Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Nové austrálske podujatie v Torquay vyhral Bennett, Baška kvôli pádu musel spomaliť

30.1.2020, 07:30 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
št 30.1. zvlnena etapa ciel rovina Torquay > Torquay 130 km Bennett
 
race torquay 2020
profil pretekov, 1150 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
V Austrálii sa koná čoraz viac cyklistických akcií so širokým okruhom sprievodných podujatí pre verejnosť. Štátu Viktória sa po vzore Južnej Austrálie a miestneho Adelaide tiež podarilo pritiahnuť k sebe svetový pelotón týždeň po skončení Tour Down Under, keď jednozorazovku v priemyselnom meste Geelong neďaleko Melbourne nazvali podľa miestnej legendy a víťaza Tour de France z roku 2011 Cadela Evansa. Zároveň sa im podarilo hneď získať licenciu World Tour, čo už podľa súčasných pravidiel UCI ani nie je možné. Cadel Evans Great Ocean Road Race však budeme sledovať až v nedeľu.
 
Tohtoročnou novinkou je, že veľký záujem o cyklistické preteky prejavilo aj malé pobrežné mestečko Torquay, ktoré je známe najmä vďaka surfovaniu, no chce preraziť aj na cyklistickú mapu. Organizátori nedeľňajšieho eventu sa teda podujali preteky zorganizovať aj tam. Už vlani si to otestovali na menšom kritériu, teraz sa už prihlásili do kalendára UCI ako 1.1. Dostali výnimku v možnosti štartu profi tímov, keďže z World Tour ich majú až pätnásť, čo je na 1.1 priveľa, no všetko sú to celky, ktoré tu sú od TDU. Zaujímavosťou je, že späť do Európy minulú nedeľu odcestovali iba štyri tímy, a to Astana, Movistar, Jumbo a UAE, ktoré už logicky nebudú štartovať ani v nedeľu.
 
 
- v našom eshope ponúkame špičkové a štýlové kolesá v akcii -
kolesa akcia article v1
- v našom eshope ponúkame špičkové a štýlové kolesá v akcii -
 
 
Torquay Race malo 130 kilometrov. Jazdilo sa na okruhu, ktorý pretekári zvládli desaťkrát. Dostali sa aj na cesty mimo mesta, kde to nebolo až také rovinaté. Nastúpali 1150 metrov, čo je na tú kratšiu vzdialenosť, faktor úvodu sezóny a vysoké teploty niečo, čo mohlo ovplyvniť formu jednotlivých šprintérov v závere. Opäť sa čakal súboj Vivianiho s Bennettom, Ewanom, Nizzolom či Halvorsenom, no a my sme dúfali, že Enrico Poitschke taktiku postaví na Erikovi Baškovi a pomáhať mu bude aj Juraj Sagan.
 
V prvej polovici pretekov sa pred pelotónom ukázala päťčlenná skupinka, ktorá zabojovala o prémie pri prejazdoch cieľovou páskou. Boli tam Nick Schultz (Mitchelton), Magnus Cort (EF), Hermann Pernsteiner
(Bahrain Victorious)
, Clément Chevrier (Ag2r) a Robert Power (Sunweb). Pelotón im ale nedoprial väčšiu výhodu, maximom bola len minúta. Aj preto boli už päťdesiat kilometrov pred dojazdom dostihnutí. Potom sa opäť zrýchlilo a bojovalo. Zaujímavosťou bolo, že z hlavnej skupiny vypadol Caleb Ewan (Lotto) a nezdalo sa, žeby mal nejaký technický problém. Vyčerpanoť. Za to vpredu sa podarilo vytvoriť dvojčlenný únik skvelým ťahačom Darylovi Impeymu (Mitchelton) a Driesovi Devenynsovi (Deceuninck). Pelotón si uvedomoval ich silu a pustil ich maximálne len na 45 sekúnd. Kolo pred cieľom bolo po ich snahe.
 
 
baska 20 tdu ilustrak bohfb
Erik Baška (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
V záverečnom kole to tradične skúšali viacerí pretekári. Sólo bol vpredu napríklad Pavel Sivakov (Ineos), ale všetko vyvrcholilo klasickou šprintérskou koncovkou. Dobre tu pracovali aj pretekári Bory, taktiež Deceunincku a napokon sa tešila práve najnovšia akvizícia belgickej zostavy. Sam Bennett využil pomoc kolegov, výborný rozbeh od Mörkova a triumfoval. Poradil si s dnešným oslávencom 31. narodením Giacomom Nizzolom (NTT) a Albertom Dainesem (Sunweb), ktorí ho doplnili na pódiu. Vidieť bolo aj dresy svetového a európskeho šampióna. Mads Pedersen (Trek) finišoval ôsmy, Elia Viviani (Cofidis) desiaty.
 
Z podpriemerných  dostupných záberov sme nevedeli posúdiť, ako to bolo so záverom Bory, či rozbiehal Laas Baškovi alebo naopak. Zdala sa nám najprv druhá možnosť, no vysvetlil to tím. Dozvedeli sme sa teda, že dnes šli na Erika Bašku, ktorému v závere pekne rozbehol špurt Martin Laas, ale Erika zabrzdil pád, kde musel brzdiť aj Viviani. Náš pretekár tak preťal pásku až na 14. priečke. Škoda, že Bore dnešný záver nevyšiel, pretože Erik nedostáva šancu každý deň. Získal aspoň päť UCI bodov, teda zachová sa záznam, že tu štartoval a bol v koncovke. Dúfajme, že dostane od tímu príležitosť aj v nedeľu.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Erika Bašku (14. miesto)
"Michael Schwarzmann ma dotiahol do čela a potom som šiel za zadným kolesom Martina Laasa. Potom však pretekár predo mnou takmer spadol a musel som ísť mierne na brzdy, takže som stratil Martinovo koleso. Tak som sa zavesil za Vivianiho, ale pretekár naľavo od nás spadol a museli sme obaja brzdiť. Tak som stratil šancu."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Enrica Poitschkeho (DS Bory)
"Chceli sme to dnes hrať na Erika, ale aj urobiť preteky agresícnejšie. Snažili sme sa byť aj v unikajúcich skupinách. Na konci sme chytali súperov s Jayom, Idem, Casarem aj Jurajom, aby boli preteky naďalej rýchle. V závere sme Erika dostal do dobrej pozície, ale nanešťastie tam bol pád, ktorý ho spomalil a nemohol sa už zamiešať do boja o dobrý výsledok."
 
 
Výsledky
1. BENNETT Sam Deceuninck - Quick-Step link ikonka 3:01:26 125
2. NIZZOLO Giacomo NTT Pro Cycling 00:00 85
3. DAINESE Alberto Team Sunweb link ikonka 00:00 70
4. GROVES Kaden Mitchelton - Scott link ikonka 00:00 60
5. MÖRKÖV Michael Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 50
6. SARREAU Marc Groupama - FDJ link ikonka 00:00 40
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop