6. 26.1. rovinata etapa ciel rovina McLaren Vale > Willunga Hill 151 km Holmes
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456
 
etapa 4
profil etapy, 1858 nastúpaných metrov (© tourdownunder.com.au)
 
 
Kráľovská etapa vytvorila nečakané prekvapenie, keď sa na vrchole Willunga Hill presadil jazdec z pôvodného úniku. Matthew Holmes dosiahol životné víťazstvo, ale naprázdno neobišiel ani Richie Porte, ktorý bol jasne najsilnejší zo všetkých favoritov a vybojoval svoj druhý titul na podujatí.
 
Od začiatku sme sledovali divoký priebeh, keď sa do brejku dostalo až 26 jazdcov. Na čele pretekov sa pohybovali Armirail,  Hollmand, Sunderland, Lindeman, Novak, Haller, Docker, Rutsch, Welsford, Scott, Rosskopf, Greipel, Zabel, Laengen, Marcato, Benedetti, Boaro, Storer, Reijnen, Holmes, Dibben, Turnier, Van Bilsen, Archbold, Keisse a Rowe. V početnom brejku mali zastúpenie všetky relevantné celky, takže táto partia si vybudovala a zároveň udržiavala slušný náskok počas celého dňa.
 
Pri prvom prejazde cez Willunga Hill sa brejk rozbil a vpredu zostalo len dvanásť jazdcov. Nechýbal medzi nimi Joey Rosskopf, ktorý ovládol aj túto horskú prémiu a stal sa víťazom vrchárskej súťaže. Balík v tom momente strácal tri minúty a zaútočiť sa rozhodol LL Sánchez z Astany. Španielsky jazdec sa dlhú dobu pohyboval medzi balíkom a únikom, ale v konečnom meradle nič nedosiahol. Po horskej prémii zabral naplno tím Trek - Segafredo, ktorý potreboval eliminovať utečencov, a výraznú prácu odvádzal najmä svetový šampión Mads Pedersen. Celok Trek bol natoľko silný, že dokázal chytiť Sánchezovu aktivitu a dokonca pred cieľovým stúpaním dostať do problémov aj Impeyho, ktorý sa dnes necítil veľmi dobre.
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
cycling kalendar boxovy posledne3
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
Na rozhodujúcom výstupe na Willunga Hill sa odohrávala netradičná situácia. Na čele pretekov sa pohybovalo so sľubným náskokom ešte niekoľko členov pôvodného úniku a za nimi atakovali favoriti v balíku. Podľa predpokladov predviedol perfektný výkon Richie Porte, ktorému nikto nestíhal spomedzi jazdcov na GC, ale ak chcel domáci pretekár získať aj etapu, musel pokoriť ešte menej sledovaných borcov.
 
Na konci cieľového stúpania sa síce dostal na vedúce miesto, ale Matthews Holmes mu narobil problémy. Na tej najľahšej pasáži, pred vrcholom, sa už mohol udržať na Porteho kolese a pred páskou si vybehol pre najcennejší triumf v kariére. Richie Porte nemusel banovať, stal sa celkovým víťazom pretekov. Potom nasledovali v cieli Boaro, Armirail a Storer, všetko pretekári z celodenného úniku, a až so stratou sedem sekúnd finišovali ďalší jazdci na GC. Koncovku výborne zvládli Diego Ulissi, Simon Geschke, ktorí sa dostali na konečné stupne víťazov, a aj dvojica z Ineosu Rohan Dennis a Dylan van Baarle. Po predchádzajúcich výborných predstaveniach sa nedarilo Darylovi Impeyovi. V cieli stratil až 29 sekúnd a v poradí sa prepadol na piatu priečku.
 
 
video v clanku ikonka ciernaFinále etapy
 
 
Predchádzajúcich šesť dojazdov na Willunga Hill videlo len opakovaný scenár s výhrou Richieho Porteho, dnešok tento stereotyp nabúral. Početný únik dotiahol svoju stratu až do konca, hoci Matthew Holmes mal aj šťastie, že útočiaci Richie Porte sa k nemu dostal len tesne pred vrcholom. Britský jazdec len v tomto roku prestúpil do tímu Lotto - Soudal, predtým pretekal iba na kontinentálnej úrovni a vo veku 26 rokov hneď vybojoval veľké víťazstvo. Dobrý výkon predviedli aj Boaro, Armirail alebo Storer a rozhodne sa nečakalo, že sa dnes môžu objaviť v najlepšej desiatke.
 
Richie Porte znovu predviedol svoju extra triedu na Willunga Hill a aj keď sa prerušila jeho víťazná séria na tomto stúpaní, určite je mimoriadne spokojný, že po troch rokoch sa stal znovu celkovým víťazom Tour Down Under. Ani tentoraz mu nikto nestíhal na rozhodujúcich výbušných sklonoch spomedzi jazdcov na GC a v poradí sa radoval z pekného náskoku. Za pomoci kolegov výborne zvládol vypätú situáciu na konci etapy a poradil si aj s pôvodným únikom, teda až na jedného muža. Zaslúžene ovládol klasifikáciu, lebo bol najsilnejší v obidvoch najťažších dojazdoch.
 
Na začiatku sezóny predviedlo dobrú formu Diego Ulissi, prekvapil Simon Geschke a v dôležitých momentoch jazdili aktívne aj Rohan Dennis s Dylanom van Baarlem. Aktivita počas celých pretekov dnes vyšla nazmar pre tím Mitchelton - Scott, lebo Daryl Impey nemal potrebné nohy na Willunga Hill. Nielenež zdatnejšie nekonkuroval Portemu, ale ani neudržal stupne víťazov, a v austrálskej zostave nezachránil situáciu ani Simon Yates. Medzi najlepšími chýbali George Bennett a Rob Power a ani im sa napokon neušli miesta na výslní. Juraj Sagan statočne bojoval a v cieli dosiahol stratu cez dve minúty, čo je rozhodne kvalitný výsledok, a Erik Baška dokončil etapu s mankom dvanásť minút.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Matthewa Holmesa (víťaz)
"Počas etapy som poriadne nesledoval, aký máme náskok, len som jazdil vo veľkej skupine. Je to neuveriteľné, že som dokázal vyhrať. Vôbec ma ani len nenapadlo, že sa môže stať niečo také. Nemám žiadne skúsenosti s podobnými koncovkami na cieľovom kopci, ale po dnešku som dostal sebadôveru."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Richieho Porteho (víťaz GC)
"Bola to veľmi nervózna etapa a museli sme pracovať tvrdo celý deň, aby sme dosiahli naše ciele. Bol som prekvapený, akú taktiku zvolil tím Mitchelton, že pustil dopredu takú početnú skupinu a nechal jej veľký náskok, ale moji kolegovia boli perfektní. Výborne mi pomáhali počas celého týždňa a stačí len spomenúť prácu Madsa Pedersena, ako pre mňa jazdil v drese svetového šampióna."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Daryla Impeyho (6. miesto v GC)
"Nebol to môj najlepší výkon. Bojoval som už na začiatku cieľového kopca, možno ma až príliš vyčerpali predchádzajúce náročné etapy. Akonáhle som zostal vzadu, neprestával som bojovať, aby som minimalizoval svoju stratu. Stále môžem byť spokojný s tým, čo som predvádzal počas celého týždňa, ale dnešok mi jednoducho nevyšiel. Richie Porte sa však ukázal ako najlepší vrchár na podujatí."
 
 
Výsledky etapy
1. HOLMES Matthew Lotto Soudal link ikonka 3:24:54 60
2. PORTE Richie link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:03 25
3. BOARO Manuele Astana Pro Team link ikonka 00:04 10
4. ARMIRAIL Bruno Groupama - FDJ link ikonka 00:07  
5. STORER Michael Team Sunweb link ikonka 00:07  
6. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:07  
7. GESCHKE Simon CCC Team link ikonka 00:07  
8. DENNIS Rohan link ikonka Team Ineos link ikonka 00:07  
9. VAN BAARLE Dylan Team Ineos link ikonka 00:07  
10. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:23  
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Konečné poradie pretekov
1. PORTE Richie link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 20:37:08 500
2. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:25 400
3. GESCHKE Simon CCC Team link ikonka 00:25 325
4. DENNIS Rohan link ikonka Team Ineos link ikonka 00:25 275
5. VAN BAARLE Dylan Team Ineos link ikonka 00:25 225
6. IMPEY Daryl Mitchelton - Scott link ikonka 00:30 175
7. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:37 150
8. BENNETT George Team Jumbo - Visma link ikonka 00:46 125
9. HAMILTON Lucas Mitchelton - Scott link ikonka 00:52 100
10. PERNSTEINER Hermann Bahrain - McLaren 00:54 85
Zobraziť kompletné konečné poradie pretekov
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
22 km - Willunga Hill: dĺžka 3,4 km; sklon 7,5 %
Cieľ - Willunga Hill: dĺžka 3,4 km; sklon 7,5 %
 
 
Krátke preview etapy:
Posledná previerka definitívne rozhodne o celkovom víťazovi podujatia. Odštartuje v meste McLaren Vale a bude merať 151 kilometrov, čiže ide o druhú najdlhšiu skúšku v tohtoročnom programe podujatia. Štyri pätiny etapy budú mať veľmi jednoduchý charakter, posledná časť však oddelí zrno od pliev. Kopec Willunga Hill, ktorý sa pôjde dvakrát, je už tradične spätý s rozhodujúcimi bojmi o najcennejší dres, na jeho vrchol sa ako prví dostávajú najsilnejší cyklisti na podujatí, iba v minulom roku ho však organizátori zaradili do poslednej etapy, inak v ňom končievala predposledná etapa. Vlaňajšia zmena sa organizátorom zapáčila a aj v tomto roku celé podujatie vyvrcholí práve v tomto už mystickom stúpaní, ktoré svojim charakterom vyhovuje ako špecialistom na ardenské jednorazovky, tak aj skutočným vrchárom. Najprudšia pasáž kopca prichádza už na jeho samom koreni, dole, kde prevýšenie atakuje hranicu desiatich percent. Postupne sa jeho profil zjemňuje. Od roku 2014 na jeho vrchol pravidelne vylezie ako prvý Richie Porte, ktorý tu tak drží neskutočnú šesťročnú víťaznú šnúru.