juan José | Nippo Vini Fantini Faizané | 00:59 | ||
47. | EIKING Odd Christian | Wanty - Groupe Gobert | 01:01 | ||
48. | VERWILST Aaron | Sport Vlaanderen - Baloise | 01:01 | ||
49. | CARBONI Giovanni | Bardiani - CSF | 01:01 | ||
50. | CUBERO Jorge | Burgos - BH | 01:01 | ||
51. | CHERKASOV Nikolay | Gazprom - RusVelo | 01:01 | ||
52. | WARLOP Jordi | Sport Vlaanderen - Baloise | 01:05 | ||
53. | NIEVE Mikel | Mitchelton - Scott | 01:05 | ||
54. | MONTAGUTI Matteo | Androni Giocattoli - Sidermec | 01:15 | ||
55. | BARBERO Carlos | Movistar Team | 01:15 | ||
56. | AGNOLI Valerio | Bahrain Merida Pro Team | 01:18 | ||
57. | BAGIOLI Nicola | Nippo Vini Fantini Faizané | 01:24 | ||
58. | ROELANDTS Jürgen | Movistar Team | 01:27 | ||
59. | VAN DER LIJKE Nick | Roompot - Charles | 01:30 | ||
60. | ZEITS Andrej | Astana Pro Team | 01:30 | ||
61. | OLIVIER Daan | Team Jumbo - Visma | 01:40 | ||
62. | VAN GESTEL Dries | Sport Vlaanderen - Baloise | 01:40 | ||
63. | TONELLI Alessandro | Bardiani - CSF | 01:40 | ||
64. | GONZáLEZ David | Caja Rural - Seguros RGA | 01:51 | ||
65. | REINDERS Elmar | Roompot - Charles | 01:59 | ||
66. | VAN DER SANDE Tosh | Lotto Soudal | 02:10 | ||
67. | GARCíA Iván | Bahrain Merida Pro Team | 02:10 | ||
68. | PIBERNIK Luka | Bahrain Merida Pro Team | 02:10 | ||
69. | HATSUYAMA Sho | Nippo Vini Fantini Faizané | 02:13 | ||
70. | MARCZYńSKI Tomasz | Lotto Soudal | 02:13 | ||
71. | KREDER Wesley | Wanty - Groupe Gobert | 02:15 | ||
72. | CAñELLAS Xavier | Caja Rural - Seguros RGA | 02:17 | ||
73. | CHAVES Esteban | Mitchelton - Scott | 02:20 | ||
74. | BELLETTI Manuel | Androni Giocattoli - Sidermec | 02:21 | ||
75. | ORSINI Umberto | Bardiani - CSF | 02:21 | ||
76. | EENKHOORN Pascal | Team Jumbo - Visma | 02:28 | ||
77. | ERMENAULT Corentin | Vital Concept - B&B Hotels | 02:34 | ||
78. | ŠALUNOV Jevgenij | Gazprom - RusVelo | 02:51 | ||
79. | ALBANESE Vincenzo | Bardiani - CSF | 02:53 | ||
80. | DE BIE Sean | Roompot - Charles | 02:56 | ||
81. | TRENTIN Matteo | Mitchelton - Scott | 03:05 | ||
82. | SOTO Nelson Andrés | Caja Rural - Seguros RGA | 03:10 | ||
83. | CARPENTER Robin | Rally UHC Cycling | 03:13 | ||
84. | TUFT Svein | Rally UHC Cycling | 03:18 | ||
85. | MANNION Gavin | Rally UHC Cycling | 03:18 | ||
86. | AFFINI Edoardo | Mitchelton - Scott | 03:25 | ||
87. | LAMMERTINK Steven | Vital Concept - B&B Hotels | 03:27 | ||
88. | VAN POPPEL Danny | Team Jumbo - Visma | 03:42 | ||
89. | COVILI Luca | Bardiani - CSF | 04:56 | ||
90. | RYBALKIN Alexej | Gazprom - Rusvelo | 04:56 | ||
91. | CATALDO Dario | Astana Pro Team | 06:22 | ||
92. | PLANCKAERT Edward | Sport Vlaanderen - Baloise | 06:25 | ||
93. | FRAPPORTI Marco | Androni Giocattoli - Sidermec | 06:30 | ||
94. | VANSPEYBROUCK Pieter | Wanty - Groupe Gobert | 06:38 | ||
95. | BOLE Grega | Bahrain Merida Pro Team | 06:41 | ||
96. | VANHOUCKE Harm | Lotto Soudal | 06:59 | ||
97. | SANZ Enrique | Euskadi Basque Country - Murias | 07:14 | ||
98. | LóPEZ-CóZAR Juan Antonio | Euskadi Basque Country - Murias | 07:18 | ||
99. | JUARISTI Txomin | Fundación Euskadi | 07:20 | ||
100. | MOSER Moreno | Nippo Vini Fantini Faizané | 07:20 | ||
101. | YATES Simon | Mitchelton - Scott | 08:56 | ||
102. | DE VREESE Laurens | Astana Pro Team | 09:26 | ||
103. | DE WINTER Ludwig | Wanty - Groupe Gobert | 09:36 | ||
104. | ANDERSON Ryan | Rally UHC Cycling | 09:36 | ||
105. | VAN STAEYEN Michael | Roompot - Charles | 09:46 | ||
106. | WILLEMS Thimo | Sport Vlaanderen - Baloise | 09:46 | ||
107. | VAN MELSEN Kevin | Wanty - Groupe Gobert | 09:46 | ||
108. | KULIKOVSKIY Alexandr | Gazprom - RusVelo | 09:48 | ||
109. | BOL Jetse | Burgos - BH | 09:51 | ||
110. | LECROQ Jérémy | Vital Concept - B&B Hotels | 10:10 | ||
111. | VIEL Mattia | Androni Giocattoli - Sidermec | 10:10 | ||
112. | CUADRADO Unai | Fundación Euskadi | 10:10 | ||
113. | ZHYHUNOU Dzmitry | Fundación Euskadi | 10:12 | ||
114. | VINGEGAARD Jonas | Team Jumbo - Visma | 10:15 | ||
115. | LÓPEZ Daniel | Burgos - BH | 10:15 | ||
116. | MANZIN Lorrenzo | Vital Concept - B&B Hotels | 10:22 | ||
117. | FOURNIER Marc | Vital Concept - B&B Hotels | 10:22 | ||
118. | ORONTE Emerson | Rally UHC Cycling | 10:22 | ||
119. | WOUTERS Enzo | Lotto Soudal | 10:26 | ||
120. | MARTIN Gotzon | Fundación Euskadi | 10:26 | ||
121. | RIKUNOV Petr | Gazprom - RusVelo | 10:31 | ||
122. | MURPHY Kyle | Rally UHC Cycling | 10:33 | ||
123. | DE BACKER Bert | Vital Concept - B&B Hotels | 10:48 | ||
124. | FERNANDES José | Burgos - BH | 12:04 | ||
125. | BANASZEK Alan | Caja Rural - Seguros RGA | 12:45 | ||
126. | SAMITIER Sergio | Euskadi Basque Country - Murias | 13:42 | ||
127. | PESSOT Alessandro | Bardiani - CSF | 13:44 | ||
128. | CUADROS Álvaro | Caja Rural - Seguros RGA | 14:12 | ||
129. | MERTZ Rémy | Lotto Soudal | 14:31 | ||
DNF | RUBIO Diego | Burgos - BH | odstúpil |
Kopce na trase etapy:
72,2 km - Alto de Prado del Rey: dĺžka 7,6 km; sklon 3,6 %
Cieľ - Alcalá de los Gazules: dĺžka 1,2 km; sklon 9,8 %
2. | 21.2. | Sevilla > Torredonjimeno | 216 km | Trentin |
profil etapy, 1697 nastúpaných metrov (© vueltaandalucia.es) |
Na preteky nedorazili takmer žiadni šprintéri, ktorým chýbali v ponuke vyhovujúce profily. Výnimku tvoril Danny van Poppel a na konci dnešnej etapy mu mali konkurovať Trentin, Lobato, Roelandts alebo Barbero. Dlhý, ťahavý finiš do mierneho kopca vyžadoval od každého kandidáta na výhru dobré nohy a správny cit pre načasovanie šprintu.
V najdlhšej etape tohtoročnej edície si vyskúšali jazdu v úniku Mattia Viel (Androni), Umberto Orsini (Bardiani), Juan Antonio Lopez-Cozar (Euskadi Murias), Dimitrij Zhyhunou (Fundacion Euskadi), Alexander Kulikovskij (Gazprom) a Kevin van Melsen (Wanty-Groupe). Pelotón odštartoval pokojne a vedúca skupina jazdila aj so 7-minútovým náskokom, ale v polovici etapy balík znížil túto hodnotu na polovicu.
Hlavnú skupinu viedli Lotto - Soudal, Mitchelton - Scott a Jumbo - Visma. Prví menovaní bránili najcennejší dres, austrálska partia pripravovala pozíciu pre Mattea Trentina, ktorý mal pred sebou výbornú príležitosť na zisk etapy, a Jumbo - Visma dôveroval Dannymu van Poppelovi, že vydrží na čele balíka až na cieľovú pásku. A tam by mal byť najrýchlejší.
Utečenci strávili veľmi dlhý čas na čele pretekov, ale na prvé prémie si museli počkať až do rozhodujúcej fázy etapy. Úvodná rýchlostná prémia tak zmobilizovala únik a ovládol ju Kevin van Melsen. Na druhom šprinte to belgickému jazdcovi už nevyšlo, prekonal ho Alexander Kulikovskij. Keď sa dostala vedúca skupina na stúpanie Alto de Porcuna, jej náskok dramaticky klesal a napokon bola aj zlikvidovaná. Tím Mitchelton - Scott dramaticky zvýšil tempo pelotónu, predovšetkým preto, aby sa zbavil Van Poppela. Balík sa síce natiahol, ale selekcia sa nekonala. Mitchelton pokračoval v aktivite aj v záverečnej stúpajúcej pasáži, aby pred páskou čo najviac unavil svojich rýchlych súperov.
Posledné kilometre mohli byť vhodným miestom na silný útok, ale k žiadnemu takémuto nebezpečnému pohybu pre rýchlych borcov neprišlo. Záverečných tisíc metrov sa snažil ovládnuť Movistar, ale pred páskou vytiahol svoje skúsenosti Matteo Trentin, ktorý nechal za sebou Danny van Poppela.
Triumf Mattea Trentina (© 66ª Ruta del Sol, Vuelta Andalucia / By Karlis Medrano) |
V dramatickej koncovke bolo treba udržať nervy na uzde, čo sa nepodaril Ivanovi Garciovi z Bahrajn - Merida, ktorý vyrazil dopredu príliš skoro a etapu mu zobral jazdec tímu Mitchelton - Scott. Matteo Trentin si počkal na ten správny moment a ideálne načasoval svoj šprint. Zvíťazil síce len o malý kúsok, ale aj tak sa mu podarilo získať druhý triumf v ročníku. A svojich kolegov odmenil za výbornú prácu na konci etapy.
Okrem spomínaného španielskeho šprintéra mu znepríjemnil cestu za výhrou Danny van Poppel, ktorý sa však musel vo finále predierať dopredu a nemal už priestor, aby sa dostal pred Trentina. Holandský cyklista prežil náročnú koncovku etapy na samom čele balíka, ale v tom rozhodujúcom momente sa potreboval dostať do lepšej pozície. V celkovom poradí sa nič nemenilo. Na čele zostal Tim Wellens, ale zajtra sa bude situácia meniť v klasifikácii, lebo sa bude bojovať v časovke jednotlivcov.
Výsledky etapy | ||||||||
1. | TRENTIN Matteo | Mitchelton - Scott | 5:55:28 | 20 | ||||
2. | VAN POPPEL Danny | Team Jumbo - Visma | 00:00 | 10 | ||||
3. | GARCíA Iván | Bahrain Merida Pro Team | 00:00 | 5 | ||||
4. | SANZ Enrique | Euskadi Basque Country - Murias | 00:00 | |||||
5. | BELLETTI Manuel | Androni Giocattoli - Sidermec | 00:00 | |||||
6. | PASQUALON Andrea | Wanty - Groupe Gobert | 00:00 |
7. | VAN GENECHTEN Jonas | Vital Concept - B&B Hotels | 00:00 | ||
8. | PLANCKAERT Edward | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:00 | ||
9. | VAN STAEYEN Michael | Roompot - Charles | 00:00 | ||
10. | ALBANESE Vincenzo | Bardiani - CSF | 00:00 | ||
11. | BARBERO Carlos | Movistar Team | 00:00 | ||
12. | JOYCE Colin | Rally UHC Cycling | 00:00 | ||
13. | WELLENS Tim | Lotto Soudal | 00:00 | ||
14. | CANOLA Marco | Nippo Vini Fantini Faizané | 00:00 | ||
15. | MONTAGUTI Matteo | Androni Giocattoli - Sidermec | 00:00 | ||
16. | SOTO Antonio Jesus | Fundación Euskadi | 00:00 | ||
17. | BARTHE Cyril | Euskadi Basque Country - Murias | 00:00 | ||
18. | VAN GESTEL Dries | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:00 | ||
19. | FUGLSANG Jakob | Astana Pro Team | 00:00 | ||
20. | KRUIJSWIJK Steven | Team Jumbo - Visma | 00:00 | ||
21. | TEUNS Dylan | Bahrain Merida Pro Team | 00:00 | ||
22. | HAIG Jack | Mitchelton - Scott | 00:00 | ||
23. | HIGUITA Sergio | Fundación Euskadi | 00:00 | ||
24. | LASTRA Jonathan | Caja Rural - Seguros RGA | 00:00 | ||
25. | WARLOP Jordi | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:00 | ||
26. | MARTIN Guillaume | Wanty - Groupe Gobert | 00:00 | ||
27. | SáNCHEZ Luis León | Astana Pro Team | 00:00 | ||
28. | VLASOV Aleksandr | Gazprom - RusVelo | 00:00 | ||
29. | ROJAS José Joaquín | Movistar Team | 00:00 | ||
30. | BRAVO Garikoitz | Euskadi Basque Country - Murias | 00:00 | ||
31. | BILBAO Pello | Astana Pro Team | 00:00 | ||
32. | CATTANEO Mattia | Androni Giocattoli - Sidermec | 00:00 | ||
33. | MADRAZO Ángel | Burgos - BH | 00:00 | ||
34. | VILELA Ricardo | Burgos - BH | 00:00 | ||
35. | VERONA Carlos | Movistar Team | 00:00 | ||
36. | DE VREESE Laurens | Astana Pro Team | 00:00 | ||
37. | CARBONI Giovanni | Bardiani - CSF | 00:00 | ||
38. | CARRETERO Héctor | Movistar Team | 00:00 | ||
39. | CHERKASOV Nikolay | Gazprom - RusVelo | 00:00 | ||
40. | MOHORIč Matej | Bahrain Merida Pro Team | 00:00 | ||
41. | IZAGIRRE Ion | Astana Pro Team | 00:00 | ||
42. | ZEITS Andrej | Astana Pro Team | 00:00 | ||
43. | MASNADA Fausto | Androni Giocattoli - Sidermec | 00:00 | ||
44. | VALLS Rafael | Movistar Team | 00:00 | ||
45. | RODRíGUEZ Óscar | Euskadi Basque Country - Murias | 00:00 | ||
46. | CHAVES Esteban | Mitchelton - Scott | 00:00 | ||
47. | AZURMENDI Ibai | Fundación Euskadi | 00:00 | ||
48. | DE WITTE Mathias | Roompot - Charles | 00:00 | ||
49. | TOLHOEK Antwan | Team Jumbo - Visma | 00:00 | ||
50. | RODRíGUEZ Cristián | Caja Rural - Seguros RGA | 00:00 | ||
51. | VANENDERT Jelle | Lotto Soudal | 00:00 | ||
52. | ROTA Lorenzo | Bardiani - CSF | 00:00 | ||
53. | BOL Jetse | Burgos - BH | 00:00 | ||
54. | ROVNY Ivan | Gazprom - RusVelo | 00:00 | ||
55. | PRADES Eduard | Movistar Team | 00:00 | ||
56. | RIESEBEEK Oscar | Roompot - Charles | 00:00 | ||
57. | JUARISTI Txomin | Fundación Euskadi | 00:00 | ||
58. | VAN DER SANDE Tosh | Lotto Soudal | 00:00 | ||
59. | ITURRIA Mikel | Euskadi Basque Country - Murias | 00:00 | ||
60. | ROELANDTS Jürgen | Movistar Team | 00:00 | ||
61. | AGNOLI Valerio | Bahrain Merida Pro Team | 00:00 | ||
78. | RYBALKIN Alexej | Gazprom - Rusvelo | 00:00 | ||
63. | BAGIOLI Nicola | Nippo Vini Fantini Faizané | 00:12 | ||
64. | VERWILST Aaron | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:14 | ||
65. | SOTO Nelson Andrés | Caja Rural - Seguros RGA | 00:14 | ||
66. | BOU Joan | Nippo Vini Fantini Faizané | 00:14 | ||
67. | GAVAZZI Francesco | Androni Giocattoli - Sidermec | 00:14 | ||
68. | LOBATO Juan José | Nippo Vini Fantini Faizané | 00:19 | ||
69. | CATALDO Dario | Astana Pro Team | 00:21 | ||
70. | TONELLI Alessandro | Bardiani - CSF | 00:26 | ||
71. | FRAPPORTI Marco | Androni Giocattoli - Sidermec | 00:26 | ||
72. | YATES Adam | Mitchelton - Scott | 00:28 | ||
73. | MARCZYńSKI Tomasz | Lotto Soudal | 00:29 | ||
74. | HATSUYAMA Sho | Nippo Vini Fantini Faizané | 00:32 | ||
75. | CUADRADO Unai | Fundación Euskadi | 00:35 | ||
76. | COVILI Luca | Bardiani - CSF | 00:35 | ||
77. | GONZáLEZ David | Caja Rural - Seguros RGA | 00:46 | ||
78. | REINDERS Elmar | Roompot - Charles | 00:48 | ||
79. | BOOM Lars | Roompot - Charles | 00:48 | ||
80. | VAN DER LIJKE Nick | Roompot - Charles | 00:48 | ||
81. | EENKHOORN Pascal | Team Jumbo - Visma | 00:59 | ||
82. | SPRENGERS Thomas | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:59 | ||
83. | CAñELLAS Xavier | Caja Rural - Seguros RGA | 01:11 | ||
84. | EIKING Odd Christian | Wanty - Groupe Gobert | 01:28 | ||
85. | KREDER Wesley | Wanty - Groupe Gobert | 01:28 | ||
86. | KUSS Sepp | Team Jumbo - Visma | 01:28 | ||
87. | BOLE Grega | Bahrain Merida Pro Team | 01:28 | ||
88. | ANDERSON Ryan | Rally UHC Cycling | 01:28 | ||
89. | MANZIN Lorrenzo | Vital Concept - B&B Hotels | 01:28 | ||
90. | RIKUNOV Petr | Gazprom - RusVelo | 01:45 | ||
91. | FERNANDES José | Burgos - BH | 01:45 | ||
92. | WILLEMS Thimo | Sport Vlaanderen - Baloise | 01:45 | ||
93. | CARPENTER Robin | Rally UHC Cycling | 02:11 | ||
94. | PIBERNIK Luka | Bahrain Merida Pro Team | 02:13 | ||
95. | LÓPEZ Daniel | Burgos - BH | 02:13 | ||
96. | MARTIN Gotzon | Fundación Euskadi | 02:13 | ||
97. | CUADROS Álvaro | Caja Rural - Seguros RGA | 02:19 | ||
98. | SAMITIER Sergio | Euskadi Basque Country - Murias | 02:19 | ||
99. | MANNION Gavin | Rally UHC Cycling | 02:24 | ||
100. | FOURNIER Marc | Vital Concept - B&B Hotels | 02:34 | ||
101. | LAMMERTINK Steven | Vital Concept - B&B Hotels | 02:44 | ||
102. | CUBERO Jorge | Burgos - BH | 02:44 | ||
103. | ERMENAULT Corentin | Vital Concept - B&B Hotels | 02:44 | ||
104. | TUFT Svein | Rally UHC Cycling | 02:52 | ||
105. | MURPHY Kyle | Rally UHC Cycling | 02:52 | ||
106. | MOSER Moreno | Nippo Vini Fantini Faizané | 02:57 | ||
107. | AFFINI Edoardo | Mitchelton - Scott | 03:00 | ||
108. | VANSPEYBROUCK Pieter | Wanty - Groupe Gobert | 03:00 | ||
109. | ŠALUNOV Jevgenij | Gazprom - RusVelo | 03:00 | ||
110. | ORONTE Emerson | Rally UHC Cycling | 03:37 | ||
111. | LóPEZ-CóZAR Juan Antonio | Euskadi Basque Country - Murias | 04:07 | ||
112. | BANASZEK Alan | Caja Rural - Seguros RGA | 04:39 | ||
113. | LECROQ Jérémy | Vital Concept - B&B Hotels | 05:11 | ||
114. | WOUTERS Enzo | Lotto Soudal | 05:14 | ||
115. | YATES Simon | Mitchelton - Scott | 05:30 | ||
116. | NIEVE Mikel | Mitchelton - Scott | 05:30 | ||
117. | VAN MELSEN Kevin | Wanty - Groupe Gobert | 05:30 | ||
118. | OLIVIER Daan | Team Jumbo - Visma | 05:30 | ||
119. | DE BIE Sean | Roompot - Charles | 05:30 | ||
120. | DE WINTER Ludwig | Wanty - Groupe Gobert | 09:54 | ||
121. | PESSOT Alessandro | Bardiani - CSF | 10:56 | ||
122. | ORSINI Umberto | Bardiani - CSF | 10:56 | ||
123. | VIEL Mattia | Androni Giocattoli - Sidermec | 17:17 | ||
124. | VANHOUCKE Harm | Lotto Soudal | 17:17 | ||
125. | MERTZ Rémy | Lotto Soudal | 17:17 | ||
126. | ZHYHUNOU Dzmitry | Fundación Euskadi | 17:17 | ||
127. | KULIKOVSKIY Alexandr | Gazprom - RusVelo | 17:17 | ||
128. | VINGEGAARD Jonas | Team Jumbo - Visma | 17:17 | ||
DNS | DE BACKER Bert | Vital Concept - B&B Hotels | neštart. |
Kopce na trase etapy:
24 km - Alto de Porcuna: dĺžka 5 km; sklon 3,6 %
Cieľ - Torre don Jimeno: dĺžka 5,6 km; sklon 2,7 %
3. | 22.2. | Mancha Real > Guardia de Jaen | 16 km | Wellens |
profil etapy, 345 nastúpaných metrov (© vueltaandalucia.es) |
Jazda proti chronometru nebola jednoduchou záležitosťou, lebo obsahovala jedno stúpanie a na konci 1800-metrov s priemerným sklonom vyše sedem percent. Terén vhodný pre jazdcov na celkové poradie si mohol podmaniť Ion Izagirre a dobré výkony sa očakávali aj od jeho kolegov Fuglsanga, LL Sáncheza či lídra pretekov Wellensa.
Trasa časovky bola naozaj náročná, keďže najlepší čas dosiahol Simon Yates, ktorý zastavil časomieru na hodnote 22:47, a dlhú dobu sa k nemu nikto nepriblížil ani zďaleka. Na priebežné druhé miesto sa neskôr zaradil Šalunov z Gazpromu, ale jeho manko činilo 29 sekúnd. Trať pomerne dobre zvládli aj Cháves, Boom, Roelandts či Cortina, ale na doterajšieho lídra etapy sa nechytal ani jeden z nich. Španielsky jazdec Ivan Cortina (Bahrain Merida) sa dostal na tretiu pozíciu, no strácal 54 sekúnd. Cháves bol od neho pomalší o desať sekúnd.
Zmenu na čele poriada spôsobil až Adam Yates, ktorý prekonal svojho brata o sedem sekúnd s výkonom 22:40. Obaja britskí jazdci tak výborne zvládli dnešné predstavenie. Dylan Teuns v cieli počítal manko 37 sekúnd. Na súrodencov z Mitcheltonu nevyzrel ani LL Sánchez. Síce patril medzi najlepších, no jeho strata sa vyšplhala na 56 sekúnd. Oveľa lepšie si poradil s trasou Matej Mohorič a slovinský borec nestačil na Adama Yatesa len jedenásť sekúnd.
Preteky začali správne gradovať s príchodom posledných štartujúcich cyklistov. Pello Bilbao (Astana) sa vyrovnal Yatesovcom, no chýbali mu len štyri sekundy, aby pokoril Adama. Na medzičase, na vrchole Siete Pilillas, atakovali výkony britskej dvojice Wellens, Kruijswijk, Haig a Izagirre, čo sľubovalo v cieli peknú zápletku.
Ako prvý potvrdil tieto slová Steven Kruijswijk, ktorý dosiahol najrýchlejší čas 22:34. Výborne finišoval aj Ion Izagirre a dokonca prekonal holandského lídra o jednu desatinu sekundy. Zahanbiť sa nenechal ani Jack Haig a s výkonom 22:41 sa zaradil k tomu najlepšiemu na tomto podujatí. Potom preletel cez cieľovú čiaru Jakob Fuglsang, ktorý dokázal ešte vylepšiť Kruijswijkov výkon, a časomieru zastavil na 22:27. Následne ho mohol prekonať už len Tim Wellens. Jazdec tímu Lotto - Soudal sa pohyboval na popredných priečkach celý čas a v tesnom dojazde to napokon dokázal, keď pokoril Fuglsanga o dve sekundy a získal druhý etapový triumf na podujatí.
Jazda proti chronometru vytvorila peknú drámu a na náročnom profile sa skutočne presadili len tí najsilnejší jazdci na podujatí. Formu potvrdil Tim Wellens, ktorý sa nezľakol ani pripravených stúpaní a dokázal udržať najcennejší dres. Belgický jazdec však bude mať v kráľovskej etape veľmi ťažkú úlohu, aby zopakoval tento kúsok, lebo v kopcoch sa proti nemu postavia veľmi silní konkurenti.
S malým odstupom za ním finišovali obaja lídri Astany, čo značí, že Jakob Fuglsang a Ion Izagirre jazdia vo vynikajúcej kondícii, a na Hazallanas si budú nesmierne veriť. Najmä, keď majú pri sebe silnú tímovú podporu. Veľmi dobrú pozíciu si vytvoril aj Steven Kruijswijk, ktorému dnešný výkon v časovke dodá sebavedomie, a preto sa už môže tešiť na svoj obľúbený terén v kopcoch. Fazónu má určite vynikajúcu. Nesmieme zabúdať ani na jazdcov z tímu Mitchelton - Scott. Dnešnú previerku výborne zvládli súrodenci Yatesovci a Jack Haig a budeme zvedaví, čo vytiahnu v zajtrajšej etape. Najvyššie v poradí sa nachádza Haig, ktorý môže bojovať minimálne o stupne víťazov, a určite budú mať všetci motiváciu, aby v kráľovskej previerke zaútočili aj na etapový triumf.
Výsledky | ||||||||
1. | WELLENS Tim | Lotto Soudal | 22:25 | 20 | ||||
2. | FUGLSANG Jakob | Astana Pro Team | 00:02 | 10 | ||||
3. | IZAGIRRE Ion | Astana Pro Team | 00:09 | 5 | ||||
4. | KRUIJSWIJK Steven | Team Jumbo - Visma | 00:09 | |||||
5. | YATES Adam | Mitchelton - Scott | 00:14 | |||||
6. | HAIG Jack | Mitchelton - Scott | 00:16 |
7. | BILBAO Pello | Astana Pro Team | 00:19 | ||
8. | YATES Simon | Mitchelton - Scott | 00:21 | ||
9. | MOHORIč Matej | Bahrain Merida Pro Team | 00:25 | ||
10. | VLASOV Aleksandr | Gazprom - RusVelo | 00:47 | ||
11. | TEUNS Dylan | Bahrain Merida Pro Team | 00:47 | ||
12. | ŠALUNOV Jevgenij | Gazprom - RusVelo | 00:50 | ||
13. | RODRíGUEZ Óscar | Euskadi Basque Country - Murias | 00:54 | ||
14. | CARRETERO Héctor | Movistar Team | 00:59 | ||
15. | HIGUITA Sergio | Fundación Euskadi | 01:03 | ||
16. | GARCíA Iván | Bahrain Merida Pro Team | 01:03 | ||
17. | SáNCHEZ Luis León | Astana Pro Team | 01:11 | ||
18. | CHAVES Esteban | Mitchelton - Scott | 01:13 | ||
19. | CATTANEO Mattia | Androni Giocattoli - Sidermec | 01:13 | ||
20. | MANNION Gavin | Rally UHC Cycling | 01:14 | ||
21. | VERONA Carlos | Movistar Team | 01:14 | ||
22. | PRADES Eduard | Movistar Team | 01:14 | ||
23. | MASNADA Fausto | Androni Giocattoli - Sidermec | 01:17 | ||
24. | TOLHOEK Antwan | Team Jumbo - Visma | 01:18 | ||
25. | VALLS Rafael | Movistar Team | 01:18 | ||
26. | CATALDO Dario | Astana Pro Team | 01:19 | ||
27. | ROELANDTS Jürgen | Movistar Team | 01:22 | ||
28. | AFFINI Edoardo | Mitchelton - Scott | 01:25 | ||
29. | RIESEBEEK Oscar | Roompot - Charles | 01:37 | ||
30. | CANOLA Marco | Nippo Vini Fantini Faizané | 01:37 | ||
31. | FERNANDES José | Burgos - BH | 01:39 | ||
32. | JUARISTI Txomin | Fundación Euskadi | 01:41 | ||
33. | NIEVE Mikel | Mitchelton - Scott | 01:41 | ||
34. | MONTAGUTI Matteo | Androni Giocattoli - Sidermec | 01:41 | ||
35. | BOOM Lars | Roompot - Charles | 01:41 | ||
36. | ZEITS Andrej | Astana Pro Team | 01:41 | ||
37. | CHERKASOV Nikolay | Gazprom - RusVelo | 01:41 | ||
38. | ERMENAULT Corentin | Vital Concept - B&B Hotels | 01:42 | ||
ass="hide" data-name="gc" >. | RYBALKIN Alexej | 01:44 | |||
40. | BOU Joan | Nippo Vini Fantini Faizané | 01:45 | ||
41. | PIBERNIK Luka | Bahrain Merida Pro Team | 01:45 | ||
42. | CARBONI Giovanni | Bardiani - CSF | 01:49 | ||
43. | BRAVO Garikoitz | Euskadi Basque Country - Murias | 01:49 | ||
44. | EIKING Odd Christian | Wanty - Groupe Gobert | 01:54 | ||
45. | VILELA Ricardo | Burgos - BH | 01:55 | ||
46. | SPRENGERS Thomas | Sport Vlaanderen - Baloise | 01:58 | ||
47. | RODRíGUEZ Cristián | Caja Rural - Seguros RGA | 02:00 | ||
48. | MARTIN Guillaume | Wanty - Groupe Gobert | 02:01 | ||
49. | LASTRA Jonathan | Caja Rural - Seguros RGA | 02:01 | ||
50. | ROVNY Ivan | Gazprom - RusVelo | 02:03 | ||
51. | VANENDERT Jelle | Lotto Soudal | 02:03 | ||
52. | CARPENTER Robin | Rally UHC Cycling | 02:08 | ||
53. | ITURRIA Mikel | Euskadi Basque Country - Murias | 02:09 | ||
54. | MADRAZO Ángel | Burgos - BH | 02:12 | ||
55. | FRAPPORTI Marco | Androni Giocattoli - Sidermec | 02:14 | ||
56. | BARTHE Cyril | Euskadi Basque Country - Murias | 02:16 | ||
57. | GAVAZZI Francesco | Androni Giocattoli - Sidermec | 02:18 | ||
58. | ROJAS José Joaquín | Movistar Team | 02:18 | ||
59. | VAN DER LIJKE Nick | Roompot - Charles | 02:21 | ||
60. | LECROQ Jérémy | Vital Concept - B&B Hotels | 02:26 | ||
61. | BOLE Grega | Bahrain Merida Pro Team | 02:29 | ||
62. | AZURMENDI Ibai | Fundación Euskadi | 02:29 | ||
63. | PLANCKAERT Edward | Sport Vlaanderen - Baloise | 02:30 | ||
64. | SOTO Antonio Jesus | Fundación Euskadi | 02:31 | ||
65. | CUBERO Jorge | Burgos - BH | 02:32 | ||
66. | RIKUNOV Petr | Gazprom - RusVelo | 02:32 | ||
67. | PASQUALON Andrea | Wanty - Groupe Gobert | 02:34 | ||
68. | ALBANESE Vincenzo | Bardiani - CSF | 02:35 | ||
69. | VANSPEYBROUCK Pieter | Wanty - Groupe Gobert | 02:37 | ||
70. | BARBERO Carlos | Movistar Team | 02:37 | ||
71. | MANZIN Lorrenzo | Vital Concept - B&B Hotels | 02:37 | ||
72. | FOURNIER Marc | Vital Concept - B&B Hotels | 02:37 | ||
73. | TONELLI Alessandro | Bardiani - CSF | 02:37 | ||
74. | LAMMERTINK Steven | Vital Concept - B&B Hotels | 02:38 | ||
75. | VAN MELSEN Kevin | Wanty - Groupe Gobert | 02:39 | ||
76. | VAN DER SANDE Tosh | Lotto Soudal | 02:40 | ||
77. | SOTO Nelson Andrés | Caja Rural - Seguros RGA | 02:41 | ||
78. | DE WINTER Ludwig | Wanty - Groupe Gobert | 02:41 | ||
79. | TRENTIN Matteo | Mitchelton - Scott | 02:41 | ||
80. | REINDERS Elmar | Roompot - Charles | 02:42 | ||
81. | DE VREESE Laurens | Astana Pro Team | 02:43 | ||
82. | DE WITTE Mathias | Roompot - Charles | 02:44 | ||
83. | CAñELLAS Xavier | Caja Rural - Seguros RGA | 02:45 | ||
84. | ROTA Lorenzo | Bardiani - CSF | 02:47 | ||
85. | WARLOP Jordi | Sport Vlaanderen - Baloise | 02:48 | ||
86. | GONZáLEZ David | Caja Rural - Seguros RGA | 02:49 | ||
87. | LOBATO Juan José | Nippo Vini Fantini Faizané | 02:50 | ||
88. | VERWILST Aaron | Sport Vlaanderen - Baloise | 02:55 | ||
89. | AGNOLI Valerio | Bahrain Merida Pro Team | 02:55 | ||
90. | MURPHY Kyle | Rally UHC Cycling | 02:56 | ||
91. | VAN GESTEL Dries | Sport Vlaanderen - Baloise | 02:56 | ||
92. | ANDERSON Ryan | Rally UHC Cycling | 02:57 | ||
93. | BAGIOLI Nicola | Nippo Vini Fantini Faizané | 02:57 | ||
94. | VAN GENECHTEN Jonas | Vital Concept - B&B Hotels | 02:58 | ||
95. | ORONTE Emerson | Rally UHC Cycling | 02:59 | ||
96. | BOL Jetse | Burgos - BH | 03:04 | ||
97. | KUSS Sepp | Team Jumbo - Visma | 03:09 | ||
98. | OLIVIER Daan | Team Jumbo - Visma | 03:10 | ||
99. | COVILI Luca | Bardiani - CSF | 03:10 | ||
100. | VAN POPPEL Danny | Team Jumbo - Visma | 03:10 | ||
101. | EENKHOORN Pascal | Team Jumbo - Visma | 03:10 | ||
102. | KREDER Wesley | Wanty - Groupe Gobert | 03:10 | ||
103. | MARTIN Gotzon | Fundación Euskadi | 03:11 | ||
104. | TUFT Svein | Rally UHC Cycling | 03:13 | ||
105. | ORSINI Umberto | Bardiani - CSF | 03:20 | ||
106. | DE BIE Sean | Roompot - Charles | 03:22 | ||
107. | VAN STAEYEN Michael | Roompot - Charles | 03:27 | ||
108. | LÓPEZ Daniel | Burgos - BH | 03:28 | ||
109. | SANZ Enrique | Euskadi Basque Country - Murias | 03:32 | ||
110. | CUADRADO Unai | Fundación Euskadi | 03:33 | ||
111. | BELLETTI Manuel | Androni Giocattoli - Sidermec | 03:34 | ||
112. | MARCZYńSKI Tomasz | Lotto Soudal | 03:39 | ||
113. | SAMITIER Sergio | Euskadi Basque Country - Murias | 03:40 | ||
114. | MOSER Moreno | Nippo Vini Fantini Faizané | 03:40 | ||
115. | WILLEMS Thimo | Sport Vlaanderen - Baloise | 03:43 | ||
116. | WOUTERS Enzo | Lotto Soudal | 03:51 | ||
117. | MERTZ Rémy | Lotto Soudal | 03:56 | ||
118. | LóPEZ-CóZAR Juan Antonio | Euskadi Basque Country - Murias | 04:03 | ||
119. | VANHOUCKE Harm | Lotto Soudal | 04:04 | ||
120. | ZHYHUNOU Dzmitry | Fundación Euskadi | 04:07 | ||
121. | PESSOT Alessandro | Bardiani - CSF | 04:10 | ||
122. | CUADROS Álvaro | Caja Rural - Seguros RGA | 04:18 | ||
123. | VINGEGAARD Jonas | Team Jumbo - Visma | 04:21 | ||
124. | VIEL Mattia | Androni Giocattoli - Sidermec | 04:26 | ||
125. | HATSUYAMA Sho | Nippo Vini Fantini Faizané | 04:43 | ||
126. | JOYCE Colin | Rally UHC Cycling | 04:45 | ||
127. | KULIKOVSKIY Alexandr | Gazprom - RusVelo | 04:45 | ||
OTL | BANASZEK Alan | Caja Rural - Seguros RGA | limit |
Kopce na trase etapy:
9,7 km - Alto Siete Pilillas: dĺžka 4,8 km; sklon 3,6 %
4. | 23.2. | Armilla > Granada | 120 km | S. Yates |
profil etapy, 2608 nastúpaných metrov (© vueltaandalucia.es) |
Očakávaný prejazd cez Alto de Hazallanas s nepríjemnými kilometrami na úrovni desiatich percent mohli prežiť na čele poradia len perfektne pripravení pretekári. Mali sme pred sebou parádny vrchársky súboj medzi Astanou a Mitcheltonom, do ktorého chceli zasiahnuť aj Kruijswijk s Wellensom.
Do úniku sa dostalo najskôr päť jazdcov, ale pelotón vedený tímom Astana išiel od začiatku veľmi rýchlo. Vedúca skupina bola chytená už na stúpaní Alto del Purche a po aktivite kazašskej zostavy zostalo v balíku už len okolo tridsať jazdcov. Tvrdá etapa si vyžiadala svoju daň ešte pred najťažším stúpaním podujatia. Na tomto kopci viedli hlavnú skupinu Astana, Lotto - Soudal a vpredu sa ukazovali aj borci z Caja Rural. Z pôvodného úniku zostal na čele pretekov ešte Sergio Samitier (Euskadi-Murias), ktorý si po stúpaní Alto del Purche udržal k dobru 45 sekúnd. Na čele balíka sa ukazoval aj Lotto - Soudal, takže bolo zrejmé, že Tim Wellens si musel veriť aj na posledné dnešné stúpanie.
Na stúpaní Alto de Guejar Sierra sa jazdilo proti Timovi Wellensovi, keď mu nastupovali borci z Astany a Mitcheltonu. Líder pretekov zostal na tomto kopci osamotený a pred jeho vrcholom musel reagovať na nástup Simona Yatesa s Ionom Izagirreom, čo bola pre Wellensa smrtiaca kombinácia. Nemohol pustiť dopredu Izagirreho, ale za ním čakali na svoju šancu, kým sa vyčerpá, Fuglsang, Haig, Kruijswijk, Adam Yates. Astana s Mitcheltonom sa hrali s Wellensom pred kopcom Hazallanas, ale až na záverečnom stúpaní mali prísť rozhodujúce útoky na celkový titul.
Na tomto ťažkom stúpaní sa napokon zlomil Wellens a jeho konkurenti si to rozdávali o celkový titul. Mitchelton a Astana mali početnú výhodu v malej skupine, čo sa snažili patrične využiť. Pekný atak predviedol Simon Yates a za ním zostali iba Fuglsang, Adam Yates, Kruijswijk, Haig, Higuita. Alto de Hazallanas dobyl Simon Yates a za britským cyklistom sa pohybovali s mankom 45 sekúnd Fuglsang, Adam Yates, Higuita, Kruijswijk a Ion Izagirre, ktorý sa sem dokázal vrátiť pred vrcholom. Jack Haig vypadol z tejto skupiny a priebežné líderstvo držal Jakob Fuglsang. Do skupiny prenasledovateľov sa ešte vrátil Bilbao (Astana), ale nič to nezmenilo na tom, že Simon Yates vyhral etapu.
V záverečnom klesaní si už Simon Yates nenechal vziať etapový triumf, keď odrazil stíhaciu jazdu Astany, a aktuálny víťaz Vuelty odštartoval svoju sezónu perfektným spôsobom. Síce mu nevyšla podľa predstáv úplne prvá etapa na tomto podujatí, ale vo včerajšej časovke a najmä dnes ukázal, že aj v tomto roku bude chcieť útočiť na veľké výsledky na Grand Tours.
Za ním sa odohrával súboj o celkový titul a v tomto smere dobre rozohranú patriu zvládla k spokojnosti Astana, keď Jakob Fuglsang, aj za pomoci Iona Izagirreho a Pella Bilbaa, preťal pásku v skupine prenasledovateľov a obliekol si najcennejší dres. V roku 2017 celkove ovládol Critérium du Dauphiné, po necelých dvoch rokoch tak má na dosah ďalšiu výhru v klasifikácii. Na druhé miesto v poradí sa dostal jeho kolega Ion Izagirre, ktorý sa zapotil na Hazallanas, ale napokon sa vrátil medzi najlepších. Na tretiu priečku sa posunul Steven Kruijswijk a potvrdil svoje danosti na mimoriadne ťažké stúpania. Celý deň prežil v skupine favoritov aj Adam Yates a v tomto ročníku môžeme od neho očakávať veľké veci a prekvapením etapy sa stal Sergio Higuita z kontinentálneho tímu Fundacion Euskadi. Tim Wellens nemal šancu ustáť nástupy svojich konkurentov a prepadol sa na koniec Top 10.
Výsledky etapy | ||||||||
1. | YATES Simon | Mitchelton - Scott | 3:01:03 | 20 | ||||
2. | HIGUITA Sergio | Fundación Euskadi | 00:26 | 10 | ||||
3. | KRUIJSWIJK Steven | Team Jumbo - Visma | 00:26 | 5 | ||||
4. | YATES Adam | Mitchelton - Scott | 00:26 | |||||
5. | IZAGIRRE Ion | Astana Pro Team | 00:26 | |||||
6. | BILBAO Pello | Astana Pro Team | 00:26 |
7. | FUGLSANG Jakob | Astana Pro Team | 00:26 | ||
8. | VLASOV Aleksandr | Gazprom - RusVelo | 01:20 | ||
9. | HAIG Jack | Mitchelton - Scott | 01:20 | ||
10. | CARRETERO Héctor | Movistar Team | 02:51 | ||
11. | TEUNS Dylan | Bahrain Merida Pro Team | 02:51 | ||
12. | SáNCHEZ Luis León | Astana Pro Team | 02:51 | ||
13. | RODRíGUEZ Cristián | Caja Rural - Seguros RGA | 03:26 | ||
14. | BRAVO Garikoitz | Euskadi Basque Country - Murias | 03:26 | ||
15. | MONTAGUTI Matteo | Androni Giocattoli - Sidermec | 03:26 | ||
16. | VERONA Carlos | Movistar Team | 03:26 | ||
17. | PRADES Eduard | Movistar Team | 03:26 | ||
18. | TOLHOEK Antwan | Team Jumbo - Visma | 03:26 | ||
19. | WELLENS Tim | Lotto Soudal | 03:26 | ||
20. | RODRíGUEZ Óscar | Euskadi Basque Country - Murias | 03:26 | ||
21. | MARTIN Guillaume | Wanty - Groupe Gobert | 03:26 | ||
22. | SPRENGERS Thomas | Sport Vlaanderen - Baloise | 05:54 | ||
23. | RIESEBEEK Oscar | Roompot - Charles | 05:54 | ||
24. | ŠALUNOV Jevgenij | Gazprom - RusVelo | 05:54 | ||
25. | CARBONI Giovanni | Bardiani - CSF | 05:54 | ||
26. | BOU Joan | Nippo Vini Fantini Faizané | 05:54 | ||
27. | LASTRA Jonathan | Caja Rural - Seguros RGA | 05:54 | ||
28. | MANNION Gavin | Rally UHC Cycling | 05:54 | ||
29. | CATTANEO Mattia | Androni Giocattoli - Sidermec | 05:54 | ||
29. | RYBALKIN Alexej | Gazprom - RusVelo | 05:57 | ||
31. | NIEVE Mikel | Mitchelton - Scott | 05:59 | ||
32. | MOHORIč Matej | Bahrain Merida Pro Team | 07:19 | ||
33. | ITURRIA Mikel | Euskadi Basque Country - Murias | 08:19 | ||
34. | KUSS Sepp | Team Jumbo - Visma | 08:19 | ||
35. | FERNANDES José | Burgos - BH | 08:41 | ||
36. | VAN DER LIJKE Nick | Roompot - Charles | 10:23 | ||
37. | MADRAZO Ángel | Burgos - BH | 10:58 | ||
38. | AGNOLI Valerio | Bahrain Merida Pro Team | 10:58 | ||
39. | ZEITS Andrej | Astana Pro Team | 10:58 | ||
40. | VILELA Ricardo | Burgos - BH | 10:58 | ||
41. | PLANCKAERT Edward | Sport Vlaanderen - Baloise | 10:58 | ||
42. | MURPHY Kyle | Rally UHC Cycling | 10:58 | ||
43. | GAVAZZI Francesco | Androni Giocattoli - Sidermec | 10:58 | ||
44. | CHERKASOV Nikolay | Gazprom - RusVelo | 10:58 | ||
45. | CATALDO Dario | Astana Pro Team | 10:58 | ||
46. | VINGEGAARD Jonas | Team Jumbo - Visma | 10:58 | ||
47. | MASNADA Fausto | Androni Giocattoli - Sidermec | 13:46 | ||
48. | TONELLI Alessandro | Bardiani - CSF | 15:42 | ||
49. | FRAPPORTI Marco | Androni Giocattoli - Sidermec | 15:42 | ||
50. | GARCíA Iván | Bahrain Merida Pro Team | 15:42 | ||
51. | BOLE Grega | Bahrain Merida Pro Team | 15:42 | ||
52. | PIBERNIK Luka | Bahrain Merida Pro Team | 15:42 | ||
53. | VALLS Rafael | Movistar Team | 15:42 | ||
54. | MARCZYńSKI Tomasz | Lotto Soudal | 15:42 | ||
55. | GONZáLEZ David | Caja Rural - Seguros RGA | 15:42 | ||
56. | ROJAS José Joaquín | Movistar Team | 15:42 | ||
57. | LOBATO Juan José | Nippo Vini Fantini Faizané | 15:42 | ||
58. | CHAVES Esteban | Mitchelton - Scott | 15:42 | ||
59. | JUARISTI Txomin | Fundación Euskadi | 15:42 | ||
60. | CUADROS Álvaro | Caja Rural - Seguros RGA | 15:42 | ||
61. | SAMITIER Sergio | Euskadi Basque Country - Murias | 15:42 | ||
62. | VANHOUCKE Harm | Lotto Soudal | 15:42 | ||
63. | VANENDERT Jelle | Lotto Soudal | 15:42 | ||
64. | COVILI Luca | Bardiani - CSF | 17:27 | ||
65. | SOTO Antonio Jesus | Fundación Euskadi | 18:23 | ||
66. | ALBANESE Vincenzo | Bardiani - CSF | 19:00 | ||
67. | PESSOT Alessandro | Bardiani - CSF | 19:00 | ||
68. | VAN STAEYEN Michael | Roompot - Charles | 19:00 | ||
69. | RIKUNOV Petr | Gazprom - RusVelo | 19:00 | ||
70. | VAN GENECHTEN Jonas | Vital Concept - B&B Hotels | 19:00 | ||
71. | WARLOP Jordi | Sport Vlaanderen - Baloise | 19:00 | ||
72. | ROELANDTS Jürgen | Movistar Team | 19:00 | ||
73. | BARTHE Cyril | Euskadi Basque Country - Murias | 19:00 | ||
74. | VERWILST Aaron | Sport Vlaanderen - Baloise | 19:00 | ||
75. | BOL Jetse | Burgos - BH | 19:00 | ||
76. | BAGIOLI Nicola | Nippo Vini Fantini Faizané | 19:00 | ||
77. | VAN DER SANDE Tosh | Lotto Soudal | 19:00 | ||
78. | VAN GESTEL Dries | Sport Vlaanderen - Baloise | 19:00 | ||
79. | DE WINTER Ludwig | Wanty - Groupe Gobert | 19:00 | ||
80. | DE WITTE Mathias | Roompot - Charles | 19:00 | ||
81. | CUBERO Jorge | Burgos - BH | 19:00 | ||
82. | CUADRADO Unai | Fundación Euskadi | 19:00 | ||
83. | ORSINI Umberto | Bardiani - CSF | 19:00 | ||
84. | AFFINI Edoardo | Mitchelton - Scott | 19:00 | ||
85. | AZURMENDI Ibai | Fundación Euskadi | 19:00 | ||
86. | MARTIN Gotzon | Fundación Euskadi | 19:00 | ||
87. | BARBERO Carlos | Movistar Team | 19:00 | ||
88. | CANOLA Marco | Nippo Vini Fantini Faizané | 19:00 | ||
89. | PASQUALON Andrea | Wanty - Groupe Gobert | 19:00 | ||
90. | ROVNY Ivan | Gazprom - RusVelo | 19:00 | ||
91. | SOTO Nelson Andrés | Caja Rural - Seguros RGA | 19:00 | ||
92. | CAñELLAS Xavier | Caja Rural - Seguros RGA | 19:00 | ||
93. | TRENTIN Matteo | Mitchelton - Scott | 19:00 | ||
94. | DE VREESE Laurens | Astana Pro Team | 19:00 | ||
95. | BOOM Lars | Roompot - Charles | 19:00 | ||
96. | MANZIN Lorrenzo | Vital Concept - B&B Hotels | 19:00 | ||
97. | KREDER Wesley | Wanty - Groupe Gobert | 19:00 | ||
98. | VANSPEYBROUCK Pieter | Wanty - Groupe Gobert | 19:00 | ||
99. | EENKHOORN Pascal | Team Jumbo - Visma | 19:00 | ||
100. | VAN POPPEL Danny | Team Jumbo - Visma | 19:00 | ||
101. | MERTZ Rémy | Lotto Soudal | 19:00 | ||
102. | DE BIE Sean | Roompot - Charles | 19:00 | ||
103. | OLIVIER Daan | Team Jumbo - Visma | 19:00 | ||
104. | ROTA Lorenzo | Bardiani - CSF | 19:00 | ||
105. | ANDERSON Ryan | Rally UHC Cycling | 19:00 | ||
106. | TUFT Svein | Rally UHC Cycling | 19:00 | ||
107. | JOYCE Colin | Rally UHC Cycling | 19:00 | ||
108. | ORONTE Emerson | Rally UHC Cycling | 19:00 | ||
109. | CARPENTER Robin | Rally UHC Cycling | 19:00 | ||
110. | REINDERS Elmar | Roompot - Charles | 19:00 | ||
111. | SANZ Enrique | Euskadi Basque Country - Murias | 19:00 | ||
112. | LóPEZ-CóZAR Juan Antonio | Euskadi Basque Country - Murias | 19:00 | ||
113. | MOSER Moreno | Nippo Vini Fantini Faizané | 19:00 | ||
114. | LAMMERTINK Steven | Vital Concept - B&B Hotels | 19:00 | ||
115. | HATSUYAMA Sho | Nippo Vini Fantini Faizané | 19:00 | ||
116. | WILLEMS Thimo | Sport Vlaanderen - Baloise | 20:43 | ||
117. | WOUTERS Enzo | Lotto Soudal | 22:18 | ||
OTL | ZHYHUNOU Dzmitry | Fundación Euskadi | limit | ||
OTL | FOURNIER Marc | Vital Concept - B&B Hotels | limit | ||
DNF | LECROQ Jérémy | Vital Concept - B&B Hotels | odstúpil | ||
DNF | KULIKOVSKIY Alexandr | Gazprom - RusVelo | odstúpil | ||
DNF | VIEL Mattia | Androni Giocattoli - Sidermec | odstúpil | ||
DNF | ERMENAULT Corentin | Vital Concept - B&B Hotels | odstúpil | ||
DNF | VAN MELSEN Kevin | Wanty - Groupe Gobert | odstúpil | ||
DNF | EIKING Odd Christian | Wanty - Groupe Gobert | odstúpil | ||
DNF | LÓPEZ Daniel | Burgos - BH | odstúpil | ||
DNF | BELLETTI Manuel | Androni Giocattoli - Sidermec | odstúpil |
Priebežné poradie pretekov po etape | ||||||||
1. | FUGLSANG Jakob | Astana Pro Team | 13:43:41 | 5 | ||||
2. | IZAGIRRE Ion | Astana Pro Team | 00:07 | |||||
3. | KRUIJSWIJK Steven | Team Jumbo - Visma | 00:11 | |||||
4. | BILBAO Pello | Astana Pro Team | 00:21 | |||||
5. | YATES Adam | Mitchelton - Scott | 00:57 | |||||
6. | HAIG Jack | Mitchelton - Scott | 01:08 |
7. | HIGUITA Sergio | Fundación Euskadi | 01:12 | ||
8. | VLASOV Aleksandr | Gazprom - RusVelo | 01:43 | ||
9. | WELLENS Tim | Lotto Soudal | 02:53 | ||
10. | TEUNS Dylan | Bahrain Merida Pro Team | 03:41 | ||
11. | CARRETERO Héctor | Movistar Team | 03:50 | ||
12. | SáNCHEZ Luis León | Astana Pro Team | 04:02 | ||
13. | RODRíGUEZ Óscar | Euskadi Basque Country - Murias | 04:09 | ||
14. | TOLHOEK Antwan | Team Jumbo - Visma | 04:20 | ||
15. | VERONA Carlos | Movistar Team | 04:28 | ||
16. | PRADES Eduard | Movistar Team | 04:29 | ||
17. | BRAVO Garikoitz | Euskadi Basque Country - Murias | 05:04 | ||
18. | MARTIN Guillaume | Wanty - Groupe Gobert | 05:07 | ||
19. | RODRíGUEZ Cristián | Caja Rural - Seguros RGA | 05:24 | ||
20. | MONTAGUTI Matteo | Androni Giocattoli - Sidermec | 05:49 | ||
21. | CATTANEO Mattia | Androni Giocattoli - Sidermec | 07:07 | ||
22. | MOHORIč Matej | Bahrain Merida Pro Team | 07:25 | ||
23. | RIESEBEEK Oscar | Roompot - Charles | 07:40 | ||
24. | LASTRA Jonathan | Caja Rural - Seguros RGA | 07:47 | ||
25. | SPRENGERS Thomas | Sport Vlaanderen - Baloise | 07:52 | ||
26. | CARBONI Giovanni | Bardiani - CSF | 08:11 | ||
27. | BOU Joan | Nippo Vini Fantini Faizané | 08:19 | ||
28. | ITURRIA Mikel | Euskadi Basque Country - Murias | 10:54 | ||
75. | RYBALKIN Alexej | Gazprom - RusVelo | 12:04 | ||
30. | ŠALUNOV Jevgenij | Gazprom - RusVelo | 12:12 | ||
31. | MANNION Gavin | Rally UHC Cycling | 12:17 | ||
32. | VILELA Ricardo | Burgos - BH | 13:07 | ||
33. | CHERKASOV Nikolay | Gazprom - RusVelo | 13:07 | ||
34. | KUSS Sepp | Team Jumbo - Visma | 13:18 | ||
35. | MADRAZO Ángel | Burgos - BH | 13:36 | ||
36. | ZEITS Andrej | Astana Pro Team | 13:36 | ||
37. | NIEVE Mikel | Mitchelton - Scott | 13:42 | ||
38. | GAVAZZI Francesco | Androni Giocattoli - Sidermec | 13:56 | ||
39. | YATES Simon | Mitchelton - Scott | 14:14 | ||
40. | VAN DER LIJKE Nick | Roompot - Charles | 14:29 | ||
41. | AGNOLI Valerio | Bahrain Merida Pro Team | 14:38 | ||
42. | MASNADA Fausto | Androni Giocattoli - Sidermec | 15:12 | ||
43. | VALLS Rafael | Movistar Team | 16:43 | ||
44. | VANENDERT Jelle | Lotto Soudal | 17:45 | ||
45. | ROJAS José Joaquín | Movistar Team | 18:04 | ||
46. | GARCíA Iván | Bahrain Merida Pro Team | 18:22 | ||
47. | CATALDO Dario | Astana Pro Team | 18:27 | ||
48. | CHAVES Esteban | Mitchelton - Scott | 18:42 | ||
49. | LOBATO Juan José | Nippo Vini Fantini Faizané | 19:17 | ||
50. | PLANCKAERT Edward | Sport Vlaanderen - Baloise | 19:20 | ||
51. | TONELLI Alessandro | Bardiani - CSF | 19:52 | ||
52. | CANOLA Marco | Nippo Vini Fantini Faizané | 20:13 | ||
53. | GONZáLEZ David | Caja Rural - Seguros RGA | 20:35 | ||
54. | SOTO Antonio Jesus | Fundación Euskadi | 20:52 | ||
55. | ROVNY Ivan | Gazprom - RusVelo | 21:16 | ||
56. | ROELANDTS Jürgen | Movistar Team | 21:16 | ||
57. | PIBERNIK Luka | Bahrain Merida Pro Team | 21:17 | ||
58. | PASQUALON Andrea | Wanty - Groupe Gobert | 21:20 | ||
59. | MARCZYńSKI Tomasz | Lotto Soudal | 21:30 | ||
60. | BARTHE Cyril | Euskadi Basque Country - Murias | 21:35 | ||
61. | BOOM Lars | Roompot - Charles | 21:45 | ||
62. | ROTA Lorenzo | Bardiani - CSF | 21:45 | ||
63. | AZURMENDI Ibai | Fundación Euskadi | 21:50 | ||
64. | DE WITTE Mathias | Roompot - Charles | 21:55 | ||
65. | CUBERO Jorge | Burgos - BH | 22:00 | ||
66. | BARBERO Carlos | Movistar Team | 22:19 | ||
67. | WARLOP Jordi | Sport Vlaanderen - Baloise | 22:20 | ||
68. | VAN GENECHTEN Jonas | Vital Concept - B&B Hotels | 22:24 | ||
69. | VERWILST Aaron | Sport Vlaanderen - Baloise | 22:37 | ||
70. | BAGIOLI Nicola | Nippo Vini Fantini Faizané | 23:00 | ||
71. | VAN GESTEL Dries | Sport Vlaanderen - Baloise | 23:03 | ||
72. | VAN DER SANDE Tosh | Lotto Soudal | 23:17 | ||
73. | FERNANDES José | Burgos - BH | 23:36 | ||
74. | JOYCE Colin | Rally UHC Cycling | 23:49 | ||
75. | ALBANESE Vincenzo | Bardiani - CSF | 23:55 | ||
76. | REINDERS Elmar | Roompot - Charles | 23:56 | ||
77. | JUARISTI Txomin | Fundación Euskadi | 24:10 | ||
78. | TRENTIN Matteo | Mitchelton - Scott | 24:13 | ||
79. | FRAPPORTI Marco | Androni Giocattoli - Sidermec | 24:19 | ||
80. | SOTO Nelson Andrés | Caja Rural - Seguros RGA | 24:32 | ||
81. | CAñELLAS Xavier | Caja Rural - Seguros RGA | 24:40 | ||
82. | EENKHOORN Pascal | Team Jumbo - Visma | 25:04 | ||
83. | VAN POPPEL Danny | Team Jumbo - Visma | 25:19 | ||
84. | KREDER Wesley | Wanty - Groupe Gobert | 25:20 | ||
85. | COVILI Luca | Bardiani - CSF | 25:35 | ||
86. | BOLE Grega | Bahrain Merida Pro Team | 25:47 | ||
87. | HATSUYAMA Sho | Nippo Vini Fantini Faizané | 25:55 | ||
88. | CARPENTER Robin | Rally UHC Cycling | 25:59 | ||
89. | AFFINI Edoardo | Mitchelton - Scott | 26:17 | ||
90. | MURPHY Kyle | Rally UHC Cycling | 26:46 | ||
91. | LAMMERTINK Steven | Vital Concept - B&B Hotels | 27:16 | ||
92. | TUFT Svein | Rally UHC Cycling | 27:50 | ||
93. | OLIVIER Daan | Team Jumbo - Visma | 28:47 | ||
94. | SANZ Enrique | Euskadi Basque Country - Murias | 29:13 | ||
95. | DE BIE Sean | Roompot - Charles | 30:15 | ||
96. | DE VREESE Laurens | Astana Pro Team | 30:36 | ||
97. | VANSPEYBROUCK Pieter | Wanty - Groupe Gobert | 30:42 | ||
98. | BOL Jetse | Burgos - BH | 31:22 | ||
99. | VAN STAEYEN Michael | Roompot - Charles | 31:40 | ||
100. | MOSER Moreno | Nippo Vini Fantini Faizané | 32:24 | ||
101. | ANDERSON Ryan | Rally UHC Cycling | 32:28 | ||
102. | CUADRADO Unai | Fundación Euskadi | 32:45 | ||
103. | MANZIN Lorrenzo | Vital Concept - B&B Hotels | 32:54 | ||
104. | RIKUNOV Petr | Gazprom - RusVelo | 33:15 | ||
105. | LóPEZ-CóZAR Juan Antonio | Euskadi Basque Country - Murias | 33:55 | ||
106. | MARTIN Gotzon | Fundación Euskadi | 34:17 | ||
107. | SAMITIER Sergio | Euskadi Basque Country - Murias | 34:50 | ||
108. | ORSINI Umberto | Bardiani - CSF | 35:04 | ||
109. | WILLEMS Thimo | Sport Vlaanderen - Baloise | 35:24 | ||
110. | ORONTE Emerson | Rally UHC Cycling | 35:25 | ||
111. | CUADROS Álvaro | Caja Rural - Seguros RGA | 35:58 | ||
112. | DE WINTER Ludwig | Wanty - Groupe Gobert | 40:38 | ||
113. | WOUTERS Enzo | Lotto Soudal | 41:16 | ||
114. | VINGEGAARD Jonas | Team Jumbo - Visma | 42:18 | ||
115. | VANHOUCKE Harm | Lotto Soudal | 43:29 | ||
116. | PESSOT Alessandro | Bardiani - CSF | 47:17 | ||
117. | MERTZ Rémy | Lotto Soudal | 54:11 |
Kopce na trase etapy:
111,7 km - Alto de la Malahá: dĺžka 4,3 km; sklon 2,8 %
69,6 km - Alto del Purche: dĺžka 9,5 km; sklon 6,9 %
33,8 km - Alto de Guejar Sierra: dĺžka 10,1 km; sklon 3,4 %
23 km - Hazallanas: dĺžka 16,2 km; sklon 5,7 %
5. | 24.2. | Otura > Alhaurin de la Torre | 164 km | Trentin |
profil etapy, 2250 nastúpaných metrov (© vueltaandalucia.es) |
Aj v poslednej etape striehli na ceste kopce, ale neboli už také náročné, aby menili pomery v klasifikácii. Otázkou teda zostávalo, či uvidíme šprint balíka, alebo o etapový triumf zabojujú utečenci. Zaujímavý profil okorenil aj finálny kilometer, ktorý sa vyšvihol na necelých päť percent.
Záverečná previerka dostala ihneď útočný rozmer, keď sa chceli predrať do úniku viacerí jazdci. Napokon sa usadili pred pelotónom Tomasz Marczynski (Lotto Soudal), Antwan Tolhoek (Jumbo-Visma), Simon Yates (Mitchelton-Scott) a Oscar Riesebeek (Roompot-Charles). Prítomnosť Simona Yatesa, včerajšieho víťaza etapy, dodala etape poriadny šmrnc, aj keď v celkovom poradí už výrazne strácal.
Britský jazdec bol hlavným motorom brejku a vyhral štyri horské prémie. V hlavnej skupine však jazdila pozorne Astana, ktorá nedala utečencom k dobru viac ako štyri minúty, lebo Antwan Tolhoek strácal ako štrnásty v GC len 3:26. Pomocnú ruku jej podal Bahrajn - Merida, ktorý veril, že Ivan Garcia môže zabojovať o etapový triumf. Po kopcovitej časti a nsledujúcom dlhom klesaní klesol rozdiel medzi skupinami pod dve minúty, čo bola dobrá správa pre cyklistov v pelotóne. Brejk kontroloval aj Movistar a aj španielska zostava disponovala hneď niekoľkými pretekármi, ktorí sa mohli presadiť v cieľovej destinácii.
Na poslednej horskej prémii bol únik zlikvidovaný, s výnimkou Simona Yatesa, ktorý si pripísal ďalšie vrchárske body a stal sa víťazom tejto klasifikácie. Britský jazdec pokračoval s 20-sekundovým náskokom, ale onedlho si už počkal na hlavnú skupinu. Potom to skúšali ďalší jazdci. Hlavná skupina už nechcela zažiť vo finále hektické momenty, preto všetky pokusy pochytala.
Na cieľovú čiaru dobehol okresaný pelotón a v šprinte do kopca ukázal svoje najväčšie kvality Matteo Trentin, ktorý vyrazil pomerne skoro, ale na jeho nástup nemal nikto nárok a získal svoju druhú etapu na podujatí. Na druhej priečke skončil s veľkou stratou Enrique Sanz a s treťou priečkou sa musel uspokojiť Carlos Barbero.
Etapa dostala svižný rozmer, keď sa dostali do úniku silní pretekári, ale pelotón túto hozbu zažehnal a pripravil pozíciu pre záverečný šprint. V ňom nemal konkurenciu Matteo Trentin a uzatvoril úspešný preteky pre Mitchelton - Scott.
Celkovým víťazom sa stal Jakob Fuglsang, ktorý zvládol tri kľúčové etapy na najvyššej úrovni. Astana má za sebou mimoriadne vydarené podujatie, veď na prvých štyroch miestach má troch svojich zástupcov. Kvalitnými výkonmi sa ukázali aj Ion Izagirre a Pello Bilbao. Na tretej priečke finišoval Steven Kruijswijk a holandský pretekár výborným spôsobom vstúpil do nového ročníka. Spokojný môže byť aj Mitchelton - Scott, ktorý jazdil aktívne počas každého dňa. Matteo Trentin získal dve etapy, parádnu formu predviedol Simon Yates a na vysokej úrovni jazdili aj jeho brat Adam a Jack Haig.
Výsledky etapy | ||||||||
1. | TRENTIN Matteo | Mitchelton - Scott | 3:58:19 | 20 | ||||
2. | SANZ Enrique | Euskadi Basque Country - Murias | 00:00 | 10 | ||||
3. | BARBERO Carlos | Movistar Team | 00:00 | 5 | ||||
4. | VAN DER SANDE Tosh | Lotto Soudal | 00:00 | |||||
5. | JOYCE Colin | Rally UHC Cycling | 00:00 | |||||
6. | MOHORIč Matej | Bahrain Merida Pro Team | 00:00 |
7. | LOBATO Juan José | Nippo Vini Fantini Faizané | 00:00 | ||
8. | BOOM Lars | Roompot - Charles | 00:00 | ||
9. | PRADES Eduard | Movistar Team | 00:00 | ||
10. | KRUIJSWIJK Steven | Team Jumbo - Visma | 00:00 | ||
11. | MANZIN Lorrenzo | Vital Concept - B&B Hotels | 00:00 | ||
12. | SáNCHEZ Luis León | Astana Pro Team | 00:00 | ||
13. | IZAGIRRE Ion | Astana Pro Team | 00:00 | ||
14. | GARCíA Iván | Bahrain Merida Pro Team | 00:00 | ||
15. | PASQUALON Andrea | Wanty - Groupe Gobert | 00:00 | ||
16. | ALBANESE Vincenzo | Bardiani - CSF | 00:00 | ||
17. | FUGLSANG Jakob | Astana Pro Team | 00:00 | ||
18. | LASTRA Jonathan | Caja Rural - Seguros RGA | 00:00 | ||
19. | MONTAGUTI Matteo | Androni Giocattoli - Sidermec | 00:00 | ||
20. | HAIG Jack | Mitchelton - Scott | 00:00 | ||
21. | CANOLA Marco | Nippo Vini Fantini Faizané | 00:00 | ||
22. | VLASOV Aleksandr | Gazprom - RusVelo | 00:00 | ||
23. | WELLENS Tim | Lotto Soudal | 00:00 | ||
24. | SPRENGERS Thomas | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:00 | ||
25. | ROTA Lorenzo | Bardiani - CSF | 00:00 | ||
26. | DE WITTE Mathias | Roompot - Charles | 00:00 | ||
27. | HIGUITA Sergio | Fundación Euskadi | 00:00 | ||
28. | TEUNS Dylan | Bahrain Merida Pro Team | 00:00 | ||
29. | BILBAO Pello | Astana Pro Team | 00:00 | ||
30. | GONZáLEZ David | Caja Rural - Seguros RGA | 00:00 | ||
31. | RODRíGUEZ Óscar | Euskadi Basque Country - Murias | 00:00 | ||
32. | MARTIN Guillaume | Wanty - Groupe Gobert | 00:00 | ||
33. | YATES Adam | Mitchelton - Scott | 00:00 | ||
34. | TOLHOEK Antwan | Team Jumbo - Visma | 00:12 | ||
35. | BRAVO Garikoitz | Euskadi Basque Country - Murias | 00:12 | ||
36. | ROELANDTS Jürgen | Movistar Team | 00:12 | ||
37. | VAN DER LIJKE Nick | Roompot - Charles | 00:12 | ||
38. | CARRETERO Héctor | Movistar Team | 00:15 | ||
39. | RIESEBEEK Oscar | Roompot - Charles | 00:16 | ||
40. | MADRAZO Ángel | Burgos - BH | 00:16 | ||
41. | VERONA Carlos | Movistar Team | 00:16 | ||
42. | VILELA Ricardo | Burgos - BH | 00:16 | ||
43. | RYBALKIN Alexej | Gazprom - RusVelo | 00:16 | ||
44. | RODRíGUEZ Cristián | Caja Rural - Seguros RGA | 00:16 | ||
45. | AZURMENDI Ibai | Fundación Euskadi | 00:20 | ||
46. | EENKHOORN Pascal | Team Jumbo - Visma | 00:20 | ||
47. | ROVNY Ivan | Gazprom - RusVelo | 00:22 | ||
48. | TONELLI Alessandro | Bardiani - CSF | 00:25 | ||
49. | BARTHE Cyril | Euskadi Basque Country - Murias | 00:25 | ||
50. | CATTANEO Mattia | Androni Giocattoli - Sidermec | 00:28 | ||
51. | ROJAS José Joaquín | Movistar Team | 00:29 | ||
52. | SOTO Nelson Andrés | Caja Rural - Seguros RGA | 00:29 | ||
53. | BOL Jetse | Burgos - BH | 00:29 | ||
54. | CARBONI Giovanni | Bardiani - CSF | 00:29 | ||
55. | COVILI Luca | Bardiani - CSF | 00:29 | ||
56. | BAGIOLI Nicola | Nippo Vini Fantini Faizané | 00:32 | ||
57. | ITURRIA Mikel | Euskadi Basque Country - Murias | 00:33 | ||
58. | BOU Joan | Nippo Vini Fantini Faizané | 00:33 | ||
59. | MARTIN Gotzon | Fundación Euskadi | 00:33 | ||
60. | VANENDERT Jelle | Lotto Soudal | 00:35 | ||
61. | CUBERO Jorge | Burgos - BH | 00:35 | ||
62. | CHERKASOV Nikolay | Gazprom - RusVelo | 00:35 | ||
63. | OLIVIER Daan | Team Jumbo - Visma | 00:38 | ||
64. | KUSS Sepp | Team Jumbo - Visma | 00:38 | ||
65. | VAN GESTEL Dries | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:38 | ||
66. | CHAVES Esteban | Mitchelton - Scott | 00:38 | ||
67. | BOLE Grega | Bahrain Merida Pro Team | 00:38 | ||
68. | AFFINI Edoardo | Mitchelton - Scott | 00:42 | ||
69. | VAN GENECHTEN Jonas | Vital Concept - B&B Hotels | 00:44 | ||
70. | MASNADA Fausto | Androni Giocattoli - Sidermec | 00:44 | ||
71. | SOTO Antonio Jesus | Fundación Euskadi | 00:44 | ||
72. | NIEVE Mikel | Mitchelton - Scott | 00:44 | ||
73. | VANSPEYBROUCK Pieter | Wanty - Groupe Gobert | 00:44 | ||
74. | PIBERNIK Luka | Bahrain Merida Pro Team | 00:50 | ||
75. | WARLOP Jordi | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:51 | ||
76. | PLANCKAERT Edward | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:51 | ||
77. | CUADRADO Unai | Fundación Euskadi | 00:54 | ||
78. | ZEITS Andrej | Astana Pro Team | 00:54 | ||
79. | CATALDO Dario | Astana Pro Team | 00:54 | ||
80. | ORSINI Umberto | Bardiani - CSF | 00:57 | ||
81. | RIKUNOV Petr | Gazprom - RusVelo | 00:57 | ||
82. | MARCZYńSKI Tomasz | Lotto Soudal | 00:57 | ||
83. | MERTZ Rémy | Lotto Soudal | 00:57 | ||
84. | HATSUYAMA Sho | Nippo Vini Fantini Faizané | 01:02 | ||
85. | VALLS Rafael | Movistar Team | 01:04 | ||
86. | ANDERSON Ryan | Rally UHC Cycling | 01:10 | ||
87. | VERWILST Aaron | Sport Vlaanderen - Baloise | 01:11 | ||
88. | VANHOUCKE Harm | Lotto Soudal | 01:11 | ||
89. | TUFT Svein | Rally UHC Cycling | 01:23 | ||
90. | VINGEGAARD Jonas | Team Jumbo - Visma | 01:23 | ||
91. | FRAPPORTI Marco | Androni Giocattoli - Sidermec | 01:45 | ||
92. | GAVAZZI Francesco | Androni Giocattoli - Sidermec | 01:52 | ||
93. | JUARISTI Txomin | Fundación Euskadi | 01:58 | ||
94. | MANNION Gavin | Rally UHC Cycling | 01:59 | ||
95. | CARPENTER Robin | Rally UHC Cycling | 01:59 | ||
96. | YATES Simon | Mitchelton - Scott | 01:59 | ||
97. | ŠALUNOV Jevgenij | Gazprom - RusVelo | 01:59 | ||
98. | SAMITIER Sergio | Euskadi Basque Country - Murias | 05:16 | ||
99. | AGNOLI Valerio | Bahrain Merida Pro Team | 05:16 | ||
100. | LóPEZ-CóZAR Juan Antonio | Euskadi Basque Country - Murias | 05:16 | ||
101. | VAN STAEYEN Michael | Roompot - Charles | 05:19 | ||
102. | KREDER Wesley | Wanty - Groupe Gobert | 05:19 | ||
103. | WILLEMS Thimo | Sport Vlaanderen - Baloise | 06:46 | ||
104. | WOUTERS Enzo | Lotto Soudal | 06:51 | ||
105. | REINDERS Elmar | Roompot - Charles | 06:51 | ||
106. | FERNANDES José | Burgos - BH | 06:51 | ||
107. | DE WINTER Ludwig | Wanty - Groupe Gobert | 06:51 | ||
108. | MOSER Moreno | Nippo Vini Fantini Faizané | 06:51 | ||
109. | CUADROS Álvaro | Caja Rural - Seguros RGA | 06:51 | ||
110. | CAñELLAS Xavier | Caja Rural - Seguros RGA | 06:51 | ||
111. | LAMMERTINK Steven | Vital Concept - B&B Hotels | 06:51 | ||
112. | DE VREESE Laurens | Astana Pro Team | 06:55 | ||
113. | MURPHY Kyle | Rally UHC Cycling | 06:57 | ||
114. | PESSOT Alessandro | Bardiani - CSF | 07:23 |
Konečné poradie pretekov | ||||||||
1. | FUGLSANG Jakob | Astana Pro Team | 17:42:00 | 200 | ||||
2. | IZAGIRRE Ion | Astana Pro Team | 00:07 | 150 | ||||
3. | KRUIJSWIJK Steven | Team Jumbo - Visma | 00:11 | 125 | ||||
4. | BILBAO Pello | Astana Pro Team | 00:21 | 100 | ||||
5. | YATES Adam | Mitchelton - Scott | 00:57 | 85 | ||||
6. | HAIG Jack | Mitchelton - Scott | 01:08 | 70 |
7. | HIGUITA Sergio | Fundación Euskadi | 01:12 | 60 | |
8. | VLASOV Aleksandr | Gazprom - RusVelo | 01:43 | 50 | |
9. | WELLENS Tim | Lotto Soudal | 02:53 | 40 | |
10. | TEUNS Dylan | Bahrain Merida Pro Team | 03:41 | 35 | |
11. | SáNCHEZ Luis León | Astana Pro Team | 04:02 | 30 | |
12. | CARRETERO Héctor | Movistar Team | 04:05 | 25 | |
13. | RODRíGUEZ Óscar | Euskadi Basque Country - Murias | 04:09 | 20 | |
14. | PRADES Eduard | Movistar Team | 04:29 | 15 | |
15. | TOLHOEK Antwan | Team Jumbo - Visma | 04:32 | 10 | |
16. | VERONA Carlos | Movistar Team | 04:44 | 5 | |
17. | MARTIN Guillaume | Wanty - Groupe Gobert | 05:07 | 5 | |
18. | BRAVO Garikoitz | Euskadi Basque Country - Murias | 05:16 | 5 | |
19. | RODRíGUEZ Cristián | Caja Rural - Seguros RGA | 05:40 | 5 | |
20. | MONTAGUTI Matteo | Androni Giocattoli - Sidermec | 05:49 | 5 | |
21. | MOHORIč Matej | Bahrain Merida Pro Team | 07:25 | 5 | |
22. | CATTANEO Mattia | Androni Giocattoli - Sidermec | 07:35 | 5 | |
23. | LASTRA Jonathan | Caja Rural - Seguros RGA | 07:47 | 5 | |
24. | SPRENGERS Thomas | Sport Vlaanderen - Baloise | 07:52 | 5 | |
25. | RIESEBEEK Oscar | Roompot - Charles | 07:56 | 5 | |
26. | CARBONI Giovanni | Bardiani - CSF | 08:40 | 5 | |
27. | BOU Joan | Nippo Vini Fantini Faizané | 08:52 | 5 | |
28. | ITURRIA Mikel | Euskadi Basque Country - Murias | 11:27 | 5 | |
29. | ŠALUNOV Jevgenij | Gazprom - RusVelo | 12:12 | 5 | |
30. | RYBALKIN Alexej | Gazprom - RusVelo | 12:20 | 5 | |
31. | VILELA Ricardo | Burgos - BH | 13:23 | 3 | |
32. | CHERKASOV Nikolay | Gazprom - RusVelo | 13:42 | 3 | |
33. | MADRAZO Ángel | Burgos - BH | 13:52 | 3 | |
34. | KUSS Sepp | Team Jumbo - Visma | 13:56 | 3 | |
35. | MANNION Gavin | Rally UHC Cycling | 14:16 | 3 | |
36. | NIEVE Mikel | Mitchelton - Scott | 14:26 | 3 | |
37. | ZEITS Andrej | Astana Pro Team | 14:30 | 3 | |
38. | VAN DER LIJKE Nick | Roompot - Charles | 14:41 | 3 | |
39. | GAVAZZI Francesco | Androni Giocattoli - Sidermec | 15:48 | 3 | |
40. | MASNADA Fausto | Androni Giocattoli - Sidermec | 15:56 | 3 | |
41. | YATES Simon | Mitchelton - Scott | 16:13 | ||
42. | VALLS Rafael | Movistar Team | 17:47 | ||
43. | VANENDERT Jelle | Lotto Soudal | 18:20 | ||
44. | GARCíA Iván | Bahrain Merida Pro Team | 18:22 | ||
45. | ROJAS José Joaquín | Movistar Team | 18:33 | ||
46. | LOBATO Juan José | Nippo Vini Fantini Faizané | 19:17 | ||
47. | CHAVES Esteban | Mitchelton - Scott | 19:20 | ||
48. | CATALDO Dario | Astana Pro Team | 19:21 | ||
49. | AGNOLI Valerio | Bahrain Merida Pro Team | 19:54 | ||
50. | PLANCKAERT Edward | Sport Vlaanderen - Baloise | 20:11 | ||
51. | CANOLA Marco | Nippo Vini Fantini Faizané | 20:13 | ||
52. | TONELLI Alessandro | Bardiani - CSF | 20:17 | ||
53. | GONZáLEZ David | Caja Rural - Seguros RGA | 20:35 | ||
54. | PASQUALON Andrea | Wanty - Groupe Gobert | 21:20 | ||
55. | ROELANDTS Jürgen | Movistar Team | 21:28 | ||
56. | SOTO Antonio Jesus | Fundación Euskadi | 21:36 | ||
57. | ROVNY Ivan | Gazprom - RusVelo | 21:38 | ||
58. | BOOM Lars | Roompot - Charles | 21:45 | ||
59. | ROTA Lorenzo | Bardiani - CSF | 21:45 | ||
60. | DE WITTE Mathias | Roompot - Charles | 21:55 | ||
61. | BARTHE Cyril | Euskadi Basque Country - Murias | 22:00 | ||
62. | PIBERNIK Luka | Bahrain Merida Pro Team | 22:07 | ||
63. | AZURMENDI Ibai | Fundación Euskadi | 22:10 | ||
64. | BARBERO Carlos | Movistar Team | 22:19 | ||
65. | MARCZYńSKI Tomasz | Lotto Soudal | 22:27 | ||
66. | CUBERO Jorge | Burgos - BH | 22:35 | ||
67. | VAN GENECHTEN Jonas | Vital Concept - B&B Hotels | 23:08 | ||
68. | WARLOP Jordi | Sport Vlaanderen - Baloise | 23:11 | ||
69. | VAN DER SANDE Tosh | Lotto Soudal | 23:17 | ||
70. | BAGIOLI Nicola | Nippo Vini Fantini Faizané | 23:32 | ||
71. | VAN GESTEL Dries | Sport Vlaanderen - Baloise | 23:41 | ||
72. | VERWILST Aaron | Sport Vlaanderen - Baloise | 23:48 | ||
73. | JOYCE Colin | Rally UHC Cycling | 23:49 | ||
74. | ALBANESE Vincenzo | Bardiani - CSF | 23:55 | ||
75. | TRENTIN Matteo | Mitchelton - Scott | 24:13 | ||
76. | SOTO Nelson Andrés | Caja Rural - Seguros RGA | 25:01 | ||
77. | EENKHOORN Pascal | Team Jumbo - Visma | 25:24 | ||
78. | COVILI Luca | Bardiani - CSF | 26:04 | ||
79. | FRAPPORTI Marco | Androni Giocattoli - Sidermec | 26:04 | ||
80. | JUARISTI Txomin | Fundación Euskadi | 26:08 | ||
81. | BOLE Grega | Bahrain Merida Pro Team | 26:25 | ||
82. | HATSUYAMA Sho | Nippo Vini Fantini Faizané | 26:57 | ||
83. | AFFINI Edoardo | Mitchelton - Scott | 26:59 | ||
84. | CARPENTER Robin | Rally UHC Cycling | 27:58 | ||
85. | TUFT Svein | Rally UHC Cycling | 29:13 | ||
86. | SANZ Enrique | Euskadi Basque Country - Murias | 29:13 | ||
87. | OLIVIER Daan | Team Jumbo - Visma | 29:25 | ||
88. | FERNANDES José | Burgos - BH | 30:27 | ||
89. | KREDER Wesley | Wanty - Groupe Gobert | 30:39 | ||
90. | REINDERS Elmar | Roompot - Charles | 30:47 | ||
91. | VANSPEYBROUCK Pieter | Wanty - Groupe Gobert | 31:26 | ||
92. | CAñELLAS Xavier | Caja Rural - Seguros RGA | 31:31 | ||
93. | BOL Jetse | Burgos - BH | 31:51 | ||
94. | MANZIN Lorrenzo | Vital Concept - B&B Hotels | 32:54 | ||
95. | ANDERSON Ryan | Rally UHC Cycling | 33:38 | ||
96. | CUADRADO Unai | Fundación Euskadi | 33:39 | ||
97. | MURPHY Kyle | Rally UHC Cycling | 33:43 | ||
98. | LAMMERTINK Steven | Vital Concept - B&B Hotels | 34:07 | ||
99. | RIKUNOV Petr | Gazprom - RusVelo | 34:12 | ||
100. | MARTIN Gotzon | Fundación Euskadi | 34:50 | ||
101. | ORSINI Umberto | Bardiani - CSF | 36:01 | ||
102. | VAN STAEYEN Michael | Roompot - Charles | 36:59 | ||
103. | DE VREESE Laurens | Astana Pro Team | 37:31 | ||
104. | LóPEZ-CóZAR Juan Antonio | Euskadi Basque Country - Murias | 39:11 | ||
105. | MOSER Moreno | Nippo Vini Fantini Faizané | 39:15 | ||
106. | SAMITIER Sergio | Euskadi Basque Country - Murias | 40:06 | ||
107. | WILLEMS Thimo | Sport Vlaanderen - Baloise | 42:10 | ||
108. | CUADROS Álvaro | Caja Rural - Seguros RGA | 42:49 | ||
109. | VINGEGAARD Jonas | Team Jumbo - Visma | 43:41 | ||
110. | VANHOUCKE Harm | Lotto Soudal | 44:40 | ||
111. | DE WINTER Ludwig | Wanty - Groupe Gobert | 47:29 | ||
112. | WOUTERS Enzo | Lotto Soudal | 48:07 | ||
113. | PESSOT Alessandro | Bardiani - CSF | 54:40 | ||
114. | MERTZ Rémy | Lotto Soudal | 55:08 |
Kopce na trase etapy:
138 km - Alto de Agron: dĺžka 9 km; sklon 3,1 %
125,8 km - Alto de Alhama: dĺžka 5,2 km; sklon 2,8 %
112,6 km - Alto del Navazo: dĺžka 6,4 km; sklon 3,8 %
89,9 km - Alto de las Canteras: dĺžka 4,1 km; sklon 4,4 %
32,3 km - Alto Valle de la Vida: dĺžka 2,7 km; sklon 7,6 %