Brusel: Ewan vyhral nevídanú koncovku na mokre, šiestich najlepších delili centimetre

7.9.2019, 12:50 | Preteky vo svete | Juraj Janoťák
so 7.9. zvlnena etapa ciel rovina Brusel > Brusel 189 km Ewan
 
brusel 19 profil
profil pretekov, 1815 nastúpaných metrov (© brusselscyclingclassic.be)
 
 
Jednorazovka Brussels Cycling Classic pravidelne ponúka prehliadku najrýchlejších mužov v profesionálnom pelotóne. Každoročne sa ich sem zíde veľké množstvo a inak tomu nebolo ani v 99. ročníku. Rovnako ako vlani a predvlani celý deň režírovali šprintérske tímy, lenže dnes sa museli vysporiadať s veľkou prekážkou. Bolo ňou počasie, najmä dážď, kvôli ktorému v závere hrozili ťažké pády. Našťastie ani jeden šprintér na vlhkej ceste na zemi neskončil, takže sa nezopakoval scenár ako minulý rok, kedy veľa favoritov prišlo o možnosť pobiť sa o víťazstvo pre pád.
 
Dnešný deň sa na belgických cestách poriadne súťažilo. Počas dňa sa vpredu ukázalo niekoľko skupín, ale v pelotóne boli pripravené celky, ktoré mali za úlohu svojho lídra priviesť do šprintu. Tie už pätnásť kilometrov pred páskou zlikvidovali aj posledné pokusy a pomaly pripravovali scénu na súboj najlepších. Veľkú zásluhu na kontrole pretekov mali borci z Deceuninck – Quick-Step, lenže nebolo im to nič platné. Ich jednotka, Álvaro Hodeg, tesne pred bránou označujúcou posledný kilometer musel riešiť technické problémy a do šprintu sa nezapojil. 
 
Jeden z favoritov bol mimo hru, ale ostatní sa bezpečne dostali až na cieľovú rovinku, kde zviedli tesný súboj. Dlho v ňom mal navrch Pascal Ackermann, ktorý začal šprintovať ako prvý. Na jeho zadnom kolese bol nalepený Caleb Ewan, v hodine dvanástej však Nemca po pravej strane obehol a vyhral. Koncovka ale nebola iba o nich dvoch, pretože po ľavej ruke Ackermanna boli ďalší štyria šprintéri, menovite Jasper Stuyven, Davide Ballerini, Arnaud Démare a Jasper Philipsen, ktorí tiež neboli ďaleko od výhry. Aj ich delili od prvého miesta iba centimetre, všetci šiesti pretekári vytvorili na páske takmer rovnú priamku. Siedmy Alexander Kristoff už mal väčšiu stratu, jedného bicykla.
 
Na podujatí štartoval aj Juraj Sagan, ktorý vlani pomohol svojmu lídrovi k víťazstvu. Dnes mal opäť úlohy pomocníka a viedol si dobre. Líder Bory – hansgrohe prežil preteky bez väčších komplikácii, a mohol sa zapojiť do záverečného šprintu, takže Sagan svoju úlohu zvládol. V cieli ho klasifikovali na 82. mieste, bol súčasťou najpočetnejšej skupiny, ktorá finišovala za prvým mužom o minútu a pol neskôr.
 
 
Výsledky
1. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 4:25:35 200
2. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 150
3. PHILIPSEN Jasper UAE Team Emirates link ikonka 00:00 125
4. BALLERINI Davide Astana Pro Team link ikonka 00:00 100
5. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 00:00 85
6. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 00:00 70
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár vlaňajšej edície
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop