st 9.10. zvlnena etapa ciel rovina Magenta > Turín 179 km Woods
 
milano turin
profil pretekov, 1411 nastúpaných metrov (© milanotorino.it)
 
 
Jedna z najťažších talianskych jednorazoviek na konci sezóny obsahovala dva výstupy na ťažký kopec Superga a práve na jeho sklonoch sme sa mohli tešiť na taktický a dramatický súboj takých favoritov ako Valverde, Bernal, Woods alebo Adam Yates, ktorí sú známi svojím zrýchlením. V celku Bora - hansgrohe plnil úlohu pomocníka Juraj Sagan.
 
Na začiatku pršalo a daždivé podmienky sprevádzali jazdcov počas celého dňa. Do úniku sa dostali Nicolas Dalla Valle (UAE Emirates), Joey Rosskopf (CCC), Remi Cavagna (Deceuninck-Quick-Step), Daniel Savini (Bardiani) a Joan Bou (Nippo-Vini Fantini). Keďže celé preteky sa točia len okolo stúpania Superga, brejk si vybudoval aj 6-minútový náskok. V balíku ukazovali ambície najmä Movistar a EF Education. V polovici podujatia po páde odstúpil Manuele Mori (UAE Emirates), ktorý bol prevezený do nemocnice.

Na čele pretekov sa objavili kvalitní tempári Cavagna a Rosskopf, pričom prvý menovaný vyhral etapu na Vuelte. V úniku zastupoval WT scénu aj Dalla Valle, no tento domáci rýchly jazdec bude od budúceho roku jazdiť za Bardiani, a vpredu sa pohybovali aj nádejní vrchári Savini a Bou. Postupne prestalo pršať, ale bolo stále chladno. V pelotóne kontrolovali naďalej situáciu Movistar a EF Education a v druhej časti sa k nim pridali aj Ineos a Bora - hansgrohe. Zvýšená aktivita v balíku znížila náskok utečencov pod tri minúty a pomerne ďaleko pred prvým výstupom na Supergu sa išlo veľmi rýchlo. V chladných podmienkach to mohlo ovplyvniť výkon niektorého z favoritov.
 
 
- inzercia -
datalan 560x250
- inzercia -
 
 
Keď sa začalo stúpať na kopec Superega, náskok vedúcej skupiny činil len jednu minútu a z toho dôvodu vyrazil do útoku Rémi Cavagna. V balíku už vrcholila pozičná bitka a podujatie prišlo do svojej rozhodujúcej fázy. Všetci ostatní utečenci boli napokon chytení a ani Cavagna to neustál na čele pretekov. V hlavej skupine pracovali borci z tímu Ineos, ktorí nasadili pravidelné tempo, ale aj tak sa balík výraznejšie precedil. Tesne pred vrcholom sa pokúsil zaútočiť Brambilla, ale Ineos ho pokryl.
 
Britská zostava si postrážila aj klesanie, nikto nemal chuť atakovať a všetko sa zatiaľ pripravovalo na útok Egana Bernala na cieľovom kopci. Samotný príjazd na záverečné stúpanie už režíroval tím EF Education. Keďže v balíku zostávali všetci favoriti, na pomerne krátkom finále bolo potrebné správne načasovať víťazný útok.
 
Potom sa snažil zvýšiť tempo Movistar a hlavní kandidáti na titul si strážili vedúce priečky. Akciu rozbehol ako prvý Fuglsang, ktorý sa zdvihol zo sedla už štyri kilometre pred páskou. Yates, Valverde alebo Woods boli nalepení hneď za ním a následne to vyskúšal Woods. Americký jazdec pokračoval, ale musel sa zmieriť s tým, že ho tieňovali Haig a Gorka Izagirre. Woods ich napokon zlomil, no už sa rozbehla ďalšia akcia. Pridal sa k nemu Gaudu a vyrazili dopredu aj Bernal, Yates a Valverde. Títo hlavní favoriti sa spojili 1800 metrov pred vrcholom a medzi nimi sa malo rozhodovať o titule.
 
Taktickú bitku sa snažili ovládať Gaudu s Woodsom, ale vedúca pätica sa držala viac-menej pri sebe. Navyše sa k nim vrátili aj Benoot s Mollemom. Niekoľko menších zrýchlení pred cieľom nerozhodlo o víťazovi a museli sme si počkať až na samotné finále. V záverečnom šprinte bol napokon najsilnejší Michael Woods, ktorý dokázal prekvapiť Alejandra Valverdeho. Ten skončil druhý a na pódium sa dostal aj Adam Yates.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledné kilometre pretekov
 
 
Preteky ponúkli dlhé čakanie na cieľový kopec a záverečné kilometre vytvorili peknú zápletku. Hlavní favoriti začali nastupovať pomerne ďaleko pred cieľom a v tomto smere pôsobili aktívne najmä Michael Woods a David Gaudu. Kým mladý francúzsky cyklista na svoju aktivitu doplatil tesne pred vrcholom, Woods predviedol perfektný výkon. Po niekoľkých akceleráciách mu zostalo dostatok paliva, aby predviedol rozhodujúci útok niečo cez tristo metrov pred páskou, a na toto zrýchlenie nenašiel odpoveď ani Alejandro Valverde, ktorý mal dovtedy všetko pod kontrolou. Akoby neveril tomu, že jazdec tímu EF Education môže byť pred páskou ešte taký silný. A to bola chyba.
 
Kanadský jazdec býva vždy nepríjemný na podobných kratších stúpaniach a aktuálne preteká naozaj vo výbornej forme. Bolo vidno, že na cieľový kopec dorazil mimoriadne sebavedomý a nechcel prísť o víťazstvo. Vybojoval len svoju druhú výhru v ročníku, predtým sa radoval na začiatku sezóny na Herlad Sun Tour. Toto dlhé čakanie na úspech bolo zakončené vynikajúcou koncovkou a vyzerá byť potrebne pripravený na Il Lombardia.
 
Na konci sa snažili ušetriť čo najviac energie Alejandro Valverde a Adam Yates. Obaja sa pohybovali na čele pretekov, ale nepúšťali sa do akcie, kým to nebolo nevyhnutné. Najmä Valverde mal všetko výborne nastavené, aby pred páskou vytiahol svoju akceleráciu do kopca, ale tentoraz doplatil na dlhšie čakanie a silného protivníka. Spoločne s Yatesom však ukázal dobrú formu, čo ich povzbudí pred sobotným podujatím. V samotnom závere sa dostal medzi najlepších aj Tiesj Benoot, ale o výhru už bojovať nedokázal. Pekný výkon predviedol David Gaudu, ktorý sa rozhodol zlomiť súperov ďaleko pred cieľom, ale po niekoľkých zrýchleniach sa vyčerpal. Dobrý výsledok získal Egan Bernal, ktorý mal dobré nohy, ale potvrdilo sa, že nie je taký výbušný ako tí jazdci, ktorí sa dostali na stupne víťazov.
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Michael Woodsa (víťaz)
"Je to vždy špeciálny pocit, keď dokážete poraziť Valverdeho na takýchto pretekoch. Počas celého dňa som dostal výbornú podporu od mojich kolegov, pomohli mi aj v samotnom finále, preto som musel dokončiť našu prácu. Nechcel som čakať, ale plánoval som jazdiť ofenzívne a útočiť, aby sa súperi museli za mnou vracať. Ukázalo sa to ako správna taktika. Cítim sa výborne, ale mojím hlavným cieľom je dostať sa na pódium alebo vyhrať Il Lombardia."
 
 
Výsledky
1. WOODS Michael EF Education First Pro Team link ikonka 4:03:48 200
2. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:00 150
3. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:05 125
4. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 00:10 100
5. GAUDU David Groupama - FDJ link ikonka 00:10 85
6. BERNAL Egan Team Ineos link ikonka 00:10 70
7. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:23 60
8. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 00:33 50
9. RIVERA Kevin Androni Giocattoli - Sidermec 00:33 40
10. MAS Enric Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:38 35
DNF SAGAN Juraj BORA - hansgrohe link ikonka odstúpil  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 

 
 
MI TO 19 ukm zoom
profil záveru (© milanotorino.it)
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár vlaňajšej edície