1. 22.2. rovinata etapa ciel rovina Vence > Mandelieu-la-Napoule 154 km Vanmarcke
2. 23.2. rovinata etapa ciel rovina Le Cannet-des-Maures > Mons 201 km Ciccone
3. 24.2. rovinata etapa ciel rovina Londe-Maures > Mont Faron 136 km Pinot
 
 

Tour du Haut - Var Matin 2019 - 1. etapa, piatok 22. februára

1. 22.2. rovinata etapa ciel rovina Vence > Mandelieu-la-Napoule 154 km Vanmarcke
 
haut var 1
profil etapy, 2734 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Na úvod francúzskeho podujatia Tour du Haut Var nás čakala 154-kilometrová etapa v hornatom prostredí Provence. Krátko po štarte sa na čele ukazovalo sexteto cyklistov, no pred balíkom si dokázali vybudovať len minimálny náskok, a tak boli po chvíli snaženia pohltení. Na čele balíka hýril aktivitou tím Groupama – FDJ, ktorý si na týchto pretekoch veril.
 
Potom sa vybral dopredu Julien Bernard (Trek) a úplne osamotene sa mu podarilo vybudovať si zaujímavý náskok. Onedlho zaútočila aj dvojica Damien Touzé (Cofidis) a Mathieu Burgaudeau (Direct Energie). Po niekoľkých kilometroch sa spojili. Na čele sa nám tak vytvorila trojica s náskokom na úrovni štyroch minút.  
 
Prvé dve horské prémie si podmanil Julien Bernard, ktorý vyzeral byť v kopcoch najsilnejší. Nezastavila ho pri tom ani zmena bicykla pod druhým hodnoteným stúpaním. Na šprintérskej prémii bol najrýchlejší pre zmenu Damien Touzé. V zjazde potom nešťastne spadol Mathieu Burgaudeau, no vyzeral byť v poriadku a dokázal sa vrátiť späť k dvojici na čele. Nepochybne pritom stratil veľa síl.
 
Náskok úniku však začal prudko klesať. 25 kilometrov pred cieľom bol rozdiel medzi únikom a hlavným polom už len na úrovni jednej minúty. Zásluhu na tom mali najmä Groupama – FDJ a AG2R, ktorí jazdili na čele pelotónu. To vyprovokovalo Bernarda, ktorý zaútočil a vybudoval si náskok pred dvojicou prenasledovateľov. V pelotóne sa zatiaľ všetko pripravovalo na záverečný kopec Col du Tanneron (4,9 km; 5,3%), ktorý mal dnes o všetkom rozhodnúť.
 
Julien Bernard bol pohltený na poslednom kopci. Následne sa v oklieštenom balíku rozhorela bitka o etapový triumf. Pozornosť svojich súperov si otestovali Calmejane, Molard i Bardet. Nikto z nich však úspešný nebol a rozhodnúť tak musel špurt malej skupiny. Najrýchlejším mužom bol Sep Vanmarcke, ktorý sa tešil z etapového prvenstva. Zajtra si tak na seba oblečie dres pre priebžného lídra pretekov. Na druhom mieste skončil Julien El Farés a na treťom Giulio Ciccone.
 
 
Výsledky
1. VANMARCKE Sep EF Education First Pro Team link ikonka 4:00:22 14
2. EL FARES Julien Delko Marseille Provence 00:00 5
3. CICCONE Giulio Trek - Segafredo link ikonka 00:00 3
4. MOLARD Rudy Groupama - FDJ link ikonka 00:00  
5. VUILLERMOZ Alexis Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00  
6. ERIKSSON Lucas Riwal Readynez Team 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 

Tour du Haut - Var Matin 2019 - 2. etapa, sobota 23. februára

2. 23.2. rovinata etapa ciel rovina Le Cannet-des-Maures > Mons 201 km Ciccone
 
haut var 1
profil etapy, 4211 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Druhý diel francúzskej trilógie bol tým najťažším a najdlhším. Na ceste do vytúženého cieľa dnes museli cyklisti vyšplhať až trinásť stúpaní, tri z toho boli zaradené do vrchárskej súťaže. Cieľ druhej etapy sa nachádzal v Mons na vrchole tamojšieho kopca (5,4 km – 5,8 %). Favoritov na zisk etapy bolo treba hľadať medzi adeptami na celkové víťazstvo. V sobotu mali zviesť veľký súboj Thibault Pinot, Romain Bardet, Giulio Ciccone, Rudy Molard alebo Lilian Calmejane.
 
Cez štyritisíc výškových metrov a viac ako dvesto kilometrov nevystrašilo jazdcov tímu Vital Concept. Až v trojici sa totiž dostali do celodenného úniku. Menovite Cyril Gautier, Pierre Rolland a Arthur Vichot. Dve tretiny dňa im spoločnosť v úplnom čele robil Alexis Gougeard z Ag2r La Mondiale. Štvorica vpredu sa vyprofilovala na úvodných kilometroch a ich maximálny náskok pred pelotónom bol na méte 73 kilometrov pred cieľom, kedy mali k dobru štyri minúty a dvadsať sekúnd.
 
Vedúca štvorka vydržala spolu až do stúpania Mur de Montouroux (2,4 km – 6,5 %), kedy sa z čela porúčal Gougeard (Ag2r). Pri lezení na Col du Bourigaille (9,8 km – 4,8) sme žiadne ataky nesledovali, lenže Gautier a Vichot (obaja Vital Concept) práve v tomto kopci doslúžili a nechali svojho kolegu Rollanda ísť za vysnívaným víťazstvom. V tej dobe bola strata hlavného balíka na osamoteného utečenca presne minútu a pol, čo sa nakoniec ukázalo ako príliš málo. Púť Rollanda sa skončila v poslednom kopci, na méte 5 kilometrov pred páskou.
 
Práve v poslednom stúpaní ukázalo svoju silu zoskupenie okolo Thibaulta Pinota. Groupama – FDJ z pelotónu urobila len skupinku jedenástich jazdcov, no všetci elitní vrchári v nej nechýbali. Romain Bardet, Giulio Ciccone a Lilian Calmejane vyčkávali a čakali až do posledných metroch, kedy veľkú zápletku musel rozlúštiť až záverečný šprint. Doňho si najviac síl priviedol Ciccone, ktorý si tak v kráľovskej etape pripísal na konto prvé víťazstvo v novom tíme a celkovo už štvrté v profesionálnej kariére. Druhý skončil Pinot, tretí Bardet.
 
Najdlhší a najťažší deň podľa očakávaní premiešal celkové poradie. Najcennejší dres neudržal Sep Vanmarcke, ktorý vo veľkom finále neudržal krok s najlepšími. Zajtra v ňom pôjde práve dnešný víťaz, Giulio Ciccone, ktorému pred druhou etapou patrilo tretie miesto. V druhom dni sa očakával veľký exodus v najlepšej desiatke. Vypadli z nej štyria cyklisti, menovite Lucas Eriksson, Krists Neilands, Miguel Eduardo Flórez a Dimitri Peyskens.
 
 
Výsledky etapy
1. CICCONE Giulio Trek - Segafredo link ikonka 5:19:30 14
2. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 00:00 5
3. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00 3
4. CALMEJANE Lilian Direct Energie 00:00  
5. VUILLERMOZ Alexis Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00  
6. EL FARES Julien Delko Marseille Provence 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. CICCONE Giulio Trek - Segafredo link ikonka 9:19:52 3
2. EL FARES Julien Delko Marseille Provence 00:00  
3. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 00:00  
4. VUILLERMOZ Alexis Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00  
5. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00  
6. EDET Nicolas Cofidis, Solutions Crédits 00:00  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape


Tour du Haut - Var Matin 2019 - 3. etapa, nedeľa 24. februára

3. 24.2. rovinata etapa ciel rovina Londe-Maures > Mont Faron 136 km Pinot
 
haut var 1
profil etapy, 2035 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Posledný deň na Tour de Haut Var mohol ešte veľa vecí zmeniť. Síce záverečná etapa merala len 136 kilometrov a jej profil bol po väčšine dňa viac-menej jednoduchý, v samotnom závere sa nachádzalo pár kopcov, v ktorých musel byť Giulio Ciccone veľmi pozorný. Hlad domácich Francúzov mal explodovať v cieľovom stúpaní na Mont Faron (5,7 km – 8,4 %). Thibault Pinot, Romain Bardet a ďalší cyklisti z Top 10 práve tu chceli útočiť, čakal sa preto doslova divoký záver.
 
Ešte predtým sa ale ukázala deviatka jazdcov, ktorí strávili finálny deň v úniku. Mathieu Burgaudeau a Paul Ourselin z Direct Energie, Kevyn Ista z celku Wallonie Bruxelles, Yoann Bagot z Vital Concept, Damien Touzé z Cofidisu, Mauro Finetto z Delko – Marseille Provence, Flavien Maurelet zo St. Michel – Auber 93, Julien Antomarchi z Natura4Ever a Romain Le Roux z Arkéa - Samsic sa utrhli už na samotnom začiatku a na méte 101 kilometrov pred páskou mohli manipulovať s náskokom troch minút a päť sekúnd. To bolo aj ich dnešné maximum.
 
Utečencov a priebeh etapy počas celého dňa nekontrolovali len pretekári z Treku – Segafredo, ale ruku k dielu priložili aj zoskupenia Ag2r La Mondiale a Groupama – FDJ. Oba francúzske tímy tak pripravovali ornú pôdu pre svojich lídrov. V nájazde na Mont Faron bol pelotón stále pokope, únik už nie. Z deväťčlennej skupiny zostal v čele len Antomarchi (Natura4Ever), a ten dlho nedokázal odolávať sile hlavného balíka. Jeho súčasťou sa stál krátko potom ako začal stúpať.
 
Nasledovalo veľké finále. Na úvodný atak sa v pelotóne dlho nečakalo a už prvý pokus bol úspešných. Dopredu sa dostalo sedem mien, chýbal medzi nimi držiteľ najcennejšieho dresu Giulio Cicone. Sedmička vpredu neustále útočila, nakoniec sa z nej vyselektovala silná trojica. Thibault Pinot, Romain Bardet a Hugh Carthy držali najlepšie karty v rukách. Ich vzájomný súboj rozhodli až posledné metre, Pinot v nich ukázal veľké odhodlanie a zvíťazil.
 
Očakávania sa naplnili. Na Mont Faron sa rozpútala divoká bitka adeptov na celkové víťazstvo a práve úplne posledné stúpanie rozhodlo nielen o víťazovi etapy, ale aj o držiteľovi najcennejšieho dresu. Thibault Pinot sa dočkal, od začiatku podujatia čakal na svoju chvíľku a tá prišla dnes. Pinot mal v závere najsilnejší dynamit v nohách, Romain Bardet sa snažil držať sa ho ako kliešť, ale bola to nemožná úloha. Líder Ag2r La Mondiale nakoniec skončil druhý v GC, čo je pre neho mierne sklamanie. Smutný bude aj Giulio Ciccone, pretože bol veľmi blízko, ale Mont Faron popravil jeho nádeje. Ciccone finišoval o minútu neskôr ako dnešný víťaz.
 
 
Výsledky etapy
1. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 3:19:52 14
2. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:03 5
3. CARTHY Hugh EF Education First Pro Team link ikonka 00:05 3
4. CALMEJANE Lilian Direct Energie 00:11  
5. VUILLERMOZ Alexis Ag2r La Mondiale link ikonka 00:11  
6. FRANKINY Kilian Groupama - FDJ link ikonka 00:13  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Konečné poradie pretekov
1. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 12:39:44 125
2. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:03 85
3. CARTHY Hugh EF Education First Pro Team link ikonka 00:05 70
4. VUILLERMOZ Alexis Ag2r La Mondiale link ikonka 00:11 60
5. EDET Nicolas Cofidis, Solutions Crédits 00:13 50
6. FRANKINY Kilian Groupama - FDJ link ikonka 00:27 40
 
Zobraziť kompletné konečné poradie pretekov
 
 

 
Krátky úvod k pretekom:
 
Francúzske podujatie Haut Var zvykne slúžiť najmä pre domácich cyklistov ako kvalitné odštartovanie sezóny. Tento rok si organizátori pre pretekárov pripravili tri kopcovité etapy, počas ktorých cyklisti nastúpajú takmer deväťtisíc výškových metrov.
 
V piatok je na programe kopcovitá etapa s deviatimi kopcami na trati, pričom body z prémii budú môcť zinkasovať na troch z nich. Jej záver ovplyvní výstup na Col du Tanneron (4,9 km; 5,3%), ktorého vrchol sa nachádza len jedenásť kilometrov pred cieľom. Na konci sa tak predpokladá špurt malej skupiny o víťazstvo. V sobotu je na programe kráľovská etapa. Meria 201 kilometrov a cyklisti v nej nastúpajú 4211 výškových metrov. Cieľ sa nachádza na kopci v Mons (5,4 km; 5,8%). V záverečnej tretej etape nás čaká mimoriadne atraktívny finiš. Výstup na Mont Faron (5,7 km; 8,4%) bude čerešničkou na torte celého podujatia.
 
Štartovaciu listinu tvoria štyri tímy z kategórie World Tour, jedenásť prokontinentálnych a tri kontinentálne tímy. Okruh favoritov je široký. Medzi nich sa zaradia Thibaut Pinot, Rudy Molard (FDJ), Romain Bardet, Alexis Vuillermoz (obaja AG2R), Jarlinson Pantano, Giulio Ciccone (obaja Trek - Segafredo), Julien Simon (Cofidis), Jonathan Hivert (obhajca titulu), Lilian Calmejane (obaja Direct Energie), Pierre Rolland (Vital Concept), Tanel Kangert (EF Education) a ďalší...