MS: Časovku U23 vyhral Dán Bjerg, medzi ženami Holanďanky zastavila Dygertová

24.9.2019, 08:00 | Preteky vo svete | Juraj Janoťák
cofidis 560x100
 
 
po 23.9. rovinata etapa 11:10 Harrogate > Harrogate 14 km Garejevová
 
ITT mapa 1 okruh
mapa časovky (© yorkshire2019.co.uk)
 
 
Pondelok doobeda pokračoval program Majstrovstiev sveta v cestnej cyklistike ďalšími pretekmi. Tentoraz sa ku slovu dostali juniorky, ktoré zvideli súboj o titul v časovke. Jej trať bola dlhá takmer 14 kilometrov, teda dievčatá absolvovali jedno kolo. Na štart prvej individuálnej disciplíny sa postavilo 50 súťažiacich, pričom obhajkyňa minuloročného prvenstva už nespadala do tejto kategórie.
 
Dobrou správou bolo, že oproti včerajšiemu dňu sa umúdrili poveternostné podmienky, dievčatám svietilo slnko. Vozovka bola však miestami mokrá. Novou majsterkou sveta v tejto vekovej kategórii sa stala Aigul Garejevová, ktorá v poslednej zákrute zle zabočila a zdalo sa, že opäť na vrcholnom podujatí nedosiahne na prvé miesto. Ruska sa rýchlo na trať vrátila, lenže pred kopcom stratila tempo. Napriek tomu, že všetko hralo v jej neprospech, dosiahla najrýchlejší čas a dievčatá štartujúce po nej ho už neprekonali.
 
 
garjevova 19 ms itt
Aigul Garejevová (© SWpix.com)
 
 
Druhá skončila európska šampiónka z Alkmaaru Shirin van Anrooijová, ktorá tak nenadviazala na víťazné ťaženie z domácej pôdy. Holanďanka na ME vyhrala o dve sekundy pred dnešnou víťazkou, dnes si obe dievčatá pozície prehodili a mladú Holanďanku od najvyššieho stupienka delili štyri sekundy. Tretia skončila Elynor Bäckstedtová z Veľkej Británie, ktorá sa vyvarovala väčším chybám a prišla si po bronzovú medailu. Wilma Olaussonová zo Švédska tak skončila bez cenného kovu.
 
Vlani v Innsbrucku sa na štart postavili dve slovenské juniorky, tentokrát sme mali v ohni iba jedno želiezko. Bola ním Nora Jenčušová (Schwabik Cycling CEA), ktorá štartovala v druhej polovici štartovej listiny a na ceste si viedla viac ako dobre. Za sebou nechala veľké množstvo dievčat a dokonca pokukovala po priečkach v Top 20, veď iba päť sekúnd ju delilo od 16. priečky. Nedostala sa na ne, ale netreba zabudnúť na fakt, že Jenčušová je stále ešte ročník 2002, a dnes proti nej stáli aj pretekárky narodené v roku 2001. V časovke nakoniec obsadila 23. miesto, čo je na slovenské pomery výborným výsledkom. Pretekára v prvej polovici výsledkovej listiny ITT sme na MS nemali dlhé roky.
 
 
- inzercia -
cofidis 560x300
- inzercia -
 
 
Výsledky
1. GAREJEVA Aigul Rusko 22:16
2. VAN ANROOIJ Shirin Holandsko 00:04
3. BÄCKSTEDT Elynor Veľká Británia 00:11
4. ALESSIO Camilla Taliansko 00:15
5. OLAUSSON Wilma Švédsko 00:17
6. BOS Leonie Holandsko 00:21
23. JENČUŠOVÁ Nora Slovensko 01:25
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
po 23.9. rovinata etapa 14:10 Harrogate > Harrogate 28 km Tiberi
 
TTT ITT mapa 2 okruhy
mapa časovky (© yorkshire2019.co.uk)
 
 
Poobede sa na okruhu preháňali juniori, ktorí už absolvovali dve kolá, takže ich časovka bola vypísaná na 28 kilometrov. Podobne ako dievčatá, aj chlapci v najnižšej vekovej kategórii, ktorá štartuje na Majstrovstvách sveta v Yorkshire, si mohli užívať príjemné poveternostné podmienky, aj keď miestami úradoval silnejší vietor. Pred rokom v Rakúsku medzi juniormi triumfoval Remco Evenepoel, ktorý už v tejto vekovej kategórii nepôsobí, takže podobne ako medzi dievčatami doobeda, aj poobede na trati chýbal obhajca vlaňajšieho prvenstva.
 
Menšiu tragédiu hneď na štarte prežil Antonio Tiberi, ktorý akonáhle sa spustil z rampy, musel zastaviť a vymeniť si svoj špeciál. Stratil pri tom veľkú porciu času a zdalo sa, že jeho cesta za titulom sa definitívne skončila. Lenže Talian sa nevzdal a hlavne nezlomil, v druhom kole doslova letel a do cieľa prišiel na priebežnom prvom mieste. Pretekári, ktorí štartovali za ním ho prekonať nedokázali, a preto rovnako ako medzi dievčatami, tak aj medzi juniormi vyhral cyklista, ktorý si cestu za zlatom skomplikoval, ale ani výrazná prekážka ho oň nepripravila.
 
 
 
garjevova 19 ms itt
Antonio Tiberi (© SWpix.com)
 
 
Na stupne víťazov sa dostal aj Enzo Leijnse z Holandska, ktorý strávil na koze o osem sekúnd viac ako dnešný víťaz. Leijnse tak vylepšil svoj výsledok z európskeho šampionátu v Alkmaare, kde bol bronzový. Vtedy na prvého muža stratil štrnásť sekúnd. Tretie miesto putovalo do Nemecka zásluhou Marca Brennera. Aj on svoju bitku proti času absolvoval pomerne skoro, krátko po tretej hodine. Bez medaile tak zostal ako Andrea Piccolo, tak aj Lars Boven, najsilnejší dvaja jazdci z Alkmaaru. Bez cenného kovu po prvýkrát v Yorkshire zostala aj domáca výprava.  
 
Svoju stopu v pretekoch zanechal aj jediný slovenský účastník časovky juniorov. Presne ako medzi juniorkami, aj medzi juniormi sme mali v akcii len jedného pretekára, pričom v Innsbrucku súťažili dvaja. Pavol Kramarčík TJ Slávia ŠG Trenčín vyštartoval do časovky krátko po pol štvrtej a vydal sa bojovať proti času. Technicky náročná trasa mu príliš nechutila, finišoval na 58. mieste, pričom na víťaza stratil viac ako päť minút. Dopadol tak skoro totožne ako minulý rok Adam Foltán, ktorý v Innsbrucku ukončil svoje pôsobenie v časovke na 56. priečke.
 
 
- inzercia -
cofidis 560x300
- inzercia -
 
 
Výsledky
1. TIBERI Antonio Taliansko 38:28
2. LEIJNSE Enzo Holandsko 00:08
3. BRENNER Marco Nemecko 00:13
4. SIMMONS Quinn USA 00:20
5. HESSMANN Michel Nemecko 00:28
6. PICCOLO Andrea Taliansko 00:30
58. KRAMARČÍK Pavol Slovensko 05:05
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
ut 24.9. rovinata etapa 11:10 Ripon > Harrogate 30 km Bjerg
 
ITT mapa mu we
mapa časovky (© yorkshire2019.co.uk)
 
 
Tretí deň Majstrovstiev sveta v Yorkshire pokračoval dvomi súbojmi s chronometrom. Najskôr ich absolvovali cyklisti do 23 rokov, ktorí súťažili do obeda. Ich časovku poznačili veľmi zlé podmienky, voda padala z oblohy od samého začiatku, a s pribúdajúcim časom bol dážď čoraz hustejší. V momente, keď štartovali tí najlepší, sa na na viacerých úsekoch objavovali veľké mláky, prejazdy cez ne boli nebezpečné a niektorí pretekári v nich spadli. Iní sa zas cítili ako na tobogane, napríklad Attila Valter z Maďarska, ktorý po páde sa ešte zopár metrov šmýkal po zadku.
 
Napriek všetkým okolnostiam najmenej času na koze strávil Mikkel Bjerg, ktorý opustil štartovú rampu úplne ako posledný. Dánsky reprezentant ukázal všetko zo svojho umenia, vyhli sa mu väčšie problémy a postrážil si aj prejazdy cez nebezpečné pasáže. Suverénnym spôsobom zvíťazil, veď najbližších súperov nechal za sebou o celú pol minútu. Potvrdil tak svoje časovkárske kvality a privial do dánskeho tábora prvú zlatú medailu z Yorkshire. Bjerg sa konečne dočkal víťazstva v tejto disciplíne. Na národnom šampionáte bol druhý, rovnako aj na európskom. Je to pre neho už majstrovský hetrik. Zlatý bol v Innsbrucku aj Bergene. Keďže podpísal zmluvu s UAE, pravdepodobne už štvrtý titul v tejto kategórii nepridá a o rok bude štartovať medzi eliťákmi.
 
 
garjevova 19 ms itt
Medailisti (© SWpix.com)
 
 
Druhé miesto v dnešnej časovke obsadil Ian Garrison, ktorý dlhú dobu viedol. Američan vo svoj prospech využil lepšie podmienky na ceste, v čase kedy bojoval proti času bola vozovka mokrá, ale ešte neboli na nej mláky, ktoré pretekárov po ňom dosť spomaľovali. Aj tretie miesto vybojoval americký cyklista. Bol ním Brandon McNulty, už známa tvár aj z profi-pelotónu. McNulty štartoval na konci, takže ani on nemal dobré podmienky. Na svojho krajana stratil iba sekundu. Ďalšie známejší jazdci sa na stupne víťazov nepredrali. Marc Hirschi obsadil až 13. priečku.
 
Podobne ako v úvodných dvoch individuálnych časovkách, aj tentokrát slovenskú zástavu v pretekoch držal jeden pretekár. Bol ním Samuel Oros z banskobystrickej Dukly, ktorý štartoval v prvej polovici štartovej listiny. Oros na víťaza stratil skoro päť minút a skončil na 53. mieste. Zopakoval tak výsledok Matúša Štočka z minulého roka, ktorý obsadil rovnakú pozíciu. Jeho strata na prvé miesto bola však o celú minútu nižšia.
 
 
- inzercia -
cofidis 560x300
- inzercia -
 
 
Výsledky
1. BJERG Mikkel Dánsko 40:20 125
2. GARRISON Ian Spojené štáty americké 00:27 85
3. MCNULTY Brandon Spojené štáty americké 00:28 70
4. JÖRGENSEN Mathias Dánsko 00:38 60
5. VAN MOER Brent Belgicko 00:44 50
6. HULGAARD Morten Dánsko 00:56 40
53. OROS Samuel Slovensko 04:56  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
ut 24.9. rovinata etapa 15:40 Ripon > Harrogate 30 km Dygertová
 
ITT mapa mu we
mapa časovky (© yorkshire2019.co.uk)
 
 
Utorok poobede sa do bojov o titul zapojili elitné ženy. Ich časovka bola rovnako dlhá ako mali pretekári do 23 rokov, teda bola vypísaná na 30 kilometrov. Keďže počasie neprestávalo úradovať, organizátori posunuli jej štart. Trochu to pomohlo, aj keď od prvej pretekárky, po poslednú, z neba padal hustý dážď. Účastníčky časovky však mohlo tešiť, že na ceste nemali také mláky ako doobeda muži do 23 rokov. Tak či tak vozovka bola mokrá a veľmi nebezpečná.
 
Dnes poobede sme sledovali predstavenie jednej ženy. Bola ňou Chloe Dygertová, ktorá počas celej časovky neurobila žiadnu chybu, koncentrovala sa na každú zákrutu, na každý zjazd. Celý čas išla akoby v tuneli, išla si vlastné preteky a všetkým súperkám doslova odletela. Na pílu tlačila až do posledných metrov a dosiahla výborný čas. Jej náskok bol obrovský. Dygertová tak nadviazala na posledné výkony, veď od júna všade kde štartovala, zvíťazila.
 
 
garjevova 19 ms itt
Chloe Dygertová (© SWpix.com)
 
 
Prekonať čas Američanky chcelo viacero žien, lenže už na prvom medzičase bolo jasné, že na ňu dnes nikto nevyzrie. Ostatné pretekárky tak bojovali prakticky už iba o striebro. Nakoniec ho získala Anna van der Breggenová, ktorá v internom holandskom súboj ťahala za dlhší koniec lana. Obhájila tak vystúpenie z Innsbrucku. Tretia skončila ďalšia pretekárka z krajiny tulipánov. Bola ňou Annemiek van Vleutenová. Obe Holanďanky stratili na víťazku viac ako minútu a pol, minuloročná víťazka dokonca skoro dve minúty.
 
Minulý rok do ženskej časovky nastúpila Tatiana Jaseková, tento rok Slovensko, rovnako ako Česko, medzi ženami zastúpenie nemalo, pretože výkonnostný rozdiel je veľký.
 
 
- inzercia -
cofidis 560x300
- inzercia -
 
 
Výsledky
1. DYGERT-OWEN Chloe Spojené štáty americké 42:11 125
2. VAN DER BREGGEN Anna Holandsko 01:33 85
3. VAN VLEUTEN Annemiek Holandsko 01:54 70
4. NEBEN Amber Spojené štáty americké 02:39 60
5. KLEIN Lisa Nemecko 02:42 50
6. REUSSER Marlen Švajčiarsko 03:03 40
 
Zobraziť kompletné výsledky
 

 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop